Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Paweł

(ok. 8 - 67)

Paweł Paweł Apostoł urodził się ok. 8. roku po narodzeniu Pana Jezusa w Tarsie, w Cylicji, w Azji Mniejszej. Jego rodzina należała do stronnictwa faryzeuszów - a więc do najżarliwszych patriotów i wyznawców religii mojżeszowej.

Otrzymał staranne wykształcenie. Po ukończeniu szkół miejscowych w wieku ok. 20 lat udał się do Palestyny, aby w Jerozolimie "u stóp Gamaliela" pogłębić swą wiedzę. Pana Jezusa zapewne nie znał osobiście. Wiele jednak słyszał o Jego wyznawcach i szczerze ich nienawidził. Uważał ich za odstępców od wiary mojżeszowej, za zdrajców swego narodu. Dlatego z całą satysfakcją asystował przy kamieniowaniu św. Szczepana. Nie mając bowiem pełnych 30 lat, nie mógł bezpośrednio dokonywać egzekucji. Dlatego pilnował tylko szat oprawców i zachęcał ich do mordu.

Gdy doszedł do pełnoletności, udał się do najwyższego kapłana, aby uzyskać listy polecające do gmin żydowskich w Damaszku. I wówczas, gdy był już pod bramami Damaszku, zjawił mu się Chrystus, prowadził go swym światłem i mocą, powalił na ziemię i swą łaską go nawrócił. Oświecił jego umysł, że był w błędzie, gdyż właśnie zapowiadanym przez proroków Mesjaszem i Zbawicielem świata jest Jezus Chrystus, którego on prześladuje w swych wyznawcach. Religia mojżeszowa była jedynie etapem przygotowawczym do przyjścia Jezusa Chrystusa. Od tego momentu z wroga pierwotnego Kościoła staje się jego najżarliwszym Apostołem. Ochrzczony przez kapłana Ananiasza rozpoczyna służbę dla Ewangelii - staje się Misjonarzem i Apostołem wielu narodów. Wraz ze swymi współpracownikami odbył trzy wielkie podróże misyjne - głosił Dobrą Nowinę prawie w całym ówczesnym cywilizowanym świecie. Syria, Mała Azja, Grecja, Macedonia, Italia, Hiszpania - oto etapy tego misyjnego maratonu. Wiele wycierpiał dla Chrystusa i Ewangelii.

Aresztowany w Jerozolimie w roku 60 naszej ery, przebywał w Cezarei Palestyńskiej ponad dwa lata. Posiadając obywatelstwo rzymskie odwołał się do wyroku cesarza. Drogą morską został deportowany do Rzymu. Tu czekał na zakończenie procesu i niechybną śmierć. Św. Paweł poniósł śmierć męczeńską w roku 67. przez ścięcie głowy mieczem w miejscu zwanym Aquae Salvinae za bramą Ostyjską. Ciało męczennika złożono najpierw w posiadłości św. Lucyny. Ok. roku 284 przeniesiono je do katakumb św. Sebastiana. Cesarz Konstantyn Wielki na grobie wystawił kościół: Bazylikę św. Pawła za Murami.

Od wczesnych wieków chrześcijanie czcili pamiątkę śmierci św. Pawła i św. Piotra tego samego dnia: 29 czerwca.

Św. Paweł pozostawił po sobie najbogatszą literaturę, bo aż 14 "Listów". Katalogi świętych pod tym imieniem wymieniają: 56 świętych i 20 błogosławionych.

146 miejscowości w Polsce nosi nazwę od imienia św. Pawła.

Nawrócenie Szawła:

"Szaweł ciągle jeszcze siał grozę i dyszał żądzą zabijania uczniów Pańskich. Udał się do arcykapłana i poprosił go o listy do synagog w Damaszku, aby mógł uwięzić i przyprowadzić do Jerozolimy mężczyzn i kobiety, zwolenników tej drogi, jeśliby jakichś znalazł. Gdy zbliżał się w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?" "Kto jesteś, Panie?" - powiedział. A On: "Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić". Ludzie, którzy mu towarzyszyli w drodze, oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo. Szaweł podniósł się z ziemi, a kiedy otworzył oczy, nic nie widział. Wprowadzili go więc do Damaszku, trzymając za ręce. Przez trzy dni nic nie widział ani nie jadł, ani nie pił.

W Damaszku znajdował się bowiem pewien uczeń, imieniem Ananiasz. "Ananiaszu!" - przemówił do niego Pan w widzeniu. A on odrzekł: "Jestem, Panie!" A Pan do niego: "Idź na ulicę Prostą i zapytaj w domu Judy o Szawła z Tarsu, bo właśnie się modli". (I ujrzał w widzeniu, jak człowiek imieniem Ananiasz wszedł i położył na nim ręce, aby przejrzał). "Panie - odpowiedział Ananiasz - słyszałem z wielu stron, jak dużo złego wyrządził ten człowiek świętym Twoim w Jerozolimie. I ma on także władzę od arcykapłanów więzić tutaj wszystkich, którzy wzywają Twego imienia". "Idź - odpowiedział mu Pan - bo wybrałem sobie tego człowieka za narzędzie. On poniesie imię moje do pogan i królów i do synów Izraela. I pokażę mu, jak wiele będzie musiał wycierpieć dla mego imienia".

Wtedy Ananiasz poszedł. Wszedł do domu, położył na nim ręce i powiedział: "Szawle, bracie. Pan Jezus, który ukazał ci się na drodze, którą szedłeś, przysłał mnie, abyś przejrzał i został napełniony Duchem Świętym".

Natychmiast jakby łuski spadły z jego oczu i odzyskał wzrok i został ochrzczony. A gdy go nakarmiono, odzyskał siły. Jakiś czas spędził z uczniami w Damaszku i zaraz zaczął głosić w synagogach, że Jezus jest Synem Bożym".

Modlitwy do św. Pawła

Modlitwa do św. Pawła ApostołaModlitwa do św. Pawła Apostoła

Litania do św. Pawła ApostołaLitania do św. Pawła Apostoła

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i PawłaNowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Zobacz więcej

25 stycznia - Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła25 stycznia - Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła

Świętym Paweł Apostoł ekumenizmuŚwiętym Paweł "Apostoł ekumenizmu"

Odpowiedź Szawła - nawrócenie i zjednoczenieOdpowiedź Szawła - nawrócenie i zjednoczenie

W szkole świętego PawłaW szkole świętego Pawła

Frajerzy według św. PawłaFrajerzy według św. Pawła

ks. Rajmund Krakowski CMWasze komentarze:
 ben: 02.08.2013, 22:30
 Paweł nie jest żadnym pośrednikiem między Bogiem a ludżmi, tym jest Jezus jedynie, 1 Tymot.2:5. Kto modli się do Pawła Marii lu innych, jest bałwochwalcą i grzeszy przeciw Bogu. który ustanowił tylko Jednego człowieka pośrednikiem.
 ben: 02.08.2013, 21:40
 Paweł nie jest żadnym pośrednikiem między Bogiem a ludżmi, tym jest Jezus jedynie, 1 Tymot.2:5. Kto modli się do Pawła Marii lu innych, jest bałwochwalcą i grzeszy przeciw Bogu. który ustanowił tylko Jednego człowieka pośrednikiem.
 ben: 02.08.2013, 21:36
 Paweł nie jest żadnym pośrednikiem między Bogiem a ludżmi, tym jest Jezus jedynie, 1 Tymot.2:5. Kto modli się do Pawła Marii lu innych, jest bałwochwalcą i grzeszy przeciw Bogu. który ustanowił tylko Jednego człowieka pośrednikiem.
 ben: 02.08.2013, 21:35
 Paweł nie jest żadnym pośrednikiem między Bogiem a ludżmi, tym jest Jezus jedynie, 1 Tymot.2:5. Kto modli się do Pawła Marii lu innych, jest bałwochwalcą i grzeszy przeciw Bogu. który ustanowił tylko Jednego człowieka pośrednikiem.
 Dana: 07.07.2013, 09:39
 św.Pawle proszę pomóż wyzdrowieć mojej synowej Małgosi
 Milka: 27.06.2013, 19:42
 Św.Pawle kochany nasz patronie naszej wspólnoty wypraszaj łaski dla nas, aby Twoje dzieło, które rozpoczęliśmy przynosiło owoce również dla naszych rodzin.Abyśmy trwali w dobrym i byli narzędziami w rękach pana.
 Mich: 20.06.2013, 11:49
 pomóż mi bym stał się taki jak ty.
 Matka: 09.06.2013, 11:11
 Sw.Pawle pomoz mi,by moje corki przejrzaly jak Ty i powrocily na lono Kosciola
 taka jedna: 14.05.2013, 19:13
 a co jest atrybutem sw.Pawła?


 Angelika: 14.05.2013, 08:47
 Chcę uporać się z problemami z jedzeniem, naprawić kontakty z rodziną, proszę, św. Pawle pomóż mi. Tak wiele już złego zrobiłam, nie chcę dalej grzeszyć, a brak mi sił, by samej stawić temu czoła.
 Angelika: 14.05.2013, 08:47
 Chcę uporać się z problemami z jedzeniem, naprawić kontakty z rodziną, proszę, św. Pawle pomóż mi. Tak wiele już złego zrobiłam, nie chcę dalej grzeszyć, a brak mi sił, by samej stawić temu czoła.
 anna: 02.05.2013, 18:00
 Dlaczego kość słoniowa jest atrybutem św. Pawła?
 Arek: 03.06.2012, 18:53
 Święty Paweł to mój patron z bierzmowania. Chyba lepiej wybrać nie mogłem. Święty Pawle upraszaj dla mojej rodziny oraz całego świata daru łaski i nawrócenia.
 Stanisław: 26.12.2011, 09:43
 Św.Pawle, pomóż mi, by moja żona i moje córki umiały wybaczyć mi wszystkie krzywdy, które im wyrządziłem. Teraz wiem, jak bardzo Je raniłem przez całe życie, ile zadałem im bólu. Chcę wrócić do Nich i wynagrodzić wszystko i obdarzyć Je szczęściem. Pragnę, by z mojego powodu nie uroniły już żadnej łzy. Błagam, usłysz me błaganie.
 PERĘŁKA : 07.08.2011, 13:16
 SIOTRA ŚW PAWAŁA BRATA
 ewa: 16.02.2011, 00:03
 sw.Pawle ,spraw zeby moja córka wróciła do domu
 tereska: 15.09.2009, 12:55
 Sw. Pawle prosze Cie o pomoc w znalezieniu pracy
 Irena: 26.08.2009, 14:30
 Św. Pawle, błagam z całego serca o łaske nawrocenia mojego męża na droge Prawdy i Miłości . Dla mojego syna Andrzeja proszę o nawrocenie i opiekę . Pomóz mu, św. Pawle, zrozumiec co jest ważne w życiu, pomóz mu nie ulegać pokusom tego świata. Razem z Matką Najswiętszą proszę Was o pomoc w jego wyjściu z grzechu. Daj mi siłę w modlitwach za moich bliskich.
 m: 29.06.2009, 10:47
 Św.Pawle całym sercem proszę o Twoje wstawiennictwo u Pana i wyproszenie mi łaski powrotu do mnie ukochanej osoby...będę dozgonnie wdzięczna...proszę
 Paweł: 30.03.2009, 01:35
 Sw. Pawle, mój imienniku.... Prosze ciebie o dobrą i kochającą żone, aby mnie kochałą całym swoim sercem i obyśmy nigdy się sobą nie znudzili i obyśmy zbudowali rodzine na fundamencie bożym...Prosze Ciebie Świety Pawle.....
[1] [2] (3) [4]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej