Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Franciszek Salezy

(1567 - 1622)

Franciszek Salezy Franciszek Salezy jest wybitnym teologiem i Doktorem Kościoła, założycielem Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Sióstr Wizytek), człowiekiem bez reszty oddanym sprawom Bożym i posłudze drugiego człowieka.

Urodził sią w dniu 21 sierpnia 1567 r. w Sabaudii w rodzinie Franciszka i Franciszki Salezych; był najstarszym z trzynaściorga dzieci. Studiował prawo w Padwie i Paryżu, a potem wbrew woli ojca, który chciał mu zapewnić świetną posadą jako prawnikowi, poświęcił się stanowi duchownemu. W 1593 r. zostaj kapłanem; pracował niezmordowanie jako kaznodzieja, spowiednik, odwiedzał chorych i ubogich, katechizował dzieci i młodzież - oddając się całkowicie pracy duszpasterskiej.

Szczególnie poświęcił się pracy w nawracaniu odpadłych od Kościoła, którzy przeszli do kalwinizmu. W czasie swojej misji ewangelizacyjnej pokonywał najrozmaitsze trudności; nawiedzał wioski i miasteczka, pukając do poszczególnych osiedli i zagród, nawiązywał kontakty z poszczególnymi rodzinami - a miał wielki dar przekonywania i zjednywania sobie ludzi. W ten sposób - jak podają niektórzy - miał pozyskać dla Kościoła około 70 tysięcy odpadłych od katolicyzmu do kalwinizmu. To było także przyczyną zamachu na jego życie, z którego wyszedł cało i szczęśliwie. Na polecenie Papieża Klemensa VIII udał się - w przebraniu - do samego ówczesnego przywódcy kalwinizmu - Teodora z prawem następstwa dla Genewy. Po powrocie posłany do Paryża, również tam głosił kazania i konferencje, prowadził rekolekcje. Po powrocie do diecezji zwizytował wszystkie jej parafie w liczbie 450.

W 1604 r. podczas kazań pasyjnych w Dijon poznał Joannę Franciszkę de Chantal i wspólnie z nią założył zakon Sióstr Wizytek w roku 1610. Będąc we Francji, w klasztorze sióstr wizytek, poznał tam św. Wincentego a Paulo, któremu zlecił kierownictwo duchowe nowozałożonego zakonu.

Franciszek zmarł nagle, na atak serca w Lyonie dnia 28 grudnia; ciało jego złożono w klasztorze sióstr wizytek w Annecy.

Święty Franciszek zostawił po sobie bogatą spuściznę literacką z zakresu duchowości chrześcijańskiej. Franciszek nie tylko pięknie pisał na temat prawdziwej pobożności, której wyrazem jest miłość ale także ukazał praktycznie jak ją należy realizować w swoim codziennym życiu.

Oprócz miłości bliźniego, odznaczał się wielkim nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu; bardzo cząsto nawiedzał Kościoły gdzie był wystawiony Najświętszy Sakrament i tam pozostawał długie godziny na adoracji i modlitwie; zawsze na klęczkach i w budującej postawie.

"Niech żyje Jezus, Umiłowany mój" - to zwykły okrzyk jego serca; propagował także nabożeństwo zarówno do Najświętszego Sakramentu - zaprowadził w swej diecezji czterdziestogodzinne nabożeństwo adoracyjne, jak również szerzył cześć Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Często wołał do Zbawiciela: "Panie, we wszystkim chcą Ciebie jedynie mieć na wzór, wszystko chcą spełniać w Tobie i dla Ciebie!".

Papież Jan XXIII tak scharakteryzował Jego osobę: "Wielka miłość do Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła, niezmącony spokój duszy, nieporównana łagodność wobec bliźnich - oto wszystko!".

W 1661 r. papież Aleksander VII beatyfikował, a w 1665 r. kanonizował Franciszka Salezego. W 1887 r. doktorem Kościoła a w 1923 r. patronem prasy katolickiej.

W 1850 r. św. Jan Bosko założył Towarzystwo św. Franciszka Salezego, zwane dziś Stowarzyszeniem Księdza Bosko Księża Salezjanie; w 1838 r. powstali we Francji Misjonarze św. Franciszka Salezego w Annecy a w 1871 r. zgromadzenie zakonne - Oblaci św. Franciszka Salezego. Ikonografia przedstawia św. Franciszka Salezego w stroju biskupim - w rokiecie i mantolecie lub w stroju pontyfikalnym z mitrą na głowie. Jego atrybutami są: gorejąca kula ośmiopłomienna, księga, pióro, serce przeszyte strzałą i otoczone cierniową koroną trzymane w dłoni.

Wspomnienie liuturgiczne św. św. Franciszka Salezego jest obchodzone w kościele katolickim 24 stycznia.

Kogo patronem jest św. Franciszek Salezy

Jest patronem dziennikarzy i katolickiej prasy. Święty Franciszek jest również patronem poetów i osób niesłyszących. Czczony jest, jako patron wizytek, salezjanów i salezjanek, Annecy, Chambéry i Genewy

Modlitwy do św. Franciszka Salezego

Modlitwa do św. Franciszka SalezegoModlitwa do św. Franciszka Salezego

Litania do św. Franciszka SalezegoLitania do św. Franciszka Salezego

Zobacz więcej

Różaniec w życiu św. Franciszka SalezegoRóżaniec w życiu św. Franciszka Salezego

ks. Michał Chorzępa CMWasze komentarze:
 Joanna: 08.12.2023, 09:44
 sw Franciszku Salezy proszę wstaw się za mną i moją mamą żebyśmy były uzdrowione i mogły chwalić Pana za te uzdrowienia 🙏
 Tomek: 09.05.2023, 23:45
 Św. Franciszku pomóż mi z problemem z wysypką proszę 🌹🍀♦
 marzena aneta: 24.04.2023, 08:33
 Święty Franciszek Salezy dziękuję Święty Franciszku Salezy kocham Cię bardzo mocno prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Święty Franciszku Salezy kocham Cię bardzo mocno prosze módl się za nami dziękuję Święty Franciszku Salezy kocham Cię bardzo mocno prosze dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera młodego męża niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dobrą spowiedź świętą dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Anna: 24.01.2023, 14:45
 Święty Franciszku Salezy błagam o pomoc dla mnie i naszej rodziny.
 marzena aneta: 24.01.2023, 09:49
 Święty Franciszku Salezy kocham Cię dziękuję Święty Franciszku Salezy módl się za nami dziękuję Święty Franciszku Salezy kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Święty Franciszku Salezy kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Tomek: 24.01.2023, 05:39
 Św. Franciszku Salezy, Doktorze Koscioła pomóż mi dzisiaj proszę (w dniu Twojego wspominania w Kościele i w rocznicę smierci mojej mamy). Czuwaj proszę 🍀🌹
 Tomek: 22.01.2023, 06:03
 Św. Franciszku Salezy, Doktorze Kościoła 🐝 pomóż mi proszę 🌹🍀🍀🍀♦ pomóż proszę
 Tomek: 20.01.2023, 15:08
 Św. Franciszku Salezy pomóż mi proszę 🌹🍀🍀🍀♦ w dniu 24 stycznia (Twoje wspominanie w Kościele)
 Tomek: 19.01.2023, 07:58
 Św. Franciszku Salezy, Doktorze Kościoła, pomóż mi proszę w dniu 24 stycznia (w dniu w którym Cię wspominamy w Kościele) 🌹🍀🍀🍀♦


 Tomek: 18.01.2023, 21:44
 Św. Franciszku Salezy, pomóż mi proszę w dniu Twojego wspominania (24 I) na spotkaniu o godz 9. Pomóż mi proszę 🌹🍀🍀🍀♦
 Lucyna: 24.01.2019, 09:09
 W intencjach mego serca
 danuta: 20.01.2015, 22:14
 proszę o laske zdrowia dla danuty ulecz jej płciowosc
 Agnieszka: 28.12.2014, 22:43
 Święty Franciszku, proszę wstaw się u Boga Ojca za moim synkiem Piotrusiem upraszajac dla niego łaskę zdrowia.
 klaudia: 08.02.2014, 17:14
 Św. Franciszku zbłądziłam.. Pomóż odnaleźć mi swoją drogę, cel w życiu. Pomóż mi proszę rozwiązać wszystkie problemy, przez które zagubiam się coraz bardziej..
 ARLETA: 29.06.2013, 17:55
 SWIETY FRANCISZKU PROSZĘ O POMOC W WYJSCIU Z NAŁOGU MOJEGO SYNA MAKSYMILIANA.POBŁOGOSŁAW PROSZĘ MNIE MOJA CÓRKE SABINKE I MOJEGO MĘŻA PIOTRA.UFAM TOBIE BOZE
 Michał: 20.05.2013, 20:50
 Święty Franciszku,pomóż mi odnaleźć siebie.
 Andżelika: 14.05.2013, 21:17
 Proszę o prowadzenie Boże, o znalezienie właściwej drogi w życiu, o wybaczenie wszelkiego zła, które wyrządziłam i mój powrót do zdrowia.
 Sylwia: 03.02.2013, 16:28
 Św. Franciszku proszę Cie o pomoc abym odnalazła w końcu swoja drogę życiowa i powołanie a także o pomoc we wszystkich moich potrzebach.
 andrzej: 24.01.2013, 08:42
 Sw. Franciszku nie opuszczaj mnie, mojej rodziny, bracii siostr Polakow dzieki za wszystko
 Marylka: 24.01.2013, 07:43
 Św.Franciszku nawróć moje dzieci , które zbłądziły
(1) [2] [3]


Autor

Treść

Nowości

sw. Szymon z Lipnicysw. Szymon z Lipnicy

Modlitwa do św. Szymona z LipnicyModlitwy do św. Szymona z Lipnicy

Litania do św. Szymona z LipnicyLitania do św. Szymona z Lipnicy

sw. Fryderyk z Utrechtusw. Fryderyk z Utrechtu

Modlitwa do św. Fryderyka z UtrechtuModlitwa do św. Fryderyka z Utrechtu

ks. Alojzy Arendtks. Alojzy Arendt

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej