Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa uwielbienia

     Magnificat (Łk 1,46-55), jedna z najbardziej znanych modlitw biblijnych, obecna w liturgii Kościoła, to przykład modlitwy uwielbienia. Modli się osoba, która doświadczyła w swoim życiu działania Pana Boga, zobaczyła też Boga działającego w otaczającym ją świecie.

     Czego możemy się nauczyć z tej maryjnej modlitwy? Z każdego niemal wersetu wyziera znajomość Pana Boga. Maryja może się modlić modlitwą uwielbienia nie tylko dlatego, że rozpoznała Boga działającego w swoim życiu, ale dlatego, że wie, kim Bóg jest. Święte jest Jego imię, Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie, On przejawia moc swego ramienia, władców strąca z tronu, głodnych nasyca dobrami, ujmuje się za swoim sługą Izraelem.

     W modlitwie uwielbienia ważna jest więc znajomość Boga, wiedza o Nim. Ona daje mi pewien zasób pojęć, twierdzeń, którymi mogę się posłużyć w modlitwie uwielbienia. Jeśli rozpoznaję Boga i Jego działanie, wtedy mogę Go uwielbiać.

     Przykładem podobnej modlitwy, zachwytu nad Panem Bogiem, nad tym co Bóg robi jest hymn napisany przez św. Pawła w Liście do Efezjan (Ef 1,3–14). Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa. On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie. I dalej następuje opis Bożego działania wobec człowieka. Paweł nie mógłby się tak modlić, gdyby nie znał Boga, gdyby nie wiedział, co Bóg czyni w życiu ludzi.

     Aby więc modlitwa uwielbienia mogła się rozwijać w naszym życiu, musimy poznawać Pana Boga, ciągle postępować w poznawaniu Go. Modlitwa uwielbienia jest przecież zachwytem nad tym, kim Bóg jest i co czyni.

     Modlitwa prośby może się rozwijać poprzez potrzeby człowieka, które będzie przedkładał Panu Bogu. Modlitwa dziękczynienia może się rozwijać gdy będzie się dziękować za wysłuchanie próśb. Natomiast rozwój modlitwy uwielbienia jest niemożliwy bez ciągłego poznawania Pana Boga.

     Z modlitwy dziękczynnej czy modlitwy prośby możemy wywnioskować, jaka jest egzystencja człowieka. Natomiast modlitwa uwielbienia daje poznanie tego, kim jest Bóg. Na podstawie Magnificat czy pieśni z Listu do Efezjan można napisać całe traktaty o Panu Bogu.

ks. Adam Prozorowski

Tekst pochodzi z pisma formacyjnego
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik" nr 152/2007

   

Wasze komentarze:
 mama k.d: 09.06.2011, 11:20
 panie boze ojcze nasz dopomusz mi i mojemu synowi a zeby ojciec mojego syna wrucil donas i juz nas nigdy nie opuscil zebysmy byli normalna rodzina zeby chcial sie onas martwic i starac i zeby mial nas wsercu i nas kochal zeby zrozumial ze my dla niego duzo znaczymy i zeby nas nigdy nie opuscil dopomusz nam panie boze ojcze nas
 mama: 04.06.2011, 16:55
 panie boze ojcze nas dopomusz mi i mojemu synowi zeby ojciec mojego syna wrucil donas zeby nas kochal i staral sie onas zeby mie i mojego syna mial w sercu swoim do konca zycia bo ja go kocham nad zycie i mojego syna panie boze ojcze nas i wszyscy swieci dopomuscie mi i mojemu synowi bo ja jestem sama 10 lat i jestmi bardzo ciezko samej zmoim synem
 Agata: 24.02.2011, 20:33
 Dziekuję Ci Jezu,że mnie kochasz.Dziekuję,że jesteś.Dziekuję,że mnie wspierasz swoją miłością.Kocham Cię tak bardzo.Z miłości do Ciebie oddaję Ci siebie.Oddaje Ci moją miłość,uwielbienie.Moja wdzięcznosć nie ma granic,tak jak Twoja miłość ukochany Jezu.Matko Boża,ukochana Matko wszystkich,którzy się do Ciebie uciekają,dziękuję Bogu za ciebie.Jesteś darem,Twoje cnoty są darem dla nas.Matko ukochana,najdroższa Maryjo,kocham Twoje cnoty.Dziekuję za życie.
 darek: 27.12.2010, 01:34
 Dziekuje Tobie "Panie"ze Jestes.Chwale Twoje Imie,dziekuje ze ulitowales sie nademna,i wysluchales moich modlitw i prosb.Panie moj,Ojcze moj,niech bedzie Tobie Czesc,Chwala i Uwielbienie.Panie Boze,w Chrystusie Panu naszym,dziekuje)Badz zawsze w sercu mym,i prowadz mnie do Pana naszebo "Boga Ojca Wszechmadzacego,Ty o Panie Jezu umeczonyy i pogrzebany za moje grzechy ,nikczemnosci i odupiles wszystkie moje winy poprzez krzyz.Zmartwychwstales.Duchu Swiety stworzycielu,dziekuje ze przyszles domnie,ze wysluchales modlitw mych,za oczyszczenie duszy i ciala,chwale Cie.Tys dal mi swiadectwo,ze Pan Nasz Bog Ojciec,w Chrystusie Panu,ktory przyszedl na swiat jest wemnie.Ze mnie oczysciles duchu swiety,gdy namacalnie moglem sie przekonac o Twojej Swietej sile.Matko Boza,Matenko moja,Panienko Przenajswietsza,zawsze Dziewico.Matulku Swieta moja Ukochana,dziekuje ze bylas zemna i wysluchalas moich modlitw i prosb.Dziekuje ze jestes zemna)))i przychodzisz))i pocieszasz cudownie:))Kiedy mnie pocieszajac,glaszczesz mnie jak swoje dziecko:))To sa niezapomniane chwile,kiedy przychodzisz domnie i jestes zemna:))Badz Pozdrowiona.Prowadz mnie Pani,przez zycie,badz zemna i nigdy nieopuszczaj:))Pod Twoja opieke,oddaje siebie,Swieta Boza Rodzicielko,Marzenke i nasz Coreczke Martynke:)i zaprzaszam Trojce Swieta,Ciebie Matenko Boza do swojego zycia,do wszystkich naszych problemow,tych duzych i tych najmniejszych.Chwala Ojcu i Synowi i Duchowi Swietemu,teraz i nazawsze i na wieki wiekow Amen.Badz pozdrowiona Maryjo.Matko Boza.Dziekuje ze te swieta Bozego Narodzenia sie tak koncza.Za wysluchanie,lecz wiem ze to dopiero paczatek mojej walki z samym soba.I niech sie stanie,Twoja Wola Panie.W Tobie moja nadzieja.Bez Ciebie niema mnie.Panie Boze badz zemna,Panie Jezu badz zemna,Duchu Swiety badz zemna.Matko Boza,Matulku moja,Panienko Przenajswietsza zawsze Dziewico,badz zemna:)))Amen.:))))Crystus umarl,Chrystus zmartwychwstal,Chrystus powrocil.Amen.
 Bożenka: 08.12.2010, 10:42
 Chwała Ci Panie, bez Ciebie nie ma nas, nie ma nic. W Tobie jest wszystko. Ty jesteś Początkiem i Końcem. Ty jesteś życiem i prawdą.Amen
 JA: 05.11.2010, 13:09
 CHWALA OJCU I SYNOWI I DUCHOWI SWIETEMU JAK BYLA NA POCZATKU TERAZ ZAWSZE I NA WIEKI WIEKOW . AMEN.
 terka: 22.10.2010, 11:52
 naucz mnie Panie uwielbiać Cię całym moim życiem ,każdą chwilą radosną i trudną
 S;: 26.08.2010, 19:13
 Chwala Tobie Panie , bo jestes dobry, milosierny , sprawiedliwy, wszechmogacy, niepojety. Niech sie swieci imie twoje po wszystkie wieki wiekow .Amen
 andrzej: 07.07.2010, 14:02
 Jezu Maryjo kocham was ratujcie dusze Obietnice: -1 dusza uratowana -1000 bluznierstw wynagrodzonych a im bardziej go kochacie tym jestescie bardziej szczesliwi


 r: 09.04.2010, 17:53
 Dziekuje Panie ,ze mnie wysluchujesz , bądz błogoslawiony teraz i na wieki.
 Maria: 04.04.2010, 23:57
 Bądż uwielbionyPanie we wszystkich próbach przez które mnie przeprowadzasz.
 Kasia: 21.02.2010, 13:20
 Bądź uwielbiony Panie za Mariusza i za wszystkie inne łaski!!
 Dana*: 03.02.2010, 22:17
 Dziękuję PANIE.że Jesteś,że mogę Cię kochać i wielbić...
 Miła: 27.10.2009, 17:33
 Dziękuje Za Wszystko !
 Dominika: 12.10.2009, 21:59
 UWIELBIAM CIĘ PANIE BĄDŹ WYWYŻSZONY ,JESTEŚ NIEPOJĘTY W SWEJ MIŁOŚCI . Dzięki za TO ŻE JESTEŚ I WŁAŚNIE TERAZ SŁUCHASZ MOICH MYŚLI . DZIĘKUJE
 ***: 15.01.2009, 11:11
  Magnificat,naucz mnie Matko w każdej sytuacji dziękować.Amen
 popek: 17.11.2008, 19:45
 dziekuje to duzo oznacza
 Elik: 08.08.2008, 14:15
 Zawsze jest za co dziękować, jedynie czasem tego nie dostrzegamy...
 kimi: 07.08.2008, 12:04
 od dziękczynienia bardzo blisko jest do uwielbienia. jeżeli będzie za co dziękować -łatwiej będzie wielbić. oby było za co dziękować.
[1] [2] (3)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Pełna wersja | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej