Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Haftowana modlitwa

     Całe życie poświęcają na modlitwę w intencjach potrzebujących. Ale muszą też znaleźć taki rodzaj zajęcia, który pozwoliłby im na utrzymanie klasztoru. Nie mają stałego źródła dochodu, utrzymują się z własnej pracy oraz z datków i ofiar życzliwych osób.

     - Dzień rozpoczynamy o godz. 5.15 modlitwami - mówi s. Joanna - po których jest Eucharystia. W ciągu dnia siostry modlą się modlitwą wstawienniczą za świat i za każdego człowieka. Zwłaszcza za kapłanów, by wspierać ich apostolstwo, oraz za rodziny, zgodnie z tytulacją klasztoru. Wiele osób prosi o potrzebne im łaski, często o zdrowie, pojednanie w rodzinie, znalezienie męża, szczególnie wzruszające są prośby o poczęcie dziecka. Niejednokrotnie karmelitanki otrzymują potem zdjęcia maluchów ze szczęśliwymi rodzicami. Siostry mają skrzynkę intencji. Przyjmują prośby telefonicznie, drogą listową i e-mailem. - Żyjemy po to, żeby się modlić - potwierdza s. Joanna.

     Dwie godziny przed południem i dwie godziny po południu siostry poświęcają na pracę. - Troszczymy się o dom - gotowanie, pranie, sprzątanie, pracujemy w ogrodzie. Szycie i haftowanie pozwala nam zdobyć środki na utrzymanie - opowiada s. Joanna.

     Siostry szyją i haftują sztandary dla instytucji świeckich, chorągwie procesyjne, baldachimy i szaty liturgiczne jak ornaty czy stuły. Wykonywały już na zamówienie sztandary dla szkół, straży pożarnej, policji. Spośród gotowych propozycji można wybrać haftowane stuły i pałki. Ich zamówienia mają szczególny charakter, bo w czasie pracy siostry modlą się za swoich zleceniodawców. Dlatego często zamówienia składane są właśnie u nich.

     - Ostatnio mamy mniej zamówień - mówi siostra Joanna. Duże firmy stanowią tu konkurencję. Dawniej w klasztorach istniała tradycja haftu ręcznego, dzisiaj już się od niej odchodzi, bo jest zbyt czasochłonna i kosztowna. - Cena byłaby tak wysoka, że nie miałybyśmy nabywców - wyjaśnia s. Joanna. Teraz proces haftowania jest skomputeryzowany. Siostry wykonują zamówienia całościowo - od projektu graficznego poprzez projekt haftu, przetworzenie wzoru na specjalnym programie komputerowym, aż po wyhaftowanie i uszycie.

     Maszyna, na której haftujemy, może wykorzystywać w pracy nawet 14 igieł. Haftuje fragmentami i trzeba czuwać nad jej pracą. Haftowanie dużego wzoru, zależnie od wielkości i stopnia skomplikowania, zajmuje około 1-2 tygodni. Jeśli na ornacie ma być na przykład postać lub twarz, którą należy wiernie oddać, np. skomplikowany wizerunek św. Maksymiliana, to czas pracy wydłuża się.

     - Przy haftowaniu bardzo ważny jest dobór koloru nici, tu konieczne jest artystyczne wyczucie, ale także jakość haftu i jego wykończenie - zdradza tajniki sztuki s. Joanna. - Zamówiłyśmy maszynę hafciarską, która ma usprawnić naszą pracę, ale koszty zakupu są tak wysokie, że nie jesteśmy w stanie w całości za nią zapłacić. Szukamy funduszy i ludzi, którzy mieliby otwarte serca i chcieliby nam pomóc - mówi s. Joanna.

     W ubiegłym roku dzięki pomocy darczyńców siostry mogły przeprowadzić niezbędne w klasztorze inwestycje. W częściach budynku zniszczonych przez powódź w 2008 r., położone zostały glazurowe posadzki, pomalowane ściany. Udało się też ocieplić strop i oizolować rury centralnego ogrzewania. Dzięki temu w celach sióstr zrobiło się nieco cieplej. Po raz pierwszy temperatura zaczęła sięgać powyżej 13 st. C. Ofiarodawcy, którzy wspomogą karmelitanki w Gnieźnie, stają się duchowymi budowniczymi klasztoru sióstr.

     Dowolne kwoty można wpłacać na konto:
     Klasztor Karmelitanek Bosych, ul. Cienista 2, 62-200 Gniezno
     09 2030 0045 1110 0000 0044 6240

     Kontakt do sióstr:
     e-mail: karmel@gniezno.opoka.org.pl
     Stron internetowa: http://karmel.gniezno.pl/wrzuc.html

Irena Swierdzewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

31 stycznia 2010


   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 Anuszka24: 05.05.2012, 10:14
 Obym i ja kiedyś mogła żyć w ten sposób jak wy -kochane siostry :) Wasza modlitwa i ofiara są bardzo cenne!
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej