Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki

Król i dworzanie

     Raz pewien król, wjeżdżając do miasta, ujrzał rabbiego, który nauczał swoich uczniów, usadziwszy ich wokół siebie. Zaciekawiony król spytał:

     - Rabbi, czy wiesz, że posadziłeś swoich uczniów w koło, tak samo, jak ja rozstawiam wokół siebie mój dwór? Może znasz rządzące nim zasady?

     — Nie znam — odrzekł rabbi. — Powiedz mi, jak rozmieszczasz swoich dworzan, a ja ci powiem, jak sadzam moich uczniów.

     — Pierwszy krąg całego koła - odparł król — składa się z tych, co korzystają z moich szczególnych łask; są mi najbliżsi. Drugi zastrzeżony jest dla dygnitarza i ambasadorów. Trzeci obejmuje mniej znaczne osoby.

     - Tutaj rzeczy mają się całkiem inaczej - odpowiedział rabbi. - Ci, co siedzą tuż przy mnie, są przygłusi; w ten sposób mogą usłyszeć, co mówię. Środkowa grupa składa się z ignorantów; tym sposobem mogą zwrócić więcej uwagi na moje nauki. Zewnętrzny krąg zastrzeżony jest dla tych, co już znają Prawo; w ten sposób mogą bez uszczerbku ronić moje słowa.


Tradycja hebrajska


Stefek Burczymucha Stefek Burczymucha
Maria Konopnicka
"O większego trudno zucha, Jak był Stefek Burczymucha". Tak zaczyna się jeden z najwspanialszych wierszy dla dzieci. Powinien stać się częścią każdej dziecięcej biblioteczki. To kanon literatury.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzy


Autor

Treść
Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej