Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa uwielbienia

     Magnificat (Łk 1,46-55), jedna z najbardziej znanych modlitw biblijnych, obecna w liturgii Kościoła, to przykład modlitwy uwielbienia. Modli się osoba, która doświadczyła w swoim życiu działania Pana Boga, zobaczyła też Boga działającego w otaczającym ją świecie.

     Czego możemy się nauczyć z tej maryjnej modlitwy? Z każdego niemal wersetu wyziera znajomość Pana Boga. Maryja może się modlić modlitwą uwielbienia nie tylko dlatego, że rozpoznała Boga działającego w swoim życiu, ale dlatego, że wie, kim Bóg jest. Święte jest Jego imię, Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie, On przejawia moc swego ramienia, władców strąca z tronu, głodnych nasyca dobrami, ujmuje się za swoim sługą Izraelem.

     W modlitwie uwielbienia ważna jest więc znajomość Boga, wiedza o Nim. Ona daje mi pewien zasób pojęć, twierdzeń, którymi mogę się posłużyć w modlitwie uwielbienia. Jeśli rozpoznaję Boga i Jego działanie, wtedy mogę Go uwielbiać.

     Przykładem podobnej modlitwy, zachwytu nad Panem Bogiem, nad tym co Bóg robi jest hymn napisany przez św. Pawła w Liście do Efezjan (Ef 1,3–14). Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa. On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie. I dalej następuje opis Bożego działania wobec człowieka. Paweł nie mógłby się tak modlić, gdyby nie znał Boga, gdyby nie wiedział, co Bóg czyni w życiu ludzi.

     Aby więc modlitwa uwielbienia mogła się rozwijać w naszym życiu, musimy poznawać Pana Boga, ciągle postępować w poznawaniu Go. Modlitwa uwielbienia jest przecież zachwytem nad tym, kim Bóg jest i co czyni.

     Modlitwa prośby może się rozwijać poprzez potrzeby człowieka, które będzie przedkładał Panu Bogu. Modlitwa dziękczynienia może się rozwijać gdy będzie się dziękować za wysłuchanie próśb. Natomiast rozwój modlitwy uwielbienia jest niemożliwy bez ciągłego poznawania Pana Boga.

     Z modlitwy dziękczynnej czy modlitwy prośby możemy wywnioskować, jaka jest egzystencja człowieka. Natomiast modlitwa uwielbienia daje poznanie tego, kim jest Bóg. Na podstawie Magnificat czy pieśni z Listu do Efezjan można napisać całe traktaty o Panu Bogu.

ks. Adam Prozorowski

Tekst pochodzi z pisma formacyjnego
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik" nr 152/2007

   

Wasze komentarze:
 Danuta: 02.11.2014, 13:49
 Uwielbiam Cię Panie w mojej chorobie ,w kazdym dniu mojego życia,Jezu Ufam Tobie Ty się troszcz
 tomek głaz: 16.09.2014, 19:11
 błogosławiony jesteś Jezu Chryste, uwolniłeś mnie. Wyzwoliłeś. Zmieniłeś moje serce, Ty który przychodzisz aby uzdrawiać; pozwoliłem abyś mnie uzdrowił.
 ja: 26.05.2014, 21:45
 Wielbię Cię Panie za wszystko, jesteś moją MIŁOŚCIĄ.Amen
 wiesia: 03.12.2013, 13:05
 Wielbie Cię Panie Jezu ze Ty jesteś naszym ,Królem ,Panem iZbawicielem .Wielbie Cię w Najświętszym Twoim imieniu Jezus.Wielbię Cię w Twojej mateńce i naszej Która prowadzi nas do Ciebie i wskazuje drogę do ś więtości.
 Diana: 21.11.2013, 09:37
 Panie Boże,bądż uwielbiny w każdej chwili mojego życia...Bądż uwielbiony w mojej rodzinie,Dziękuję Ci za wszystko dobro...dziękuję Ci za to,że uchroniłeś moją ukochaną córkę przed tym najgorszym... dziękuję Ci Panie Dawco życia,że żyje....proszę pomóż dalej w wiadomej sprawie ...proszę...Jezu ufam Tobie.***
 weronika 2.06.2013: 02.06.2013, 14:37
 Dziękuję Ci Boże za to,że jesteś przy mnie:kiedy się budzę, kiedy się modlę ,kiedy wykonuję codzienne prace,kiedy czuwam przed Eucharystią,kiedy opowiadam tobie o moich problemach,kiedy zdaję Ci sprawozdanie z minionego dnia,kiedy zasypiam z imieniem Twoim na ustach, kiedy przeżyty dzień staje się modlitwą-uwielbiam Cię i dziękuję.
 Krzysztof: 05.09.2012, 22:55
 Dziękuję Ci Panie Boże , dziękuje za to w jaki sposób mi pomogłeś , zawsze mnie wysłuchujesz , niezależnie czy jestem blisko Ciebie czy też daleko , zakorzeniony w grzechu , niezależnie czy proszę o drobnostkę , czy o coś większego .
 Józek: 29.07.2012, 13:36
 Bądź uwielbiony Panie w bólu jaki czujemy po śmierci naszej 16-letniej córki. Ty Jesteś Panie naszym życiem. Bądź Wola Twoja Amen.
 Ella: 19.07.2012, 22:02
 WIELBIĘ CIEBIE PANIE ...UCIEKAM SIĘ POD OPIEKĘ TWEJ MATKI ...BŁAGAM ZA MOIMI DZIEĆMI I NIECH UŚPI SIĘ CHOROBA CÓRCI...TY MOŻESZ WSZYSTKO..UFAM. AMEN!!
 Grażyna: 16.07.2012, 12:15
 Więlbię Cię,kocham Cię o mój Jezu .Zbawicielu.
 Anna: 02.07.2012, 20:53
 Wielbię Cię Ukochany Ojcze w niebie za wszystko co czynisz w moim życiu.Właśnie dzisiaj doznałam czegoś co utwierdziło mnie,że jesteś Bogiem,który wysłuchuje swoje zatroskane dzieci.Dziękuję Ci Ojcze za Twoją interwencję w życie mojego syna.Bądź uwielbiony i nieustannie wysławiany przez wszystkich ,którzy kochają Cię jak ja.
 grażyna: 05.06.2012, 12:48
 Wielki.Niepojęty.Wspaniały Jesteś Panie nasz.Uwielbiam imię Twoje Panie.Kocham Cię
 Maciej: 26.04.2012, 11:50
 Ojcze mój Boźe, miej miłosierdzie dla mnie i całego świata
 Dorota: 21.12.2011, 05:02
 Matko Boża pomóż mi i błogosław.
 Casimir: 27.10.2011, 20:42
 Jezu prowadź Mnie drogą którą idę. Nie dopuść do tego by kto kolwiek stawał Mi okoniem w poprzek drogi. Jego postępowanie wobec Mnie mówi Mi o jego obłudzie,fałszu i zakłamaniu. Tyś Jezu widział że pragnąłem rozwiązać z nim wszelkie niedomówienia z jego strony,ale to okazało się niemożliwe. Niemożliwe też jest porozumienie się z interwencyjnymi oraz resztą,ponieważ im brak rozumu. A tych którzy idą twoją drogą jest bardzo mało.
 ANIOŁEK: 01.08.2011, 14:25
 BOZE I KOCHANE ANIOŁKI DZIEKUJE ZA ZDROWIE.MIŁOSC.ZA TO ZE JESTESCIE ZE MNA.PROSZE WAS O ZDJECIE Z MOICH BARK PROBLEMÓW.NIE DAJE RADY.ALBO ZESŁANIE MI ROZWIAZANIA JAK MAM SOBIE PORADZIC LUB POMOCNYCH LUZI NA MEJ DRODZE.DZIEKUJE.KOCHAM WAS I DOCENIAM.
 Justyna: 19.07.2011, 14:54
 Panie Boże dziękuję za wszystkie dobra dnia codziennego i przepraszam za wszystkie popełnione grzechy.. Proszę wysłuchaj mnie, Błagam o dostanie się na upragnione studia, upragniona uczelnie.. Proszę wysłuchaj mnie Panie
 mama k.d: 09.06.2011, 11:20
 panie boze ojcze nasz dopomusz mi i mojemu synowi a zeby ojciec mojego syna wrucil donas i juz nas nigdy nie opuscil zebysmy byli normalna rodzina zeby chcial sie onas martwic i starac i zeby mial nas wsercu i nas kochal zeby zrozumial ze my dla niego duzo znaczymy i zeby nas nigdy nie opuscil dopomusz nam panie boze ojcze nas
 mama: 04.06.2011, 16:55
 panie boze ojcze nas dopomusz mi i mojemu synowi zeby ojciec mojego syna wrucil donas zeby nas kochal i staral sie onas zeby mie i mojego syna mial w sercu swoim do konca zycia bo ja go kocham nad zycie i mojego syna panie boze ojcze nas i wszyscy swieci dopomuscie mi i mojemu synowi bo ja jestem sama 10 lat i jestmi bardzo ciezko samej zmoim synem
 Agata: 24.02.2011, 20:33
 Dziekuję Ci Jezu,że mnie kochasz.Dziekuję,że jesteś.Dziekuję,że mnie wspierasz swoją miłością.Kocham Cię tak bardzo.Z miłości do Ciebie oddaję Ci siebie.Oddaje Ci moją miłość,uwielbienie.Moja wdzięcznosć nie ma granic,tak jak Twoja miłość ukochany Jezu.Matko Boża,ukochana Matko wszystkich,którzy się do Ciebie uciekają,dziękuję Bogu za ciebie.Jesteś darem,Twoje cnoty są darem dla nas.Matko ukochana,najdroższa Maryjo,kocham Twoje cnoty.Dziekuję za życie.
[1] (2) [3]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Pełna wersja | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej