Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Walenty

(zm. 269)

św. Walenty Wiadomości o św. Walentym, przekazane nam przez tradycję chrześcijańską, są skąpe i niedokładne. Złożyły się na to przyczyny religijne i polityczne. Chrześcijan aresztowanych, najczęściej na podstawie donosów, prowadzono przed namiestnikajako sędziego. Proces odbywał się publicznie na forum (rynku). Na takim procesie każdy mógł być obecny. Korzystali z tego chrześcijanie. W Rzymie na procesach prowadzonych przeciw chrześcijanom bywał także św. Walenty. Przebieg procesu był stenografowany. Swoje zapiski robili również chrześcijanie dla swoich celów. Brakujące protokoły chrześcijanie uzupełniali przez odpisywanie archiwalnych protokołów państwowych. Tak sporządzali sobie Akta Męczenników. Akta te odczytywali na nabożeństwach, co ich budowało i umacniało do męczeńskiej śmierci dla Chrystusa. Władze szybko zdały sobie z tego sprawę i zaczęły chrześcijanom utrudniać dostęp do swoich archiwów, a wykrywane podczas rewizji Akta Męczenników były niszczone. Gdy skończyły się czasy prześladowań, chrześcijanie byli zmuszeni do odtwarzania tych Akt z pamięci. Ponieważ pamięć jest zawodna, dostały się do nich zmiany i dodatki. Resztę dopełniła późniejsza literatura hagiograficzna o charakterze budującym, nie licząca się z faktami historycznymi.

Stąd dzisiaj nie możemy być pewni nawet tych szczupłych wiadomości o świętych męczennikach pierwszych wieków chrześcijaństwa, między innymi o św. Walentym. Najstarsza wzmianka kalendarzowa o nim, jaką dziś dysponujemy, pochodzi z VII w.

Mówi ona o tym, że dnia 14 lutego, każdego roku, obchodzono jego wspomnienie. Nieco obszerniejszą informację podają późniejsze Martyrologia Rzymskie, czyli księgi zawierające logia o męczennikach. Logium takie podawało imię męczennika, datę jego śmierci i miejsce pochowania ciała. Logium o św. Walentym umieszczone pod datą 14 lutego brzmi następująco: "W Rzymie na via Flaminia narodziny św. Walentego, kapłana i męczennika, który po wielu cudownych uzdrowieniach i dowodach mądrości, kijami był bity i za cesarza Klaudiusza został ścięty".

Życiorys

O św. Walentym wiemy jedynie tyle, że żył w III w. i był kapłanem rzymskim. Tam w czasie prześladowań, wraz ze św. Mariuszem i krewnymi, asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji za czasów cesarza Klaudiusza. Wkrótce sam został pojmany i doprowadzony do prefekta Rzymu, który przeprowadził rutynowy proces polegający na wymuszaniu odstępstwa od Chrystusa. W tym celu kazał użyć kijów. Ponieważ nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu kazał go ściąć. I tak Święty kapłan poniósł śmierć męczeńską 14 lutego 269 roku. Pochowano go w Rzymie przy via Flaminia. Brak bliższych wiadomości o nim nie przeszkodził w szybkim rozwoju jego kultu.

Kult

Kult świętego Walentego, kapłana i męczennika, bardzo szybko się rozwijał i w krótkim czasie stał jednym z najbardziej popularnych w Kościele. Być może, że przyczyniły się do tego cudowne uzdrowienia, o których wzmiankuje Martyrologium Romanum.

Grób jego już w IV w. otoczony był szczególnym kultem. Nad grobem św. Walentego papież Juliusz I wystawił bazylikę ku jego czci. Odnowił ją później papież Teodor I. Bazylika wraz z grobem św. Walentego stała się prawdziwym sanktuarium i jednym z pierwszych miejsc pielgrzymkowych. W ciągu średniowiecza kult ten objął całą niemal Europę.

Kult św. Walentego jako patrona epileptyków i nerwicowców, rozwinął się szczególnie w Niemczech. Ludność chrześcijańska we wszystkich niemal krajach katolickich z ufnością uciekała się do jego orędownictwa w niebie, prosząc go o uzdrowienie z padaczki i ciężkich stanów nerwicy.

Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. W związku z tym dzień 14 lutego stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

W Polsce imię Walenty nadawano na chrzcie od schyłku średniowiecza. Świadczy to o kulcie tego patrona w całej Polsce. Miał on tu miejsca szczególnego kultu. Pierwszym z nich był teren diecezji przemyskiej, której został mianowany patronem. Drugim - w Krobi, w diecezji poznańskiej. Kościół tamtejszy miał trumienkę z jego relikwiami oraz łaskami słynący obraz w głównym ołtarzu, przedstawiający św. Walentego w szatach kapłańskich, z kielichem w lewej i mieczem w prawej ręce. Miecz ten przypomina jego męczeńską śmierć przez ścięcie. Kościół ten był swego czasu znanym sanktuarium św. Walentego i celem pielgrzymów. Poza tym w dawnych kościołach spotkać można obrazy lub ołtarze poświęcone temu świętemu (np. kościółek w Bieruniu Starym czy ołtarz w kościele seminaryjnym w Gościkowie-Paradyżu). Najczęściej przedstawiano go w stroju kapłańskim, uzdrawiającego epileptyków.

Modlitwy do św. Walentego

Modlitwa do św. WalentegoModlitwa do św. Walentego

Litania do św. WalentegoLitania do św. Walentego

Modlitwa zakochanych do św. WalentegoModlitwa zakochanych do św. Walentego

Modlitwa do św. Walentego za chorychModlitwa do św. Walentego za chorych

Nowenna do św. WalentegoNowenna do św. Walentego

Zobacz więcej

Święty patron zakochanychŚwięty patron zakochanych

Amerykany wrócili...Amerykany wrócili...

ks. Tarsycjusz SinkaWasze komentarze:
 marzena aneta: 14.02.2024, 15:35
 Święty Walenty dziękuję Święty Walenty kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Święty Walenty kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode czarne ładne włosy młody wygląd symetryczną twarz zdrowie biodra nogi oczy zęby zdrowe dziękuję Święty Walenty kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie pieniędzy skradzionych w świecku żeby nikt nie kradł z tego będziemy sądzeni zdamy Bogu sprawe dziękuję Święty Walenty kocham Cię bardzo mocno proszę o pieniądze żebym miała zawsze dziękuję żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję żeby uczciwie zarabiali dziękuję żeby pracowali uczciwie zarabiali dziękuję żeby mądrze pieniądze wydawali dziękuję Święty Walenty kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie syna którego wychowam na kapłana dziękuję Święty Walenty kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję Święty Walenty kocham Cię bardzo mocno proszę o prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Polski: 14.02.2024, 09:40
 Prawo do eutanazji. Brakuje w Polsce.
 Kasia: 02.04.2023, 21:09
 Sw Walenty błagam o uzdrowienie mojego męża Krystiana, błagam o wsparcie psychiczne, proszę o pomoc w jego chorobie. Proszę o uzdrowienie i cud pokonania choroby.....amen
 AS: 14.02.2023, 23:58
 Proszę o uzdrowienie naszego syna Maksymiliana🙏❤️
 marzena aneta: 14.02.2023, 15:03
 Święty Walenty kocham Cię dziękuję Święty Walenty módl się za nami dziękuję Święty Walenty kocham Cię prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Święty Walenty kocham Cię prosze dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym bede żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Maria: 14.02.2023, 11:44
 Sw,Wenanty p[rosze Cie w intencji blagalno-dziekczynnej i cud uzdrowienia Danuty,Jerzego,Ryszarda.Marcina,Jerzego. W intencji pomocy Twojej w naszych wszystkich potrzebach:"zawodowych i w zyciu.Postaw na naszej drodze ludzi dobrych,a zlych oddal. Z podzkiekowaniem za modlitwe i za laski otrzymane dla mnie i dla rodziny.
 RJ: 09.04.2022, 23:02
 O uzdrowienie naszej kochanej córeczki z epilepsji. Błagamy z całego serca
 Aneta : 21.12.2021, 04:15
 Proszę o cud. Niech moja mama Bogusia szczęśliwie obudzi się ze śpiączki i wróci zdrowa do domu
 Mama: 08.11.2021, 20:23
 Święty Walenty bardzo Cię proszę o Łaskę uzdrowienia mojej córki z choroby padaczki. Aby mogła żyć pełnią życia w zdrowiu.


 Justyna: 21.04.2021, 16:10
 Św. Walenty proszę o uzdrowienie mnie z epilepsji, uwolnij od ataków, które zaburzają moje codzienne życie. Miej mnie w Swojej opiece i oddal na zawsze tą chorobę.
 KOCHAJĄCA DZIEWCZYNA: 25.03.2021, 17:53
 Święty Walenty, proszę cię z całego serca o zdjęcie ciężaru w postaci epilepsji z mojego ukochanego. Proszę daj mu żyć pełnią życia bez trosk i strachu przed każdym otwarciem oczu... Aby mógł na spokojnie zacząć myśleć o przyszłości i możliwości rozwoju. Bardzo proszę o łaskę, boś ty jest wszechmogący.
 Ania *Bart: 14.02.2021, 15:16
 Święty Walenty proszę Ukochana Mateńko proszę z całego serca o dar rodzicielstwa dla mnie i mojego męża. Proszę jeśli jesteśmy godni zostania rodzicami, proszę o Twoje wstawiennictwo u kochanego Ojca i Twojego Syna a mojego Pana Jezusa Chrystusa. Z całych sił proszę niech będzie wola Twoja. Wspomóż mnie oraz wszystkich tutaj proszących o dar potomstwa o łaskę rodzicielstwa- zmiłuj się nad nami ukochana Mateńko. W tej intencji za każdego tutaj modlącego się o potomstwo odmówię modlitwę. Bóg zapłać. Jezu Ty się tym zajmij
 Babcia : 05.02.2021, 21:38
 Św. Walenty proszę wyproś u Boga łaskę uzdrowienia z epilepsji mojego wnuka. Ufam Bogu i wierzę w jego wrzechmoc .Bogu niech będą dzięki. Bóg zapłać.
 tenia: 17.03.2019, 16:16
 Święty Walenty , powierzam twojej opiece moją specjalizację psychiatryczną, proszę o pomoc w zdobyciu wszystkich testów z dobrymi odpowiedziami. O dary Ducha Świętego , mądrość Bozą na czas nauki i pomoc w zdaniu egzaminu wewnętrznego i państwowego w Warszawie. Miłosierdziu Bożemu zawierzam całą grupę koleżanki i kolegów , wykładowców , abyśmy byli dla siebie nawzajem wsparciem i pomocą .Teńka
 tenia: 17.03.2019, 16:12
 Święty Walenty , powierzam twojej opiece moją specjalizację psychiatryczną, proszę o pomoc w zdobyciu wszystkich testów z dobrymi odpowiedziami. O dary Ducha Świętego , mądrość Bozą na czas nauki i pomoc w zdaniu egzaminu wewnętrznego i państwowego w Warszawie. Miłosierdziu Bożemu zawierzam całą grupę koleżanki i kolegów , wykładowców , abyśmy byli dla siebie nawzajem wsparciem i pomocą .Teńka
 Aneta: 02.05.2018, 09:17
 Uratuj mnieAnetęG.. Boże łaskawy święty Walenty UŚMIERZ zlikwiduj TEN BÓL CIAŁA ŻYCIA ANETYG.!
 Hana: 26.04.2018, 13:49
 ZA WSTAW.ŚW.WALENTEGO PROSZĘ UWOLNIJ MNIE ANETA G. Z BÓLU BOŻE WSZECHMOGĄCY OJCZE JEZU PROSZĘ CIĘ ROZWIĄŻ TERAZ TE SPRAWY ANETY G.UWOLNIJ MNIE ANETĘ G.Z TEGO BÓLU BŁAGAM I UWOLNIJ BEZ BÓLU DLA ANETY G. I OCHROŃ PILNIE CAŁĄ ANETĘ ,ŻYCIE ANETY G.GŁOWĘ ANETY G.TWARZ WŁOSY SKÓRĘ MIESZKI CERĘ NOS USZYCIAŁO OCZY RZĘSY BRWI SKRONIE USTA NOGI PLECY STOPY KOŚCI POWIEKI ŁONOŻUCHWĘ ANETY G. URATUJ ANETE G.Z TEGO ZŁA JA JESTEM ,NIECH TO ZŁO WYJDZIE Z TWARZY 💌 z CIAŁA UMYSŁU DUSZY ANETY G. DUCHAŻYCIA DUCHA ŚWIĘTEGO ANETY RATUJ ŻYCIE wyngrodzenie Mieszkanie grzywkę WNĘTRZE ANETY SKROŃ URODĘ ANETY G. ZA WSTAW. ŚwIĘTEGO WALENTEGO PROSZĘ NIECH ZŁO MNIE ANETĘ G.OPUŚCI TERAZ I NA WIEKI WIEKÓW AMEN. BŁOGOSŁAWIĘ CIĘ BOŻE NAPRAW TE ZNIEKSZTAŁCENIA Bez boluNA TWARZY policzkach i CIELE anety g.kocham cię 😍 co z tym listem
 a: 15.02.2018, 18:52
 MARYJO JEZU BOŻEProszę dla mnie jeszcze dzisiaj o pilne potrzebne dla mnie łaski za wstaw.św.Walentego dziękuję
 a: 14.02.2018, 23:26
 MARYJO JEZU BOŻEProszę dla mnie jeszcze dzisiaj o pilne potrzebne dla mnie łaski za wstaw.św.Walentego dziękuję
 Wioletta: 15.08.2017, 12:02
 Świety Walenty bardzo Cię proszę utul Weronikę po zawodzie miłosnym, daj jej odczuć, ze jest wspaniałą, wartosciową, piękną kobietą, nie pozwól Jej upaść, otocz ją kochającymi, mądrymi ludźmi
(1) [2] [3] [4] [5]


Autor

Treść

Nowości

św. Bernadetta Soubirousśw. Bernadetta Soubirous

Modlitwa św. Bernadetty SoubirousModlitwa św. Bernadetty Soubirous

Testament Bernadety SoubirouTestament Bernadety Soubirou

Ciało nie tknięte rozkładem śmierciCiało nie tknięte rozkładem śmierci

św. Benedykt Józef Labreśw. Benedykt Józef Labre

Bergen i StavangerBergen i Stavanger

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej