Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa uwielbienia

     Magnificat (Łk 1,46-55), jedna z najbardziej znanych modlitw biblijnych, obecna w liturgii Kościoła, to przykład modlitwy uwielbienia. Modli się osoba, która doświadczyła w swoim życiu działania Pana Boga, zobaczyła też Boga działającego w otaczającym ją świecie.

     Czego możemy się nauczyć z tej maryjnej modlitwy? Z każdego niemal wersetu wyziera znajomość Pana Boga. Maryja może się modlić modlitwą uwielbienia nie tylko dlatego, że rozpoznała Boga działającego w swoim życiu, ale dlatego, że wie, kim Bóg jest. Święte jest Jego imię, Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie, On przejawia moc swego ramienia, władców strąca z tronu, głodnych nasyca dobrami, ujmuje się za swoim sługą Izraelem.

     W modlitwie uwielbienia ważna jest więc znajomość Boga, wiedza o Nim. Ona daje mi pewien zasób pojęć, twierdzeń, którymi mogę się posłużyć w modlitwie uwielbienia. Jeśli rozpoznaję Boga i Jego działanie, wtedy mogę Go uwielbiać.

     Przykładem podobnej modlitwy, zachwytu nad Panem Bogiem, nad tym co Bóg robi jest hymn napisany przez św. Pawła w Liście do Efezjan (Ef 1,3–14). Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa. On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie. I dalej następuje opis Bożego działania wobec człowieka. Paweł nie mógłby się tak modlić, gdyby nie znał Boga, gdyby nie wiedział, co Bóg czyni w życiu ludzi.

     Aby więc modlitwa uwielbienia mogła się rozwijać w naszym życiu, musimy poznawać Pana Boga, ciągle postępować w poznawaniu Go. Modlitwa uwielbienia jest przecież zachwytem nad tym, kim Bóg jest i co czyni.

     Modlitwa prośby może się rozwijać poprzez potrzeby człowieka, które będzie przedkładał Panu Bogu. Modlitwa dziękczynienia może się rozwijać gdy będzie się dziękować za wysłuchanie próśb. Natomiast rozwój modlitwy uwielbienia jest niemożliwy bez ciągłego poznawania Pana Boga.

     Z modlitwy dziękczynnej czy modlitwy prośby możemy wywnioskować, jaka jest egzystencja człowieka. Natomiast modlitwa uwielbienia daje poznanie tego, kim jest Bóg. Na podstawie Magnificat czy pieśni z Listu do Efezjan można napisać całe traktaty o Panu Bogu.

ks. Adam Prozorowski

Tekst pochodzi z pisma formacyjnego
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik" nr 152/2007

   

Wasze komentarze:
 Lucy: 13.06.2019, 05:32
 Wielbię Cię Ojcze, Tato, Tatusiu za wysłane anielskie orszaki w mojej sprawie Wielbie Cię i błogosławię za drogi , którymi przesyłasz mi swoje obietnice oraz zapewnienie , ze działasz według Swojego Boskiego Planu na kolejny etap mojego życia i mojej rodziny. Bądź kochany, czczony, wielbiony bądź za każde dobro , miłosierdzie i sprawiedliwość w licznych sprawach , które masz w swoim władaniu na moje życie i moich bliskich. Tato, Bracie , Duchu wszelkiego tchnienia kocham Was i strasznie tęsknię za Waszą doskonałą obecnością, sprawiedliwością, radością i pokojem.
 Mama. : 16.03.2019, 13:13
 Jezu uwielbiony wysłuchaj mojego błagania ,spraw by syn poznał odpowiednią dziewczynę.
 Karol.: 31.01.2019, 21:48
 Panie Jezu dziękuję za łaski jakimi obdarzasz mnie i moich bliskich każdego dnia. Daj nam siły byśmy nigdy nie tracili Ciebie z oczu i serca. Amen.
 Bogusia: 16.03.2018, 07:24
 Panie Boże ratuj!
 EWA: 27.02.2018, 16:35
 UWIELBIAM CIĘ BOŻE KOCHAM CIĘ BOŻE DZIĘKUJĘ CI BOŻE
 Józef: 28.10.2017, 22:25
 Boże uwielbiam Cię za Twoją miłość
 Czesława.24.07.2017.15,20: 24.07.2017, 15:36
 Jezu uwielbiony pomóż moim córkom,dziekuje ci za zdrowie za każdy dzien mojego życia ,uwielbiam cie zdrowie sukcesy porażki ,ze jestes zawsze ze mna,moimi córkami,za tą prace za granicą.Uwielbiam cie wszystko co dla mnie uczyniłeś .Dżiekuje Ci Boże .
 Czesława.24.07.2017.15,20: 24.07.2017, 15:29
 Jezu uwielbiony pomóż moim córkom,dziekuje ci za zdrowie za każdy dzien mojego życia ,uwielbiam cie zdrowie sukcesy porażki ,ze jestes zawsze ze mna,moimi córkami,za tą prace za granicą.Uwielbiam cie wszystko co dla mnie uczyniłeś .Dżiekuje Ci Boże .
 wanda: 13.06.2017, 12:35
 Jezu ufam tobie ,ty mozesz wszystko ,co dla nas nie mozliwe. Badz uwielbiony Panie nasz i pomoz mojej rodzinie . dzieki za Twoje dary , Jezu pomoz .Amen
 daniela : 20.12.2016, 01:59
 boze chodz cie nie pojmuje ,jednak nad wszysko miluje ,nad wszystko co jest stworzone ,bos ty dobro nieskonczone ............
 beata: 17.12.2016, 22:08
 Panie uwielbiony dziekuje za doświadczenia i prosze o dalsze blogoslawienswa, daj mi sile wiare milość i nadzieje pozwol mi isc Twoimi ścieżkami uwielbiam Ciebie Panie
 J.: 11.01.2016, 19:04
 Jezu uwielbiam Ciebie za wszystkie doswiadczenia, ktorymi mnie obdarowales. Prosze o zdrowie i milosc dla mojej rodziny. Bron mnie od wrogow widzialnych i niewidzialnych. Boze pomoz mi rozpoznac Twoja wole i podazac za nia oraz daj mi potrzebne sily. Dziekuje za wszystko!
 Weronika : 31.12.2015, 22:10
 Dziękuje Ci Panie za miniony rok. Za każdą otrzymaną łaskę, każde błogosławieństwo, za każdą sekundę życia mojego i moich bliskich, za dobrych ludzi których dałeś mi na mojej drodze, za sukcesy i porażki bo one czegoś mają mnie nauczyć, za sakramenty święte, za to że zawsze czekasz na mnie i wyglądasz stęskniony, za to że pomagasz mi nieść mój krzyż życia doczesnego i wiele, wiele innych łask i darów- DZIĘKUJĘ CI PANIE!
 Mama. : 03.11.2015, 19:24
 Jezu Ukochany błagam o miłosierdzie dla syna Piotra.
 Halina : 25.10.2015, 16:56
 Jezu cała oddaję się pod Twą opieke.
 maria: 03.05.2015, 19:56
 wielbię Cię Boże za obecność w mym życiu. Za to , że spotkałam Cię w wspólnocie.Za Twoją pomoc każdego dnia. Dziękuję Ci za cierpienia z którymi sama nie mogę sobie poradzić.Wspieraj mnie nadal . Sama nie dam rady . Nie zostawiaj mnie samej nigdy. I błagam o wstręt do papierosów.
 Maria: 11.03.2015, 16:22
 Bądź UWIELBIONY Mistrzu, w każdym zakątku świata...Uwielbiam Cię wielbić:)))))))))))))) Poprzez modlitwę uwielbienia można wiele uzyskac..np doskonałość...czystość duszy siłę...i to o co prosisz. Uwielbij Pana! wielbij go zawsze!
 Maria: 10.03.2015, 18:26
 Bądź UWIELBIONY Boże w każdym napotkanym drzewie i kwiecie. W każdym barwnym motylu, i promieniach słońca. W tym Błękicie nieba, Wielbimy Ciebie Nasz Stwórco! Amen Za mało modlitwy uwielbienia w kościołach... w modlitwach naszych w domach. Amen
 Stenia: 11.12.2014, 17:46
 O Jezu Miłości moja ! Bądź Uwielbiony i zmiłuj sie nade mną... Panie Jezu; dziękuję Ci za to kim Jesteś, za Twoją nieskończoną miłość, żeś nas odkupił przez Swoją Mękę, i śmierć na Krzyżu... O Jezu w łączności z Twoją Przenajdroższą Krwią przelaną na Krzyżu i oiarowywaną w każdej Mszy Św., ofiaruję dzisiaj Tobie moje modlitwy, radości, troski,i cierpienia dla uwielbienia Twojego Świętego Imieniaw połączeniu ze wszystkimi pragnieniami Najświętszego Serca Twego; na wynagrodzenie za grzechy, za nawrócenie grzeszników, za zjednoczenie wszystkich chrześcijan i za nasze w końcu zjednoczenie się z Tobą w Niebie***
 arek: 18.11.2014, 18:24
 Panie Jezu dziękuje za to że jesteś przy mnie!
(1) [2] [3]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Pełna wersja | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej