Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy można odzyskać dziewictwo?

Zachowanie czystości jest dla nastolatków wyborem zdrowym pod każdym względem. Nie chodzi tu wyłącznie o aspekt zdrowia fizycznego, choć taka decyzja chroni przed nieplanowaną ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym AIDS. Nie mniej istotna jest przecież kwestia zdrowia psychicznego i duchowego.

Poczucie winy

Większość nastolatków aktywnych seksualnie żałuje swej decyzji rozpoczęcia życia płciowego. Z danych uzyskanych w 1994 roku przez Ropera Poiła wynika, że 62% aktywnych seksualnie dziewcząt uważa, iż powinny były poczekać.

U większości nastolatków inicjacja seksualna następuje w wyniku stymulacji obrazami, samotności, czy chęci zaspokajania ciekawości. Natomiast konsekwencje są zawsze destrukcyjne. Wystarczy wymienić ważniejsze, czyli: ciążę, choroby przenoszone drogą płciową, AIDS, poczucie winy, poczucie odrzucenia, lęk i rozczarowanie.

Nie powinno nas dziwić, że po takich doświadczeniach wielu młodych ludzi żałuje swych wcześniejszych decyzji i pragnie zmiany.

Nowe idea

W tym miejscu warto wspomnieć o idei wtórnego dziewictwa. Jest to stanowcze TAK dla czystości, które dla nastolatka oznacza szansę zmiany i pozytywnego przeorientowania swego życia. Nie jest to termin medyczny i nie można go znaleźć w słownikach.

Po stracie fizjologicznego dziewictwa nie można go już odzyskać. Jest to natomiast możliwe w sferze psychicznej i moralnej. Podczas gdy dziewictwo jest stanem trwającym do pierwszego kontaktu seksualnego, wtórne dziewictwo oznacza chęć zachowania czystości po inicjacji seksualnej. W obu przypadkach chodzi jednak o dążenie do realistycznego celu jakim jest czystość.

Wyjście z nałogu

Określenie to podoba się młodym ludziom. Wybierając czystość wyraźnie oczekują zachęty. Chcą wiedzieć, że mogą powstrzymać się od seksu.

Zachodzi tu wyraźna analogia do zerwania z piciem alkoholu, czy paleniem papierosów. Stereotyp nałogowca, pozostającego w nałogu do końca swoich dni, nie musi być przecież regułą. Wtórne dziewictwo wymaga dyscypliny, poczucia własnej wartości i uświadomienia sobie, jaki jest prawdziwy cel życia seksualnego.

Każdy, kto zetknął się z tego rodzaju problemami, miał też zapewne okazję usłyszeć zachętę do zerwania z nałogiem. Dla uzależnionych stworzono całą sieć grup rehabilitacyjnych i samopomocowych. Dlaczego szkodliwe zachowania seksualne miałyby stanowić wyjątek? Jakkolwiek życie seksualne jest naturalną i kreatywną dziedziną ludzkiej aktywności w małżeństwie, podejmowanie go w wieku nastu lat jest równie destrukcyjne jak narkotyki, czy alkohol. Nastolatek nie jest gotów do przyjęcia odpowiedzialności i wszystkich konsekwencji związanych z życiem płciowym.

Decyzja o powstrzymaniu się od aktywności seksualnej wymaga podobnej zachęty i wsparcia, jakie oferujemy ludziom pragnącym zerwać z innymi niszczycielskimi nałogami.

Jak zastosować ideę wtórnego dziewictwa?

  • Młody człowiek musi wiedzieć, że takie działanie leży w zasięgu jego możliwości.
  • Młody człowiek musi podjąć osobistą decyzję zmiany i zerwania z przeszłością.
  • Młody człowiek nie może się poddać, jeśli nie wytrwa w swych postanowieniach i upadnie; musi próbować na nowo.
  • Młody człowiek powinien odpowiedzialnie traktować swoją przeszłość i wszelkie konsekwencje z tym związane (dziecko, choroba).
Silne wsparcie takiej decyzji jest istotne z kilku powodów:

  • Jest potrzebne, aby oprzeć się naciskom, pogardzie, kpinom i sprzeciwom tych, którzy nie wierzą w możliwość przeprowadzenia zmiany lub tych, którzy nie chcą się zmienić. Niestety, idea wtórnego dziewictwa bardzo często spotyka się z niezwykle silnym sprzeciwem i to zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży. Młody człowiek decydujący się na wtórne dziewictwo, musi mieć sporo odwagi aby powiedzieć: "W porządku, byłem taki, ale nie muszę w tym trwać. Nie chcę tego kontynuować i nie zmusicie mnie, abym się tej decyzji wstydził." Potrzebna jest też odwaga, aby przyznać się i zaakceptować fakt, że aktywność seksualna była błędem.
  • Jest potrzebne w celu zmiany stylu życia, zdobycia nowego grona przyjaciół, rozwinięcia nowych zainteresowań, nauczenia się wyrażania miłości bez podtekstów seksualnych, a także cierpliwości w oczekiwaniu.
Zarówno młodzi ludzie wybierające tę drogę, jak i inni, gotowi ich wspierać, powinni być przekonani, że seks rzeczywiście jest piękny. Tak piękny, że wart czekania aż do chwili ślubu.

Najlepsze decyzje

Z powodu szacunku do siebie, dla przyszłego współmałżonka, dzieci i własnej rodziny, dla społeczeństwa i Boga - najlepszą decyzją jest zachowanie dziewictwa do dnia zawarcia związku małżeńskiego. Drugą, najlepszą z możliwych decyzją jest wtórne dziewictwo. W tym zakresie psychologia, medycyna i moralność idą ręka w rękę. Życie seksualne w małżeństwie, trwającym całe życie, jest jedyną formą seksu spełniającą swój odwieczny zamysł.

Dr Liliana Trivelli Alessandri

GŁOS DLA ŻYCIA
nr 6 (53) listopad/grudzień 2001

Wasze komentarze:
Kazek: 25.01.2023, 18:18
Nie kupuje się kota w worku. I nie mieszajcie do tego Boga. Papieże i ksieża mieli i mają kobiety i też ślubowali. Celibatu nie było. Seks po ślubie - potem, bardzo często związki lądują u seksuologa, psychologa, zdradzają się, ponieważ PO ślubie okazuje się, że są niedopasowani seksualnie, mają różnie dewiacje, wymagania, upodobania. Więź fizyczna się traci. Kto pomoże? Przecież nie ksiądz. Ksiądz nawet oficjalnie nie może mieć żony.
MechanicznaPomarańcza: 26.05.2019, 17:29
Cóż, antykateksja może powodować problemy w innych sferach.
Rcznr: 29.10.2018, 22:44
Moje pragnienie to być czystym choć walczę z nieczystością całe moje dorosłe życie.
Rcznr: 29.10.2018, 22:40
Jestem ciekaw, czy święte dziewice kościoła korzystały by z usług męskich ginekologów z których usług korzysta 70% kobiet chrześcijanek? Przy okazji wytykając swoim mężom że oglądają się za ładnymi kobietami na ulicy? To jest ciekawe.
Kamila: 22.07.2018, 21:19
Dziewczyny nie dajecie się zwieść klamliwym przekonaniom ze dziewictwo to coś gorszego. Kazdy facet chce za żonę dziewice, kazdy ! Przekonałam się o tym i nie powielajcie moich błędów!
Oktawia: 19.08.2016, 20:19
Czytam komentarze i ręce opadają! Istnieją jeszcze tacy ludzie...?! Jak tak można traktować kobiety, jak można traktować kobiety, które powinny być całowane po rękach i szanowane przez mężczyzn? Jak można traktować nas przedmiotowo? Dlaczego spotkałam się z komentarzem, że kobiety tylko uprawiają seks za pieniądze? To jest kłamstwo! Znamy bardzo różne przypadki, że mężczyźni również tak postępują. Nie mówię tylko o dorosłych również dzieci. Jak możecie potępiać innych? Nie macie do tego prawa! Tylko Bóg Nas rozlicza z naszego życia oraz grzechów! Jestem pełna podziwu, że nazywacie się ,,Katolikami''. Możecie wstydzić się sami przed Sobą, że tryskacie tak złą energią do innych! Katolik pomaga każdemu, nawet gdy jest to prostytutka! Każdy ma prawo zbłądzić w życiu, każdy zasługuje na szanse lecz nie na potępienie! Jest mi bardzo przykro, że dajecie tak haniebny przykład Katolika.
Ania: 10.06.2016, 11:02
Nie da się odzyskać, pamiętajcie o tym wcześniej podejmując tak ważny krok, który może zrujnować wasze życie i życie innych, ja cierpię...
Krzysiek: 03.01.2015, 19:17
Ja też bardzo żałuje że straciłem prawictwo z dziewczyną która też mówiła że jest dziewicą chciałbym cofnąc czas ale czasem mam takie dziwne uczucie że dobrze że już mam to za sobą i sam już niewiem co mam robić :(
czarnykot: 12.11.2014, 20:21
do Marcina: Widzę że mało wiesz o życiu jeśli piszesz że tylko kobiety są prostytutkami. Tak samo jak i kobiety można spotkać mężczyzn czy transwestytów. Robią to i dorośli i dzieci. I pod przymusem i z wyboru. A jeśli jest więcej kobiet prostytutek to tylko dlatego że jest więcej mężczyzn ("niewinnych" mężów, którzy podporządkowali sobie żony i ich nie szanują) którzy za takie usługi sa chętni zapłacić.
Perun: 26.07.2014, 21:52
TRAGEDIA ze taka ciemnota jeszcze w tym wieku istnieje... co ma dziewictwo do czlowieka... opamietajcie sie katolibany! nawsze wasz jezus ktorego nie bylo ponoc kochal prostytutke
Justyna: 13.10.2013, 11:22
Jak można wynagrodzić taki ciężki grzech Bogu ? Bardzo żałuję tego, iż uległam swojemu chłopakowi w tej kwestii .
a: 06.07.2013, 11:51
Niektórzy tłumacząc swoje postępowanie przyrównują onanizm, masturbacje do seksu....żałosne porównanie...to grzech i to grzech ale jak miałbym do wyboru kobietę która się masturbowała a taką co sypiała z poprzednim facetem to za nic nie wybrałbym tej, która już z kimś spała...jeśli ktoś myśli, że taka kobieta będzie wierna to nie weźmie rozpęd i walnie głową mocno w mur...może wtedy zmądrzeje i przejrzy na oczy!!!
Paweł : 11.02.2013, 11:11
Artykuł trafnie porównuje seks do nałogu. I jest tak jeżeli nie jesteś alkoholikiem nic złego się nie stanie jeśli będąc na imprezie wypijesz kilka kieliszków wódki. Ale jeśli jesteś trzeźwym alkoholikiem nie wolno Ci pić ani kropli. Podobnie dziewica ( prawiczek) może sobie pozwolić na dużo ilość ciepła i czułości cały czas będąc czystą , a osoba , która już współżyła nie. Dla dziewicy przytulenie czy pocałunek do właśnie przytulenie czy pocałunek dla nie dziewicy gra wstępna przed seksem. P.S. Dziewczyna zwgłacona która nie współżyła przed jest dla mnie "dziewicą" dlaczego do nie miała z tego przyjemności ( wręcz przeciwnie ogromny ból) a po drugie w gwałcie nie ma przy wstępniej więc przytulenia i pocałunki nie kojarzyłyby się jej z seksem.
marta: 23.01.2013, 10:24
DO MARCINA: Drogi Marcinie, czytałam Twój post i mam wrażenie, że już gdzieś czytałam Twoje wpisy na stronie adonai....Ta sama żółć, ta sama nienawiść, te same zakłamanie...Podejrzewam, a raczej jestem pewna, że jesteś jednym z tych katolików, którzy belki w swoim oku nie widzą a drzazgę w oku brata tak! Ale bardziej skłaniam się ku temu, że nie jesteś katolikiem wcale! To po prostu niem możliwe! Otóż mam ochotę przywołać Cie do porządku..Zrobię z Tobą to co sam robisz z innymi (w tym przypadku z kobietami) choć nie w takim obrzydliwym stylu jak masz to w zwyczaju robić. Powołujesz się w sposób haniebny na Pismo Św.! Jest napisane - "Mąż niechaj oddaje żonie, co jej się należy, podobnie i żona mężowi. Nie żona rozporządza własnym ciałem, lecz mąż; podobnie nie mąż rozporządza własnym ciałem, lecz żona..." (1 Kor 7,3-6 BW). Po pierwsze pragnę głęboko potępić Twoje zdanie na temat przynależności kobiety do mężczyzny. Widać jasno, że nie rozumujesz w odpowiedni sposób tego słowa. Powiem krótko, Twoje rozumowanie mija się z boskim przykazaniem miłowania bliźniego (Bóg nie ustanowił prawa przynależności w taki sposób jaki Ty go rozumujesz). Jest w Tobie coś despotycznego i samolubnego....Plujesz jadem niesamowicie na kobiety, co się nie godzi człowiekowi miłującemu Boga. I jeszcze jedno, Twoje słownictwo jest do nie przyjęcia. Nazywasz wszystkie kobiety, które nie są dziewicami prostytutkami, same oszczerstwa i wyzwiska. Myślisz, że Pan Jezus w taki sposób zwracałby się do kobiety? Do jakiegokolwiek człowieka? Sam pokazujesz świadectwo o sobie jako obłudnego, po prostu złego człowieka. Może warto się zastanowić na sobą. Dla mnie jesteś gorszy niż prostytutka - brak pokory, pycha, wyzywanie, a co najgorsze składanie fałszywego świadectwa o Bożym Słowie. Wstyd, że człowiek taki jak Ty w tym miejscu tak potępia innych sam nie dając ani jednego (!) powodu by sądzić, że jesteś lepszy - wręcz przeciwnie. Uprzedzam Cię, że tu wchodzą ludzie, którzy szukają Pana Boga i czytając takie treści nie sposób brać tego poważnie więc na nic Twoje wywody. Ja myślę, że jesteś człowiekiem niebezpiecznym dla kobiet. Tacy jak Ty znajdują sobie słabą, wrażliwą kobietę, tłamszą jej wolność, godność, prawo do szacunku i to wszystko w imię Pisma Świętego! Jak taki człowiek z takim podejściem do kobiety może dać jej szczęście?!?! Masz despotyczne zapędy. I przestać zabrudzać ta stronę, to nie jest miejsce dla Ciebie jeśli w taki sposób chcesz się wyrażać o drugim człowieku. Polecam modlitwę do Ducha Świętego.
marta: 23.01.2013, 10:24
DO MARCINA: Drogi Marcinie, czytałam Twój post i mam wrażenie, że już gdzieś czytałam Twoje wpisy na stronie adonai....Ta sama żółć, ta sama nienawiść, te same zakłamanie...Podejrzewam, a raczej jestem pewna, że jesteś jednym z tych katolików, którzy belki w swoim oku nie widzą a drzazgę w oku brata tak! Ale bardziej skłaniam się ku temu, że nie jesteś katolikiem wcale! To po prostu niem możliwe! Otóż mam ochotę przywołać Cie do porządku..Zrobię z Tobą to co sam robisz z innymi (w tym przypadku z kobietami) choć nie w takim obrzydliwym stylu jak masz to w zwyczaju robić. Powołujesz się w sposób haniebny na Pismo Św.! Jest napisane - "Mąż niechaj oddaje żonie, co jej się należy, podobnie i żona mężowi. Nie żona rozporządza własnym ciałem, lecz mąż; podobnie nie mąż rozporządza własnym ciałem, lecz żona..." (1 Kor 7,3-6 BW). Po pierwsze pragnę głęboko potępić Twoje zdanie na temat przynależności kobiety do mężczyzny. Widać jasno, że nie rozumujesz w odpowiedni sposób tego słowa. Powiem krótko, Twoje rozumowanie mija się z boskim przykazaniem miłowania bliźniego (Bóg nie ustanowił prawa przynależności w taki sposób jaki Ty go rozumujesz). Jest w Tobie coś despotycznego i samolubnego....Plujesz jadem niesamowicie na kobiety, co się nie godzi człowiekowi miłującemu Boga. I jeszcze jedno, Twoje słownictwo jest do nie przyjęcia. Nazywasz wszystkie kobiety, które nie są dziewicami prostytutkami, same oszczerstwa i wyzwiska. Myślisz, że Pan Jezus w taki sposób zwracałby się do kobiety? Do jakiegokolwiek człowieka? Sam pokazujesz świadectwo o sobie jako obłudnego, po prostu złego człowieka. Może warto się zastanowić na sobą. Dla mnie jesteś gorszy niż prostytutka - brak pokory, pycha, wyzywanie, a co najgorsze składanie fałszywego świadectwa o Bożym Słowie. Wstyd, że człowiek taki jak Ty w tym miejscu tak potępia innych sam nie dając ani jednego (!) powodu by sądzić, że jesteś lepszy - wręcz przeciwnie. Uprzedzam Cię, że tu wchodzą ludzie, którzy szukają Pana Boga i czytając takie treści nie sposób brać tego poważnie więc na nic Twoje wywody. Ja myślę, że jesteś człowiekiem niebezpiecznym dla kobiet. Tacy jak Ty znajdują sobie słabą, wrażliwą kobietę, tłamszą jej wolność, godność, prawo do szacunku i to wszystko w imię Pisma Świętego! Jak taki człowiek z takim podejściem do kobiety może dać jej szczęście?!?! Masz despotyczne zapędy. I przestać zabrudzać ta stronę, to nie jest miejsce dla Ciebie jeśli w taki sposób chcesz się wyrażać o drugim człowieku. Polecam modlitwę do Ducha Świętego.
Marcin: 18.01.2013, 14:03
A co z taką dziewczyną co ją kilku chłopaków zgwałciło ? Była wcześniej dziewicą ale teraz to jest już brudna bo raz ,że miała więcej niż jednego parntera i nie jest już dziewicą.Myślę ,że powinna taka dziewczyna iść do klasztoru bo kto ją zechce ? Czemu się nie zabiła się jak św.Karolina Kózkówna ? przecież mogła oddac zycie ale zachować czystość .Dziś dziewczyny są łatwe i nie są wstanie oddać życia za czystość.Dobrze ,że istnieją takie strony jak wasza aby napiętnować dziewczyny i kobiety ,które są puszczalskie ! Bóg stworzył Adama i dał mu Ewę aby była dla niego tylko i jemu służyła i jemu tylko się oddawała a nie jak jego pierwsza żona lilith puszczała się z innymi i odmawiała mu pozycia ! Kobieta zawsze będzie zależna od mężczyzny i taka jest prawda , bo niby dlaczego to kobiety są prostytutkami a nie mężczyźni ? odpowiedź jest prosta bo kobiety nie umieją się szanować i ciągle chcą dawać się mężczyźnie ciągle innemu dla mnie kobieta która jest ze mną musi być dziewica bo inna to prostytutka i tyle
Radek: 16.07.2012, 22:04
Nie wiem dlaczego piszecie tutaj o wybaczeniu. Wybaczyć możemy komuś kto uczynił nam jakąś krzywdę, tutaj po prostu musimy sobie zadać pytanie "czy potrafimy być z kimś takim". Dla jednego to nie będzie problem, dla innego tak, i wtedy nie wolno mu być z kimś z przeszłością na siłę. Psycholog z poradni chrześcijańskiej na pielgrzymce mi kiedyś to wytłumaczył, że tylko miłość Boga jest bezwarunkowa, nasza nie!!!
Fugi: 12.10.2011, 09:53
Seks jest tylko WYPEŁNIENIEM miłości. Wydaje mi się, że "zbyt mocno" kładziecie nacisk na czystość. Przecież kocha się człowieka, a nie tylko jego czystość. Miłość to znaczy szacunek i akceptacja człowieka jakim jest - z jego wadami (lecz nie idźmy w skrajności, by z wadami nic nie robić). Czy mógłbym związać się z nie-dziewicą? Tak. Czy martwiłoby mnie, że z kimś się wcześniej kochała? Może trochę tak. Ale tak samo można podejść do pocałunku... czy mam być zły, ze moja partnerka całowała się kiedyś z innym chłopakiem? Mam jej to "wybaczyć"? Nie laicyzuję seksu, nie umniejszam jego wartości, ale nie chcę popadać w skrajności. Kocha się człowieka, a nie tylko jego zalety. Kochać obrazuje słowo "bezwzględnie", "całkowicie". Jak można kogoś przestać kochać za to, że coś kiedyś zrobił? Czy miłość jest selektywna? Ja kocham moją dziewczynę. CAŁĄ. I nie dlatego że jest, czy nie jest dziewicą. pozdrawiam
do Lili: 05.03.2011, 12:38
Jeśli to dla Ciebie problem to nie bierz sobie za męża mężczyzny, który oglądał pornolki. Twój wybór. Nie rozumiem tylko czemu przeszkadza Ci to, że ktoś ma swoje kryteria. Jego kryteria jego wybór. Tak wiec zajmij się swoja czystościa i swoimi kryteriami a nie oceniaj innych.
Lili: 26.02.2011, 21:46
Zawsze zastanawiałam się o co chodzi mężczyzną z ta koniecznością dziewictwa u kobiety. Wydawało się ze to takie zasady moralne,religia,wszystko o czym tu była mowa.I w wielu przypadkach tak jest zapewne,ale o pragnienie ,,dziewicy''jest tez zakodowane w podświadomości mężczyzny z innych powodów.Jakich?Zdrowotnych!To śmieszne wiem ale mężczyźni chcą mieć dziewice bo od nich nigdy nie zaraz się jakiś poważna choroba weneryczna(z wiadomych powodów).A kiedyś wierzono jeszcze ze dziewice lecza z chorób wenerycznych,wiec ,,używano'' ich jako lekarstwa! Mam nadzieję ze coraz mniej jest gości z taki podświadomymi powodami. I apropo zdrady sadze ze większość panów tak zżarcie dbających o to żeby ich wybranka była czysta sami tacy nie są-zapewne oglądali pornolki i masturbowali się radośnie przy nich wiec to tez jakiś rodzaj zdrady.Co ma poczuć żona kiedy się dowie ze małżonek pożąda ,,pani z pornola'' bo ta zachowuje się i/lub jest ubrana bardzo podniecająco.Nie wszystkie kobiety są takie odważne i lubieja się ubierać seksownie do sypialni.
(1) [2] [3] [4] [5]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna

[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej