Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Błażej

(zm. 316)

Błażej Wiadomości o świętym Błażeju przekazane nam przez tradycję żywotopisarską są następujące: jako człowiek świecki był cenionym lekarzem. Żył na przełomie III/IV w. w mieście Sebaste (dziś Sivas w Turcji). Należał do miejscowej gminy chrześcijańskiej. Jako bogaty, zacny człowiek i lekarz miał sposobność częstego spotykania się z ludźmi biednymi i dręczonymi, którym pomagał w różnoraki sposób. Dzięki swojemu przykładnemu i cnotliwemu postępowaniu cieszył się w swoim środowisku dużym uznaniem, poważaniem i wdzięcznością.

Gdy zmarł biskup w Sebaste, wszystkie oczy chrześcijan skierowały się na Błażeja. Ku radości wszystkich wybrany został biskupem i stanął na czele ich gminy. Ze wszystkich sił starał się o to, aby wzmocnić chrześcijan i prowadzić ich do coraz bardziej świętego życia według wiary.

Gdy Konstantyn Wielki odniósł zwycięstwo nad Licyniuszem, ten ze złości i nienawiści zaczął prześladować chrześcijan w okrutny sposób. Wrogowie wiary dążyli zwykle do zlikwidowania biskupów i kapłanów, sądząc, że w ten sposób zniszczą chrześcijaństwo. "Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada" (Mt 26,31).

Gdy Licyniusz rozpętał swoje okrutne prześladowania chrześcijan, na prośbę wiernych święty Błażej opuścił miasto i ukrył się w samotnej jaskini skalnej, skąd kierował gminą i słał jej słowa odwagi i pociechy. Namiestnik Agricolaus odnalazł jednak biskupa w jego jaskini i postawił go przed sądem.

Przed aresztowaniem święty Błażej trzykrotnie ujrzał we śnie Chrystusa, który mu powiedział:

- Wstań i uczyń dla Mnie ofiarę!

Wnet przyszli żołnierze, mówiąc: - Pójdź, rządca cię wzywa!

Święty odrzekł: - Witajcie mi, moje dzieci! Widzę, że Bóg nie zapomniał o mnie!

Po przyprowadzeniu Błażeja do miasta, wtrącono go najpierw do więzienia. Dopiero nazajutrz kazał go przyprowadzić i zrazu próbował go zwieść słodkimi słowami: - Dzień dobry, Błażeju, przyjacielu bogów!

Święty Błażej na to: - Dzień dobry także tobie, znakomity rządco! Lecz nie zwij imieniem bogów czartów, którzy pieką się w ogniu wiecznym z tymi, którzy ich czczą!

Rządca wściekły kazał go obić rózgami i odprowadzić do więzienia. Rzekł mu Błażej:

- Szaleńcze! Zali spodziewasz się odebrać mi twymi karami miłość Boga, który jest we mnie i który daje mi moc zniesienia wszystkich kar?

Błażej odpowiadał spokojnie i pewnie. Więzienie, miało dodatkowo doprowadzić Błażeja do złamania go. Tymczasem dało mu to sposobność do nawrócenia wszystkich, którzy tam się znajdowali.

Gdy Wierni dowiedzieli się o miejscu pobytu ich biskupa, zaczęli przychodzić do niego, przynosząc dzieci i ludzi cierpiących, których pocieszał, błogosławił. Wielu z nich uzdrowił. Najbardziej znanym cudem było uzdrowienie chłopca, który dusił się na skutek nieszczęśliwego połknięcia ości rybiej. Święty pobłogosławił chłopca i ten natychmiast wyzdrowiał.

Gdy dalsze próby złamania Błażeja nie odniosły skutku, Agricolaus kazał go torturować. Bito go więc rózgami i kijami, przyniesiono nawet żelazne zgrzebła i nimi rozszarpywano mu ciało. W końcu skazał go na ścięcie. Wyrok zaraz został wykonany. Działo się to w 316 roku.

Kult

Kult świętego Błażeja związany początkowo z miejscem jego życia i męczeństwa, wnet rozwinął się i rozpowszechnił najpierw w Kościele wschodnim. Dopiero w okresie wypraw krzyżowych kult ten przedostał się na Zachód chrześcijański. Przyjmował się w Europie, zwłaszcza na terenie Niemiec. Świadczą o tym liczne miejsca tego kultu (jak: Tarent, Sankt Blasien, Moguncja, Trewir, Lubeka, Dubrownik). Do spopularyzowania kultu św. Błażeja przyczyniła się "Złota legenda" Jakuba de Yoragine.

Ze względu na różnorodną pomoc jaką święty Błażej wyprasza wiernym, szczególnie gdy chodzi o choroby gardła, zaliczony został do tak zwanych Czternastu Wspomożycieli w każdej potrzebie.

Czczony jest też jako patron lekarzy, patron chorób gardła, co znalazło odbicie w Rytuale Rzymskim i innych rytuałach, także w polskim. Znajdujemy w nich formuły na poświęcenie świec, zwanych błażejkami; ponadto w dzień jego wspomnienia w liturgii, błogosławiono także chleb, wino, wodę i owoce, które podawano chorym na gardło. W świętym Błażeju widziano także opiekuna zwierząt.

Jednym z przejawów kultu św. Błażeja jest ikonografia. Najstarsze jego przedstawienie wyobraża greckiego biskupa z księgą w ręku, udzielającego błogosławieństwa. Na Zachodzie w przedstawieniu tym zmieniono tylko szaty pontyfikalne na rzymskie. Od XIV w. pojawiły się obrazy z żelaznym zgrzebłem jako narzędziem jego męki. W baroku przedstawiano go zazwyczaj z dwoma skrzyżowanymi świecami. Malowano go także siedzącego przed grotą, błogosławiącego i karmiącego zwierzęta leśne. Istnieją także jego miniatury w księgach liturgicznych z XV wieku.

Modlitwy do św. Błażeja

Modlitwa do św. BłażejaModlitwa do św. Błażeja

Litania do św. BłażejaLitania do św. Błażeja

Błogosławienie gardła i modlitwa do św. BłażejaBłogosławienie gardła i modlitwa do św. Błażeja

Zobacz więcejBłażejki w dniu 3 lutego"Błażejki" w dniu 3 lutego

o. Tarsycjusz SinkaWasze komentarze:
 Anna: 20.02.2024, 21:24
 Św. Błażej, proszę Cię wstawiennictwo u naszego Pana Jezusa Chrystusa, żeby uzdrowił guzka na mojej tarczycy. Bóg zapłać ❤️
 Agnieszka : 19.10.2023, 22:13
 Święty Błażeju, wstaw się za mną u Pana aby uzdrowił chore zatoki i wsparł odporność. Święty Błażeju, proszę Cię!
 Mariusz: 09.01.2023, 14:44
 Święty Błażeju proszę Cię abyś Mocą Jedynego Prawdziwego Boga uzdrowił moje zatoki
 Agnieszka : 27.12.2022, 05:15
 Św. Błażeju, proszę o uzdrowienie chorych zatok i krtani.
 Anna: 08.09.2022, 17:23
 Św Błazeju bardzo proszę o łaskę uzdrowienia mnie z guzów tarczycy .
 Renata: 17.06.2022, 01:15
 Święty Blazeju ulec mnie i moją córkę Sylwia z chorej krtani
 Elżbieta: 03.02.2022, 07:47
 Św. Błażeju, uzdrów gardło mojego syna Piotra
 Urszula : 29.01.2022, 12:21
 Dobry, święty Błazeju, dziękuję Ci, że już raz i na zawsze pomogłeś mi w chorobach gardła i uwolniłeś od angin ,a teraz potrzebuję Twojej pomocy w chorobie guzowatej tarczycy. Lewy płat bardzo jest powiększony(ponad 100 ml ) i konieczna jest operacja .Strasznie się boję. Proszę, pomóż mi, żebym mogła tego uniknąć. Błagam o uzdrowienie. Wierzę, że możesz temu zaradzić, jeśli tak zechce Pan Bóg. Jesteś moją nadzieją. Dziękuję.
 Jacek: 10.04.2021, 21:31
 Swiety Blazeju proszę uzdruw mojom kochanym żonę z lewego płata buźka tarczycy


 Irena: 03.02.2021, 21:56
 Sw Błażeju proszę uzdrow mnie z guzików tarczycy prosi Irena
 Karolina: 22.06.2020, 20:25
 Święty Błażeju, wywyższony u Pana, wstaw się proszę za mną w modlitwie o uzdrowienie mojej tarczycy, uproś mi łaskę o którą tak bardzo proszę. Amen.
 Jolanta: 28.02.2020, 06:57
 Proszę Cię ŚW Błażeju wstaw się u Pana Jezusa, aby uzdrowił moja chora ciężką tarczycę, jeśli jest taka wola Pana, czuję że usycha mi tarczyca, dziękuję
 Grażyna: 25.02.2020, 14:36
 Święty Błażeju,przez twoje zaslugi dla NIEBA,prosze o laske zdrowia dla Michałka,chorego na gardlo i powiekszone wezly chlonne przy gardle oraz jego mamy Moniki,ktora choruje na tarczyce,tak, ze wypadly jej wszystkie wlosy
 Basia: 19.02.2020, 17:49
 Proszę o zdrowie dla Doroty żeby wróciła do zdrowia Święty Blazeju wysłuchaj prośby.amen
 Aneta: 14.02.2020, 12:22
 Św. Błażeju, proszę o pełne uzdrowienie mojej tarczycy.
 Lucyna: 06.02.2020, 20:24
 Święty Błażeju proszę ratuj! Spraw aby wynik badania mego taty był dobry.Aby krtań miał zdrową..pomóż....
 Anna: 05.02.2020, 20:00
 Św Błażeju proszę cię z całego serca o uzdrowienie mnie z guzów tarczycy oraz przewlekłych chorób gardła.
 Jolanta: 03.02.2020, 13:56
 Proszę Cię ŚW Błażeju wstaw się u Pana Jezusa, aby uzdrowił moja chora ciężką tarczycę, jeśli jest taka wola Pana, czuję że usycha mi tarczyca, dziękuję
 Mama 03.02.2020: 03.02.2020, 06:51
 Boży orędowniku Święty Blazeju blagam 🙏wstaw się u Boga za nasza córką Sylwia aby zechciał uleczyć jej tarczyce z Hasimoto jeśli jest taka Jego wolą. Chwała Panu.Dziekuje Święty Blazeju🌹
 Znajoma: 29.01.2020, 20:09
 Proszę Cię św. Błażeju o wstawiennictwo i wyleczenie choroby tarczycy mojej dobrej koleżanki z pracy aby ustąpiły wszystkie objawy żeby wyniki badań były dobre i cieszyła się dobrym zdrowiem.
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1

św. Makryna Młodszaśw. Makryna Młodsza

Modlitwa do św. Makryny MłodszejModlitwa do św. Makryny Młodszej

św. Arseniuszśw. Arseniusz

Modlitwa do św. ArseniuszaModlitwa do św. Arseniusza

Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej