Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 

św. Błażej

(zm. 316)


Błażej
     Wiadomości o świętym Błażeju przekazane nam przez tradycję żywotopisarską są następujące: jako człowiek świecki był cenionym lekarzem. Żył na przełomie III/IY w. w mieście Sebaste (dziś Sivas w Turcji). Należał do miejscowej gminy chrześcijańskiej. Jako bogaty, zacny człowiek i lekarz miał sposobność częstego spotykania się z ludźmi biednymi i dręczonymi, którym pomagał w różnoraki sposób. Dzięki swojemu przykładnemu i cnotliwemu postępowaniu cieszył się w swoim środowisku dużym uznaniem, poważaniem i wdzięcznością.

     Gdy zmarł biskup w Sebaste, wszystkie oczy chrześcijan skierowały się na Błażeja. Ku radości wszystkich wybrany został biskupem i stanął na czele ich gminy. Ze wszystkich sił starał się o to, aby wzmocnić chrześcijan i prowadzić ich do coraz bardziej świętego życia według wiary.

     Gdy Konstantyn Wielki odniósł zwycięstwo nad Licyniuszem, ten ze złości i nienawiści zaczął prześladować chrześcijan w okrutny sposób. Wrogowie wiary dążyli zwykle do zlikwidowania biskupów i kapłanów, sądząc, że w ten sposób zniszczą chrześcijaństwo. "Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada" (Mt 26,31).

     Gdy Licyniusz rozpętał swoje okrutne prześladowania chrześcijan, na prośbę wiernych święty Błażej opuścił miasto i ukrył się w samotnej jaskini skalnej, skąd kierował gminą i słał jej słowa odwagi i pociechy. Namiestnik Agricolaus odnalazł jednak biskupa w jego jaskini i postawił go przed sądem.

     Przed aresztowaniem święty Błażej trzykrotnie ujrzał we śnie Chrystusa, który mu powiedział:

     - Wstań i uczyń dla Mnie ofiarę!

     Wnet przyszli żołnierze, mówiąc: - Pójdź, rządca cię wzywa!

     Święty odrzekł: - Witajcie mi, moje dzieci! Widzę, że Bóg nie zapomniał o mnie!

     Po przyprowadzeniu Błażeja do miasta, wtrącono go najpierw do więzienia. Dopiero nazajutrz kazał go przyprowadzić i zrazu próbował go zwieść słodkimi słowami: - Dzień dobry, Błażeju, przyjacielu bogów!

     Święty Błażej na to: - Dzień dobry także tobie, znakomity rządco! Lecz nie zwij imieniem bogów czartów, którzy pieką się w ogniu wiecznym z tymi, którzy ich czczą!

     Rządca wściekły kazał go obić rózgami i odprowadzić do więzienia. Rzekł mu Błażej:

    - Szaleńcze! Zali spodziewasz się odebrać mi twymi karami miłość Boga, który jest we mnie i który daje mi moc zniesienia wszystkich kar?

     Błażej odpowiadał spokojnie i pewnie. Więzienie, miało dodatkowo doprowadzić Błażeja do złamania go. Tymczasem dało mu to sposobność do nawrócenia wszystkich, którzy tam się znajdowali.

     Gdy Wierni dowiedzieli się o miejscu pobytu ich biskupa, zaczęli przychodzić do niego, przynosząc dzieci i ludzi cierpiących, których pocieszał, błogosławił. Wielu z nich uzdrowił. Najbardziej znanym cudem było uzdrowienie chłopca, który dusił się na skutek nieszczęśliwego połknięcia ości rybiej. Święty pobłogosławił chłopca i ten natychmiast wyzdrowiał.

     Gdy dalsze próby złamania Błażeja nie odniosły skutku, Agricolaus kazał go torturować. Bito go więc rózgami i kijami, przyniesiono nawet żelazne zgrzebła i nimi rozszarpywano mu ciało. W końcu skazał go na ścięcie. Wyrok zaraz został wykonany. Działo się to w 316 roku.

Kult

     Kult świętego Błażeja związany początkowo z miejscem jego życia i męczeństwa, wnet rozwinął się i rozpowszechnił najpierw w Kościele wschodnim. Dopiero w okresie wypraw krzyżowych kult ten przedostał się na Zachód chrześcijański. Przyjmował się w Europie, zwłaszcza na terenie Niemiec. Świadczą o tym liczne miejsca tego kultu (jak: Tarent, Sankt Blasien, Moguncja, Trewir, Lubeka, Dubrownik). Do spopularyzowania kultu św. Błażeja przyczyniła się "Złota legenda" Jakuba de Yoragine.

     Ze względu na różnorodną pomoc jaką święty Błażej wyprasza wiernym, szczególnie gdy chodzi o choroby gardła, zaliczony został do tak zwanych Czternastu Wspomożycieli w każdej potrzebie.

     Czczony jest też jako patron lekarzy, patron chorób gardła, co znalazło odbicie w Rytuale Rzymskim i innych rytuałach, także w polskim. Znajdujemy w nich formuły na poświęcenie świec, zwanych błażej-kami; ponadto w dzień jego wspomnienia w liturgii, błogosławiono także chleb, wino, wodę i owoce, które podawano chorym na gardło. W świętym Błażeju widziano także opiekuna zwierząt.

     Jednym z przejawów kultu św. Błażeja jest ikonografia. Najstarsze jego przedstawienie wyobraża greckiego biskupa z księgą w ręku, udzielającego błogosławieństwa. Na Zachodzie w przedstawieniu tym zmieniono tylko szaty pontyfikalne na rzymskie. Od XIV w. pojawiły się obrazy z żelaznym zgrzebłem jako narzędziem jego męki. W baroku przedstawiano go zazwyczaj z dwoma skrzyżowanymi świecami. Malowano go także siedzącego przed grotą, błogosławiącego i karmiącego zwierzęta leśne. Istnieją także jego miniatury w księgach liturgicznych z XV wieku.

o. Tarsycjusz Sinka


   

Wasze komentarze:
 Basia: 19.02.2020, 17:49
 Proszę o zdrowie dla Doroty żeby wróciła do zdrowia Święty Blazeju wysłuchaj prośby.amen
 Aneta: 14.02.2020, 12:22
 Św. Błażeju, proszę o pełne uzdrowienie mojej tarczycy.
 Lucyna: 06.02.2020, 20:24
 Święty Błażeju proszę ratuj! Spraw aby wynik badania mego taty był dobry.Aby krtań miał zdrową..pomóż....
 Anna: 05.02.2020, 20:00
 Św Błażeju proszę cię z całego serca o uzdrowienie mnie z guzów tarczycy oraz przewlekłych chorób gardła.
 Jolanta: 03.02.2020, 13:56
 Proszę Cię ŚW Błażeju wstaw się u Pana Jezusa, aby uzdrowił moja chora ciężką tarczycę, jeśli jest taka wola Pana, czuję że usycha mi tarczyca, dziękuję
 Mama 03.02.2020: 03.02.2020, 06:51
 Boży orędowniku Święty Blazeju blagam 🙏wstaw się u Boga za nasza córką Sylwia aby zechciał uleczyć jej tarczyce z Hasimoto jeśli jest taka Jego wolą. Chwała Panu.Dziekuje Święty Blazeju🌹
 Znajoma: 29.01.2020, 20:09
 Proszę Cię św. Błażeju o wstawiennictwo i wyleczenie choroby tarczycy mojej dobrej koleżanki z pracy aby ustąpiły wszystkie objawy żeby wyniki badań były dobre i cieszyła się dobrym zdrowiem.
 Jolanta: 20.01.2020, 03:02
 Proszę Cię ŚW Błażeju wstaw się u Pana Jezusa, aby uzdrowił moja chora ciężką tarczycę, jeśli jest taka wola Pana, czuję że usycha mi tarczyca, dziękuję
 Jolanta: 18.01.2020, 20:54
 Św Błażeju uzdrow mi chora tarczycę, wstaw się z prośbą do Pana Jezusa o uzdrowienie mnie
 Elżbieta: 06.01.2020, 03:26
 Św. Błażeju proszę Cię uproś u Boga uzdrowienie z gózów tarczycy oraz problemów z zatokami i gardłem.
 Ewelina: 31.12.2019, 00:38
 Św.Błażeju błagam uzdrów migdałki mojego wnuka i drogi oddechowe mojej córki od nawracających stanów zapalnych.Wstaw się za nimi przed obliczem Pana.
 Ewelina: 31.12.2019, 00:36
 Św.Błażeju błagam uzdrów migdałki mojego wnuka i drogi oddechowe mojej córki od nawracających stanów zapalnych.Wstaw się za nimi przed obliczem Pana.
 Katarzyna: 27.12.2019, 20:46
 Święty Błażeju ulecz moją chorą krtań i tchawicę
 Monika: 12.11.2019, 10:27
 Sw. Blazeju bardzo Cie prosze o wstawiennictwo w sprawie uzdrowienia moich zatok mojej glowy i zebow
 Karolina : 03.11.2019, 04:32
 Sw Błażeju proszę o uzdrowienie mnie z choroby tarczycy
 MT: 24.06.2019, 13:13
  Św.Blazeju błagam uprościć łaski u Pana wylecz z choroby gardła i alergii mojej córki, proszę o opiekę nade mną i moją rodziną
 Cecylia 2/2019/10:52: 02.04.2019, 14:59
 Św.Blazeju błagam uprościć łaski u Pan i ulecz mnie z choroby gardła alergi i proszę o opiekę nad moiom rodzinom dziećmi
 Beata: 29.03.2019, 04:54
 Święty Błażeju wyproś łaskę u Boga o uzdrowienie mojego gardła. migdałków tarczycy oraz z uporczywego chrząkania z powodu zalegań flegmy.Bóg Zapłać
 Anna: 25.10.2018, 16:02
 Święty Błażeju, dziekuje za wyleczenie gardła ( to dało mi wielka duchowa radosc i wiarę w realne wstawiennictwo Świętych u naszego Pana)i prosze tym razem o uzdrowienie prawdopodobnie zatoki, na co lekarze nie znaleźli sposobu. Wiem, ze tylko Bóg moze mi pomoc.
 Anna: 17.10.2018, 22:39
 Święty Błażeju proszę Cię o wstawiennictwo i wyleczenie mnie. Amen
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]


Autor

Tresć[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej