Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Maciej

(zm. 80)

św. Maciej Maciej jest również imieniem teoforycznym i oznacza "dar Jahwe".

Historycznych danych o Macieju niemalże nie posiadamy. Należał do uczniów Jezusa od początku, to jest chrztu Janowego, a legenda uzupełnia te dane podając, że należał do grona Siedemdziesięciu, i z niego dopiero został powołany. Inna legenda mówi, że był bogaczem, który stracił wszystko i poszedł za Jezusem. Pozostaje faktem, że po zdradzie Judasza i po zmartwychwstaniu, z inicjatywy św. Piotra Apostołowie postanowili dopełnić kolegium Dwunastu. Na miejsce Judasza przedstawili dwóch: Barsabę zwanego Justusem i Macieja. Los padł na Macieja. Więcej wiadomości o Macieju nie znajdujemy w Piśmie Świętym.

Dalsze losy Macieja są trudne do określenia, ponieważ jego imię mylono z imieniem Mateusz. Miał on nauczać w Damaszku, a po sukcesach duszpasterskich został ujęty i położony na rozpalonym żelaznym łożu, na którym przeleżał dwadzieścia cztery dni bez uszczerbku, wypuszczono go więc i umarł w mieście Pelwon. Inna legenda mówi o jego pobycie wśród ludożerców, gdzie go uwięziono i z więzienia uratował go św. Andrzej. Miał działać w Judei i w Etiopii. Co do śmierci nie ma też jednoznacznej tradycji: miał umrzeć śmiercią naturalną - jak podaje wspomniana legenda o pracy w Damaszku i Klemens Aleksandryjski, lub też męczeńską - zginąć od topora lub zostać ukrzyżowany.

Maciej cieszył się powodzeniem pośród gnostyków - miał być nawet założycielem jednej z ich grup. Pod jego imieniem kursowała "Ewangelia Macieja" oraz "Tradycje Macieja", cytowane przez Klemensa Aleksandryjskiego. Istnieją stosunkowo nieliczne utwory apokryficzne jemu poświęcone, a więc jego koptyjskie męczeństwo, czy też legenda arabska i etiopska o ocaleniu go przez Maryję.

Imię Maciej było bardzo popularne w Polsce, stąd też bardzo wiele form imienia (Maciek, Maćko, Matwiej) oraz liczne nazwiska: Maćkowski, Maćkowiak, Matysiak i inne.

Jego relikwie wraz z suknią Pana Jezusa i gwoździem z krzyża miała przysłać św. Helena do Trewiru. Relikwie te dwukrotnie zaginęły i dwukrotnie je odnajdywano, ostateczne ich odnalezienie miało miejsce w 1137 r. i odtąd spoczywają w Trewirze - jedyne relikwie Apostoła na północ od Alp.

Jego święto przypadało dawniej 24 lub 25 lutego (zależnie od roku przestępnego czy nieprzestępnego), dziś natomiast 14 maja. Jest przedstawiany z toporem lub halabardą. Jest patronem stolarzy, rzeźników i pracowników budowlanych.

Modlitwy do św. Macieja ApostołaModlitwa do św. Macieja ApostołaModlitwa do św. Macieja Apostoła

Litania do św. Macieja ApostołaLitania do św. Macieja Apostoła

Ks. MAREK STAROWIEYSKI
Pismo Katolickie Pielgrzym, nr 220Wasze komentarze:
 marzena aneta: 15.05.2023, 20:54
 Święty Maciej dziękuję Święty Macieju kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję Święty Macieju módl się za nami dziękuję Święty Macieju kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dobrą spowiedź świętą w maju 2023 roku dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Teresa: 24.02.2023, 22:19
 Sw.Macieju prosze Cie o otrzyzmanie w calosci dobr ziemskich i duchowych dla dzieci i dla mnie. Dziekuje bardzo.
 Beata: 14.05.2022, 10:50
 Św Macieju pomóż mi stać się zamożną
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Norbertśw. Norbert

Modlitwa do św. NorbertaModlitwa do św. Norberta

Litania do św. NorbertaLitania do św. Norberta

Dużo chaosu. Jak uspokoić i usystematyzować moją modlitwę?Dużo chaosu. Jak uspokoić i usystematyzować moją modlitwę?

Zaakceptować leczenieZaakceptować leczenie

Jak uczyć dzieci życzliwości?Jak uczyć dzieci życzliwości?

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej