Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Święty od kołysek

     Znamy go w Polsce jako nastoletniego świętego, patrona ministrantów. Jednak Dominika Savio we Włoszech, ale nie tylko, proszą o wstawiennictwo także kobiety spodziewające się dziecka, jak i małżeństwa, które starają się o nie. Dlaczego? To za sprawą pewnego wydarzenia z życia Dominika. Chcemy je przypomnieć, ponieważ we wrześniu relikwie Dominika Savio przybędą do Polski.

12 września 1856 r.

     Dominik przebywał w Oratorium w Turynie. Pewnego dnia przyszedł do ks. Bosko, założyciela Oratorium i swojego duchowego przewodnika, prosząc o zgodę na wyjazd do domu:

     - Proszę wyświadczyć mi przysługę i dać jeden wolny dzień.

     - Gdzie chcesz jechać?

     - Do domu, ponieważ moja mama jest bardzo chora i Matka Boża chce ją uzdrowić.

     - A skąd to wiesz?

     - Wiem.

     - Dostałeś list od ojca?

     - Nie, ale i tak wiem.

     Ks. Bosko, ponieważ widział, że Bóg w sposób szczególny kieruje życiem Dominika, zgodził się na jego wyjazd do rodzinnego Mondonio, oddalonego od Turynu o jakieś 40 km.

     Dominik wyruszył w drogę. Jego mama była w ciąży z czwartym dzieckiem i jej stan był rzeczywiście bardzo poważny. Kobiety, które były przy niej, były bezradne. W takiej sytuacji mąż zdecydował, że pójdzie po lekarza. Na drodze spotkał idącego do domu Dominika. Zdziwił się bardzo. Syn jednak jasno wytłumaczył powód opuszczenia Oratorium:

     - Idę do mamy, bo jest bardzo chora.

     Tata nie chciał, aby Dominik w takiej sytuacji szedł do domu. Polecił, aby poszedł do babci. Chłopiec upierał się jednak, twierdząc, że musi zobaczyć się z mamą.

     Osoby będące w jego rodzinnym domu zdziwiły się na widok przybysza. Przyjaciółki mamy nie pozwalały mu wejść do pokoju, w którym leżała, tłumacząc to tym, że jest bardzo chora i nie należy jej przeszkadzać.

     - Wiem, że jest chora, właśnie dlatego przyjechałem - odpowiedział.

     I nie zważając na nikogo, wszedł do pokoju.

     - Jak to się stało, że tu jesteś? - spytała chora.

     - Wiedziałem, że jesteś chora i przyjechałem cię odwiedzić.

     Dominik szybko wskoczył na łóżko, mocno mamę uściskał, ucałował i wyszedł. Jak tylko opuścił pokój, ustąpiły wszystkie bóle. Po chwili przybył ojciec z lekarzem i stwierdził, że zdrowie kobiety jest w dobrym stanie.

     Tymczasem przyjaciółki mamy Dominika spostrzegły na jej szyi tasiemkę, do której przyczepiony był złożony kawałek materiału, obszyty tak, jak obszywa się ubrania.

     - Teraz rozumiem, dlaczego Dominik, zanim wyszedł, chciał mnie uściskać. I rozumiem, dlaczego zaraz po jego wyjściu odzyskałam zdrowie. Tę tasiemkę na pewno założył mi wtedy, gdy mnie obejmował, bo nigdy nie miałam nic takiego - powiedziała uzdrowiona.

     Dominik wrócił do Turynu i od razu poszedł do ks. Bosko, aby mu podziękować za pozwolenie na wyjazd.

     - Moja mama wyzdrowiała. To sprawiła Matka Boża, którą zawiesiłem na jej szyi - powiedział.

     Siostra Dominika, Teresa, przypomina jego polecenie, które wypowiedział przed śmiercią:

     "- Pamiętasz mamo, jak przyjechałem, gdy byłaś chora? I jak zawiesiłem na twojej szyi szkaplerz na tasiemce? To dlatego wyzdrowiałaś. Zachowaj go i użyczaj wszystkim, którzy znajdą się w niebezpieczeństwie, jak ty. Ponieważ jak ocalił ciebie, ocali też innych. Pamiętaj jednak, żeby użyczać go darmo, bez żadnych korzyści dla siebie.

     Moja mama, dopóki żyła, zawsze nosiła na sobie tę cenną relikwię, dzięki której została uzdrowiona".

Święty matek i noworodków

     Aby podkreślić i ukazać świętość swoich wielkich przyjaciół - świętych, Bóg dokonuje cudów za ich pośrednictwem. Nie ma wątpliwości, że Dominik należy do tych przyjaciół Boga. Świadczą o tym cuda, które dokonały się już podczas jego życia, ale szczególnie po jego śmierci. Dlatego wiele matek za jego wstawiennictwem prosi Boga o pomoc w wypełnieniu tej trudnej misji macierzyńskiej.

     Ks. Alessandro Allora, proboszcz parafii Castelnuovo d'Asti, w 1859 r. w liście napisał do ks. Bosko: "Pewna kobieta w sytuacji bardzo trudnego porodu, wspomniawszy łaski otrzymane przez inną osobę, która miała nabożeństwo do Dominika Savio, zakrzyknęła:

     - Mój Dominiku!

     Nie mówiąc nic więcej. Kobieta w tym samym momencie przestała cierpieć..."

Szkaplerz

     Ten cenny szkaplerz, który Dominik założył na szyję swojej matce, dziś kontynuuje misję wstawiennictwa nastoletniego świętego, szczególnie w życiu matek i niemowląt. Na całym świecie wiele kobiet z ufnością zwraca się do swego małego-wielkiego orędownika.

     Bollettino Salesiano, miesięcznik wydawany przez salezjanów, każdego miesiąca drukuje świadectwa łask otrzymanych przez matki i dzieci za wstawiennictwem Dominika Savio.

     Na pamiątkę cudownego szkaplerza, którym Dominik posłużył się, by ocalić swoją matkę, oraz by rozbudzić kult Domika Savio, dom generalny salezjanów od marca 1956 oferuje matkom szkaplerz z namalowanym na materiale wizerunkiem świętego.

      Ta inicjatywa to tylko środek mający rozbudzić ufną modlitwę do Boga za pośrednictwem św. Dominika Savio. Dlatego nie wystarczy nosić szkaplerz jak jakiś amulet, ale by otrzymać łaskę, należy podjąć gorliwą modlitwę oraz korzystać z sakramentu pokuty i Eucharystii i żyć po chrześcijańsku. Szkaplerz ma przypominać rodzicom o wierności ich obowiązkom oraz rozbudzać świadomość misji, jaka jest im powierzona.

Przysięga matek

     Św. Dominik Savio jest niczym anioł dla dzieci i strzeże ich od pierwszych chwil życia. Z miłości do dzieci święty wyprasza błogosławieństwo również dla matek w wypełnianiu macierzyństwa. Aby oddać się wstawiennictwu Dominika Savio, matki, oprócz noszenia szkaplerza, podpisują i wypełniają cztery zobowiązania. Nie stanowią one żadnych dodatkowych zobowiązań, przypominają jedynie podstawowe obowiązki chrześcijańskiego życia:

     "Ponieważ moim wielkim obowiązkiem jest po chrześcijańsku wychować dzieci, od tej chwili powierzam je św. Dominikowi Savio, aby był ich aniołem stróżem przez całe ich życie. Dlatego przyrzekam:

     1. Uczyć ich kochać Jezusa i Matkę Bożą przez codzienną modlitwę, uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii, korzystanie z sakramentów świętych;

     2. Strzec ich czystości, zachowując z dala od niewłaściwych lektur, widowisk i złego towarzystwa;

     3. Dbać o ich formację chrześcijańską przez naukę katechizmu;

     4. Nie przeciwstawiać się Bożym znakom, jeśli dziecko zostanie wezwane do kapłaństwa lub życia zakonnego.

Modlitwa matek oczekujących dziecka

     Panie Jezu, proszę Cię z miłością za to powierzone mi życie, które noszę w łonie. Z pokorą dziękuję, że wybrałeś mnie jako narzędzie Twojej miłości. W tym pięknym oczekiwaniu pomóż mi żyć w nieustannym zawierzeniu się Twojej świętej woli. Daj serce matki: czyste, mocne i hojne. Ofiaruję Ci wszystkie obawy o przyszłość: lęki, niepewności, oczekiwania względem dziecka, którego jeszcze nie znam. Spraw, aby narodziło się zdrowe, oddal od niego wszelkie zło fizyczne i wszelkie niebezpieczeństwa duszy. Ty, Maryjo, która poznałaś niezliczone radości świętego macierzyństwa, daj mi serce zdolne do przekazania wiary żywej i gorącej. Uświęć moje oczekiwanie, błogosław moją cichą nadzieję, spraw, by owoc mego łona, wzrastał w łasce i świętości. Przez Chrystusa, Twego Boskiego Syna. Amen.
Tekst pochodzi z serwisu bosko.pl

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

     Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

     Najbliższa Msza Święta 10 lutego 2019 r. godz. 16

     Nasza wspólnota:
     ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
     oraz grupa małżeństw...

     strona: www.pragniemypotomstwa.pl
     e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com


Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej


Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Beata: 07.11.2016, 20:34
 święty Dominiku proszę o dar macierzyństwa , wstaw się za nami do Boga
 Beata: 07.11.2016, 20:34
 święty Dominiku proszę o dar macierzyństwa , wstaw się za nami do Boga
 Maria: 06.08.2016, 21:19
 Sw Dominiku wstaw u Pana o laske mac i macierzynstwa
 Agnieszka: 13.07.2016, 21:29
 Proszę o łaskę zdrowego potomstwa.
 Paulina: 12.07.2016, 10:59
 Święty Dominiku proszę Cię o zdrowe potomstwo. Ulituj sie nad nami i obdaż tym najwiekszym na świcie darem.
 DORCIA: 24.04.2016, 14:51
 SW DOMINIKU WSTAW SIE ZA MALRZENSTWAMI DLUGO OCZEKUJACYMI NA POTOMSTWO BARDZO CIE O TO PROSZE PONIEWAZ SAMA JESTEM WSROD NICH BLAGAM ULITUJ SIE
 kasia: 22.04.2016, 11:33
 Św Dominiku błagam o wstawiennictwo u Najświętrzej Maryji Panny o dar macierzyństwa , radość z códu jakim jest dziecko i aby było zdowe. Amen
 Sabina: 12.01.2016, 22:09
 Św. Dominiku proszę Cię o zdrowe potomstwo. Pozwól nam cieszyć się darem macierzyństwa i ojcostwa.
 ewa: 01.08.2015, 15:56
 sw.Dominiku czy wola Pana jest abym miala jeszcze dzieci,nie smiem prosic o wiecej,a pragne jeszcze jedno ,zdrowe dzieciatko,daj mi znak.plagam
 eweli85: 10.12.2014, 11:09
 Święty Dominiku, proszę, błagam..uproś nam łaskę macierzyństwa.. Wierzę że Twoje wstawiennictwo nam pomoże.
 Ewa: 07.12.2014, 21:52
 ŚWIĘTY DOMINIKU, pomóż nam błagam o pomoc w zajściu w ciążę u urodzeniu zdrowego dzieciątka. Tak bardzo modlę sie o to każdego dnia.
 asiekk: 24.11.2014, 23:47
 Św. Dominiku proszę Cię o łaskę posiadania kolejnego dziecka. Moja córeczka jest taka samotna a nam brakuje pelniejszej rodziny. Modl sie za nami i pozwól cieszyć sie i wypelniac wolę Pana Jezusa.
 Jola: 25.10.2014, 11:11
 Święty Dominiku błagam cię o łaskę dla mnie i mego męża o potomstwo którego tak bardzo pragniemy. Bardzo prosimy o upragnione dzieciątko. Błagamy dopomóż nas.
 Renata M.: 14.10.2014, 19:46
 Św.Dominiku, wyproś za swoim wstawiennictwem u Pana Boga dar macierzyństwa dla mnie,jest to moje największe marzenie-Proszę..
 mania: 13.09.2014, 13:27
 Święty Dominiku błagam Cię o łaskę o cud uproś dla Nas łaskę potomstwa małego aniołka
 pragnąca zostać mamą: 20.05.2014, 10:34
 Święty Dominiku, proszę Cię o spełnienie mojego największego, nieosiągalnego marzenia - obdarowanie mnie łaską macierzyństwa.
 ufajaca: 04.05.2014, 15:51
 św Dominiku proszę Cie o opieke nad moją fasolką, o dalszy prawidłowy rozwój.
 Agnieszka i Arek : 03.05.2014, 17:25
 Św. Dominiku prosimy Cię o spełnienie naszego największego marzenia
 Malgosia: 05.02.2014, 21:42
 święty Dominiku proszę o wstawiennictwo w staraniu się o zdrowego maluszka. Jest to moje największe pragnienie. Po wszystkich trudnościach i gorzkich chwilach prosimy wraz z mężem o dar rodzicielstwa - co nie wątpliwie byłby naszym największym szczęściem.
 Marta: 06.01.2014, 20:27
 Święty Dominiku jesli taka jest wola Boga proszę o cud dziecka wskaż mi drogę abym wiedziała jak mam sie modlić
[1] [2] (3) [4] [5]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej