Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zmarli są prawdziwie obecni wśród nas

1. Nasi zmarli są prawdziwie obecni wśród nas w sposób duchowy. Są niewidoczni, lecz żyjący. Zawdzięczamy to samemu Bogu, który jest obecny w całym stworzeniu: widzialnym i niewidzialnym. Cały świat pełen jest Boga. Św. Paweł krótko stwierdza: "W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy". Wszystkie stworzenia duchowe, zjednoczone z Bogiem, mają udział w Jego wszechobecności. Dzięki temu nasi zmarli są prawdziwie obecni pośród nas. Widzą nas, znają nasze troski, radości, zmagania...

Lecz widzą to wszystko w "świetle Boga", podczas gdy my całą rzeczywistość dostrzegamy jedynie po ludzku, cząstkowo.

2. Jesteśmy na tyle blisko naszych zmarłych, na ile staramy się być blisko Boga. Także oni są tym bliżej nas, im bliżej są Niego. Ci, którzy od nas odeszli do innego świata, "zasnęli w Panu", są w "Królestwie Bożym". Lecz Królestwo Boże jest już wśród nas, jest w nas - w sercu chrześcijanina, gdzie przebywa Bóg ze swoimi Świętymi. Zacieśniając więzy z Bogiem poprzez modlitwę i życie sakramentalne, zacieśniamy je równocześnie ze wszystkimi, którzy odeszli do Niego. Nie ma innego sposobu na doświadczenie bliskości moich drogich zmarłych, jak tylko poprzez szczere przylgnięcie do Boga. W Nim ich odnajdę. Inne sposoby (np. "wywoływanie duchów") są samooszukiwańczym fałszowaniem prawdy o jedynym Bogu - Panu Wszechświata.

3. Są naszymi wstawiennikami. Trwając w zjednoczeniu z Bogiem, który jest Miłością, pragną dla nas tylko jednego - kochać nas. Ich życzliwość wobec nas jest wprost niepojęta. Nieustannie wstawiają się za nas u Tego, który wszystko może... Istnieje pomiędzy nami solidarność, która wynika ze wspólnej przynależności do Mistycznego Ciała Chrystusa. Razem z nimi tworzymy w Chrystusie jeden organizm. Możemy do nich zwracać się o pomoc, rozmawiać z nimi, polecać im wszystkie sprawy życiowe. Pomagają nam układać wartościowsze życie, sensowne, zgodnie z wolą Bożą. Jednym słowem, ich towarzystwo jest dla nas naprawdę btogostawieństwem, bo rodzi tylko dobro. Są gotowi do pomocy realnej, skutecznej, jeżeli o nią prosimy. Św. Tereska obiecata: "będę spędzała życie w niebie na czynieniu dobra na ziemi".

4. A my - ich dobroczyńcami. My z kolei mamy szansę stać się prawdziwymi dobrodziejami wobec tych zmarłych, którzy dojrzewają w czyśćcu do pełni zjednoczenia z Bogiem. Czyściec jest konsekwencją pozostawionego na ziemi jakiegokolwiek zła, które ma to do siebie, że zawsze rodzi zło kolejne. Z wyrządzonych krzywd rodzą się złorzeczenia i urazy; z egoizmu bierze się niesprawiedliwość i cudze nieszczęścia; z nienawiści - niezgoda i przemoc itd. Tego typu mechanizmów zła doświadczamy w rodzinach i całych społeczeństwach. W ten sposób zmarli jeszcze po śmierci mogą oddalać innych od Boga, co jest dla nich powodem ogromnego cierpienia. Lecz jesteśmy w stanie położyć kres temu cierpieniu, jeżeli uczynimy rzecz następującą: potraktujemy pozostawione przez nich jakiekolwiek zło jako wezwanie do czynienia tym większego dobra. Tam, gdzie Bóg został przez nich jakoś wygnany - powróci na nowo i nawet jeszcze pełniej. Nie będą oni już powodem czyjejkolwiek zguby, lecz przeciwnie - błogosławieństwa. Ustanie ich przeszkoda w wiecznym miłowaniu Boga, a my sami będziemy bliżej Królestwa Bożego. I właśnie to jest największym oczekiwaniem naszych zmarłych w czyśćcu.

5. Momentem największej bliskości ze zmarłymi jest Eucharystia. Jednoczymy się z tymi, którzy odeszli, dzięki temu samemu życiu Bożemu, w które jesteśmy wszczepieni jak latorośl w winny krzew. Komunia z Jezusem jest komunią ze wszystkimi Świętymi. Nie można wyobrazić sobie doskonalszej bliskości, skoro ożywia nas ten sam Duch Chrystusowy. Msza św., sprawowana za naszych zmarłych, posiada więc dla nas wszystkich wartość bezcenną.

ks. Andrzej Trojanowski TChr

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 11-12/1996Wasze komentarze:
Pola: 13.02.2022, 00:52
Kochana Mamo, tak bardzo tęsknię za Tobą. Ten ból jest nie do opisania. Wierze, ze kiedyś się spotkamy. Kocham Cię.
Pola: 13.02.2022, 00:51
Kochana Mamo, tak bardzo tęsknię za Tobą. Ten ból jest nie do opisania. Wierze, ze kiedyś się spotkamy. Kocham Cię.
Jadwiga: 12.02.2022, 20:28
Kochani Mamo,Tato Bóg zapłać za Waszą pracę i modlitwy.Czuwajcie nad nami chorymi i strapionymi,niech Dobry Bóg Wynagrodzi Wam łaską nieba.Dobry Jezu a Nasz Panie Daj Im wieczne spoczywanie.
Justyna: 06.02.2022, 23:20
Kochany Piotrusiu tak szybko odszedłeś i tak nagle. Bardzo tęsknię. Ile bym dała za jedną rozmowę, jedną wypitą kawę... Mam nadzieję, że jesteś tam szczęśliwy i wierzę, że kiedyś kiedy przyjdzie, mój czas wyjdziesz po mnie na przywitanie. Nigdy nie pokocham nikogo już tak jak ciebie. Bardzo tęsknię,
Urszula 05.02.2022: 04.02.2022, 14:53
Mój kochany mężu pawelku dlaczego tak szybko odeszła jesteś dla mnie zawsze wszystkim pomóż mi żyć z tym cieszyć się wnukami i doczekać tego aby spotkać się z tobą zawsze cię będę kochała z całego serca przyjdź do mnie chociaż raz kochany jesteś i będziesz dla mnie wszystkim
Anna 29.01.2022. 1.55: 29.01.2022, 02:55
Kochany meźu odszedłeś za szybko.Nadal Cię kochamy i tęsknimy .Gdy spojrze na twój fotel gdzie to było ulubione miejsce odpoczynku źal mnie śćiska za serce.Nich dobry Bóg wynagrodzi łaską Nieba .Bóg zaplać .
Radek: 17.01.2022, 21:11
Kochana Mamusiu. Nie potrafię opisać tego co teraz czuje. Bezradność, ogromny ból, żal za te wszystkie wypowiedziane złe słowa do Ciebie. Żałuje tego wszystkie co było złe. To ty zawsze szukalas możliwości dojścia do mnie, kontaktu ze mną a ja tak Cię odtrącałem. Mam nadzieje, że przynajmniej w tych ostatnich chwilach odczułaś jak bardzo Cię kocham. Ostatnie nieprzespane noce jak czuwałem przy Tobie, były dla mnie złotem, bo chociaż na koniec mogłem Ci pokazać jak mi na Tobie zależy. Zawsze Ci bardzo kochałem i ta miłość nigdy nie ustanie. Mam nadzieje, że kiedyś się jeszcze spotkamy.
Oktawia: 15.01.2022, 14:28
Kochany tatusiu odeszłes wczoraj mam nadzieję że tam jest ci lepiej zostaniesz na zawsze w mojej pamieci
Alicja 12.01.2022: 12.01.2022, 18:01
Mój kochany Leszeczku jak bardzo mi Ciebie brakuje ,bardzo Cię kochałam.Mam nadzieję że dobrze Ci w niebie .Dobry Jezu a nasz Panie daj mu wieczne spoczywanie,światłoś wieczna niech mu świeci gdzie królują wszyscy Święci gdzie królują z Tobą Panem aż na wieki wieków amen.
Alicja 12.01.2022: 12.01.2022, 18:01
Mój kochany Leszeczku jak bardzo mi Ciebie brakuje ,bardzo Cię kochałam.Mam nadzieję że dobrze Ci w niebie .Dobry Jezu a nasz Panie daj mu wieczne spoczywanie,światłoś wieczna niech mu świeci gdzie królują wszyscy Święci gdzie królują z Tobą Panem aż na wieki wieków amen.
wnuczka Jusia: 10.01.2022, 13:12
Kochana Babciu Joasiu, Kocham Cię i pamiętam w modlitwie. Zawsze przed snem wołałaś swoja mamusie-teraz jesteście juz razem. Dziekuje Ci ze dajesz mi odczuć swoją obecność. Kocham Cie nad życie-tak mi kiedys powiedziałas. Nigdy Cie nie zapomne. Zawsze bedziesz zywa w moim sercu. Mam nadzieje ze w niebie maja lody czekoladowe i schabowego bo ty tak je lubiłas. Przepraszam ze nie umiałam Cie mądrze kochać...
Marzena: 06.01.2022, 23:12
Kochana Mamusiu tak szybko od nas odeszłaś. Dla ludzi byłaś tylko zwykłym człowiekiem, a dla nas całym światem. Bardzo tęsknię za Tobą, wszędzie Cię szukam na próżno. Kocham Cię całym sercem. Wierzę, że tam gdzie jesteś jest Ci dobrze. Wierzę również, że jesteś moim Aniołem  i każdego dnia jesteś przy mnie. Spoczywaj w pokoju, kiedyś się spotkamy. Jestem Ci wdzięczna za wszystko co dla mnie zrobiłaś. Bardzo  Cię Kocham i kochać nie przestanę. Nie mogę tylko zrozumieć dlaczego musiałaś jużodejść.
Antos: 02.01.2022, 14:07
Prababciu, wierzę że tam gdzie jesteś jest ci lepiej. Choć różniło nas tyle lat byłaś dla mnie ogromnie ważna ❤
Dorota: 17.12.2021, 23:22
Kochana mamusiu, za szybko ode mnie odeszlas zbyt niespodziewanie.Bardzo mi Ciebie brakuje,tęsknię i kocham całym.sercem,Wierzę że tam gdzie jestes jest Ci dobrze i że spotkałas swoich bliskich. Wierzę również że jesteś moim aniołem i wspierasz mnie tam z góry i jesteś przy mnie .Twoje troski już się skończyły, już nie musisz się o nic martwić.Spoczywaj w pokoju .kiedys się spotkamy.Kocham Cię.
Córka 15 12 2001 22.25 : 15.12.2021, 22:17
Kochana moja Mamo byłaś dla mnie całym światem rozumiałaś ikochałaś pomagałaś razem z Tobą kochana Mamo odeszło kawałek mojego serca bardzo bardzo bardzo tęsknię za Tobą. .
Natalia: 08.12.2021, 21:20
Ukochany Braciszku, odszedłeś tak nagle, pozostawiając smutek i żal. Wylałam morze łez, ale myślę, że nie tego byś chciał... Choć tęsknię to staram się uśmiechać, byś widział, że dam radę. Czuwaj nade mną, mam nadzieję, że Tobie tez się dobrze wiedzie tam na górze 💔
Mama Katarzyna : 30.11.2021, 12:11
Kochana Córeczko, Odeszłaś nagle we śnie w styczniu tego roku mając zaledwie ponad trzy miesiące. Pamietaj Aniołeczku, że kochamy Cię bardzo i tęsknimy za Tobą. Tak bardzo chcemy byś wróciła do nas. Czekamy na spotkanie z Tobą. Niech Bóg Ojciec i Matka Boska mają Cię w opiece!
Aleksandra: 29.11.2021, 23:15
Kilka dni temu odeszła moja najdroższa,jedyna siostra… Szwagier wraz z jego mamusià i siostrunią ukryli przed nami fakt,ze był to rak złośliwy … Nienawidzę go za to i nigdy mu nie wybaczę, nigdy . Mam Nadzieję,ze nigdy nie spojrzy w lustro ten Obłudnik i kłamca… Czuję mojej siostruni obecność.. Wierzę,ze będzie towarzyszyć mi rodzicom zawsze. Na zawsze w naszych sercach… Spieszmy się koochac 😥💔🖤
Joanna: 19.11.2021, 17:56
Jacku bardzo Cię kocham i nigdy nie przestanę💚
CÓRKA: 19.11.2021, 13:07
kochani rodzice i babciu przebaczam Wam wszystko,tęsknie za Wami proszę wstawiajcie się do PANA BOGA I uproście aby uleczył moje kolano
[1] [2] [3] (4) [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34]

Autor

Tresć

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej