Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Profilaktyka nowotworów

     Rak piersi to najczęstszy nowotwór kobiet w Polsce. Niektóre panie mają wrodzoną skłonność przez mutację genów BRCA1/2 - ryzyko sięga wówczas 90 proc. U kobiet z BRCA1 ryzyko wystąpienia raka wynosi 50-80 proc., a u tych z BRCA2 - 30-60 proc. Na rozwój raka wpływają czynniki środowiska, przyśpieszające i hamujące chorobę. Ryzyko fc rozwoju raka piersi zwiększa otyłość, bo nadmiar tkanki tłuszczowej zaburza rownowagę hormonalną. Chorują kobiety powyżej 35. dzięk roku życia, głównie w wieku 50-70 lat, ale otyłości warto zapobiegać już w dzieciństwie. Wyższe ryzyko raka występuje u kobiet spożywających dużo tłuszczów zwierzęcych i pijących alkohol. Zamiast frytek czy drinków już nastolatki powinny spożywać niskotłuszczowe jogurty, pokarmy bogate w wapń, ryby i jaja z witaminą D3 - taka dieta chroni przed nowotworem.

     Rozwojowi raka piersi sprzyjają też hormony - estrogeny, także te w naturalnym cyklu miesiączkowym. Ryzyko rośnie, im dłużej estrogeny działają na tkanki, czyli u kobiet z wczesną pierwszą miesiączką (poniżej 12 lat) i późną menopauzą (powyżej 55 lat), a także u tych, które nie były w Ciąży lub późno rodziły pierwsze dziecko. Ryzyko rośnie przy stosowaniu doustnej antykoncepcji z estrogenami, hormonalnej terapii zastępczej oraz in vitro (bomba estrogenowa!). Karmienie piersią i okresy ciąży działają ochronnie, przez działanie innych hormonów - prolaktyny i progesteronu.

     Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych pozwala zbadać obecność genu BRCĄ1/2 wywołującego chorobę. Daje możliwości refundacji terapii zapobiegającej rozwojowi raka sutka u kobiet genetycznie predysponowanych. Chodzi o profilaktyczne, bezpłatne usunięcie sutka i jajników. Na pewno to tańsze, niż coroczne monitorowanie i badanie. W Polsce ok. 100 tys. kobiet jest nosicielkami mutacji genu BRCA1. Na mastektomię decydować się będzie ok. 500 kobiet rocznie. Do amputacji kwalifikuje mutacja w genach BRCA1/2.

     Dlaczego nikt nie ocenił tego ryzyka rozwoju raka przed zabiegami programu in-vitro? Dlaczego tego kryterium nie stosuje przed wydaniem tabletki antykoncepcyjne? Z badań wiadomo, że kobiecie z BRCA1/2, która stosuje antykoncepcję hormonalną, grozi ryzyko nowotworu przed 35. rokiem życia! Profilaktyka to nie tylko amputacja, ale także karmienie piersią, niepalenie (bo nikotynizm zwiększa ryzyko o ponad 15 proc.), sport, unikanie antykoncepcji, redukcja nadwagi, ograniczenie infekcji, opalania się i alkoholu, zwiększenie spożycia błonnika: warzyw i owoców, przy ograniczeniu produktów mięsnych.

     Według Cancer Research UK, 30 proc. przypadków choroby nowotworowej można zapobiec dzięki zmianie stylu życia. Z badań prof. Anne McTiernan z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle w USA ("Cancer Research", lipiec 2018) wynika, że schudnięcie o 5-10 proc. znacznie obniża ilość substancji sprzyjających rozwojowi raka, antykoncepcja zaś i zła dieta sprzyja nadwadze. Genów nie możemy zmienić, ale styl życia zależy tylko od nas.

Grażyna Rybak
Autorka jest lekarzem
Tekst pochodzi z Tygodnika

23 września 2018


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej