Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

List prymasa Józefa Glempa po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki

LIST PRYMASA POLSKI

Siostry i Bracia!

Upływa już miesiąc od tragicznego wydarzenia, które wstrząsnęło sumieniami nie tylko wierzących katolików, ale także należących do innych wspólnot wyznaniowych, wstrząsnęło sumieniami wszystkich uczciwych ludzi. Wydarzeniem tym jest morderstwo popełnione na księdzu Jerzym Popiełuszce.

Najpierw było kilkudniowe oczekiwanie i nadzieja na odzyskanie żywego kapłana, a potem bolesna wiadomość o jego śmierci. Świadomość, że śmierć została zadana w okrutny sposób, powiększyła żałobny ból. Cierpienie to wyzwala refleksję nad istotą zła i nad sposobami zapobieżenia jemu. Wielka manifestacja żałobna w dniu 3 listopada br. podczas pogrzebu zamęczonego kapłana była szczerym aktem religijnym modlitwy i narodowych uczuć, była także świadectwem dojrzałości społeczeństwa, które bolejąc nie rozpacza, bo ufa w zwycięstwo dobra i prawdy.

Pragnę gorąco podziękować wszystkim uczestnikom pogrzebu śp. księdza Jerzego - i tym mieszkającym w stolicy, i tym, którzy przyjechali z innych miejscowości. Niech ta wielka modlitwa pozostanie w pamięci jako przeżycie ofiary kapłana podczas bezkrwawej ofiary Chrystusa, we wspólnocie i jedności uczuć narodowych.

Serdeczne słowa podziękowania kieruję również do tych, którzy wyrazili kondolencje, kierując odpowiednie pisma na moje ręce lub na ręce moich biskupów pomocniczych. W pismach tych wyrażony został protest, potępienie i oburzenie wobec zbrodni, której dokonano na gorliwym kapłanie. Wyrażone zostały także uczucia współcierpienia, żalu, łez, a szczególnie przyrzeczenia modlitwy.

Wyrazy współczucia nadeszły od: instytucji, przedsiębiorstw, zakładów, organizacji, uczelni, szkół, seminariów duchownych, zespołów parafialnych, grup modlitewnych. Nadeszły telegramy i pisma od naszych przyjaciół z zagranicy, od przedstawicieli rządów, diecezji, zakonów i zgromadzeń, od setek ludzi z różnych stron Polski. Nie jestem w stanie dziękować każdemu z osobna, więc dziękuję wszystkim w sposób publiczny.

Wyrażam także słowa uznania dla biskupów, sióstr zakonnych, służby liturgicznej, kościelnej służby porządkowej i dla wszystkich, którzy ofiarnie pomagali w pracach i ceremoniach pogrzebowych, za ich ofiarną postawę.

Nade wszystko dziękuję za modlitwy, które nadal płyną do Boga za duszę śp. księdza Jerzego Popiełuszki. Powierzamy w nich Bogu i Matce Najświętszej całą Ojczyznę. Chcemy ciągle uczyć się takiej miłości Ojczyzny, która uzdalniałaby do wiary. Aby każda ofiara owocowała ku sprawiedliwości, prawdzie i pokojowi.

W oczekiwaniu na ostateczne i pełne wyjaśnienia sprawy zabójstwa księdza Popiełuszki - zawierzamy ufnie nasze sprawy Bogurodzicy Maryi.

Wszystkim z serca błogosławię
Józef Kardynał Glemp
Prymas Polski
Warszawa, 24 listopada 1984

KOMUNIKAT RADY GŁÓWNEJ EPISKOPATU POLSKI

W Warszawie dnia 21 listopada 1984 r. odbyło się posiedzenie Rady Głównej Episkopatu Polski pod przewodnictwem kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski.

Przedmiotem posiedzenia, którego termin wyznaczono już we wrześniu br., były główne problemy duszpasterskie oraz przygotowanie materiałów na najbliższą Konferencję Plenarną Episkopatu.

Rada Główna zatrzymała się szerzej nad sprawą zbrodni dokonanej 19 października br. na księdzu Jerzym Popiełuszce, kapłanie archidiecezji warszawskiej, wskazując na jej wymiary społeczno-moralne. Powszechne i spontaniczne potępienie zbrodni dowiodło, jak głęboko tkwią w świadomości społecznej chrześcijańskie zasady moralne, które przez wszystkich powinny być szanowane i zachowane. W życiu publicznym także obowiązuje ład moralny. Trzeba zło nazwać po imieniu i ujawnić je. Występuje ono przeciwko prawu Bożemu i ludzkiemu. Zagraża także porozumieniu narodowemu, szczególnie wtedy, gdy istnieje ono w strukturach odpowiedzialnych za porządek publiczny. Już Prymas Tysiąclecia Stefan Kardynał Wyszyński w swoich Kazaniach świętokrzyskich nawoływał do odejścia od "klimatu zastraszenia", bo tylko wtedy atmosfera społeczna będzie wolna od terroru, a władanie będzie oznaczało służbę.

Powyższe sprawy są tak wielkiej wagi, że Episkopat powróci do nich na najbliższym posiedzeniu Konferencji Plenarnej.

Warszawa, 21 XI 1984 r.Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej