Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Chwila modlitwy

Różnie można nazwać tę formę modlitwy. Taką modlitwę praktykował Jezus, kiedy od czasu do czasu kierował wezwania do Ojca, na przykład: "Wysławiam Cię Ojcze, Panie nieba i ziemi, bo zakryłeś te sprawy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom". Tę formę modlitwy można teoretycznie nazywać aktami strzelistymi, nawiedzeniem, itp.

Chciałbym zwrócić uwagę na chwilowe nawiedzanie kościoła, wejście do kościoła "na chwilę".

"Chwila modlitwy" jest bardzo ważna. Po pierwsze - ma charakter niezwykle osobisty. Przychodzimy, żeby zupełnie sam na sam stanąć przed Panem i tylko przed Nim. Nie ma prawie w ogóle śladu kogoś innego, innej osoby - tyko ja i Pan. Chodzi wyłącznie o spotkanie z Tajemnicą. To poważna lekcja w szkole modlitwy! Można powiedzieć, że żadna inna forma modlitwy nie jest tak intensywnie naznaczona spotkaniem z Tajemnicą i owym "sam z sam" z Umiłowanym.

Po drugie "chwila modlitwy" związana jest (najczęściej) z konkretną sytuacją życiową i to w wielorakim sensie. Wpadamy do kościoła na "chwilę modlitwy" w bardzo konkretnych okolicznościach, między czymś, a czymś (przed szkołą albo po szkole, w czasie zakupów, w drodze na urodziny). Wpadamy do kościoła na "chwilę modlitwy", bo tego właśnie "teraz" potrzebujemy. To teraz może być duże, ale może być też małe, może być bolesne, a może być szczęśliwe, może być głośne albo ciche. Wpadamy, bo "teraz" odczuwały taką potrzebę.

"Chwila modlitwy" jest najbardziej praktycznym i dosłownym przeniesieniem codzienności przed Pana. Wchodzimy na nią wraz z całą codziennością. Co ciekawe, codzienność wtedy nie przeszkadza, a wręcz wspiera skupienie na Tajemnicy Boga. To także poważna lekcja na drodze modlitwy!

"Chwili modlitwy" nie da się zaplanować. Nie przewidzisz, kiedy wejdziesz do kościoła ani tego czy wejdziesz, czy będzie czas. Ta nieuchwytność "chwili modlitwy" w twardych ramach codziennych planów jest piękna. Ona ma szansę pokazać, dać "odczuć", na czym polega spontaniczność w modlitwie, co znaczy wolność na modlitwie. "Chwila modlitwy" jest swoistym dopełnieniem naszego radykalizmu dynamicznego. Radykalizm dynamiczny, któremu nie towarzyszy "chwila modlitwy", jest trochę zimny, suchy i schematyczny. Modlitwa chwilowa ożywia radykalizm, radykalizm wspiera modlitwę chwilą.

"Chwila modlitwy" trwa chwilę - i koniec, i dalsze życie, zmaganie, niepokoje.

Zapraszam Cię na (częstą) "chwilę modlitwy". Nie zastąpi ona innych form modlitwy i nie takie jest jej zadanie. Niech ona stanie się jedną ze ścieżek, po których idziesz (biegniesz) na spotkanie z Bogiem. Praktykuj ją tylko wtedy, kiedy masz na to ochotę. Nie musisz wchodzić do każdego napotkanego kościoła czy kaplicy - nie o to chodzi. Kiedy masz na to ochotę - wejdź do kościoła "na chwilę", minutę, dwie. Stań wobec obecnej w świątyni Tajemnicy. Posłuchaj, jak bije twoje serce, jak brzmi twój oddech. Może masz coś szczególnego albo zupełnie nieistotnego do powiedzenia Panu? Powiedz! A potem idź dalej.

"Chwila modlitwy" jest swoistym termometrem całej modlitwy. Dochodzi w niej do głosu pragnienie zjednoczenia z Bogiem, pragnienie poszukiwania i kochania Boga. Jest przypomnieniem także o Bożej miłości. Jest oddechem, uwolnieniem od schematów, "nieoficjalnym" spotkaniem z Ukochanym i Kochającym Bogiem.

Ojciec Piotr z Tyńca

Wasze komentarze:
 marzena aneta: 04.08.2023, 11:54
 Chwila modlitwy dziękuję proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość uczciwość ufność wiare na świecie tym dziękuję proszę o dobrą modlitwę dla mnie i dla wszystkich dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania małego sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrą spowiedź świętą dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Maria K: 01.05.2020, 22:22
 Boże Wszechmogący Twojej opiece polecam córkę Kasię
 Joanna: 24.01.2020, 12:39
 Panie,blagam z calego serca w intencji mnie i mojego partnera o uratowanie,umocnienie naszej relacji.Prosze o wzajemna milosc,dobroc,radosc,wiernosc,lojalnosc i szacunek.Prosze,abysmy sie nigdy nie zranili tylko nawzajem wspierali i szanowali.Bardzo go kocham,pragne jego dobra i pragne widziec go szczesliwym.Panie,blagam wlej w nasze serce Twoja milosc zebysmy zawsze podazali ku dobremu i kochali sie coraz mocniej.Dziekuje za wszystko.
 abc: 23.12.2017, 14:22
 Nie tracę już na to czasu.
Istnienie jest bezustannym kontaktem poniekąd w tym stanie.
 maria: 28.11.2015, 23:24
 Panie Ty wiesz czego nam potrzeba ,Kocham Cie i dziekuje za otrzymane łaski
 Miriam: 15.11.2015, 09:15
 Dobry Boże blogoslaw moim dzieciom , kocham Cie , dziekuje i ufam Panie .Amen.
 Bronek: 20.07.2015, 17:04
 Panie Boże dodaj mi sił żebym godnie wypełniał moja role jako maź i ojciec. Amen
 Ks: 04.05.2015, 08:27
 Błagam Boze o dobry tydzień dla mojej rodzinki w w szczególności dla tatusia moich dzieci by miał pomyślny , bezpieczny i owocny tydzień, amen
 LM: 19.04.2015, 23:25
 Przed ważną decyzją Ciebie Panie proszę, okaż swą łaskę i błogosław skutkom tej decyzji - proszę Cię Jezu!

 Kasia: 10.04.2015, 06:10
 Boze chron mojego ukochanego szczegolnie dzisaj, mniej go w swojej opiece
 Ela D.: 20.03.2015, 13:05
 Panie Boże proszę ratuj nas, bo TY wszystko możesz proszę Cię Panie.
 zdzisia: 21.01.2015, 20:11
 Panie Boże proszę o zdrowie, miłość, szacunek i zrozumienie dla moich bliskich.
 kasia: 15.10.2014, 12:55
 Panie przymnóż mi wiary oraz siły obym a spokoju serca znosiła mój krzyż. Proszę Cię również abyś uchylił zasłonę z oczu mojego syna , żeby zobaczył twoją chwałę.
 rere: 20.04.2014, 19:46
 Jezusie Chrystusie ratuj moją duszę
 KJ: 24.03.2014, 09:31
 Jezu prosze o dobre rozwiązanie problemów zawodowych, a siłę i zdrowie ,o szczęście dla potrzebujących .Jezu ufam Tobie.
  ???: 02.03.2014, 14:30
 .. daj MU ... szczęście ,obfitość łask Bożych BŁOGOSŁAW... BY BYŁ SZCZĘŚLIWY (Panie, Ty Wiesz; za Kogo się modlę i Kogo polecam Twoim modlitwom) KOGO NIGDY NIESPOTKAŁAM NA SWEJ DRODZE.. A KTO JEST MI BLISKI SERCU.. DARZ MU???
 Renata: 02.11.2013, 06:18
 Błagam Cię Panie o siłę proszę pomóż mi i daj zdrowie mężowi tak aby nasza 8 letnia córka mogła cieszyć się obecnością taty
 wacek: 21.10.2013, 13:13
 Panie Jezu Ty wiesz czego nam potrzeba rodzinie polskiej Ojczyznie i Calemu swiatu spraw aby wszyscy ludzie na swiecie Cie kochali Poblogoslaw i nie pozwol aby ludzie Cie zniewarzali ,zeby POlska zginela blagamy Cie Panie
 Jadwiga: 17.10.2013, 09:50
 Panie Jezu Chryste,dopomóż mojej rodzinie i tym ,którym doskwiera kryzys ekonomiczny.
 dana : 01.10.2013, 11:36
 Boże dopomóż mi wiem że najbardziej pamietam o TOBIE jak jest mi ciężko ale kocham CIĘ wiem że TY mi pomożesz poukładać to wszystko
(1) [2] [3]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej