Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Chwila modlitwy

Różnie można nazwać tę formę modlitwy. Taką modlitwę praktykował Jezus, kiedy od czasu do czasu kierował wezwania do Ojca, na przykład: "Wysławiam Cię Ojcze, Panie nieba i ziemi, bo zakryłeś te sprawy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom". Tę formę modlitwy można teoretycznie nazywać aktami strzelistymi, nawiedzeniem, itp.

Chciałbym zwrócić uwagę na chwilowe nawiedzanie kościoła, wejście do kościoła "na chwilę".

"Chwila modlitwy" jest bardzo ważna. Po pierwsze - ma charakter niezwykle osobisty. Przychodzimy, żeby zupełnie sam na sam stanąć przed Panem i tylko przed Nim. Nie ma prawie w ogóle śladu kogoś innego, innej osoby - tyko ja i Pan. Chodzi wyłącznie o spotkanie z Tajemnicą. To poważna lekcja w szkole modlitwy! Można powiedzieć, że żadna inna forma modlitwy nie jest tak intensywnie naznaczona spotkaniem z Tajemnicą i owym "sam z sam" z Umiłowanym.

Po drugie "chwila modlitwy" związana jest (najczęściej) z konkretną sytuacją życiową i to w wielorakim sensie. Wpadamy do kościoła na "chwilę modlitwy" w bardzo konkretnych okolicznościach, między czymś, a czymś (przed szkołą albo po szkole, w czasie zakupów, w drodze na urodziny). Wpadamy do kościoła na "chwilę modlitwy", bo tego właśnie "teraz" potrzebujemy. To teraz może być duże, ale może być też małe, może być bolesne, a może być szczęśliwe, może być głośne albo ciche. Wpadamy, bo "teraz" odczuwały taką potrzebę.

"Chwila modlitwy" jest najbardziej praktycznym i dosłownym przeniesieniem codzienności przed Pana. Wchodzimy na nią wraz z całą codziennością. Co ciekawe, codzienność wtedy nie przeszkadza, a wręcz wspiera skupienie na Tajemnicy Boga. To także poważna lekcja na drodze modlitwy!

"Chwili modlitwy" nie da się zaplanować. Nie przewidzisz, kiedy wejdziesz do kościoła ani tego czy wejdziesz, czy będzie czas. Ta nieuchwytność "chwili modlitwy" w twardych ramach codziennych planów jest piękna. Ona ma szansę pokazać, dać "odczuć", na czym polega spontaniczność w modlitwie, co znaczy wolność na modlitwie. "Chwila modlitwy" jest swoistym dopełnieniem naszego radykalizmu dynamicznego. Radykalizm dynamiczny, któremu nie towarzyszy "chwila modlitwy", jest trochę zimny, suchy i schematyczny. Modlitwa chwilowa ożywia radykalizm, radykalizm wspiera modlitwę chwilą.

"Chwila modlitwy" trwa chwilę - i koniec, i dalsze życie, zmaganie, niepokoje.

Zapraszam Cię na (częstą) "chwilę modlitwy". Nie zastąpi ona innych form modlitwy i nie takie jest jej zadanie. Niech ona stanie się jedną ze ścieżek, po których idziesz (biegniesz) na spotkanie z Bogiem. Praktykuj ją tylko wtedy, kiedy masz na to ochotę. Nie musisz wchodzić do każdego napotkanego kościoła czy kaplicy - nie o to chodzi. Kiedy masz na to ochotę - wejdź do kościoła "na chwilę", minutę, dwie. Stań wobec obecnej w świątyni Tajemnicy. Posłuchaj, jak bije twoje serce, jak brzmi twój oddech. Może masz coś szczególnego albo zupełnie nieistotnego do powiedzenia Panu? Powiedz! A potem idź dalej.

"Chwila modlitwy" jest swoistym termometrem całej modlitwy. Dochodzi w niej do głosu pragnienie zjednoczenia z Bogiem, pragnienie poszukiwania i kochania Boga. Jest przypomnieniem także o Bożej miłości. Jest oddechem, uwolnieniem od schematów, "nieoficjalnym" spotkaniem z Ukochanym i Kochającym Bogiem.

Ojciec Piotr z Tyńca

Wasze komentarze:
 Bartek: 03.11.2012, 00:38
 Jedno slowo( DZIEKUJE) Ma takie wielkie znaczenie,
 edyt: 02.11.2012, 13:42
 Daj mi Panie siłę abym mogła wychować moje dzieci, pomóż synowi aby wrócił na dobrą drogę.Wysłuchaj mnie Panie
 A.: 25.06.2012, 22:32
 Proszę o szczęście dla mojej rodziny.
 Czesław: 20.06.2012, 21:20
 Dobry Jezu!!! Ratuj moich synów od zła wszelkiego. Spraw radość w naszych domach.
 Renata: 20.06.2012, 10:46
 Panie Jezu upros łaske zdrowia dla moich dzieci
 Renata: 16.05.2012, 10:26
 Panie dziekuję za wszystko i ufam, że nie opuścisz nas
 czesław: 21.04.2012, 20:38
 Panie Boże, pomóż w powrocie do zdrowia w całej rodzinie - zdrowia duchowego i fizycznego. Wskazuj życiową drogę moim synom i wnukom. Zmień filozofię życia synowej.
 Gosia: 23.02.2012, 11:35
 Panie Boże, proszę o łaskę zdrowia. Bądź wola Twoja
 Gosia: 17.02.2012, 10:10
 Panie dodaj wiary mojemu Mężowi, skrusz Jego serce w pewnej ważnej dla Nas sprawie, dodaj mi sił w trudnych dla Nas chwilach, Jezu ufam Tobie

 Gosia: 17.02.2012, 10:10
 Panie dodaj wiary mojemu Mężowi, skrusz Jego serce w pewnej ważnej dla Nas sprawie, dodaj mi sił w trudnych dla Nas chwilach, Jezu ufam Tobie
 Casimir: 01.02.2012, 20:32
 Chwila modlitwy jest nie odzowna, dla każdego i w każdym czasie,zwłaszcza dla Mnie i w tym czasie. Bym w tej chwili mógł się zbliżyć do Ciebie Boże. Zachukany wszelką krytyką i głupotą ze strony ludzi. Więc taki Azyl jest Mi potrzebny bym w ciszy mógł znaleść siebie. Jezu bądź dla Mnie tym kim Ja pragnę być dla Ciebie.
 Misia: 16.01.2012, 18:06
 Ty Panie wiesz jaka radosc czuje w sercu gdy ide do kosciola,dziekuje Tobie za te Laske.kocham Cie
 Dominika: 24.08.2011, 18:32
 zgrzeszyłam wybacz chcę być z Tobą dla Ciebie, i w Tobie, żałuję , wybacz me przewinienia, błagam kocham Cię bez-pamiętnie,
 Dana: 09.07.2011, 10:17
 Jezu,dziękuję Ci za wszystko... Dziękuję za moją córkę,Dziękuję za Krzysztofa... Jezu mój ufam TOBIE.....
 Teresa: 02.06.2011, 22:11
 Jezu dziekuje ci za wszystko pomoz mi w dalszych chwilach mojego zycia.Jezu ufam Tobie.
 Renata: 02.03.2011, 13:35
 Jezu ufam Tobie i wierzę, że mnie nie opuścisz.
 mariola: 26.01.2011, 18:01
 panie jezu tak często cię proszę zabierz moją tościową do siebie niech już więcej nie wyżądza i nie poniża mnie proszę cię z całego serca wysłuchaj mojej modlitwy błagam z całego serca pomóż mi
 wisienka: 18.01.2011, 14:55
 Panie Jezu, proszę w intencji moich wnuków o ich wyzdrowienie( z anoreksji) oraz o pomyślne zakończenie sprawy w Sądzie Rodzinnym. Jezu, ufam Tobie
 d: 16.12.2010, 21:09
 dodaj mi wiary.
 Anonim-: 07.12.2010, 23:26
 Wiersz Pt.Me Serce Prosi Piszę do Ciebie Mój Tato, Z głębi serca wołam do Ciebie, Przyjdź ,przebacz me winy, Tylko z Tobą wytrwamy,liczymy na Ciebie. Miłujmy Ciebie i nawzajem Siebie, tak jak nakazałeś Nam bo to ważne Panie tak,by żyć w Prawdzie cały czas. Oczyść serce Me, od zasadzek szatana Panie,uchroń Mnie. Daj zdrowie chorym i nie , opuszczaj Nas,nie opuszczaj, Twoich , owiec zagubionych, Bądź w każdy dzień, Tato,przytul Nas. Nic nie zdziałamy Sami,tylko z Twoimi ,pomocnymi ramionami,Panie proszę , Zmiłuj się Nad Nami , Panie Zmiłuj się Nad Nami . Ze Swoimi Dziećmi przez cały czas,do końca tras.
[1] (2) [3]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej