Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
św. Gertruda Wielka

(1256 - 1302)


     Urodzona w pobliżu Eisleben w Turyngii, jako pięcioletnia dziewczynka została oddana na wychowanie do klasztoru benedyktynek w Helfcie. Zdobyła wszechstronne wykształcenie humanistyczne i teologiczne. Po złożeniu ślubów zakonnych pracowała w klasztornym skryptorium, przepisując dzieła teologiczne i zdobiąc księgi liturgiczne. Sama pisała i tworzyła w języku łacińskim i niemieckim. Odznaczała się niezwykłym umysłem i wybitną inteligencją. Ze względu na słabe zdrowie zwalniana była z niektórych obowiązków zakonnych. Otrzymała od Boga dar kontemplacji, charyzmat nadprzyrodzonych ekstaz i objawień, jak też proroczych wizji. Swoje przeżycia mistyczne opisała w traktacie "Objawienia czyli Poseł Boskiej łaskawości". Pozostawiła też listy, ułożone przez siebie modlitwy oraz ćwiczenia duchowe. Była wielką czcicielką Męki Pańskiej oraz Najświętszego Serca Jezusowego.

     Patronka Ameryki Południowej, a także niektórych państw i miast tego kontynentu, jak np. Peru, Meksyku, Bogoty oraz kilku miast europejskich, jest uważana za największą niemiecką mistyczkę. Wielkim jej czcicielem był król Polski August III, na prośbę którego w 1739 r. papież Klemens XII rozszerzył jej kult na cały Kościół katolicki i ustanowił jej święto, obecnie obchodzone jako wspomnienie liturgiczne.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

14 listopada 2010


Cuda Jana Pawła II Cuda Jana Pawła II
Paweł Zuchniewicz
Po śmierci Ojca Świętego na całym świecie pojawiły się doniesienia o cudach, których doświadczyli ludzie mający z Nim kontakt za życia. Zaczęły również napływać świadectwa o uzdrowieniach i innych łaskach przypisywanych wstawiennictwu Jana Pawła II po Jego odejściu z tego świata... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Andre: 22.11.2010, 21:06
  Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
 joanna: 22.11.2010, 19:10
  sw GAERTRUDO POMOZ MI NAUCZYC SIE MODLIC I WYPROS DLA MNIE LASKI CIERPLIWOSCI I WEW POKOJU A DLA MEZA LASKI WYJCIA Z NALOGOW I ZADOSCUCZYNIENIE ZA WYZARZONE ZLO
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej