Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

bł. Stefan Kardynał Wyszyński

(1901 - 1981)

Bł. Stefan Kardynał Wyszyński Urodził się 3 sierpnia 1901 w Zuzeli nad Bugiem w wielodzietnej rodzinie organisty. Podstawową edukację uzyskał w Zuzeli i Andrzejewie. Wykształcenie średnie zdobywał w Warszawie (od 1912), Łomży (od 1914) i Włocławku (od 1917). W 1920 wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. Po ukończeniu studiów, 3 sierpnia 1924 przyjął święcenia kapłańskie.

Od jesieni 1924 objął wikariat przy katedrze włocławskiej, stanowisko redaktora dziennika diecezjalnego Słowo Kujawskie" i pełnił funkcję prefekta kursów wieczorowych dla dorosłych. Pod koniec 1925 na KUL podjął studia prawa kanonicznego i nauk społeczno-ekonomicznych. 22 czerwca 1929 uzyskał dyplom doktora prawa kanonicznego. W czasie studiów pełnił obowiązki wicedyrektora konwiktu dla księży-studentów i prowadził duszpasterstwo akademickie. Po ukończeniu studiów odbył roczną podróż naukową do Austrii, Włoch, Francji, Belgii, Holandii i Niemiec. Przedmiotem jego zainteresowań były związki i organizacje katolicko-społeczne. Od 1930 ponownie był wikariuszem katedry we Włocławku, ponadto profesorem Seminarium, dyrektorem diecezjalnych dzieł misyjnych, redaktorem Ateneum Kapłańskiego" i opiekunem kilku związków katolicko-społecznych. W 1937 został powołany na członka Rady Społecznej przy Prymasie Polski – Auguście Hlondzie.

W latach okupacji niemieckiej – z polecenia swej władzy diecezjalnej - ukrywał się. W tym czasie prowadził konspiracyjną akcję oświatową i pełnił obowiązki kapelana Armii Krajowej. Po wojnie, w lutym 1945 wrócił do Włocławka, objął pracę proboszcza dwóch parafii, oraz redakcję: Ładu Bożego", Kroniki Diecezji Włocławskiej" i Ateneum Kapłańskiego".

Nominację na biskupa lubelskiego otrzymał 4 marca 1946. Porządkował zniszczoną diecezję, organizował kursy katechetyczne, prowadził wykłady z zakresu katolickiej nauki społecznej na KUL. Przyczynił się też do powstania Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej na tej katolickiej uczelni polskiej.

Arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i Prymasem Polskim został 12 listopada 1948. Dobrze rozumiał trudną sytuację Kościoła w Polsce i dlatego wybrał drogę porozumienia, podpisanego 14 kwietnia 1950. W 1951 udał się do Rzymu, gdzie od Piusa XII uzyskał potwierdzenie – obranej przez Episkopat Polski – linii postępowania.

Kreowany na kardynała 12 stycznia 1953 – nie mógł wyjechać do Rzymu na konsystorz. Wzmagało się bowiem prześladowanie Kościoła. Zaaresztowany 25 września 1953, więziony był w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku i w Komańczy. Wolność odzyskał 26 października 1956 i powrócił do Warszawy.

W Imię Maryi podjął Wielką Nowennę, czyli dziewięcioletni program odnowy moralnej Narodu polskiego – zainaugurowany 3 maja 1957. W ramach Nowenny rozpoczęła się też wędrówka kopii Jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej. Milenium Chrztu Polski – uroczyście obchodzone w 1966 – było wielkim, społecznym wyznaniem wiary Narodu, a kulminacyjnym punktem – całkowite oddanie Polski Matce Chrystusowej 3 maja 1966.

Kardynał Wyszyński brał czynny udział w przygotowaniach i obradach wszystkich czterech sesji Soboru Watykańskiego II. Z jego sugestii zostały podjęte w Polsce czuwania soborowe" (prawie nieprzerwane, całonocne modlitwy różnych grup Polaków w intencji prac i obrad Soboru).

Wobec groźby każdej nowej fali konfliktów społecznych w Polsce – stawał w obronie podstawowych praw człowieka i Narodu. W październiku 1971 wyjechał do Rzymu na Synod Biskupów i wziął udział w beatyfikacji ojca Maksymiliana Kolbe.

W 1976 ogłosił program przygotowania na 600-lecie Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej pod hasłem: Sześć lat wdzięczności, za sześć wieków obecności". W tymże roku złożył rezygnację ze swego urzędu w Kościele Polskim, której Papież Paweł VI nie przyjął, polecając mu dalsze pasterzowanie.

Ukoronowaniem idei pojednania i przebaczenia polsko-niemieckiego, była jego podróż – wraz z delegacją biskupów polskich – do Niemiec w dniach od 21 do 25 września 1978.

Dzień 16 października 1978, czyli wybór Papieża Jana Pawła II (kardynała Karola Wojtyły) – publicznie skomentował sam Ojciec Święty słowami skierowanymi wprost do Prymasa Wyszyńskiego: Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża-Polaka... gdyby nie było Twojej wiary... Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła...".

W dniach wielkich przemian w 1980 i 1981 Prymas S. Wyszyński przyczynił się do utrzymania w Polsce równowagi społeczno-politycznej.

Zmarł 28 maja 1981 w pałacu prymasowskim w Warszawie, na szybko rozwijającą się chorobę nowotworową. W maju we wszystkich kościołach Polski modlono się za chorego Księdza Prymasa i o przeżycie zamachu przez pap. Jana Pawła II. W ciągu trzech tygodni maja – zamach na pap. Jana Pawła II (13 maja) i śmierć Prymasa Wyszyńskiego – okryły Polskę żałobą. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi. Pośmiertnie, 3 maja 1994, kard. Stefan Wyszyński został uhonorowany Orderem Orła Białego.

W kronice seminaryjnej Ołtarzewa zapisano po dniem 28 maja 1981: "W godzinach rannych zakończył życie Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Był On przyjacielem naszego Stowarzyszenia".

Od 20 maja 1983 toczył się proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego na etapie diecezjalnym (od 1989 przysługuje mu tytuł Sługi Bożego) i zakończył się 6 lutego 2005. Akta zebrane w toku procesu (37 tomów wraz załącznikami: książkami i artykułami kandydata na ołtarze) zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 28 maja 2013 zamknięto w Szczecinie diecezjalny proces o domniemanym uzdrowieniu młodej osoby za przyczyną Sługi Bożego Kardynała Wyszyńskiego. 18 grudnia 2017 dekret o heroiczności cnót podpisał pap. Franciszek. 29 listopada 2018 konsylium lekarskie Kongregacji ds. Świętych zatwierdziło cud za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego. 2 października 2019 papież Franciszek podpisał dekret zatwierdzający ten cud, jakim jest uzdrowienie 19.letniej dziewczyny chorej na nowotwór tarczycy.

21 października 2019 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz ogłosił, że beatyfikacja odbędzie się 7 czerwca 2020 na placu Piłsudskiego w Warszawie, ale 28 kwietnia 2020 została ona zawieszona w związku z panującą pandemią COVID-19. 23 kwietnia 2021 kard. Nycz poinformował w komunikacie o nowej dacie beatyfikacji. Beatyfikacja odbyła się 12 września 2021 w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wraz z beatyfikacją Czcigodnej Służebnicy Bożej s. Róży Czackiej, a uroczystościom w imieniu papieża Franciszka przewodniczył kard. Marcello Semeraro – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Na uroczystość beatyfikacji skomponowano specjalny hymn na chór i orkiestrę Soli Deo do muzyki ks. Wiesława Kądzieli i słów bpa Józefa Zawitkowskiego. Ponadto na uroczystość tę przygotowano specjalny relikwiarz, w który wkomponowano jego oryginalny rękopis "Aktu osobistego oddania się Matce Bożej" i stylizowany obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, wykonany przez artystę Mariusza Drapikowskiego.

W dniu jego beatyfikacji (12 września 2021) biskup łomżyński Janusz Stepnowski ustanowił kościół Przemienienia Pańskiego w Zuzeli pierwszym w Polsce sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwa do bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Modlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana WyszyńskiegoModlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Zobacz więcej

 • Testament kard. Stefana WyszyńskiegoTestament kard. Stefana Wyszyńskiego Medytacje Prymasa TysiącleciaMedytacje Prymasa Tysiąclecia

  Najtrudniejsza koronacja WyszyńskiegoNajtrudniejsza koronacja Wyszyńskiego

  Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC  Wasze komentarze:

  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.  Autor

  Treść

  Nowości

  św. Bonawenturaśw. Bonawentura

  Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

  Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

  Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

  Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

  ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

  Najbardziej popularne

  Modlitwa o CudModlitwa o Cud

  Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

  Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

  Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

  Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

  Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

  Poprzednia[ Powrót ]Następna
 •  
  [ Strona główna ]

  Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

  Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

  © 2001-2024 Pomoc Duchowa
  Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej