Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Upoważnieni do tajemnicy spowiedzi

- Czy każdy ksiądz może spowiadać?

- Na mocy władzy święceń kapłańskich ksiądz może sprawować Eucharystię, udzielać chrztu, namaszczać chorych. Aby mógł sprawować sakrament pokuty, musi mieć jeszcze upoważnienie do spowiadania. Z urzędu i na cały świat posiadają je Ojciec Święty, kardynałowie, biskupi i proboszczowie. "Zwykły" ksiądz otrzymuje takie upoważnienie z nadania - od swojego biskupa. Obowiązujące obecnie prawo kanoniczne daje księdzu możliwość spowiadania na całym świecie, chyba że jakiś biskup zabroni mu tego na swoim terenie. Jeżeli zabroni mu tego ordynariusz, wtedy nie może spowiadać nigdzie. Ale kodeks przewiduje wyjątkową sytuację, jaką jest niebezpieczeństwo śmierci. Nawet jeśli ksiądz nie ma upoważnienia do spowiadania, w sytuacji zagrożenia życia może wyspowiadać i rozgrzeszyć umierającego.

- Czy zdarzają się wypadki zdrady tajemnicy spowiedzi?

- Nie znam wypadków bezpośredniej zdrady tajemnicy spowiedzi. Zdarzało się, że księża mieli wątpliwości, czy nie zdradzili tajemnicy spowiedzi. Wiąże się to z tym, że ksiądz wie coś ze spowiedzi, a coś spoza niej i nie jest w stanie rozgraniczyć, co wiedział wcześniej, a czego dowiedział się w trakcie spowiedzi. Mieliśmy w Sądzie Biskupim taką sprawę, kiedy kobieta zaskarżała ważność swojego małżeństwa, by otrzymać jego unieważnienie. Jako jednego ze świadków podała zaprzyjaźnionego księdza, u którego się spowiadała i któremu zwierzała się ze swoich problemów także poza spowiedzią. W takiej sytuacji, żeby nie narażać kapłana na przekroczenie tajemnicy spowiedzi, sąd wyeliminował go jako świadka w tej sprawie.

- Kiedy kapłan może udzielić absolucji generalnej, czyli rozgrzeszyć wiele osób jednocześnie?

- W zasadzie nie udziela się takiego rozgrzeszenia. Chyba że zagraża niebezpieczeństwo śmierci i brak czasu na to, by kapłan mógł wyspowiadać każdą osobę indywidualnie. Przykładem takiej sytuacji było zagrożenie życia górników strajkujących w kopalni "Wujek" w 1981 roku. Wówczas kapłan udzielił im absolucji generalnej. Jednak, kiedy niebezpieczeństwo zagrożenia życia mija, penitenci zobowiązani są do skorzystania ze spowiedzi indywidualnej.

Inną sytuacją uprawniającą do udzielenia absolucji generalnej jest wielka liczba penitentów i brak dostatecznie wielu kapłanów, którzy mogliby wyspowiadać każdego z osobna. Osoby te, nie z własnej winy, przez długi czas musiałyby pozostawać bez łaski sakramentalnej albo Komunii świętej. Ale nie dotyczy to sytuacji związanej z jakąś wielką uroczystością czy pielgrzymką. Każdy, przygotowując się do takich uroczystości, może skorzystać ze spowiedzi wcześniej, na przykład w swojej parafii.

ks. Marek Górka, sędzia Sądu Biskupiego w KatowicachWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Grzegorz VIIGrzegorz VII

Modlitwa do św. Grzegorza VIIModlitwa do św. Grzegorza VII

Związki Jezusa ze świątyniąZwiązki Jezusa ze świątynią

ks. Tadeusz Lisieckiks. Tadeusz Lisiecki

Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)

Przewlekła biegunka u dzieckaPrzewlekła biegunka u dziecka

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej