Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa uwielbienia

Magnificat (Łk 1,46-55), jedna z najbardziej znanych modlitw biblijnych, obecna w liturgii Kościoła, to przykład modlitwy uwielbienia. Modli się osoba, która doświadczyła w swoim życiu działania Pana Boga, zobaczyła też Boga działającego w otaczającym ją świecie.

Czego możemy się nauczyć z tej maryjnej modlitwy? Z każdego niemal wersetu wyziera znajomość Pana Boga. Maryja może się modlić modlitwą uwielbienia nie tylko dlatego, że rozpoznała Boga działającego w swoim życiu, ale dlatego, że wie, kim Bóg jest. Święte jest Jego imię, Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie, On przejawia moc swego ramienia, władców strąca z tronu, głodnych nasyca dobrami, ujmuje się za swoim sługą Izraelem.

W modlitwie uwielbienia ważna jest więc znajomość Boga, wiedza o Nim. Ona daje mi pewien zasób pojęć, twierdzeń, którymi mogę się posłużyć w modlitwie uwielbienia. Jeśli rozpoznaję Boga i Jego działanie, wtedy mogę Go uwielbiać.

Przykładem podobnej modlitwy, zachwytu nad Panem Bogiem, nad tym co Bóg robi jest hymn napisany przez św. Pawła w Liście do Efezjan (Ef 1,3–14). Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa. On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie. I dalej następuje opis Bożego działania wobec człowieka. Paweł nie mógłby się tak modlić, gdyby nie znał Boga, gdyby nie wiedział, co Bóg czyni w życiu ludzi.

Aby więc modlitwa uwielbienia mogła się rozwijać w naszym życiu, musimy poznawać Pana Boga, ciągle postępować w poznawaniu Go. Modlitwa uwielbienia jest przecież zachwytem nad tym, kim Bóg jest i co czyni.

Modlitwa prośby może się rozwijać poprzez potrzeby człowieka, które będzie przedkładał Panu Bogu. Modlitwa dziękczynienia może się rozwijać gdy będzie się dziękować za wysłuchanie próśb. Natomiast rozwój modlitwy uwielbienia jest niemożliwy bez ciągłego poznawania Pana Boga.

Z modlitwy dziękczynnej czy modlitwy prośby możemy wywnioskować, jaka jest egzystencja człowieka. Natomiast modlitwa uwielbienia daje poznanie tego, kim jest Bóg. Na podstawie Magnificat czy pieśni z Listu do Efezjan można napisać całe traktaty o Panu Bogu.

ks. Adam Prozorowski

Tekst pochodzi z pisma formacyjnego
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik" nr 152/2007

   

Wasze komentarze:
 Mama. : 03.11.2015, 19:24
 Jezu Ukochany błagam o miłosierdzie dla syna Piotra.
 Halina : 25.10.2015, 16:56
 Jezu cała oddaję się pod Twą opieke.
 maria: 03.05.2015, 19:56
 wielbię Cię Boże za obecność w mym życiu. Za to , że spotkałam Cię w wspólnocie.Za Twoją pomoc każdego dnia. Dziękuję Ci za cierpienia z którymi sama nie mogę sobie poradzić.Wspieraj mnie nadal . Sama nie dam rady . Nie zostawiaj mnie samej nigdy. I błagam o wstręt do papierosów.
 Maria: 11.03.2015, 16:22
 Bądź UWIELBIONY Mistrzu, w każdym zakątku świata...Uwielbiam Cię wielbić:)))))))))))))) Poprzez modlitwę uwielbienia można wiele uzyskac..np doskonałość...czystość duszy siłę...i to o co prosisz. Uwielbij Pana! wielbij go zawsze!
 Maria: 10.03.2015, 18:26
 Bądź UWIELBIONY Boże w każdym napotkanym drzewie i kwiecie. W każdym barwnym motylu, i promieniach słońca. W tym Błękicie nieba, Wielbimy Ciebie Nasz Stwórco! Amen Za mało modlitwy uwielbienia w kościołach... w modlitwach naszych w domach. Amen
 Stenia: 11.12.2014, 17:46
 O Jezu Miłości moja ! Bądź Uwielbiony i zmiłuj sie nade mną... Panie Jezu; dziękuję Ci za to kim Jesteś, za Twoją nieskończoną miłość, żeś nas odkupił przez Swoją Mękę, i śmierć na Krzyżu... O Jezu w łączności z Twoją Przenajdroższą Krwią przelaną na Krzyżu i oiarowywaną w każdej Mszy Św., ofiaruję dzisiaj Tobie moje modlitwy, radości, troski,i cierpienia dla uwielbienia Twojego Świętego Imieniaw połączeniu ze wszystkimi pragnieniami Najświętszego Serca Twego; na wynagrodzenie za grzechy, za nawrócenie grzeszników, za zjednoczenie wszystkich chrześcijan i za nasze w końcu zjednoczenie się z Tobą w Niebie***
 arek: 18.11.2014, 18:24
 Panie Jezu dziękuje za to że jesteś przy mnie!
 Danuta: 02.11.2014, 13:49
 Uwielbiam Cię Panie w mojej chorobie ,w kazdym dniu mojego życia,Jezu Ufam Tobie Ty się troszcz
 tomek głaz: 16.09.2014, 19:11
 błogosławiony jesteś Jezu Chryste, uwolniłeś mnie. Wyzwoliłeś. Zmieniłeś moje serce, Ty który przychodzisz aby uzdrawiać; pozwoliłem abyś mnie uzdrowił.

 ja: 26.05.2014, 21:45
 Wielbię Cię Panie za wszystko, jesteś moją MIŁOŚCIĄ.Amen
 wiesia: 03.12.2013, 13:05
 Wielbie Cię Panie Jezu ze Ty jesteś naszym ,Królem ,Panem iZbawicielem .Wielbie Cię w Najświętszym Twoim imieniu Jezus.Wielbię Cię w Twojej mateńce i naszej Która prowadzi nas do Ciebie i wskazuje drogę do ś więtości.
 Diana: 21.11.2013, 09:37
 Panie Boże,bądż uwielbiny w każdej chwili mojego życia...Bądż uwielbiony w mojej rodzinie,Dziękuję Ci za wszystko dobro...dziękuję Ci za to,że uchroniłeś moją ukochaną córkę przed tym najgorszym... dziękuję Ci Panie Dawco życia,że żyje....proszę pomóż dalej w wiadomej sprawie ...proszę...Jezu ufam Tobie.***
 weronika 2.06.2013: 02.06.2013, 14:37
 Dziękuję Ci Boże za to,że jesteś przy mnie:kiedy się budzę, kiedy się modlę ,kiedy wykonuję codzienne prace,kiedy czuwam przed Eucharystią,kiedy opowiadam tobie o moich problemach,kiedy zdaję Ci sprawozdanie z minionego dnia,kiedy zasypiam z imieniem Twoim na ustach, kiedy przeżyty dzień staje się modlitwą-uwielbiam Cię i dziękuję.
 Krzysztof: 05.09.2012, 22:55
 Dziękuję Ci Panie Boże , dziękuje za to w jaki sposób mi pomogłeś , zawsze mnie wysłuchujesz , niezależnie czy jestem blisko Ciebie czy też daleko , zakorzeniony w grzechu , niezależnie czy proszę o drobnostkę , czy o coś większego .
 Józek: 29.07.2012, 13:36
 Bądź uwielbiony Panie w bólu jaki czujemy po śmierci naszej 16-letniej córki. Ty Jesteś Panie naszym życiem. Bądź Wola Twoja Amen.
 Ella: 19.07.2012, 22:02
 WIELBIĘ CIEBIE PANIE ...UCIEKAM SIĘ POD OPIEKĘ TWEJ MATKI ...BŁAGAM ZA MOIMI DZIEĆMI I NIECH UŚPI SIĘ CHOROBA CÓRCI...TY MOŻESZ WSZYSTKO..UFAM. AMEN!!
 Grażyna: 16.07.2012, 12:15
 Więlbię Cię,kocham Cię o mój Jezu .Zbawicielu.
 Anna: 02.07.2012, 20:53
 Wielbię Cię Ukochany Ojcze w niebie za wszystko co czynisz w moim życiu.Właśnie dzisiaj doznałam czegoś co utwierdziło mnie,że jesteś Bogiem,który wysłuchuje swoje zatroskane dzieci.Dziękuję Ci Ojcze za Twoją interwencję w życie mojego syna.Bądź uwielbiony i nieustannie wysławiany przez wszystkich ,którzy kochają Cię jak ja.
 grażyna: 05.06.2012, 12:48
 Wielki.Niepojęty.Wspaniały Jesteś Panie nasz.Uwielbiam imię Twoje Panie.Kocham Cię
 Maciej: 26.04.2012, 11:50
 Ojcze mój Boźe, miej miłosierdzie dla mnie i całego świata
[1] (2) [3] [4]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej