Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Najskuteczniejsze lekarstwo na depresję

Jestem studentką. Przez kilka lat cierpiałam na depresję, początkowo nie zdając sobie z tego sprawy. Nie dzieliłam się z nikim swoimi problemami, ponieważ nie wiedziałam, co się właściwie ze mną dzieje i bałam się niezrozumienia. Bardzo chciałam z kimś porozmawiać, ale jednocześnie zamykałam się coraz szczelniej w swoim świecie.

Wkrótce po tym, jak w Polsce przeprowadzono kampanię informacyjną na temat depresji i w wielu czasopismach zaczęto poruszać ten problem, dotarło do mnie, że mam właściwie wszystkie objawy tej choroby. Przez długi czas nie mogłam się z tym pogodzić, ale w chwilach silniejszych ataków nie miałam wątpliwości. Prześladował mnie pesymistyczne myśli i tragiczna wizja przyszłości, nie potrafiłam przeżywać radości. Wszechogarniający lęk paraliżował mnie całkowicie, a wyobraźnia podsuwała najgorszą wersję zdarzeń. Miałam poważne problemy z zasypianiem i każdego ranka budziłam się z przerażeniem, że muszę jakoś przeżyć kolejny dzień. Każde wyjście z domu, spotkanie z ludźmi, czy nawet jazda autobusem były jak "skok w przepaść", nie potrafiłam znieść ludzkich spojrzeń. Byłam wiecznie zmęczona, brakowało mi energii, musiałam wkładać ogromny wysiłek w wykonywanie zwykłych codziennych czynności. Dzięki mojej wrodzonej obowiązkowości nie zawaliłam nauki i "jakoś" radziłam sobie, żyjąc praktycznie z dnia na dzień. Bywały także dni, kiedy mogłam leżeć w łóżku i patrzeć w ścianę jak w transie. Miałam ciągłe i nieuzasadnione poczucie winy i zaniżoną samoocenę oraz problemy z koncentracją. Moje kontakty towarzyskie ograniczały się do koniecznych spotkań między zajęciami, strasznie mnie denerwowali niektórzy ludzie. Zupełnie bez powodu. Byłam okropną egoistką. wydawało mi się, że jestem "pępkiem świata" i że tylko ja mam problemy. Ciągle myślałam o śmierci i wyobraziłam sobie, jak mogłabym skończyć ze swoim bezsensownym życiem. Na szczęście depresja pozostała do końca w fazie ukrycia. Bóg mnie uchronił od zrobienia czegoś, co pozostawiłoby trwałe piętno na moim życiu.

Zapytacie pewnie, jakie były przyczyny mojej choroby. Mój melancholijny temperament, perfekcjonizm i pesymistyczne nastawienie do rzeczywistości utrudniały radosne kroczenie przez życie. Jednak bezpośrednio w szpony depresji pchnął mnie problem z czystością. Jak na tym tle wyglądały moje stosunki z Bogiem? Bo to przecież sedno mojego świadectwa. Ponieważ pochodzę z wierzącej rodziny, miałam kontakt z żywą wiarą już od dzieciństwa. Nie uchroniło mnie to przed problemami, to jasne, ale w znacznym stopniu złagodziło chorobę - wiem przecież, jak kończą się losy wielu podobnych do mnie. Dzięki modlitwie, którą praktykowałam szczególnie wtedy, kiedy było mi ciężko, obyło się bez psychiatry i leków antydepresyjnych. Pomoc specjalisty nie wystarcza do pełnego wyleczenia, ponieważ depresja to bardzo często choroba duszy. Oczywiście Duch Święty działa przez ludzi i nie należy rezygnować z dobrego psychiatry, jeżeli ktoś potrafi z nim współpracować. Ja takiej osoby nie miałam.

Od początku szukałam pomocy u Jezusa, chociaż bardziej liczyłam na siebie i swoją silną wolę. Próbowałam przedłożyć Jezusowi, co ma zrobić, żeby mnie wyleczyć. Miałam poważne problemy ze spowiedzią. Czytałam i słuchałam wszelkich informacji, które mogłyby mi pomóc: Dzienniczek św. Faustyny, Miłujcie się!, historie różnych świętych i świadectwa zwykłych ludzi. Uwierzyłam w moc Koronki do Bożego Miłosierdzia i obietnice dane siostrze Faustynie, że Jezus da wszystko duszy ufającej Jemu, która stanie w prawdzie, że własną mocą niczego nie uczyni.

Tak zaczęło się moje poznawanie siebie i Jezusa, o którym wydawało mi się, że wiem wystarczająco wiele. Oddałam Mu swoje życie, powierzyłam się Jego Matce i robię to nadal każdego dnia. Początkowo bez większego przekonania codziennie powtarzałam: Jezu, ufam Tobie, prosiłam o wiarę, ufność i wyzwolenie: Panie, jeżeli Pisma i świadkowie nie kłamią, to Ty na pewno mnie wyleczysz. Tylko Ty, Panie, jako Stwórca człowieka znasz najlepiej swoje dzieło i możesz leczyć to, czego my sami już nie naprawimy. Bądź wola Twoja. Prowadź mnie drogami, jakimi zechcesz (Dz 228).

Pod wpływem Dzienniczka, historii licznych cudów eucharystycznych, a także życia św. ojca Pio i jego miłości do Eucharystii zaczęłam uczestniczyć we Mszy św. i adorować Najświętszy Sakrament tak często, jak to było możliwe. Starałam się z wiarą przyjmować Komunię św. i prosić Jezusa o łaski, które może dać przyjmującemu Go szczerze. Muszę także dodać, że dzięki Koronce do Bożego Miłosierdzia przestałam się bać spowiedzi i borykać z innymi problemami dotyczącymi sakramentu pojednania. Wszystko to działo się bardzo powoli w ciągu kilku lat, ale skutki udziału w Eucharystii były widoczne właściwie od razu.

Początki mojego świadomego uczestnictwa we Mszy św. zbiegły się z ubiegłoroczną Niedzielą Bożego Miłosierdzia. Od tamtej pory trwam w czystości. Na co dzień odczuwam ogromną moc i siłę płynącą z częstego przyjmowania Komunii św. Powoli ustąpiło uczucie lęku, zaczęłam się na nowo cieszyć życiem, odbudowuję poczucie własnej wartości, przestałam bać się ludzi, płakać bez powodu i myśleć o śmierci jako jedynej drodze ucieczki od moich problemów. Ustąpiły huśtawki emocjonalne, które kiedyś mnie wykańczały. Inaczej patrzę na rzeczywistość, staram się otwierać na ludzi, chociaż z tym mam największy problem.

Chce mi się żyć! Bóg jest wielki! I nie musisz szukać Go daleko. Czeka na Ciebie z rękami pełnymi łask w sakramentach - widzialnych znakach swojej obecności, szczególnie w sakramencie pojednania i Eucharystii. Staram się umacniać swoją wiarę przez poszerzenie wiedzy na temat Boga, by być Jego wiary godnym świadkiem.

Każdego dnia dziękuję Mu za wszystko, co mnie do tej pory spotkało z Jego woli, za to jaka jestem, za cierpienia, upadki i poszukiwania. Być może dzięki tym doświadczeniom komuś pomogę, bo będę potrafiła go zrozumieć.

Gdyby nie moje problemy z czystością, to pewnie nie interesowałabym się tak bardzo sprawami czystości przedmałżeńskiej i naturalnego planowania rodziny. Nie wkładałabym tyle wysiłku w pracę nad sobą, by w przyszłości jak najlepiej pełnić rolę żony i matki.

Pesymistyczne wizje i poczucie bezsensu życia jeszcze czasami wracają i nie zawsze potrafię je w porę rozpoznać i zawierzyć Jezusowi. Wiem, że szczyty zdobywa się powoli i w wielkim trudzie, a droga krzyżowa, którą proponuje Jezus, nie jest usłana różami. Jestem jednak przekonana, że tylko ta droga jest właściwa i prowadzi do szczęścia.

Jezus Eucharystyczny uzdalnia mnie do walki z pokusami, dzięki Niemu potrafię omijać niebezpieczeństwo podszeptów Szatana. Wiem, że moje postępowanie na drodze chrześcijańskiej dojrzałości zależy od tego, czy będę trzymać dłoń Chrystusa, czy spróbuję iść sama. Znam konsekwencje obu decyzji, jak zapewne wielu z Was. Jestem wolna, mam wybór. Poznałam, czym jest błądzenie w ciemnościach w poszukiwaniu światła, wiem już także, jak wygląda życie z Jezusem, kroczenie ścieżkami, które On wyznaczył. Boję się tylko o to, czy będę umiała właściwie rozpoznać Jego plany i wolę. Nieustannie proszę o to Ducha Świętego.

O Panie ukryty w Najświętszym Sakramencie, Chlebie nasz, Baranku Boży, Zraniony Pasterzu, Królu Miłosierdzia, przyjmij w darze moje serce, wolę i moją małą miłość. I niech wszyscy błądzący odnajdą Ciebie.

Madzia

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 2/2005

Prosimy Portal Fronda o nie kopiowanie tekstówWasze komentarze:
 Andrzej: 10.11.2022, 05:33
 Jezu, tylko Ty wiesz jak cierpią ludzie z depresją. Daj nam Swoją pomoc w walce z tą chorobą. Uzdrów nasze dusze i pozwól cieszyć się normalnym życiem. Proszę w imieniu swoim i wszystkich, ktora dotknęła depresja. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen
 Chris: 23.04.2022, 12:18
 Panie Jezu oddaję się Twojej Woli! Pomóż mi i mojej Żonie w wyjściu z depresji!
 Jolanta : 20.02.2022, 12:24
 Jezu Najdroższy błagam ulecz moją duszę, umysł i serce.Tak mi ciężko. Uwolnij mnie od złych myśli i lęków.Pragnę cieszyć się życiem. Jezu Ty się tym zajmij. W Tobie moja nadzieja.
 Patryk : 07.01.2022, 21:15
 Jezu Chryste proszę Cię pomóż mi wyjść z ciężkiej depresji. Proszę Cię zabierz ten ból to cierpienie. Spraw bym cieszył się życiem jak kiedyś. Daj mi siły do pracy. Uzdrów moje zranione serce. Pojednaj mnie z Ukochaną albo pomóż mi o Niej zapomnieć by tak nie bolało. Rozjaśnij mój umysł bym widział piękno tego świata i mógł się cieszyć życiem.Zabierz te czarne myśli oddemnie Panie Boże. Pomóż mi by moja przyszłość była lepsza. Proszę spraw Panie aby Ona dała mi szanse albo daj mi Kogoś ktomnie pokocha bym nie czuł się taki samotny bym w przyszłości mógł założyć kochającą rodzinne. Zlituj się Panie Jezu i Matko Bosko. Biziu ratuj mnie chroń mnie odde złego Amen.
 Renata: 27.10.2021, 12:15
 Panie Jezu proszę Cię gorąco pomóż mi wrócić do równowagi psychicznej, błagam.
 Malgorzata : 16.09.2021, 23:06
 Dobry Boze jesli naprawdę istniejesz to błagam Cie z całego serca wylecz mnie kolejny raz z tej ciezkiej depresji ktora zabrała mi wszystko...każdy kolejny dzień jest drogą przez piekło,odrzuć odemnie myśli samobójcze i pozwól znów cieszyć się kolejnym dniem....w Tobie cala moja nadzieja i wiara i wybacz ze czasem przestaje w Ciebie wierzyć ale gdy ta ciemnosc lęk i nerwica są tak silne mam wrażenie że Cie nie ma bo pozwalasz mi tak cierpieć...bładam pozwól mi znów cieszyć się z małych rzeczy...nie pozwól mi zejść z tego świata...bo teraz o niczym innym nie marzę by rano sie nie obudzić...Miej mnie w swojej opiece..
 Jozef : 12.09.2021, 16:12
 Panie Boże błagam chroń mnie przed wszelkim złem oraz udziel mi pełnego uzdrowienia psychicznego oraz duchowego .
 Monika: 24.08.2021, 10:23
 Jezu kochany proszę o wyleczenie z ciężkiej depresji. Jezu. Ty się tym zajmuje. Monika
 Magdalena: 16.07.2021, 22:24
 Panie Jezu błagam uwolnij mnie od depresji nie umiem już funkcjonować . Błagam Ty się tym zajmij


 Dorota : 24.06.2021, 15:18
 Jezu pomóż mi wyjść z depresji
 Malgorzata : 25.04.2021, 03:06
 Panie Jezu spraw żebym obudziła się jutro w lepszym zdrowiu...błagam Cie Panie Jezu zabierz mi wszystko a wróć zdrowie psychiczne...ze wszystkim innym sobie poradzę ale jestem juz na skraju wytrzymałości.. nie mam siły znowu walczyć boje sie każdego kolejnego dnia...to jest nie do zniesienia jesli nsprawde istniejesz to błagam po raz kolejny uzdrow mnie Panie😘😘😘😘😘
 Malgorzata : 25.04.2021, 02:23
 Dobry Jezu uzrdów mnie z nerwicy i depresji Tylko Ty możesz mi pomóc błagam Cię...zabierz mi ręce nogi a uzdrów dusze to najgorszy ból z jakim człowiek może się spotkać...Ja Cię juz nie prosze ja Cię błagam...Twoja bardzo cierpiąca Malgorzata
 Aneta: 12.01.2021, 10:14
 Panie Jezu..z calego serca prosze Cie o uzdrowienie z depresji I lekow, tylko Ty mozesz mi pomoc i mnie wyleczyc..Twoja ukochana coreczka.
 CELINA: 02.10.2020, 20:26
 JEZU NAJDROZSZY.POMOZ MICHALOWI ABY BYL ZDROWY
 krystyna: 05.08.2020, 11:30
 Jezu ulecz z leków i od lat trwającej depresji wołam o pociechę z całego serca .Jezu Tym się zajmnij proszeę Cię bardzo
 Ewa: 27.04.2020, 00:09
 Jezu Chryste ulecz córkę Zosie z depresji i rozpamiętywania przeszłości, niech zaufa Tobie i będzie szczęśliwa.
 Mama: 01.04.2020, 09:18
 Jezu Miłosierny proszę Cię przyjdź do mojej córki i uzdrowi ją z depresji
 Lucyna: 05.03.2020, 10:04
 Jeżu błagam ulecz i wyrwij mnie z depresji.
 Poraniona kobieta: 05.03.2020, 09:55
 Jezu błagam uzdrów moją duszę ,umysł,serce. Wyrwij mnie z dna depresji i nie pozwól abym znowu targnęła się na swoje życie...
 D: 22.02.2020, 05:54
 BOŻE MÓJ KOCHANY proszę cię błagam cię pomóż mi odzyskac zdrowie
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść

Nowości

św. Romanśw. Roman Jurajski

Modlitwa do św. RomanaModlitwa do św. Romana Jurajskiego

Dlaczego wszechmogący i miłosierny Bóg dopuszcza do nas cierpienie?Dlaczego wszechmogący i miłosierny Bóg dopuszcza do nas cierpienie?

Gdzie szukać tabernakulum?Gdzie szukać tabernakulum?

Matki porównując dzieci zapominają, że trzeba je kochać takimi jakie sąMatki porównując dzieci zapominają, że trzeba je kochać takimi jakie są

Ruszyły już klucze dzikiego ptactwaRuszyły już klucze dzikiego ptactwa

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej