Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modląc się nogami czyli o pieszych pielgrzymkach

Co roku około 30 min ludzi wyrusza w podróż do miejsc kultu. Wędrują do Jerozolimy, Rzymu, Mekki, Lourdes, Fatimy, Częstochowy. Do małych wiejskich kościółków i olbrzymich katedr. Pokonują symboliczną drogę "wznosząc się" ku rzeczom świętym i wiecznym.

Najczęściej wędrujemy do sanktuariów maryjnych

Celem pielgrzymek jest dotarcie do miejsc znanych z niezwykłych, niewytłumaczalnych wydarzeń. Są wśród nich miejsca związane z osobami proroków, świętych. Są miejsca cudownych objawień, a także ośrodki kultu, jak np. polska Częstochowa, szczególnie ważne dla całego narodu także ze względów historycznych.

W innych kulturach

Muzułmani wierzą, że Adam po wypędzeniu z Raju osiadł na Cejlonie. Opłakiwał tam swoje wygnanie stojąc 200 lat na jednej nodze. Kiedy odpokutował swój grzech Anioł Gabriel przeniósł go na górę Arafat obok Mekki. Tam spotkał ponownie Ewę. Do dzisiaj Mekka i święta góra są miejscem pielgrzymek muzułmanów.

Marzeniem wyznawców hinduizmu jest, by chociaż raz w życiu poddać się oczyszczającej kąpieli w wodach świętych rzek (Gangesu i Brahmaputry). Centralnym ośrodkiem kultu jest też Benares, gdzie stoi 2000 świątyń i 500 posągów. Japońscy buddyści udają się do kompleksu Todaiji w Nara. Jednymi z popularniejszych są świątynie w Kio- to, w których od VI wieku obchodzone jest święto Kopytników, kiedy to wyrocznia oznajmiła, że klęskom żywiołowym można zapobiec urządzając bogom festyn.

Chrześcijanie

Już w pierwszych wiekach zaczęli wędrować do miejsc związanych z działalnością Jezusa. Odwiedzano, najczęściej indywidualnie i po kryjomu, Betlejem i Jerozolimę. W czasach rzymskich często za tę wędrówkę płacono głową. Dopiero od czasów Konstantyna Wielkiego, który na początku IV wieku uznał nową wiarę, rozpoczął się czas masowych pielgrzymek chrześcijan. Bywały wtedy miejsca, w których chrześcijanie modlili się wspólnie z Żydami, jak np. dąb w Mambre, pod którym Abraham przyjął trzech wysłanników nieba.

W średniowieczu

Pielgrzymki miały zazwyczaj charakter pokutny. Było ich tak dużo, że epokę tę nazwano Złotym Wiekiem Pielgrzymowania. Celem wędrówek był przede wszystkim Rzym i Jerozolima. Trzecim ośrodkiem było sanktuarium św. Jakuba z jego grobem w Santiago de Compostela w Hiszpanii, do którego podążali także Polacy. Świadczą o tym glejty wystawione przez króla Aragonii m.in. rycerzom: Jakubowi Cztan z Rogowa i Stachowi z Wrocimowic.

Polacy podążali także do sanktuarium maryjnego na Chełmskiej Górze pod Koszalinem. Znana jest związana z nim legenda o rycerzu, który zabiwszy brata wybrał się na pielgrzymkę do grobu św. Jakuba. Kiedy dotarł do Santiago de Compostela zdziwieni duchowni zapytali go, dlaczego po odpuszczenie grzechu nie poszedł na Chełmską Górę. Pielgrzymowano wtedy także do grobów św. Wojciecha w Gnieźnie i św. Stanisława w Krakowie.

Kult maryjny

Jest najpopularniejszym kultem chrześcijańskiego świata. Tylko w Europie, spośród 6000 celów pielgrzymek aż 4000 związanych jest z osobą Matki Jezusa. Wędruje się do Lourdes szukając uleczenia z chorób. Do Fatimy słynnej z objawień i do Knock w Irlandii (jego mieszkańcy ujrzeli w 1879 roku Maryję i dwóch świętych). Popularnym sanktuarium jest Medjugorje w Chorwacji, gdzie od 1981 roku sześcioro dzieci (dziś dorosłych) twierdził, że widziało Najświętszą Pannę.

W Polsce centralnym miejscem kultu maryjnego i pielgrzymek jest Częstochowa. Na Podlasiu najważniejsze jest sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej (15 sierpnia spotykają się tam katolicy i prawosławni). Inne znane miejsca w Polsce to Święta Lipka, Piekary Śląskie, Wambierzyce, Góra św. Anny, Bardo Śląskie, Licheń.

Odwiedza się także kalwarie, w tym tę najstarszą w Jerozolimie. Pierwsza w Europie kalwaria powstała w 1420 roku w Cordobie (Hiszpania). Inne słynne kalwarie znajdują się w Norymberdze, Lubece, Bambergu. W Polsce najbardziej znana jest Kalwaria Zebrzydowska, przyciągająca w okresie Wielkiego Tygodnia dziesiątki tysięcy wiernych.

Nogami do nieba

W Polsce bardzo popularne są piesze pielgrzymi trwające przede wszystkim w okresie wakacyjnym. Znane są także przybywające do Częstochowy pielgrzymki "branżowe". Takie jak np. pielgrzymka nauczycieli i wychowawców, studentów, kresowian, chorych i niepełnosprawnych, rzemieślników, kombatantów Związku Więźniów Politycznych, chrześniaków prezydenta Ignacego Mościckiego (ponad 300 osób), Unii Apostolskiej Kleru, Rodziny Radia Maryji, Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Polacy jeżdżą także do najważniejszych miejsc kultu rozsianych po całym świecie. W roku jubileuszowym najchętniej odwiedzają Rzym i Jerozolimę (Ziemia Święta). Niektórzy rezygnują z jazdy autokarami i udają się do świętych miejsc rowerami.

Większość pątników, których w lipcu i sierpniu możemy spotkać na polskich drogach, w autokarach i pociągach zachwyca się atmosferą pielgrzymkowej wspólnoty. Wielu z nich przemierza pieszo setki kilometrów już nie po raz pierwszy. Idą prosić o zdrowie, o zdanie egzaminów, o pomyślność dla swojej rodziny. Sprawdzają własne siły, ćwiczą umiejętność dzielenia się noclegiem i chlebem z towarzyszem wędrówki. Uczą się czasem zupełnie nowych dla siebie słów: siostro, bracie.

Pielgrzymki na Jasną Górę

Najstarsza pielgrzymka na Jasną Górę odbyła się we wrześniu 1627 roku. Pielgrzymi z Gliwic przeszli do Częstochowy dziękując za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi. Kolejne, pod względem tradycji, pielgrzymki to: z Kalisza (pierwsza wyruszyła w 1637 r.) i Łowicza (pierwsza w 1656 roku). Warszawskie pielgrzymki wędrują od roku 1711.

Ważne sanktuaria chrześcijańskie

  • Jerozolima - miasto pokoju. Pielgrzymują tu wyznawcy trzech religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Najbardziej święte miejsce to Bazylika Grobu Pańskiego. W ciągu roku przybywa tu około 2 min chrześcijan. W roku jubileuszowym będzie ich w Jerozolimie jeszcze więcej.
  • Rzym - miasto odwiedza w ciągu roku około 8 min osób. W stolicy katolicyzmu jest wiele miejsc związanych z kultem świętych. Najważniejsze z nich to Bazylika św. Piotra.
  • Lourdes - największe maryjne sanktuarium na świecie położone w granicach Francji. Miejsce cudownych uzdrowień do którego rocznie przyjeżdża około 5,5 min osób.
  • Fatima - miejsce kultu od roku 1917, od czasu cudownych objawień. Słowa Maryi zostały spisane i są znane pod nazwą tajemnic fatimskich. Liczba pielgrzymów - około 2 min rocznie.

Pielgrzymkowy biznes

Dzieje Apostolskie opowiadają o mieszkańcach Efezu, którzy wystąpili przeciw św. Pawłowi, ponieważ lękali się, że ludzie nawróceni na chrześcijaństwo przestaną kupować złote posążki Artemidy. Role się odwróciły i w średniowieczu już nawet mnisi sprzedawali kawałki odzienia nazywając je relikwiami. Z prawdziwym rozkwitem przemysłu pielgrzymkowego mamy jednak do czynienia w kończącym się wieku. Tylko w Rzymie ponad 5 tys. sklepów handluje dewocjonaliami. Można w nich kupić nawet lizak z podobizną papieża. Z pielgrzymów żyją bura podróży, hotele, restauracje. Ponieważ wypada wrócić z pielgrzymki z jakąś pamiątką przemysł pielgrzymkowy traktuje się jako branżę rozwojową.

ZBIGNIEW PAKUŁAWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Elżbieta z Schönauśw. Elżbieta z Schönau

Modlitwa do św. Elżbiety z SchönauModlitwa do św. Elżbiety z Schönau

św. Grzegorz Barbarigośw. Grzegorz Barbarigo

Modlitwa do św. Grzegorza BarbarigoModlitwa do św. Grzegorza Barbarigo

Koronka do św. PeregrynaKoronka do św. Peregryna

Endoskopia przewodu pokarmowegoEndoskopia przewodu pokarmowego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej