Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Walenty

(zm. 269)

św. Walenty Wiadomości o św. Walentym, przekazane nam przez tradycję chrześcijańską, są skąpe i niedokładne. Złożyły się na to przyczyny religijne i polityczne. Chrześcijan aresztowanych, najczęściej na podstawie donosów, prowadzono przed namiestnikajako sędziego. Proces odbywał się publicznie na forum (rynku). Na takim procesie każdy mógł być obecny. Korzystali z tego chrześcijanie. W Rzymie na procesach prowadzonych przeciw chrześcijanom bywał także św. Walenty. Przebieg procesu był stenografowany. Swoje zapiski robili również chrześcijanie dla swoich celów. Brakujące protokoły chrześcijanie uzupełniali przez odpisywanie archiwalnych protokołów państwowych. Tak sporządzali sobie Akta Męczenników. Akta te odczytywali na nabożeństwach, co ich budowało i umacniało do męczeńskiej śmierci dla Chrystusa. Władze szybko zdały sobie z tego sprawę i zaczęły chrześcijanom utrudniać dostęp do swoich archiwów, a wykrywane podczas rewizji Akta Męczenników były niszczone. Gdy skończyły się czasy prześladowań, chrześcijanie byli zmuszeni do odtwarzania tych Akt z pamięci. Ponieważ pamięć jest zawodna, dostały się do nich zmiany i dodatki. Resztę dopełniła późniejsza literatura hagiograficzna o charakterze budującym, nie licząca się z faktami historycznymi.

Stąd dzisiaj nie możemy być pewni nawet tych szczupłych wiadomości o świętych męczennikach pierwszych wieków chrześcijaństwa, między innymi o św. Walentym. Najstarsza wzmianka kalendarzowa o nim, jaką dziś dysponujemy, pochodzi z VII w.

Mówi ona o tym, że dnia 14 lutego, każdego roku, obchodzono jego wspomnienie. Nieco obszerniejszą informację podają późniejsze Martyrologia Rzymskie, czyli księgi zawierające logia o męczennikach. Logium takie podawało imię męczennika, datę jego śmierci i miejsce pochowania ciała. Logium o św. Walentym umieszczone pod datą 14 lutego brzmi następująco: "W Rzymie na via Flaminia narodziny św. Walentego, kapłana i męczennika, który po wielu cudownych uzdrowieniach i dowodach mądrości, kijami był bity i za cesarza Klaudiusza został ścięty".

Życiorys

O św. Walentym wiemy jedynie tyle, że żył w III w. i był kapłanem rzymskim. Tam w czasie prześladowań, wraz ze św. Mariuszem i krewnymi, asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji za czasów cesarza Klaudiusza. Wkrótce sam został pojmany i doprowadzony do prefekta Rzymu, który przeprowadził rutynowy proces polegający na wymuszaniu odstępstwa od Chrystusa. W tym celu kazał użyć kijów. Ponieważ nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu kazał go ściąć. I tak Święty kapłan poniósł śmierć męczeńską 14 lutego 269 roku. Pochowano go w Rzymie przy via Flaminia. Brak bliższych wiadomości o nim nie przeszkodził w szybkim rozwoju jego kultu.

Kult

Kult świętego Walentego, kapłana i męczennika, bardzo szybko się rozwijał i w krótkim czasie stał jednym z najbardziej popularnych w Kościele. Być może, że przyczyniły się do tego cudowne uzdrowienia, o których wzmiankuje Martyrologium Romanum.

Grób jego już w IV w. otoczony był szczególnym kultem. Nad grobem św. Walentego papież Juliusz I wystawił bazylikę ku jego czci. Odnowił ją później papież Teodor I. Bazylika wraz z grobem św. Walentego stała się prawdziwym sanktuarium i jednym z pierwszych miejsc pielgrzymkowych. W ciągu średniowiecza kult ten objął całą niemal Europę.

Kult św. Walentego jako patrona epileptyków i nerwicowców, rozwinął się szczególnie w Niemczech. Ludność chrześcijańska we wszystkich niemal krajach katolickich z ufnością uciekała się do jego orędownictwa w niebie, prosząc go o uzdrowienie z padaczki i ciężkich stanów nerwicy.

Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. W związku z tym dzień 14 lutego stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

W Polsce imię Walenty nadawano na chrzcie od schyłku średniowiecza. Świadczy to o kulcie tego patrona w całej Polsce. Miał on tu miejsca szczególnego kultu. Pierwszym z nich był teren diecezji przemyskiej, której został mianowany patronem. Drugim - w Krobi, w diecezji poznańskiej. Kościół tamtejszy miał trumienkę z jego relikwiami oraz łaskami słynący obraz w głównym ołtarzu, przedstawiający św. Walentego w szatach kapłańskich, z kielichem w lewej i mieczem w prawej ręce. Miecz ten przypomina jego męczeńską śmierć przez ścięcie. Kościół ten był swego czasu znanym sanktuarium św. Walentego i celem pielgrzymów. Poza tym w dawnych kościołach spotkać można obrazy lub ołtarze poświęcone temu świętemu (np. kościółek w Bieruniu Starym czy ołtarz w kościele seminaryjnym w Gościkowie-Paradyżu). Najczęściej przedstawiano go w stroju kapłańskim, uzdrawiającego epileptyków.

ks. Tarsycjusz Sinka

Modlitwy do św. Walentego


   

Wasze komentarze:
 Ania *Bart: 14.02.2021, 15:16
 Święty Walenty proszę Ukochana Mateńko proszę z całego serca o dar rodzicielstwa dla mnie i mojego męża. Proszę jeśli jesteśmy godni zostania rodzicami, proszę o Twoje wstawiennictwo u kochanego Ojca i Twojego Syna a mojego Pana Jezusa Chrystusa. Z całych sił proszę niech będzie wola Twoja. Wspomóż mnie oraz wszystkich tutaj proszących o dar potomstwa o łaskę rodzicielstwa- zmiłuj się nad nami ukochana Mateńko. W tej intencji za każdego tutaj modlącego się o potomstwo odmówię modlitwę. Bóg zapłać. Jezu Ty się tym zajmij
 Babcia : 05.02.2021, 21:38
 Św. Walenty proszę wyproś u Boga łaskę uzdrowienia z epilepsji mojego wnuka. Ufam Bogu i wierzę w jego wrzechmoc .Bogu niech będą dzięki. Bóg zapłać.
 tenia: 17.03.2019, 16:16
 Święty Walenty , powierzam twojej opiece moją specjalizację psychiatryczną, proszę o pomoc w zdobyciu wszystkich testów z dobrymi odpowiedziami. O dary Ducha Świętego , mądrość Bozą na czas nauki i pomoc w zdaniu egzaminu wewnętrznego i państwowego w Warszawie. Miłosierdziu Bożemu zawierzam całą grupę koleżanki i kolegów , wykładowców , abyśmy byli dla siebie nawzajem wsparciem i pomocą .Teńka
 tenia: 17.03.2019, 16:12
 Święty Walenty , powierzam twojej opiece moją specjalizację psychiatryczną, proszę o pomoc w zdobyciu wszystkich testów z dobrymi odpowiedziami. O dary Ducha Świętego , mądrość Bozą na czas nauki i pomoc w zdaniu egzaminu wewnętrznego i państwowego w Warszawie. Miłosierdziu Bożemu zawierzam całą grupę koleżanki i kolegów , wykładowców , abyśmy byli dla siebie nawzajem wsparciem i pomocą .Teńka
 Aneta: 02.05.2018, 09:17
 Uratuj mnieAnetęG.. Boże łaskawy święty Walenty UŚMIERZ zlikwiduj TEN BÓL CIAŁA ŻYCIA ANETYG.!
 Hana: 26.04.2018, 13:49
 ZA WSTAW.ŚW.WALENTEGO PROSZĘ UWOLNIJ MNIE ANETA G. Z BÓLU BOŻE WSZECHMOGĄCY OJCZE JEZU PROSZĘ CIĘ ROZWIĄŻ TERAZ TE SPRAWY ANETY G.UWOLNIJ MNIE ANETĘ G.Z TEGO BÓLU BŁAGAM I UWOLNIJ BEZ BÓLU DLA ANETY G. I OCHROŃ PILNIE CAŁĄ ANETĘ ,ŻYCIE ANETY G.GŁOWĘ ANETY G.TWARZ WŁOSY SKÓRĘ MIESZKI CERĘ NOS USZYCIAŁO OCZY RZĘSY BRWI SKRONIE USTA NOGI PLECY STOPY KOŚCI POWIEKI ŁONOŻUCHWĘ ANETY G. URATUJ ANETE G.Z TEGO ZŁA JA JESTEM ,NIECH TO ZŁO WYJDZIE Z TWARZY 💌 z CIAŁA UMYSŁU DUSZY ANETY G. DUCHAŻYCIA DUCHA ŚWIĘTEGO ANETY RATUJ ŻYCIE wyngrodzenie Mieszkanie grzywkę WNĘTRZE ANETY SKROŃ URODĘ ANETY G. ZA WSTAW. ŚwIĘTEGO WALENTEGO PROSZĘ NIECH ZŁO MNIE ANETĘ G.OPUŚCI TERAZ I NA WIEKI WIEKÓW AMEN. BŁOGOSŁAWIĘ CIĘ BOŻE NAPRAW TE ZNIEKSZTAŁCENIA Bez boluNA TWARZY policzkach i CIELE anety g.kocham cię 😍 co z tym listem
 a: 15.02.2018, 18:52
 MARYJO JEZU BOŻEProszę dla mnie jeszcze dzisiaj o pilne potrzebne dla mnie łaski za wstaw.św.Walentego dziękuję
 a: 14.02.2018, 23:26
 MARYJO JEZU BOŻEProszę dla mnie jeszcze dzisiaj o pilne potrzebne dla mnie łaski za wstaw.św.Walentego dziękuję
 Wioletta: 15.08.2017, 12:02
 Świety Walenty bardzo Cię proszę utul Weronikę po zawodzie miłosnym, daj jej odczuć, ze jest wspaniałą, wartosciową, piękną kobietą, nie pozwól Jej upaść, otocz ją kochającymi, mądrymi ludźmi


 Anna: 16.02.2017, 02:14
 Św. Walenty proszę o zdrowie dla całej rodziny i koleżanki Kasi oraz o znalezienie pracy i męża. Bóg zapłać.
 Ewa : 08.05.2016, 16:20
 św.Walenty wyproś mi łaskę u Pana uzdrowienia z nerwicy oraz znaleźienia miłości drugiej połówki
 danuta: 14.02.2016, 21:20
 Panie Boże Wszechmogący za wstawiennictwem św.Walentego błagam w największej pokorze o to by moje dorosłe dzieci założyły szczęśliwe rodziny jeśli to jest zgodne z najświętszą wolą Twoją.Boże błogosław naszej rodzinie.
 Sylwia: 14.02.2016, 21:04
 Święty Walenty proszę Cię żarliwie o zdrowie o zdrowie dla mojego synka...Otocz go Swoją opieką
 Anna: 13.02.2016, 19:05
 Sw.Waleny,spraw aby mój mąż nie miał już kłopotów ze snem.
 Ewa: 12.02.2016, 23:55
 SW.Walenty blagam o uzdrowienie z ciezkiej padaczki Jasia i Eve
 sylwia: 12.02.2016, 22:51
 Święty Walenty proszę wylecz mnie z padaczki .
 Kinga: 13.11.2015, 17:44
 Kochany św. Walenty :) Proszę Cie o dobrego, kochającego męża. Proszę Cie, żeby był dla mnie najlepszym przyjacielem, z którym dogadywałabym się jak z nikim innym :D Proszę, żebyśmy mogli założyć szczęśliwą rodzinę Bogiem silną. Św. Walenty wydaje mi się, że już poznałam tego człowiek i chciałam, żebyś wyprosił u Pana Boga jego miłość do mnie :) Kocham Cię <3 i z góry dziękuję :)
 Aneta: 08.07.2015, 17:16
 Proszę cie Św Walenty postaw mi dobrego męża na mojej drodze aby ta osoba pokochała mnie taka jaka jestem ,nigdy nie zdradziła i była zemna do końca proszę cie o szczuplego chłopaka Amen
 Aneta: 08.03.2015, 09:59
 Proszę cie Święty Walenty o Miłość dla naszego związku proszę cie aby ten związek trwał i doszło do zaręczyn abym była spokojniejsza czuwaj na naszym związkiem i pomagają nam
 Aneta: 07.03.2015, 09:55
 proszę Cie Święty Walenty ratuj nasz związek napelniaj go Miłością Proszę Cie aby stal się Łukasz taki jaki był wcześniej Proszę Cie aby nie bal się mnie kochać aby dalej Kochał szczerze
(1) [2] [3] [4]


Autor

Treść

Nowości

Dlaczego Pan Bóg stworzył świat?Dlaczego Pan Bóg stworzył świat?

Kto to taki... przyjaciel?Kto to taki... przyjaciel?

św. TarazjueszaModlitwa do św. Tarazjuesza

Modlitwa poświęcenia się Matce Bożej Trzykroć PrzedziwnejModlitwa poświęcenia się Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej

Pan kieruje nas ku przyszłościPan kieruje nas ku przyszłości

Najbardziej popularne

Nowenna do św. RityNowenna do św. Rity

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej