Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Szymon

św. Szymon Do grona dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa należał św. Szymon Gorliwy. Z całej dwunastki on chyba jest postacią najmniej znaną. W Martyrologium Rzymskim, pod datą 28 października czytamy następującą, krótką pochwałę (elogium):

"W Persji zejście świętych apostołów Szymona Kananejczyka i Tadeusza, nazywanego także Juda. Szymon głosił Ewangelię w Egipcie, a Tadeusz w Mezopotamii. Następnie obaj przybyli do Persji, a nawróciwszy bardzo wielu do Chrystusa, zakończyli życie śmiercią męczeńską".

Martyrologia Rzymskie wspominają św. Szymona Gorliwego razem ze św. Juda Tadeuszem. Dlaczego obydwaj apostołowie mają wspólny obchód liturgiczny, nie wiemy. Być może, że jest skutkiem ich wspólnej praca w Persji i śmierci męczeńskiej. Ewangeliści Mateusz (10,4) i Marek (3,18), dali Szymonowi przydomek "Kananejczyk", który znaczy mniej więcej to samo, co "gorliwy". Stąd wysuwa się czasem wniosek, że św. Szymon był entuzjastą religijnym, zanim został apostołem Jezusa Chrystusa. Święty Łukasz przydomek "Kananejczyk" podaje w przekładzie greckim "Zelotes", "gorliwiec". Być może, że apostoł ten był przedtem członkiem stronnictwa "zelotów", o których pisze historyk Józef Flawiusz.

Według niepewnych wiadomości jakie historia nam przekazała, święty Szymon apostoł miał głosić Ewangelię Chrystusową słowem i przykładem w różnych krajach, wśród których wylicza się nawet Wielką Brytanię. Najprawdopodobniej jednak pracował on w Babilonii i Persji, gdzie miał spotkać się z apostołem Juda Tadeuszem. Tam przez jakiś czas razem owocnie pracowali. Tam też spotkała ich śmierć męczeńska. W ten sposób zakończyli swoje pracowite życie na wzór swojego Mistrza Jezusa Chrystusa, Króla Męczenników.

Kult

Święty Szymon apostoł swoje święto liturgiczne, dzielił z Juda Tadeuszem apostołem, w dniu 28 października, z własnym formularzem mszalnym i brewiarzowym (liturgia godzin). W Martyrologium Rzymskim, tj. w księdze zawierającej elogia o świętych na poszczególne dni roku liturgicznego, imię św. Szymona zawsze figurowało razem z imieniem św. Judy Tadeusza, pod datą 28 października.

Imię św. Szymona Gorliwego wraz z imionami innych apostołów znajduje się w tzw. Kanonie Rzymskim, czyli w I Modlitwie eucharystycznej, będącej najważniejszą modlitwą Mszy świętej.

Cześć oddawana relikwiom świętych jest jednym z przejawów ich kultu. Relikwie obydwu apostołów świętego Szymona Gorliwego i świętego Judy Tadeusza mają znajdować się w Rzymie, w bazylice świętego Piotra, w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Część relikwii świętego Szymona Gorliwego ma posiadać także Tuluza.

Ikonografia obydwu apostołów przedstawia razem, idąc za podaniem, według którego obydwaj razem zginęli śmiercią męczeńską. Świętego Szymona apostoła artyści przedstawiają także osobno z piłą, gdyż według żywotów średniowiecznych oprawcy mieli go przeciąć drewnianą piłą.

Modlitwy do św. Szymona Apostoła

Modlitwa do św. Szymona ApostołaModlitwa do św. Szymona Apostoła

Litania do św. Szymona ApostołaLitania do św. Szymona Apostoła

Zobacz więcej

Głowa Szymona ApostołaGłowa Szymona Apostoła

ks. Tarsycjusz Sinka CMWasze komentarze:
 Mama: 08.09.2016, 23:19
 Św. Szymonie, proszę o szczęśliwe narodziny naszego Synka, którego będziesz patronem!
 Aro: 20.11.2015, 00:23
 Św Szymonie patronie mojego zawodu błagam o talent i umiejętności!!!
 Piotr: 29.07.2015, 09:50
 Sw Szymonie wraz ze św Ritą dopomóż mi. sam nie daje już rady proszę.
 Ela D.: 25.06.2015, 12:29
 Św.Szymonie proszę pomóż nam w naszej trudnej sprawie finansowej.Wstaw się do Przenajświetrzego Pana Jezusa .
 EWA: 16.02.2015, 13:39
 SW . SZYMONIE PROSZĘ O POMOC
 w: 08.09.2014, 16:14
 św szymonie bać moim wybawcą
 szymek: 15.03.2014, 15:33
 św.Szymonie, błagam cię zebyś obdażył mnie swoją łaską,i żebyś strzegł mnie przed szatanem,który prubuje mnie i całą moją rodzine przeciągnąć na swoją stronę:-)
 pomocy: 11.08.2013, 19:37
 sw Szymonie Gorliwy Apostole pomoz nam zeby udalo nam sie szczesliwie spedzic zycie i wakacje zebysmy sie zawsze kochali byli sobie wierni uczyciwi i oddadni. Prosze pomoz zmienic nas a przedewszystkim mnie na lepsze
 matka: 24.03.2013, 19:30
  sw szymonie wysluchaj nasze prosby o nawrocenie syna do rodziny


 maria 20.03.2012: 29.03.2012, 15:50
 święty Szymonie proszę o się za moją wnuczką o zdrowie o co cie gorąco proszę . Tylko ty możesz mi pomóc .Błagam usłysz me błagania.
 Szymon: 04.02.2011, 18:57
 Św, Szymonie, prosze pomoz mi, wstaw sie za mna. W Tobie pokladam nadzieje i ufnosc, wierze i prosze o pomoc.
 arkadiusz: 17.10.2010, 20:11
 Św. Szymonie uproś dla mnie u Pana Boga szczęście doczesne, radość wieczną i trwanie w Wierze Świętej. dziękuję za Twoje wstawiennictwo :-)
 Jolanta: 16.10.2008, 10:29
 Św.Szymonie, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwoscią na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 maria: 13.10.2008, 08:59
 sw.Szymonie, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
 mąż: 26.09.2008, 12:16
 Św.Szymonie, pomóż mi, by moja żona umiała wybaczyć mi wszystkie krzywdy, które Jej wyrządziłem. Wiem, jak bardzo Ją raniłem przez całe życie, ile zadałem Jej bólu. Chcę wrócić do Niej i wynagrodzić wszystko i obdarzyć Ją szczęściem. Pragnę, by z mojego powodu nie uroniła już żadnej łzy. Błagam, usłysz me błaganie.
 m: 26.09.2008, 11:15
 Maryjo, po raz kolejny proszę za wstawiennictwem św. Szymona, nie opuszczaj mnie w mojej potrzebie, wyjednaj u Swego Syna Najukochańszego tę łaskę, o którą tak gorąco Cię proszę. Nie odejdę od Ciebie, aż mnie wysłuchasz. Tylko Ty możesz mi pomóc, błagam spełnij moją prośbę !!! Nie pozwól, bym była zawiedziona.
[1] (2)


Autor

Treść

Nowości

św. Marcin Iśw. Marcin I

Modlitwa do św. Marcina IModlitwa do św. Marcina I

Bajka o miasteczku bez nazwyBajka o miasteczku bez nazwy

Zbrodnia Katyńska po 70 latachZbrodnia Katyńska po 70 latach

Szatan działa w różny sposób. Jeżeli dojdzie do opętania, potrzebne są egzorcyzmySzatan działa w różny sposób. Jeżeli dojdzie do opętania, potrzebne są egzorcyzmy

Kościół św. Józefa w NazarecieKościół św. Józefa w Nazarecie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej