Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wszystko jest łaską

     Wszystko jest łaską. Zdolności, przymioty osobiste, wyniki pracy i całe dzieło zbawcze zawdzięczamy Bogu. Przypisywanie sobie zasług oraz chęć zaimponowania innym jest po prostu pozbawione podstaw. Wszystko co otrzymaliśmy — otrzymaliśmy od Boga. Dary, którymi jesteśmy obdarzani można podzielić, dla naszych rozważań, na dwa rodzaje:

     — dary indywidualne
     — dary ogólne

     Dary indywidualne to te, którymi obdarzany jest konkretny człowiek. Dotyczą one wszystkich sfer człowieka: ducha, duszy i ciała (por. 1 Tes 5,2-3).

     Stwarzając człowieka Pan Bóg powiedział „Lfczyrimy człowieka na Nasz obraz i podobnego Nam" (Rdz 1,26). Otrzymaliśmy wtedy jako najważniejsze ze stworzeń rozum i wolną wolę. Z darów fizycznych, otrzymaliśmy całe wyposażenie ciała: mówimy, widzimy, słyszymy, możemy posługiwać się rękami, nogami. Nie tylko mówimy, ale i śpiewamy, albo słuchamy śpiewu, doznając niezwykłych wrażeń estetycznych. Patrząc na kolorowe widoki natury, czy na obrazy, ileż doznajemy podobnych wrażeń. A możliwości manualne...? Jakież stworzenie ma podobne!

     Następne dary zwane tutaj darami ogólnymi, to te dary, którymi Stwórca obdarzył cały świat. Po stworzeniu wszystkiego i po stworzeniu człowieka. Bóg wymienia nad czym człowiek ma panować (por. Rdz 1,26-31), daje polecenie aby rozmnażał się i zapełnia! ziemię i czynił ją sobie poddaną. Wszystko więc, co stworzył, stworzył z myślą, aby służyło człowiekowi. Wszystkie rośliny, drzewa, trawy, zioła — to wszystko dla' człowieka. Cała przyroda, dzień, noc, słońce, woda też dla człowieka. Rozważmy choćby właściwości wody. Parametry fizyczne wody w zakresie rozszerzalności, a więc i ciężaru właściwego są inne jak pozostałych ciał fizycznych. Niezwykłość polega na tym, że ciężar właściwy wody w temperaturze +4 stopnie Celsiusza jest największy, a więc w czasie mrozów część wody o tej temperaturze opada na dół, a część o niższej temperaturze pozostaje na powierzchni i tam zamarza tworząc lód utrzymując — w takim układzie temperatur — całe życie podwodne (głównie ryby) pod lodem.

     Widzimy tu mądrość Stwórcy, który tak ustanowił, a przecież tutaj to też nie dla ryb, ale dla człowieka.

     A więc wszystko — wszystko dla człowieka! 1 podobnie jak słońce wschodzi nad dobrymi i nad złymi (Mt 5,45) — wszystkie te dary stworzył dla dobrych i dla złych Chociaż te dary są tak wielkie i mają tak wielki zakres, trzeba pamiętać, że pochodzą z jednego, jedynego źródła — od_Boga. Od nikogo poza Nim, co podkreślił Pan Jezus: „beze Mnie nic nie możecie uczynić" (J 15,5). Otrzymujemy z różnych okazji i od różnych dawców wiele darów, które sprawiają nam przyjemność — to jednak żaden z darów Boskich nie zamienilibyśmy na żaden z tych ludzkich

     Przyjęcie tych rozważań to już jest łaska, a jak to mówi Księga Mądrości: „Ponieważ wiedziałem, że nie osiągnę mądrości jak tylko z ręki Boga — właśnie dzięki roztrop ności dostrzegłem Kto jej właściwie użycza" (Mdr 8,21).


Tadeusz Próchniewicz

Wieczenik, styczeń 2002 r.


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej