Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Jakub

(5 - 44)

Jakub Święty Jakub Apostoł zwany Większym albo Starszym był bratem św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Ojcem ich był Zebedeusz, matka Salome - kuzynka Najświętszej Maryi Panny, zwana niegdyś siostrą Matki Jezusa. Wraz z ojcem trudnili się rybołóstwem - byli rybakami - i mieszkali nad jeziorem Tyberiadzkim zwanym niegdyś Galilejskim; było to zapewne w Betsaidzie względnie nad brzegami rzeki Jordan; podobnie jak Piotr, Andrzej i Filip, albowiem spotykamy ich razem przy połowie ryb. Święty Łukasz mówi wyraźnie, że byli wspólnikami Piotra. Matka Synów Zebedeuszowych należała do najwierniejszych towarzyszek Jezusa, podczas Jego publicznej działalności; do niewiast, które usługiwały Jezusowi.

Prawdopodobnie Jakub po raz pierwszy spotkał Jezusa podczas Jego nauczania nad rzeką Jordan. Tam bowiem widzimy także jego brata Jana. Po raz drugi obydwaj bracia spotkali Jezusa podczas połowu ryb i wówczas Jezus powołał ich na swoich uczniów.

"Jezus przechodził obok jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci, Szymona zwanego Piotrem i brata jego Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: Pójdźcie za Mną a uczynię was rybakami! Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim, A gdy poszedł stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci, Jakuba Syna Zebedeusza i brata jego Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał. A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim" /Mt 4.18-22/.

Ewangeliści wymieniają zawsze Jakuba na czołowym miejscu wśród apostołów. Mateusz i Łukasz wymieniają go po Piotrze i Andrzeju, a Marek zaraz po świątyni Piotrze.

Jakub należał do trzech uprzywilejowanych przez Pana Jezusa Apostołów: Piotr, Jakub i Jan; oni byli świadkami wskrzeszenia córki kapłana żydowskiego Jaira, świadkami Przemienienia Pańskiego na górze Tabor oraz najbliżej w czasie modlitwy Chrystusa w Ogrójcu.

Jakub był gwałtownego usposobienia i popedliwego charakteru, dlatego Pan Jezus nazwał go "Synem Gromu". To on domaga) się od Jezusa, gdy pewne miasto nie chciało przyjąć posłannictwa Jezusowego, aby zesłał ogień z nieba i spalił je /Łk 9,51-557; Jakub był świadkiem licznych cudów Jezusa w czasie Jego publicznej działalności.

Ewangeliści jego imię wymieniają najwięcej spośród apostołów, bo aż 18 razy.

W pierwotnym Kościele Jerozolimskim Jakub Apostoł zwany Starszym zajmował ważną pozycję. Był biskupem Jerozolimy. Kiedy Herod I Agryppa chciał się przypodobać Żydom, skierował prześladowanie przeciwko gminie jerozolimskiej, przeciwko jerozolimskiemu Kościołowi; uwięził Jakuba i Piotra; Jakub został skazany na śmierć - zginął ścięty mieczem /Dz Ap 12,1-21. To Jakub pierwszy z apostołów poniósł śmierć męczeńską za Chrystusa; to pierwszy męczennik z grona apostolskiego.

Historyk Ezebiusz mówi o zdrajcy, który, gdy Apostoła prowadzono na śmierć, zbliżył się do Jakuba; ten przebaczył mu wspaniałomyślnie w imię Chrystusa, udzielając mu pocałunku pokoju, co go tak wzruszyło, że zdrajca ów, wyznał wiarę w Chrystusa, nawrócił się i poniósł śmierć razem z Jakubem. Tak mówi dawne podanie.

Według tradycji chrześcijańskiej, Jakub po Zesłaniu Ducha Świętego miał się, udać do Hiszpanii i tam głosić Chrystusa. Potem powrócił do Jerozolimy zostając jej pierwszym biskupem i tam w 42 r. poniósł śmierć męczeńską.

Kiedy w VI wieku Arabowie zajęli Ziemię Świętą, ciało świętego Jakuba miało być potajemnie wywiezione do Hiszpanii i tam złożone. Kiedy i tam maurowie wtargnęli ciało świętego ukryto i pozostawało w ukryciu. Z czasem zapomniano o nim i dopiero pewien biskup wiedziony blaskiem cudownej gwiazdy /Campus Stellae/ miał je odnaleźć; miejsce to nazwano Compostelle.

Nazwa obecna Santiago de Compostella - znaczy po polsku święty Jakub /Sant Jago de Compostella/.

W XII wieku wybudowano dla świętego wspaniałą bazylikę i tam złożono Jego ciało. Jest to najwspanialsza katedra w Hiszpanii. W mieście tym założono także Zakon Rycerski św. Jakuba, którego celem była obrona kraju i wiary przed arabami, którzy przez wiele lat okupowali Hiszpanię /maurowie/. Podobny Zakon Rycerski św. Jakuba dla opieki nad pielgrzymami powstał we Francji w XIII wieku.

Św. Jakub jest pierwszym Patronem Hiszpanii i Portugalii.

Modlitwy do św. Jakuba Apostoła

Modlitwa do św. Jakuba ApostołaModlitwa do św. Jakuba Apostoła

Litania do św. Jakuba ApostołaLitania do św. Jakuba Apostoła

Zobacz więcej

Santiago de CompostellaSantiago de Compostella

ks. Michał Chorzępa CMWasze komentarze:
 Beata: 31.10.2022, 08:26
 Proszę o odrobinę szczęścia i spełnienie marzeń
 beti: 30.08.2022, 13:29
 Św Jakubie proszę o wygraną Amen
 ANETA: 08.05.2018, 21:05
 BOŻE WEŹ MNIE ANECIEG.TEN BÓL BŁAGAM I ZAKOŃCZ TO Z TYM SMOKIEM STRZELECKI M.GWIŻDŻ LENART REMBOWSKI MAJEWSKI Boże jak to możliwe że jest dwóch jarczyk s. NADNERCZABOŻE CZOŁO BOGURODZICA Boże Ojcze Jezu Maryjo za wst.Jakuba Apostała i Tadeusza Judy Apostoła i św Jana A. uratuj Anetęg.z bólu duszy umysłu i ciała, zastraszania czarów przeklinania i poniżania przez obcych innych przybysławskich ręmbowskich strzeleckich musioł porwołł majewska ?jarczyk a.tuśnio gwiżdż sieroń lenart janot klimczuk z. i innych którzy zastraszają duszę anetyg.piersi klatkę p.umysł ciało piersi klatkę piersiową głowę twarz skroń czoło grzywkę mieszki włosowe włosy rzęsy łono
 Anna: 29.04.2015, 13:23
 Ja prosiłam świętych ( DODAŁAM KTO CHCE, nie wymieniłam nikogo)i Zbawiciela o Opiekę, w trudnym czasie choroby i problemów rodziny. Pewnego dnia budząc się zobaczyłam wysokiego mocnego mężczyznę nad sobą po prawej stronie. Miał krótką czarną brodę mm. I takie same krótkie włosy, głowa raczej okrągła, ale czoło kształtne widoczne, policzki większe. Nos wyrazny, ale pasował do twarzy, oczy patrzyły na mnie więc nie widziałam koloru zrenic tylko to, że to były duze oczy jak migdał - wąski. Był ubrany w ZIELONĄ TOGĘ, a przewiązany był brązowym paskiem plecionym...Pytając siebie, prosiłam Boga by mi wskazał kto to był? wielokrotnie widziałam odpowiedz..Jakub...bez zmarszczek wiek 45-40 lat. Dłonie miał splecione na dole. Podobną postac namalował El Greco ale nie dokonca. Buzia za koścista i za pociągła, nos ma szerszy, broad na policzki wchodzi, ma wąsy, ma gęste ale krótkie mm włosy. I oczy ma duże wąskie, każdy daje mu okrągłe. I jest młody. Nie pokazujcie go jako siwego starca. To nie On. Chciałam wiedziec komu mam dziękowac. Na pewno Zbawicielowi. Posyła mi tych, którzy mnie chronią...albo tych, co sami chcieli byc przy mnie. Patrząc na niego..czułam sie dziwnie..nie znamy ich z buzi z twarzy z usposobienia, prosimy o pomoc, pomagają nam a są obcy..nieznani nam...Jakby obcy Pan jakis był przy mnie. sw Jakub Starszy chroni to jego posługa. Dziękuje.
 Gabriela: 25.12.2014, 15:16
 ŚWIĘTY JAKUBIE bardzo proszę pomóż mi we wszystkich wyjazdach pielgrzymkowych - proszę o środki finansowe na nie i dobre ułożenie spraw w domu i pracy, które pozwolą mi pojechać;)))
 Gabriela: 10.12.2014, 20:47
 Święty Jakubiec bardzo proszę o pomoc w wyjeździe na pielgrzymkę do Grecji. Niech się wszystko dobrze ułoży finansowo i towarzysko - bardzo proszę;)))
 Adam: 27.06.2009, 19:00
 Wyczytałem gdzieś, że podczas walk z maurami na niebie pojawił się rycerz, który przechylił szale zwycięstwa na strone chrześcijan. Wierzono, że był to św. Jakub. Rycerze św. Jakuba ruszając do walki wierzyli, że u ich boku walczy sam św. Jakub.
 Jolanta: 16.10.2008, 10:27
 Św.Jakubie, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwoscią na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 maria: 13.10.2008, 08:57
 św.Jakubie, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.


 mąż: 26.09.2008, 12:15
 Św.Jakubie, pomóż mi, by moja żona umiała wybaczyć mi wszystkie krzywdy, które Jej wyrządziłem. Wiem, jak bardzo Ją raniłem przez całe życie, ile zadałem Jej bólu. Chcę wrócić do Niej i wynagrodzić wszystko i obdarzyć Ją szczęściem. Pragnę, by z mojego powodu nie uroniła już żadnej łzy. Błagam, usłysz me błaganie.
 m: 26.09.2008, 11:14
 Maryjo, po raz kolejny proszę za wstawiennictwem św. Jakuba, nie opuszczaj mnie w mojej potrzebie, wyjednaj u Swego Syna Najukochańszego tę łaskę, o którą tak gorąco Cię proszę. Nie odejdę od Ciebie, aż mnie wysłuchasz. Tylko Ty możesz mi pomóc, błagam spełnij moją prośbę !!! Nie pozwól, bym była zawiedziona.
 emila!@!: 20.11.2007, 17:55
 kiedy obchodzimy w kosciele wspomnienie sw.Jakuba??
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego - dzień 9Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego - dzień 9

św. Stanisław Papczyńskiśw. Stanisław Papczyński

Modlitwa do św. Stanisława PapczyńskiegoModlitwa do św. Stanisława Papczyńskiego

Litania do św. Stanisława PapczyńskiegoLitania do św. Stanisława Papczyńskiego

Stanisław Papczyński - wizja czyśćcaStanisław Papczyński - wizja czyśćca

Katedra w ReimsKatedra w Reims

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej