Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Święty od kołysek

     Znamy go w Polsce jako nastoletniego świętego, patrona ministrantów. Jednak Dominika Savio we Włoszech, ale nie tylko, proszą o wstawiennictwo także kobiety spodziewające się dziecka, jak i małżeństwa, które starają się o nie. Dlaczego? To za sprawą pewnego wydarzenia z życia Dominika. Chcemy je przypomnieć, ponieważ we wrześniu relikwie Dominika Savio przybędą do Polski.

12 września 1856 r.

     Dominik przebywał w Oratorium w Turynie. Pewnego dnia przyszedł do ks. Bosko, założyciela Oratorium i swojego duchowego przewodnika, prosząc o zgodę na wyjazd do domu:

     - Proszę wyświadczyć mi przysługę i dać jeden wolny dzień.

     - Gdzie chcesz jechać?

     - Do domu, ponieważ moja mama jest bardzo chora i Matka Boża chce ją uzdrowić.

     - A skąd to wiesz?

     - Wiem.

     - Dostałeś list od ojca?

     - Nie, ale i tak wiem.

     Ks. Bosko, ponieważ widział, że Bóg w sposób szczególny kieruje życiem Dominika, zgodził się na jego wyjazd do rodzinnego Mondonio, oddalonego od Turynu o jakieś 40 km.

     Dominik wyruszył w drogę. Jego mama była w ciąży z czwartym dzieckiem i jej stan był rzeczywiście bardzo poważny. Kobiety, które były przy niej, były bezradne. W takiej sytuacji mąż zdecydował, że pójdzie po lekarza. Na drodze spotkał idącego do domu Dominika. Zdziwił się bardzo. Syn jednak jasno wytłumaczył powód opuszczenia Oratorium:

     - Idę do mamy, bo jest bardzo chora.

     Tata nie chciał, aby Dominik w takiej sytuacji szedł do domu. Polecił, aby poszedł do babci. Chłopiec upierał się jednak, twierdząc, że musi zobaczyć się z mamą.

     Osoby będące w jego rodzinnym domu zdziwiły się na widok przybysza. Przyjaciółki mamy nie pozwalały mu wejść do pokoju, w którym leżała, tłumacząc to tym, że jest bardzo chora i nie należy jej przeszkadzać.

     - Wiem, że jest chora, właśnie dlatego przyjechałem - odpowiedział.

     I nie zważając na nikogo, wszedł do pokoju.

     - Jak to się stało, że tu jesteś? - spytała chora.

     - Wiedziałem, że jesteś chora i przyjechałem cię odwiedzić.

     Dominik szybko wskoczył na łóżko, mocno mamę uściskał, ucałował i wyszedł. Jak tylko opuścił pokój, ustąpiły wszystkie bóle. Po chwili przybył ojciec z lekarzem i stwierdził, że zdrowie kobiety jest w dobrym stanie.

     Tymczasem przyjaciółki mamy Dominika spostrzegły na jej szyi tasiemkę, do której przyczepiony był złożony kawałek materiału, obszyty tak, jak obszywa się ubrania.

     - Teraz rozumiem, dlaczego Dominik, zanim wyszedł, chciał mnie uściskać. I rozumiem, dlaczego zaraz po jego wyjściu odzyskałam zdrowie. Tę tasiemkę na pewno założył mi wtedy, gdy mnie obejmował, bo nigdy nie miałam nic takiego - powiedziała uzdrowiona.

     Dominik wrócił do Turynu i od razu poszedł do ks. Bosko, aby mu podziękować za pozwolenie na wyjazd.

     - Moja mama wyzdrowiała. To sprawiła Matka Boża, którą zawiesiłem na jej szyi - powiedział.

     Siostra Dominika, Teresa, przypomina jego polecenie, które wypowiedział przed śmiercią:

     "- Pamiętasz mamo, jak przyjechałem, gdy byłaś chora? I jak zawiesiłem na twojej szyi szkaplerz na tasiemce? To dlatego wyzdrowiałaś. Zachowaj go i użyczaj wszystkim, którzy znajdą się w niebezpieczeństwie, jak ty. Ponieważ jak ocalił ciebie, ocali też innych. Pamiętaj jednak, żeby użyczać go darmo, bez żadnych korzyści dla siebie.

     Moja mama, dopóki żyła, zawsze nosiła na sobie tę cenną relikwię, dzięki której została uzdrowiona".

Święty matek i noworodków

     Aby podkreślić i ukazać świętość swoich wielkich przyjaciół - świętych, Bóg dokonuje cudów za ich pośrednictwem. Nie ma wątpliwości, że Dominik należy do tych przyjaciół Boga. Świadczą o tym cuda, które dokonały się już podczas jego życia, ale szczególnie po jego śmierci. Dlatego wiele matek za jego wstawiennictwem prosi Boga o pomoc w wypełnieniu tej trudnej misji macierzyńskiej.

     Ks. Alessandro Allora, proboszcz parafii Castelnuovo d'Asti, w 1859 r. w liście napisał do ks. Bosko: "Pewna kobieta w sytuacji bardzo trudnego porodu, wspomniawszy łaski otrzymane przez inną osobę, która miała nabożeństwo do Dominika Savio, zakrzyknęła:

     - Mój Dominiku!

     Nie mówiąc nic więcej. Kobieta w tym samym momencie przestała cierpieć..."

Szkaplerz

     Ten cenny szkaplerz, który Dominik założył na szyję swojej matce, dziś kontynuuje misję wstawiennictwa nastoletniego świętego, szczególnie w życiu matek i niemowląt. Na całym świecie wiele kobiet z ufnością zwraca się do swego małego-wielkiego orędownika.

     Bollettino Salesiano, miesięcznik wydawany przez salezjanów, każdego miesiąca drukuje świadectwa łask otrzymanych przez matki i dzieci za wstawiennictwem Dominika Savio.

     Na pamiątkę cudownego szkaplerza, którym Dominik posłużył się, by ocalić swoją matkę, oraz by rozbudzić kult Domika Savio, dom generalny salezjanów od marca 1956 oferuje matkom szkaplerz z namalowanym na materiale wizerunkiem świętego.

      Ta inicjatywa to tylko środek mający rozbudzić ufną modlitwę do Boga za pośrednictwem św. Dominika Savio. Dlatego nie wystarczy nosić szkaplerz jak jakiś amulet, ale by otrzymać łaskę, należy podjąć gorliwą modlitwę oraz korzystać z sakramentu pokuty i Eucharystii i żyć po chrześcijańsku. Szkaplerz ma przypominać rodzicom o wierności ich obowiązkom oraz rozbudzać świadomość misji, jaka jest im powierzona.

Przysięga matek

     Św. Dominik Savio jest niczym anioł dla dzieci i strzeże ich od pierwszych chwil życia. Z miłości do dzieci święty wyprasza błogosławieństwo również dla matek w wypełnianiu macierzyństwa. Aby oddać się wstawiennictwu Dominika Savio, matki, oprócz noszenia szkaplerza, podpisują i wypełniają cztery zobowiązania. Nie stanowią one żadnych dodatkowych zobowiązań, przypominają jedynie podstawowe obowiązki chrześcijańskiego życia:

     "Ponieważ moim wielkim obowiązkiem jest po chrześcijańsku wychować dzieci, od tej chwili powierzam je św. Dominikowi Savio, aby był ich aniołem stróżem przez całe ich życie. Dlatego przyrzekam:

     1. Uczyć ich kochać Jezusa i Matkę Bożą przez codzienną modlitwę, uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii, korzystanie z sakramentów świętych;

     2. Strzec ich czystości, zachowując z dala od niewłaściwych lektur, widowisk i złego towarzystwa;

     3. Dbać o ich formację chrześcijańską przez naukę katechizmu;

     4. Nie przeciwstawiać się Bożym znakom, jeśli dziecko zostanie wezwane do kapłaństwa lub życia zakonnego.

Modlitwa matek oczekujących dziecka

     Panie Jezu, proszę Cię z miłością za to powierzone mi życie, które noszę w łonie. Z pokorą dziękuję, że wybrałeś mnie jako narzędzie Twojej miłości. W tym pięknym oczekiwaniu pomóż mi żyć w nieustannym zawierzeniu się Twojej świętej woli. Daj serce matki: czyste, mocne i hojne. Ofiaruję Ci wszystkie obawy o przyszłość: lęki, niepewności, oczekiwania względem dziecka, którego jeszcze nie znam. Spraw, aby narodziło się zdrowe, oddal od niego wszelkie zło fizyczne i wszelkie niebezpieczeństwa duszy. Ty, Maryjo, która poznałaś niezliczone radości świętego macierzyństwa, daj mi serce zdolne do przekazania wiary żywej i gorącej. Uświęć moje oczekiwanie, błogosław moją cichą nadzieję, spraw, by owoc mego łona, wzrastał w łasce i świętości. Przez Chrystusa, Twego Boskiego Syna. Amen.
Tekst pochodzi z serwisu bosko.pl

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

     Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

     Najbliższa Msza Święta 10 lutego 2019 r. godz. 16

     Nasza wspólnota:
     ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
     oraz grupa małżeństw...

     strona: www.pragniemypotomstwa.pl
     e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com


Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej


Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 groszek: 26.11.2013, 08:17
 ...Święty Dominiku niech stanie się cud groszka,proszę
 krystyna: 11.11.2013, 22:02
 święty Dominiku wstaw się za naszą wnuczką Julię Weronike o zdrowie i żeby miała chęć sać pokarm matki.narazie jest bardzo malutka ma dobiero 4 doby.Błagam Swięty Dominiu o wstawiennicctwo u MatkiBożej w intencji naszej Juli.
 krystyna: 11.11.2013, 22:00
 święty Dominiku wstaw się za naszą wnuczką Julię Weronike o zdrowie i żeby miała chęć sać pokarm matki.narazie jest bardzo malutka ma dobiero 4 doby.Błagam Swięty Dominiu o wstawiennicctwo u MatkiBożej w intencji naszej Juli.
 marzena04.11.2013: 04.11.2013, 11:42
 SWIETY DOMINIKU PROSIMY CIE,UPROS NAM LASKE MACIERZYNSTWA Z UKOCHANYM MALZONKIEM NIE MOZEMY DOCZEKAC SIE UPRAGNIONEGO DZIECIATKA
 D.: 28.10.2013, 07:10
 Św.Dominiku muszę zostać mamą i Ty o tym wiesz. Proszę Cię o Dar Macierzyństwa. Błogosław mi i wspieraj mnie w moim życiu. Amen
 Ewelina: 10.10.2013, 15:28
 Sw Dominiku moj Patronie kochany spraw razem z Panem Bogiem abym zaszla w ciaze nie mam jeszcze dzieci a tak tego pragne
 siostra: 01.10.2013, 22:29
 Św. Dominiku proszę o potomstwo dla mojej siostry tak długo na to czeka
 matka: 27.06.2013, 22:39
 Św.Dominiku błagam - wyjednaj u Boga tę łaskę, by córka i zięć mogli zostać wkrótce szcęśliwymi rodzicami zdrowego dziecka,
 Zosia: 06.04.2013, 06:45
 Swiety Dominiku prosimy Cie o wstawiennictwo, aby zabilo serduszko naszego Dziecka.
 Zosia: 05.04.2013, 18:15
 Swiety Dominiku Prosimy Cie aby zabilo serduszko naszego dziecka. Powierzamy sie Twojej modlitwie.
 Joanna: 30.01.2013, 18:19
 Swiety Dominiku prosze Cie o laske zdrowia i o jeszcze jedno cudowne dzieciatko, ktore bardzo pragniemy i bedziemy kochac ponad wszystko. Blagam.
 matka: 24.01.2013, 17:04
 Święty Dominiku błagam Cię o łaskę, o zdrowe dzieciąteczko dla dla mojego syna.To miał być cel jego życia, to jego największe pragnienie.Nie jest ojcem, jest tak bardzo nieszczęśliwy. Błagam, pomóż mu i jego żonie.
 matka: 24.01.2013, 17:03
 Święty Dominiku błagam Cię o łaskę, o zdrowe dzieciąteczko dla dla mojego syna.To miał być cel jego życia, to jego największe pragnienie.Nie jest ojcem, jest tak bardzo nieszczęśliwy. Błagam, pomóż mu i jego żonie.
 kasia30: 13.01.2013, 18:16
 sw Dominiku prosze cie o laske maciezystwa zebym wkrytce zaszla szczesliwie w ciaze i urodzila zdrowe dziecko
 Beata: 31.10.2012, 19:53
 Św Dominiku proszę uproś dla nas upragnione zdrowe maleństwo
 kamila: 06.09.2012, 09:25
 Św Dominiku pomóż mi spełnić nasze marzenie
 a&m czekamy: 17.08.2012, 14:43
 ŚWIĘTY DOMINIKU PROSIMY CIĘ ABYŚ WSTAWIŁ SIĘ ZA NAMI W NIEBIE I UPROSIŁ ŚWIĘTĄ RODZINĘ ABY ZESŁAŁA NA NAS CUD I POZWOLIŁA NAM ZOSTAĆ RODZICAMI
 catrina: 16.08.2012, 23:49
 ŚW DOMINIKU od długiego czasu staramy się o dziecko proszę o wstawiennictwo i zdrowego maluszka w naszym życiu KiP
 Sylwia: 04.08.2012, 17:57
 święty Dominiku uproś dla nas upragnione dzieciatko jedno juz mamy ale bardzo pragniemy miec jeszcze tak bardzo prosimy módl sie za nami....
 AGNIESZKA: 02.08.2012, 09:55
 Święty Patronie starających się o potomstwo- i ja Ciebie proszę o łąskę, bym zaszła w ciążę i urodziłą zdrowe dziecko.
[1] [2] [3] (4) [5]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej