Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Błażej

(zm. 316)

Błażej Wiadomości o świętym Błażeju przekazane nam przez tradycję żywotopisarską są następujące: jako człowiek świecki był cenionym lekarzem. Żył na przełomie III/IY w. w mieście Sebaste (dziś Sivas w Turcji). Należał do miejscowej gminy chrześcijańskiej. Jako bogaty, zacny człowiek i lekarz miał sposobność częstego spotykania się z ludźmi biednymi i dręczonymi, którym pomagał w różnoraki sposób. Dzięki swojemu przykładnemu i cnotliwemu postępowaniu cieszył się w swoim środowisku dużym uznaniem, poważaniem i wdzięcznością.

Gdy zmarł biskup w Sebaste, wszystkie oczy chrześcijan skierowały się na Błażeja. Ku radości wszystkich wybrany został biskupem i stanął na czele ich gminy. Ze wszystkich sił starał się o to, aby wzmocnić chrześcijan i prowadzić ich do coraz bardziej świętego życia według wiary.

Gdy Konstantyn Wielki odniósł zwycięstwo nad Licyniuszem, ten ze złości i nienawiści zaczął prześladować chrześcijan w okrutny sposób. Wrogowie wiary dążyli zwykle do zlikwidowania biskupów i kapłanów, sądząc, że w ten sposób zniszczą chrześcijaństwo. "Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada" (Mt 26,31).

Gdy Licyniusz rozpętał swoje okrutne prześladowania chrześcijan, na prośbę wiernych święty Błażej opuścił miasto i ukrył się w samotnej jaskini skalnej, skąd kierował gminą i słał jej słowa odwagi i pociechy. Namiestnik Agricolaus odnalazł jednak biskupa w jego jaskini i postawił go przed sądem.

Przed aresztowaniem święty Błażej trzykrotnie ujrzał we śnie Chrystusa, który mu powiedział:

- Wstań i uczyń dla Mnie ofiarę!

Wnet przyszli żołnierze, mówiąc: - Pójdź, rządca cię wzywa!

Święty odrzekł: - Witajcie mi, moje dzieci! Widzę, że Bóg nie zapomniał o mnie!

Po przyprowadzeniu Błażeja do miasta, wtrącono go najpierw do więzienia. Dopiero nazajutrz kazał go przyprowadzić i zrazu próbował go zwieść słodkimi słowami: - Dzień dobry, Błażeju, przyjacielu bogów!

Święty Błażej na to: - Dzień dobry także tobie, znakomity rządco! Lecz nie zwij imieniem bogów czartów, którzy pieką się w ogniu wiecznym z tymi, którzy ich czczą!

Rządca wściekły kazał go obić rózgami i odprowadzić do więzienia. Rzekł mu Błażej:

- Szaleńcze! Zali spodziewasz się odebrać mi twymi karami miłość Boga, który jest we mnie i który daje mi moc zniesienia wszystkich kar?

Błażej odpowiadał spokojnie i pewnie. Więzienie, miało dodatkowo doprowadzić Błażeja do złamania go. Tymczasem dało mu to sposobność do nawrócenia wszystkich, którzy tam się znajdowali.

Gdy Wierni dowiedzieli się o miejscu pobytu ich biskupa, zaczęli przychodzić do niego, przynosząc dzieci i ludzi cierpiących, których pocieszał, błogosławił. Wielu z nich uzdrowił. Najbardziej znanym cudem było uzdrowienie chłopca, który dusił się na skutek nieszczęśliwego połknięcia ości rybiej. Święty pobłogosławił chłopca i ten natychmiast wyzdrowiał.

Gdy dalsze próby złamania Błażeja nie odniosły skutku, Agricolaus kazał go torturować. Bito go więc rózgami i kijami, przyniesiono nawet żelazne zgrzebła i nimi rozszarpywano mu ciało. W końcu skazał go na ścięcie. Wyrok zaraz został wykonany. Działo się to w 316 roku.

Kult

Kult świętego Błażeja związany początkowo z miejscem jego życia i męczeństwa, wnet rozwinął się i rozpowszechnił najpierw w Kościele wschodnim. Dopiero w okresie wypraw krzyżowych kult ten przedostał się na Zachód chrześcijański. Przyjmował się w Europie, zwłaszcza na terenie Niemiec. Świadczą o tym liczne miejsca tego kultu (jak: Tarent, Sankt Blasien, Moguncja, Trewir, Lubeka, Dubrownik). Do spopularyzowania kultu św. Błażeja przyczyniła się "Złota legenda" Jakuba de Yoragine.

Ze względu na różnorodną pomoc jaką święty Błażej wyprasza wiernym, szczególnie gdy chodzi o choroby gardła, zaliczony został do tak zwanych Czternastu Wspomożycieli w każdej potrzebie.

Czczony jest też jako patron lekarzy, patron chorób gardła, co znalazło odbicie w Rytuale Rzymskim i innych rytuałach, także w polskim. Znajdujemy w nich formuły na poświęcenie świec, zwanych błażej-kami; ponadto w dzień jego wspomnienia w liturgii, błogosławiono także chleb, wino, wodę i owoce, które podawano chorym na gardło. W świętym Błażeju widziano także opiekuna zwierząt.

Jednym z przejawów kultu św. Błażeja jest ikonografia. Najstarsze jego przedstawienie wyobraża greckiego biskupa z księgą w ręku, udzielającego błogosławieństwa. Na Zachodzie w przedstawieniu tym zmieniono tylko szaty pontyfikalne na rzymskie. Od XIV w. pojawiły się obrazy z żelaznym zgrzebłem jako narzędziem jego męki. W baroku przedstawiano go zazwyczaj z dwoma skrzyżowanymi świecami. Malowano go także siedzącego przed grotą, błogosławiącego i karmiącego zwierzęta leśne. Istnieją także jego miniatury w księgach liturgicznych z XV wieku.

o. Tarsycjusz Sinka


   

Wasze komentarze:
 sabina: 21.04.2013, 21:48
 Proszę Cię święty Błażeju o zdrowe gardło dla mojej córki
 elzbieta : 14.02.2013, 17:25
 sw blazeju prosze ulecz gardlo mojej corki i noge chora mojej matki
 Jan: 03.02.2013, 15:36
 Św.Błażeju proszę Cię z całej duszy i siły : Dopomóż nam w rozwiazaniu naszego problemu. Bardzo potrzebujemy Twojej pomocy i Twojego wstawiennictwa i Cudu!
 Gośka: 03.02.2013, 15:06
 Św Błażeju błagam CIĘ o łaskę uzdrowienia z nawracającej choroby gardła dla córki Ani,która jest w ciąży.Proszę o zdrowie dla naszych Rodzin!
 hanka: 03.02.2013, 14:29
 Sw. Blazeju prosze o laske uleczenia z choroby gardla Adasia i o laske poprawnej mowy
 Jadwiga: 03.02.2013, 13:36
 Święty Błażeju proszę Cię o łaskę uzdrowienia z choroby gardła dla mojego wnuczka Marcelego.
 Janina: 03.02.2013, 09:49
 Sw Blazeju prosze Cie o laske uzdrowienia z chorob gardla Nikoli ,Marysi i Janiny z dlugotrwalej choroby wysychania sluzowki.Prosze o wstawiennictwo i pomoc w innych problemach mojej rodziny . Bog zaplac
 milena: 13.01.2013, 22:13
 Św. Błażeju wyproś Bartoszowi uzdrowienie z nawracających chorób gardła.
 Asia: 12.01.2013, 13:02
 Święty Błażeju ! Proszę o pomoc w wyzdrowieniu z chorby mojego gardła .Dziękuję .Amen


 Błażej: 06.01.2013, 14:09
 Święty Błażeju módl się za nami wspomóż nas w tych trudnych chwilach, kiedy rodzina straciła wiarę i poczucie szacunku, kiedy nie ma chwili bez dręczenia i zrozumienia, abym wytrzymał wszystkie próby jakim jestem poddawany. Proszę o wstawiennictwo.
 Dorota: 29.12.2012, 17:10
 Św Błażeju proszę o modlitwę za mnie dopomóż mi aby nie bolało mnie gardło i bym mogła normalnie mówić.
 leszek: 20.04.2012, 23:05
 sw Błazeju proszę o wstawiennictwo dla Justyny o uzdrowienie z choroby gardła i o zdrowie
 leszek: 20.04.2012, 22:42
 sw Błazeju proszę o wstawiennictwo dla Justyny o uzdrowienie z choroby gardła i o zdrowie
 Agata: 16.03.2012, 06:42
 Pomóż mi w podjęciu dobrej decyzji w ważnej sprawie
 matka: 17.02.2012, 09:04
 Św. Błażeju ,proszę o uzdrowienie z chorob gardła mojej córki Aleksandry.
 Zbyszek: 03.02.2012, 20:28
 Bogu Ojcu Chwała za św Błażeja;Błażeju ulecz nasze gardła aby przynosiły radość Jezusowi poprzez wypowiadaną modlitwę
 Zbyszek: 03.02.2012, 20:28
 Bogu Ojcu Chwała za św Błażeja;Błażeju ulecz nasze gardła aby przynosiły radość Jezusowi poprzez wypowiadaną modlitwę
 Danusia: 03.02.2012, 14:37
 Święty Błażeju wierzę że pomożesz błagam cię kocham cię dziękuje za twą świętość jestem chora ratuj proszę moje zdrowie.
 jan: 03.02.2012, 09:32
 Św.Błażeju-pomóż chorym dzieciom,wstawiaj się za nimi do Boga, uproś im zdrowie-dla Filipka,Oskarka,Mateuszka,Jasia,Hani,Szymonka,Tomaszka,Kubusia,Majki,Amelki i wszystkich dzieci leczących się w szpitalu na ul Bojwida-Wrocław.
 lila: 04.02.2011, 00:24
 Sw.Blazeju, dopomoz mi w czasie operacji ktora bede miala za tydzien na struny glosowe. Dopomoz mi odzyskac glos. Blagam Ciebie uzdrow mnie. Ufam ze mi pomozesz, pokladam w Tobie nadzieje.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] (8) [9] [10]


Autor

Treść

Nowości

Maryi Imię to nasz znakMaryi Imię to nasz znak

Ludzie, dzięki którym funkcjonuje światLudzie, dzięki którym funkcjonuje świat

Papież i Biskupi w pytaniach i odpowiedziachPapież i Biskupi w pytaniach i odpowiedziach

Troska o zdrowie jako obowiązek moralnyTroska o zdrowie jako obowiązek moralny

Wiersze na Ofiarowanie Pańskie - Matki Bożej GromnicznejWiersze na Ofiarowanie Pańskie - Matki Bożej Gromnicznej

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej