Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dramatyczny wybór: życie w czystości albo niemożność przyjmowania Eucharystii

Są tacy ludzie, przed którymi stoi dramatyczny wybór: życie w czystości albo niemożność przyjmowania Eucharystii.

W zabytkowym kościele zapada półmrok. Skończyła się Msza św. i pogaszono część świateł, ale kilkanaście osób zostało jeszcze w ławkach. Przeważają małżeństwa w średnim wieku, między nimi dwie pary studentów i kilkoro pojedynczych osób. Zaczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Kapłan prowadzi rozważanie o pragnieniu Eucharystii. Jego słowa brzmią jakoś szczególnie przejmująco. Po rozważaniu zapada długie milczenie. Wreszcie adoracja się kończy. Po chwili kapłan, który ją prowadził, wychodzi z zakrystii. Na jego widok wierni ożywiają się, podchodzą do niego, witają się powściągliwie, żeby nie zakłócić modlitewnego skupienia i razem wychodzą z kościoła w stronę salki parafialnej. Udaję się wraz z nimi na spotkanie duszpasterstwa małżeństw niesakramentalnych.

Ks. dr Jan Abrahamowicz opowie mi później o tym, jak doszło do powstania tej grupy:

"W roku Wielkiego Jubileuszu Odkupienia zastanawiałem się, co mogę zrobić w parafii, aby łaski odkupienia dotarły do wszystkich, dla których są przeznaczone. Z tych przemyśleń zrodził się pomysł zorganizowania rekolekcji wielkopostnych dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Takie rekolekcje odbyły się po raz pierwszy w naszym kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Krakowie w 2000 roku.".

Za miesiąc będą obchodzić pierwszą rocznicę zawiązania grupy, która spotyka się systematycznie raz w miesiącu na wspólnej modlitwie i rozmowie. Ale i ten wieczór ma świąteczny charakter: siadamy wokół nakrytego stołu; przed nami talerze z cząstkami pomarańczy i ciastem; nie mogło też zabraknąć kawy i herbaty. Ktoś pół żartem pół serio zapytał, czy wypada tak jeść w Wielkim Poście. Ks. Jan wyjaśnia, jak ważną rolę pełni stół dla zawiązania wspólnoty. "Tak samo, jak podczas Eucharystii" - pomyślałem.

Po co się tu spotkali?

Przychodzą - wyjaśnia mi po spotkaniu ks. Jan - szukając Pana Jezusa i odpowiedzi na pytanie, co mogliby uczynić ze swojej strony, aby mieć Go bliżej. Odczuwają w tym wszystkim skomplikowane realia własnego życia. Czują się - czego nie ukrywają - katolikami drugiej kategorii i to ich boli najbardziej. Czują się trochę poza Kościołem, a to z powodu niemożności przystępowania do Sakramentu Pokuty i Eucharystii. Postawiliśmy sobie za cel przybliżyć tym osobom prawdę, że oni wciąż są w Kościele, a zatem, że ciągle mają swoje obowiązki, które powinny dla nich stanowić źródło umocnienia w wierze, których nie wolno im zaniedbać.".

Na następnym spotkaniu będą świętować pierwszą rocznicę zawiązania grupy. Ale i ten wieczór ma świąteczny charakter: siadamy wokół nakrytego stołu; przed nami talerze z cząstkami pomarańczy i ciastem; nie mogło też zabraknąć kawy i herbaty. Ktoś pół żartem pół serio zapytał, czy wypada tak jeść w Wielkim Poście. Ks. Jan wyjaśnia, jak ważną rolę pełni stół dla zawiązania wspólnoty. "Tak samo, jak podczas Eucharystii" - pomyślałem sobie.

Dziś jest ich mniej niż zwykle - kilkanaście osób. Przeważają pary, ale są też "połówki". Ks. Jan wyjaśnia:

"Pary, które się tu gromadzą są bardzo różne. W każdą z ich opowieści trzeba się wsłuchiwać z osobna. Są to opowieści o dramacie błędnego wyboru gdzieś na początku, w pośpiechu, nieświadomości. Widać, że chcieliby zrobić wszystko, co możliwe, aby pojednać się z Panem Jezusem. Próbują wychowywać swoje dzieci w duchu katolickim. Chcą im zapewnić to wszystko, z czego sami nie mogą korzystać. Kłopot w tym, że sytuacje rodzicielskie bywają często powielane przez dzieci. I trzeba o tym pamiętać.".

Żartobliwa rozmowa przy stole nabiera z czasem poważniejszego tonu. Obecni dzielą się przeżyciami z odbytych niedawno rekolekcji. Najwięcej miejsca poświęcają uczestniczeniu we Mszy św., temu czy idą razem, jakie miejsce zajmują w kościele i temu co przeżywają, gdy nadchodzi moment Komunii świętej...

Ich problem polega na tym, że związki, w których żyją, uniemożliwiają im pełną jedność z Kościołem. Dobro obecnego współmałżonka czy konieczność wychowania dzieci czynią wręcz niemożliwym zerwanie nowego związku. Z drugiej strony Kościół, stojący na straży świętości i nierozerwalności małżeństwa sakramentalnego, uznaje, że ich sytuacja uniemożliwia im przystępowanie do sakramentów. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest obustronna, poddana próbie decyzja małżonków o powstrzymaniu się od pożycia małżeńskiego. Dla nich czystość jest trudną, ale jedyną droga do Eucharystii. Ks. Jan w późniejszej rozmowie wraca wspomnieniami do rekolekcji:

"Ich formuła jest formułą spotkań biblijnych - czytania słowa Bożego z dłuższym objaśnieniem oraz spotkań modlitewnych. Na zakończenie sprawowana jest Eucharystia, podczas której pojawiają się osoby, które przystępują do Komunii świętej. Są one nieliczne, ale się pojawiają. Pamiętam, jaka radość była, kiedy na pierwszych rekolekcjach takich osób było trzy, i jakie było moje radosne zdziwienie, kiedy przed rozpoczęciem tegorocznych rekolekcji przyszła do zakrystii pani, pytając, czy będzie Msza święta? Kiedy usłyszała, że tym razem nie, powiedziała: "Jak to? My jesteśmy białym małżeństwem i mamy od naszego spowiednika pozwolenie, aby Komunię świętą przyjmować i chcemy Komunię świętą przyjmować każdego dnia. Jak my bez niej dzisiaj wytrzymamy?" To było tak wzruszające, że zapowiedziałem udzielenie Komunii świętej na zakończenie nabożeństwa. Ku mojej wielkiej radości do Komunii świętej przystąpiło dziewięć osób".

Ostatnia para, która zabrała głos tego wieczoru, ku zaskoczeniu obecnych opowiedziała o trudnym wyborze, którego dokonali i o wielkiej radości i pokoju, które odczuwają za każdym razem, gdy w pełni uczestniczą w Eucharystii. Ich świadectwo budzi nadzieję na to, że to, co czasem wydaje się tak trudne, nie jest nieosiągalne.

o. Mateusz Pindelski SP
eSPe nr 59Wasze komentarze:
 marzena aneta: 01.12.2022, 18:00
 Boże kocham Cię dziękuję Boże proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Boże proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Arletta Bolesta: 06.10.2022, 14:45
 Związek niesakramentalny z racji na poprzedni ślub kościelny jest często motywem do podjęcia kroków w kierunku kościelnego procesu o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny mail: a.bolesta@op.pl
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1

św. Makryna Młodszaśw. Makryna Młodsza

Modlitwa do św. Makryny MłodszejModlitwa do św. Makryny Młodszej

św. Arseniuszśw. Arseniusz

Modlitwa do św. ArseniuszaModlitwa do św. Arseniusza

Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej