Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bez pokonanych. Czyli o konfliktach w związku

kobiety - nie chciejcie zawsze z płcią brzydką wygrywać, górować nad nią

Boimy się samego słowa konflikt. Wielokrotnie słyszałem, jak kochane mamusie czy cioteczki, winszując młodej parze, życzyły jej zdrowia, szczęścia, pomyślności, samych przyjemności i radości. I żeby nie miała żadnych konfliktów. Wyrażały w ten sposób swoją życzliwość. Życzenia takie nie są jednak zbyt mądre, ponieważ spełnić się nie mogą.

Zatrzymajmy się na chwilę nad słowem konflikt. Jego powierzchowne i zarazem dość powszechne rozumienie jest mniej więcej takie: w czasie konfliktu ludzie się ranią, obrażają wzajemnie, są agresywni, używają przemocy. Konflikt między członkami rodziny pojmowany jest więc podobnie jak konflikt zbrojny pomiędzy barbarzyńskimi, wyzbytymi jakichkolwiek humanistycznych odruchów, wrogimi armiami.

Tymczasem konflikt jest sprawą jak najbardziej ludzką, a jedynie nieludzkie mogą być sposoby jego rozwiązania. Konflikt jest zderzeniem przeciwstawnych, wykluczających się dążeń. (Przyznają państwo, że życzenia ślubne: aby żadne z was do niczego nie dążyło - byłyby nieeleganckie i niezbyt mile widziane.) Tak jak dążenia ludzkie są motorem rozwoju, tak i ich zderzenia (konflikty) mogą owocować dobrem, wzrostem.

Nawet w najpiękniej kochającym się małżeństwie powstają konflikty, czyli pojawiają się pragnienia, pomysły wzajemnie się wykluczające. Od sposobu rozwiązywania konfliktów ogromnie dużo zależy. Mogą być dla małżeństwa niszczące, rujnujące, ale też mogą być impulsem do rozwoju i wzrostu.

Wewnętrzna walka

Nikt z nas nie jest wolny od konfliktów wewnętrznych. Z jednej strony w konkretnej sytuacji pragniemy bez względu na koszt zachować się pięknie, szlachetnie, nawet po bohatersku, z drugiej zaś lęk, lenistwo, słabość, wy godnictwo, koniunkturalizm, hedonizm podpowiadają nam zachowania mniej piękne, moralnie wątpliwe, a czasem nawet nikczemne. Od tego, jak ktoś rozwiąże swój konflikt wewnętrzny, jaki będzie jego czyn, zależy, jakim będzie się stawać człowiekiem. Dobry czyn toruje drogę dla następnych i czyni osobę coraz piękniejszą, szlachetniejszą, świętszą. Zły czyn powoduje karlenie osoby. (Przychodzi tu na myśl tytuł książki Karola Wojtyły: Osoba i czyn.) Trzeba koniecznie dodać, że wygranie konfliktu wewnętrznego, tzn. wybranie nawet trudnego dobra, a nie kuszącej, lecz mało wartościowej przyjemności, nie jest źródłem frustracji. Przeciwnie, jest powodem do zadowolenia z siebie, a nawet dumy, co oczywiście pozytywnie wpływa na stan psychiczny. Piszę to dlatego, że raz po raz pojawiają się "autorytety" głoszące, że frustracja pojawia się na skutek odmówienia sobie pojawiającej się na horyzoncie przyjemności. Te autorytety zupełnie odrywają się od pojęć dobra i zła. Czasem wprost głoszą: jeżeli nie zdradzisz żony, gdy masz na to ochotę, będziesz sfrustrowany i całe życie będziesz żałował. Kompletna bzdura. Z do świadczeń poradni dla małżeństw wiem, że jest dokładnie odwrotnie. Słyszałem kiedyś w audycji radiowej, jak pewna pani psycholog mówiła: jeżeli spotkasz mężczyznę swego życia, prawdziwą miłość, musisz pójść za jej głosem. Masz obowiązek wobec siebie zostawić męża i dzieci - w przeciwnym razie byłabyś nieuczciwą. Pozostawmy to bez komentarza.

Rodzaje konfliktów

Konflikty można klasyfikować na najróżniejsze sposoby. Chciałbym ze względów praktycznych odwołać się do jednego rozróżnienia: konflikt poziomy, konflikt pionowy.

Konflikt poziomy jest wówczas, gdy wykluczające się pragnienia znajdują się na tym samym poziomie w hierarchii. Rozwiązaniem tych konfliktów nie potrzeba się poważnie zajmować. Wystarczy np. wylosować rozwiązanie lub umówić się, że raz decyduje żona, a raz mąż.

Proponuję jakościowo inne podejście do tego typu konfliktu. Gdy jest to możliwe nie przyjmujmy do wykonania żadnego z dwóch proponowanych rozwiązań, tylko poszukajmy trzeciego, które będzie akceptowalne, a może nawet satysfakcjonujące dla obojga. Może prosty przykład: żona chce spędzić wakacje nad morzem, mąż w górach - konflikt. Powiedzmy, że dla tego małżeństwa pieniądze nie grają roli. Mogą znaleźć na mapie świata miejsce, gdzie piękne góry dochodzą do samego morza i tam wybrać się na urlop. Nie zawsze jednak takie rozwiązania są możliwe. Konflikt pionowy to taki, gdzie jedna zgłaszana potrzeba stoi wyżej od drugiej w wyznawanej hierarchii wartości. Sposób rozwiązywania tych konfliktów decyduje o rozwoju lub degradacji zarówno osób, jak i więzi między nimi. Całe dalsze rozważania poświęcimy konfliktom pionowym.

Zbyt wysoka cena

Ludziom wydaje się, że gdy następuje zderzenie wzajemnie wykluczających się dążeń, to ktoś musi ze swoich pragnień zrezygnować na rzecz drugiego. Powstaje pytanie: kto ma ustąpić i na ile? Może trzeba ustępować po połowie lub co drugi raz, żeby było sprawiedliwie? Często rodzą się nowe problemy na bazie sporu, kto częściej czy więcej ustępuje. Ocena jest rzecz jasna subiektywna, więc obie strony uważają, że to one znacznie częściej, ba zawsze muszą ze wszystkiego rezygnować.

Jeżeli ulegniemy pokusie, by podjąć bezpardonową walkę w celu przeforsowania zgłaszanej przez siebie potrzeby, to efekt będzie taki, że co prawda wygramy, lecz ktoś drugi przegra. Stworzymy ponadto atmosferę walki, a ta sprzyja zadawaniu bolesnych ran, wyzwala niskie instynkty, których skutkiem są zupełnie nieeleganckie zachowania, ciosy poniżej pasa.

Dość często zdarza się, że jedna ze stron jest silniejsza, niekoniecznie fizycznie, bardziej zdeterminowana i zawzięta w walce o zwycięstwo i to ona zawsze wygrywa, bez względu na materię sporu i przedstawione racje. Jest to sytuacja dramatyczna. Chwilowa radość i tania satysfakcja strony wygrywającej przekształcają się w gorycz życia pod jednym dachem z osobą pokonaną. Zycie dla obojga staje się nieznośne. I tak pozorny zwycięzca staje się w gruncie rzeczy głównym przegranym.

Wspólna decyzja

Wydaje się, że najważniejsze i najtrudniejsze w rozwiązaniu konfliktów jest oderwanie się od tego, kto czego pierwotnie chciał. Egoizm i niedojrzałość emocjonalna podpowiadają, by rozstrzygnąć konflikt na swoją korzyść, czyli by stało się to, czego ja pragnę. Tymczasem o wyborze rozwiązania powinno decydować dobro, jakie z tego wyboru wyniknie dla obojga.

Krótko mówiąc, chcąc dobrze rozstrzygnąć konflikt, trzeba zapomnieć o osobach - stronach, a zająć się samym przedmiotem konfliktu. Razem powinniśmy postanowić, jakie rozwiązanie stoi wyżej w wyznaczonej wspólnie hierarchii wartości. Tragedią prawdziwą jest sytuacja, gdy małżonkowie wyznają różne, sprzeczne ze sobą w ważnych punktach hierarchie. Każdy konflikt będzie wymagał wówczas ustępstw wobec siebie, rezygnacji z wyznaczonych wartości i będzie pogłębiał przepaść między żoną i mężem.

Wróćmy jednak do rozstrzygnięcia sytuacji poprawnej: najważniejsze elementy wyznawanej hierarchii wartości są wspólne. Najłatwiej dokonać wyboru, zastanawiając się nad możliwymi skutkami takiej lub innej decyzji. Wybór tego, co jest dla małżeństwa lepsze (bez względu na to, na czyim stanęło), jest ze wszech miar opłacalny. Małżonkowie nie tylko zyskują, spożywając owoce wspólnie podjętej decyzji, ale również wzrastają jako osoby. Dodatkowo niebagatelną korzyścią jest fakt, iż decyzja została podjęta przez obojga i dzięki temu oboje są wygrani. Nie ma przegranych! Wzrasta poczucie wspólnoty, więź wzajemna. Należy wszystkim życzyć jak najwięcej takich lub raczej tak rozwiązywanych konfliktów. (cdn)

JACEK PULIKOWSKIWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 5Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 5

św. Brygidaśw. Brygida

Modlitwa do św. BrygidyModlitwa do św. Brygidy

Litania do św. BrygidyLitania do św. Brygidy

Św. Brygida Szwedzka - zakonnica i mistyczka, matka ośmiorga dzieciŚw. Brygida Szwedzka - zakonnica i mistyczka, matka ośmiorga dzieci

Modlitwa do św. ApolinaregoModlitwa do św. Apolinarego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej