Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Tak modli się Afryka

Czy można chwalić Boga, gdy nie ma się stałej pracy, rodziców, ale za to ma się rodzeństwo na utrzymaniu i żyje się w kraju ogarniętym rebelią?

W przypadku chórzystów z Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej to pytanie staje się retoryczne. Ci, którzy byli już na koncertach chóru w Polsce, przekonali się nie tylko o sile rytmów reggae i gospel, ale przede wszystkim potędze wiary i uwielbienia Boga. A przecież muzycy pochodzą z kraju, gdzie ewangelizację rozpoczęto zaledwie przed stu laty... Kiedy 30 maja przylecą do Polski, w 60 dni dadzą aż 47 koncertów.

Chór tworzy 13 osób wybranych spośród 500 tworzących 10 chórów parafialnych (!) parafii klaretyńskiej w Abidżanie, w diecezji Grand Bassam na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Pracują tam od 19 i 20 lat polscy klaretyni: ojcowie Roman Woźnica i Andrzej Koby-liński CMF. To oni zaproponowali chórowi styl reggae. Zespól wydal już dwie płyty, odbył liczne koncerty ewangelizacyjne na Wybrzeżu Kości Słoniowej, cztery razy gościł w Polsce. Chórzyści nie mają wykształcenia muzycznego, są samoukami, ale wystarczy spojrzeć na ich muzyczne dossier, żeby nabrać respektu podszytego podziwem. Mogą muzycznie oprawić Msze św. i nabożeństwa w języku francuskim, łacińskim, nigeryjskim, burkina faso, kameruń-skim oraz kilku dialektach etnicznych. Towarzyszą im afrykańskie instrumenty: kalabasy i grzechotki z Burkina Faso oraz bębny, czyli - tam-tamy. Artyści -bo tak ich trzeba nazywać - mają w repertuarze 80 piosenek i pieśni, 20 tańców - w tym tańce wojowników i wiele scenek rodzajowych. Występują w oryginalnych makijażach i fryzurach afrykańskich. Kostiumy - w tym tradycyjny strój pary małżeńskiej - przygotowane są przez chórzystów bądź wypożyczone z wiosek. O czym śpiewają? O wszystkich kolorach Afryki i swojej ojczyzny, czyli Wybrzeża Kości Słoniowej, o miłości, pokoju i radości, ale także o sprawach, które bardzo bolą: o wojnie, niesprawiedliwości i beznadziei - mówi o. Woźnica.

Większość członków Claret Gospel ukończyła studia wyższe: pięć osób pracuje, jedna się uczy, siedem szuka pracy. Dyrygent Yaba Atchelo Eloge Didie urodził się w Man na północy kraju w 1975 r. Ojciec pozostawił go wraz z siedmiorgiem rodzeństwa. Wychowaniem zajęła się matka.

Wojna domowa, która wybuchła w 2002 r., zastała Didiego w Bouake, gdzie studiował ekonomię na miejscowym uniwersytecie. Wraz z rodziną (i 2 milionami uchodźców) ruszył na południe. Względnie bezpieczne schronienie znaleźli dopiero w Yamaossoukro (politycznej stolicy kraju). Didie otrzymał pomoc u rodziny jednego z wiernych klaretyńskiej parafii. - Dobry katolik zaangażował się szybko w parafii jako dyrygent. Jest samoukiem, bardzo dobrze grającym na instrumentach afrykańskich. W roku 2003 zaproponowaliśmy mu udział w grupie ewangelizacyjnej Claret Gospel. Didie jest drugim dyrygentem i niezastąpionym członkiem tej formacji - chwali swego parafianina o. Woźnica. Niestety, w 2006 r. zmarła jego matka. Chłopak przejął obowiązek opieki nad młodszym rodzeństwem, co w jego sytuacji materialnej jest prawie niemożliwe. Przez pewien czas próbował sprzedawać kanapki i dawać kursy wieczorowe, by zarabiać na życie i na szkołę dla rodzeństwa. Wiele pomagali misjonarze klaretyni i ludzie dobrej woli, których Didie poznał w Polsce w 2007 r. - Didie jest osobą, która jest pełna inicjatywy i chce coś robić w swoim życiu, nie czekając na cud i ciągle narzekając - mówi o. Roman. Wraz z klaretynami Didie ma pewne marzenia i plany, co do możliwości ewentualnego studiowania w Polsce... Ale do ich spełnienia potrzebne jest wsparcie ludzi dobrej woli. Więc przyjdźmy, zaśpiewajmy i zatańczmy z braćmi z Afryki na cześć naszego Pana! Porozmawiajmy i podzielmy się przeżywaniem swojej wiary z kimś, kto mieszka 7000 km od naszych domów!

Alicja Wysocka

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 24 maja 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Władysława, królaModlitwa do św. Władysława, króla

Dialog wychowawczyDialog wychowawczy

Jak się porozumieć?Jak się porozumieć?

Rozmawiajmy z dzieckiem. Nie warto zwlekać aż doroście – wówczas będzie już za późnoRozmawiajmy z dzieckiem. Nie warto zwlekać aż doroście – wówczas będzie już za późno

O czym nie rozmawiać z dziećmi?O czym nie rozmawiać z dziećmi?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej