Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Profilaktyka nowotworów

     Rak piersi to najczęstszy nowotwór kobiet w Polsce. Niektóre panie mają wrodzoną skłonność przez mutację genów BRCA1/2 - ryzyko sięga wówczas 90 proc. U kobiet z BRCA1 ryzyko wystąpienia raka wynosi 50-80 proc., a u tych z BRCA2 - 30-60 proc. Na rozwój raka wpływają czynniki środowiska, przyśpieszające i hamujące chorobę. Ryzyko fc rozwoju raka piersi zwiększa otyłość, bo nadmiar tkanki tłuszczowej zaburza rownowagę hormonalną. Chorują kobiety powyżej 35. dzięk roku życia, głównie w wieku 50-70 lat, ale otyłości warto zapobiegać już w dzieciństwie. Wyższe ryzyko raka występuje u kobiet spożywających dużo tłuszczów zwierzęcych i pijących alkohol. Zamiast frytek czy drinków już nastolatki powinny spożywać niskotłuszczowe jogurty, pokarmy bogate w wapń, ryby i jaja z witaminą D3 - taka dieta chroni przed nowotworem.

     Rozwojowi raka piersi sprzyjają też hormony - estrogeny, także te w naturalnym cyklu miesiączkowym. Ryzyko rośnie, im dłużej estrogeny działają na tkanki, czyli u kobiet z wczesną pierwszą miesiączką (poniżej 12 lat) i późną menopauzą (powyżej 55 lat), a także u tych, które nie były w Ciąży lub późno rodziły pierwsze dziecko. Ryzyko rośnie przy stosowaniu doustnej antykoncepcji z estrogenami, hormonalnej terapii zastępczej oraz in vitro (bomba estrogenowa!). Karmienie piersią i okresy ciąży działają ochronnie, przez działanie innych hormonów - prolaktyny i progesteronu.

     Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych pozwala zbadać obecność genu BRCĄ1/2 wywołującego chorobę. Daje możliwości refundacji terapii zapobiegającej rozwojowi raka sutka u kobiet genetycznie predysponowanych. Chodzi o profilaktyczne, bezpłatne usunięcie sutka i jajników. Na pewno to tańsze, niż coroczne monitorowanie i badanie. W Polsce ok. 100 tys. kobiet jest nosicielkami mutacji genu BRCA1. Na mastektomię decydować się będzie ok. 500 kobiet rocznie. Do amputacji kwalifikuje mutacja w genach BRCA1/2.

     Dlaczego nikt nie ocenił tego ryzyka rozwoju raka przed zabiegami programu in-vitro? Dlaczego tego kryterium nie stosuje przed wydaniem tabletki antykoncepcyjne? Z badań wiadomo, że kobiecie z BRCA1/2, która stosuje antykoncepcję hormonalną, grozi ryzyko nowotworu przed 35. rokiem życia! Profilaktyka to nie tylko amputacja, ale także karmienie piersią, niepalenie (bo nikotynizm zwiększa ryzyko o ponad 15 proc.), sport, unikanie antykoncepcji, redukcja nadwagi, ograniczenie infekcji, opalania się i alkoholu, zwiększenie spożycia błonnika: warzyw i owoców, przy ograniczeniu produktów mięsnych.

     Według Cancer Research UK, 30 proc. przypadków choroby nowotworowej można zapobiec dzięki zmianie stylu życia. Z badań prof. Anne McTiernan z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle w USA ("Cancer Research", lipiec 2018) wynika, że schudnięcie o 5-10 proc. znacznie obniża ilość substancji sprzyjających rozwojowi raka, antykoncepcja zaś i zła dieta sprzyja nadwadze. Genów nie możemy zmienić, ale styl życia zależy tylko od nas.

Grażyna Rybak
Autorka jest lekarzem
Tekst pochodzi z Tygodnika

23 września 2018


   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej