Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Otoczmy troską życie

     To hasło programu pracy duszpasterskiej Kościoła na rok 2008/2009. Zapytaliśmy naszych Przyjaciół i Współpracowników, co znaczy dla nich "otoczyć troską życie"?

ks. dr Marek Dziewiecki

    Europa wymiera. Na naszym kontynencie rodzi się coraz mniej dzieci. Dzieje się tak nie dlatego, że jesteśmy biedni materialnie, ale dlatego, że coraz mniej Europejczyków potrafi kochać.

    Kto ucieka od Chrystusa, ten ucieka od życia. Otoczyć troską życie to powracać do Chrystusa, od Niego uczyć się miłości wiernej i nieodwołalnej. Tylko ten, kto kocha w taki właśnie sposób, może stać się przyjacielem i obrońcą życia każdego człowieka i w każdej sytuacji!

dr Jadwiga Pulikowska

     Kiedy zastanawiam się nad odpowiedzią - natychmiast stają mi przed oczyma wszyscy moi najbliżsi, za których czuję się odpowiedzialna: mąż i dzieci. Na ile wspomagam ich w rozwoju na co dzień. A rodzice, wymagający już naszego wsparcia i opieki - czy robię wszystko, aby każdy ich dzień był piękny, jak najszczęśliwszy? A inni krewni? Może jakaś samotna ciocia czy wujek? Czy pamiętam? Odwiedzam? A jeśli to niemożliwe, to chociaż napiszę parę słów lub zatelefonuję. A może jest ktoś chory, kogo można by odwiedzić w szpitalu? Albo zagoniona mama licznej gromadki, którą można by chociaż raz na jakiś czas wyręczyć w spacerze z dziećmi, albo wieczorem dać "wychodne" na spotkanie z mężem.

     Ta lista osób i możliwości ciągle się poszerza. Jednym słowem - dla mnie hasło "Otoczmy troską życie" jest po prostu RACHUNKIEM SUMIENIA...

dr Jacek Pulikowski

     Dla mnie troska o życie człowieka to jakościowo inny problem niż troska ekologów o przyrodę. Człowiek wyróżnia się ze świata przyrody poprzez dziecięctwo Boże (stworzony na obraz Boga) i tym samym - przeznaczenie do życia wiecznego. Zagrożone jest życie człowieka w wymiarze ziemskim, lecz znacznie dramatyczniejsze (choć przez wielu nie dostrzegane) jest jego zagrożenie w wymiarze wiecznym. Trzeba przypominać sobie i innym, że człowiek na Ziemi żyje nie po to by się zabawić, ale by się zbawić.

dr Hanna Wujkowska

     Życie to najlepsza rzecz, jaka mogła przytrafić się każdemu z nas. To nie przypadek, że żyjemy, że zostaliśmy ukochani przez Stwórcę. Nic zatem dziwnego, że także najważniejsze zadanie dla każdego z nas to ochrona życia zarówno swojego, jak i każdego, z którym przychodzi nam się w ciągu życia stykać, w każdej fazie i w każdym miejscu. Najwrażliwsze momenty życia to jego początek i koniec. Ale nie tylko wtedy mamy otaczać je troską; czas między poczęciem a śmiercią dostarcza codziennie okazji, aby uczynić wszystko dla zachowania, afirmacji czy poprawy życia.

ks. Ireneusz Rogulski

     Życie jest jak cudowny kwiat, który potrafi zachwycać pięknem, ale tylko wtedy, gdy jest starannie pielęgnowany. Kwiat bez światła i wody usycha: życie - bez witaminy modlitwy i pokarmu Eucharystii - staje się tylko wegetacją, która może doprowadzić do strasznej destrukcji.

     Życie poczyna się dzięki współpracy Boga i człowieka. To ludzie dają ciało, ale dusza należy od samego początku do Boga, zatem nie należymy tylko do rodziców, a przede wszystkim do Boga.

     Otoczmy troską najniewinniejsze istoty ludzkie, których czasami nie chcą bronić ci, którzy dali im życie. Czyż można chcieć jednego życia kosztem śmierci milionów innych "żyć"? Życie otoczone troską jest jak drogocenny skarb, którego nie wolno za nic na świecie skrzywdzić czy zranić. Nieważne, że czasem ten skarb ma ledwo wyczuwalne tętno albo zmarszczki na twarzy...

Konrad Szymański

     Troska o życie to najpierw osobiste zaangażowanie w sprawy i postawy innych, których spotykamy. To jest dostępne dla nas wszystkich. Trzeba o tym pamiętać - obrona życia to nie zawód. Ale sprawa zaczyna być szczególnie skomplikowana, gdy wchodzimy w sferę polityczną. Dziś w tej sferze rozgrywa się bardzo nierówna walka. Nasza kultura wydaje się być bardziej uwrażliwiona na śmierć widoczną i spektaktulamą. Jednak tam, gdzie ta śmierć przestaje być widoczna - w laboratorium naukowym, klinice in vitro, pokoju zabiegowym ginekologa - przestajemy się nią, jako Europa, przejmować. By łatać te liczne dziury w systemie ochrony życia, nie wystarczy głośno krzyczeć. Nie przywrócimy gwarancji dla życia jednym cudownym wysiłkiem woli. Tu potrzebne jest roztropne działanie, które będzie nas przybliżać do coraz lepszego prawa. Demontaż systemu ochrony życia w prawie trwa ok. 50 lat. Potrzebny jest marsz w odwrotnym kierunku. Nie wiem, ile to potrwa. Ważne jest tylko jedno - byśmy sami przyczynili się do choć jednego kroku w dobrym kierunku.

s.M. Klara Pacek OSPA

Hasło "Otoczmy troską życie" jest dla mnie zachętą do jeszcze większej troski o moje życie wewnętrzne, a także do troski o jakość życia naszej wspólnoty. Mobilizuje mnie do gorliwszej modlitwy i ofiary za życie powierzonych mi przez Boga ludzi: tych pod sercem mamy, tych którym dane było się urodzić i tych, którzy żyją już w wieczności.

[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej