Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy można odzyskać dziewictwo?

Zachowanie czystości jest dla nastolatków wyborem zdrowym pod każdym względem. Nie chodzi tu wyłącznie o aspekt zdrowia fizycznego, choć taka decyzja chroni przed nieplanowaną ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym AIDS. Nie mniej istotna jest przecież kwestia zdrowia psychicznego i duchowego.

Poczucie winy

Większość nastolatków aktywnych seksualnie żałuje swej decyzji rozpoczęcia życia płciowego. Z danych uzyskanych w 1994 roku przez Ropera Poiła wynika, że 62% aktywnych seksualnie dziewcząt uważa, iż powinny były poczekać.

U większości nastolatków inicjacja seksualna następuje w wyniku stymulacji obrazami, samotności, czy chęci zaspokajania ciekawości. Natomiast konsekwencje są zawsze destrukcyjne. Wystarczy wymienić ważniejsze, czyli: ciążę, choroby przenoszone drogą płciową, AIDS, poczucie winy, poczucie odrzucenia, lęk i rozczarowanie.

Nie powinno nas dziwić, że po takich doświadczeniach wielu młodych ludzi żałuje swych wcześniejszych decyzji i pragnie zmiany.

Nowe idea

W tym miejscu warto wspomnieć o idei wtórnego dziewictwa. Jest to stanowcze TAK dla czystości, które dla nastolatka oznacza szansę zmiany i pozytywnego przeorientowania swego życia. Nie jest to termin medyczny i nie można go znaleźć w słownikach.

Po stracie fizjologicznego dziewictwa nie można go już odzyskać. Jest to natomiast możliwe w sferze psychicznej i moralnej. Podczas gdy dziewictwo jest stanem trwającym do pierwszego kontaktu seksualnego, wtórne dziewictwo oznacza chęć zachowania czystości po inicjacji seksualnej. W obu przypadkach chodzi jednak o dążenie do realistycznego celu jakim jest czystość.

Wyjście z nałogu

Określenie to podoba się młodym ludziom. Wybierając czystość wyraźnie oczekują zachęty. Chcą wiedzieć, że mogą powstrzymać się od seksu.

Zachodzi tu wyraźna analogia do zerwania z piciem alkoholu, czy paleniem papierosów. Stereotyp nałogowca, pozostającego w nałogu do końca swoich dni, nie musi być przecież regułą. Wtórne dziewictwo wymaga dyscypliny, poczucia własnej wartości i uświadomienia sobie, jaki jest prawdziwy cel życia seksualnego.

Każdy, kto zetknął się z tego rodzaju problemami, miał też zapewne okazję usłyszeć zachętę do zerwania z nałogiem. Dla uzależnionych stworzono całą sieć grup rehabilitacyjnych i samopomocowych. Dlaczego szkodliwe zachowania seksualne miałyby stanowić wyjątek? Jakkolwiek życie seksualne jest naturalną i kreatywną dziedziną ludzkiej aktywności w małżeństwie, podejmowanie go w wieku nastu lat jest równie destrukcyjne jak narkotyki, czy alkohol. Nastolatek nie jest gotów do przyjęcia odpowiedzialności i wszystkich konsekwencji związanych z życiem płciowym.

Decyzja o powstrzymaniu się od aktywności seksualnej wymaga podobnej zachęty i wsparcia, jakie oferujemy ludziom pragnącym zerwać z innymi niszczycielskimi nałogami.

Jak zastosować ideę wtórnego dziewictwa?

  • Młody człowiek musi wiedzieć, że takie działanie leży w zasięgu jego możliwości.
  • Młody człowiek musi podjąć osobistą decyzję zmiany i zerwania z przeszłością.
  • Młody człowiek nie może się poddać, jeśli nie wytrwa w swych postanowieniach i upadnie; musi próbować na nowo.
  • Młody człowiek powinien odpowiedzialnie traktować swoją przeszłość i wszelkie konsekwencje z tym związane (dziecko, choroba).
Silne wsparcie takiej decyzji jest istotne z kilku powodów:

  • Jest potrzebne, aby oprzeć się naciskom, pogardzie, kpinom i sprzeciwom tych, którzy nie wierzą w możliwość przeprowadzenia zmiany lub tych, którzy nie chcą się zmienić. Niestety, idea wtórnego dziewictwa bardzo często spotyka się z niezwykle silnym sprzeciwem i to zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży. Młody człowiek decydujący się na wtórne dziewictwo, musi mieć sporo odwagi aby powiedzieć: "W porządku, byłem taki, ale nie muszę w tym trwać. Nie chcę tego kontynuować i nie zmusicie mnie, abym się tej decyzji wstydził." Potrzebna jest też odwaga, aby przyznać się i zaakceptować fakt, że aktywność seksualna była błędem.
  • Jest potrzebne w celu zmiany stylu życia, zdobycia nowego grona przyjaciół, rozwinięcia nowych zainteresowań, nauczenia się wyrażania miłości bez podtekstów seksualnych, a także cierpliwości w oczekiwaniu.
Zarówno młodzi ludzie wybierające tę drogę, jak i inni, gotowi ich wspierać, powinni być przekonani, że seks rzeczywiście jest piękny. Tak piękny, że wart czekania aż do chwili ślubu.

Najlepsze decyzje

Z powodu szacunku do siebie, dla przyszłego współmałżonka, dzieci i własnej rodziny, dla społeczeństwa i Boga - najlepszą decyzją jest zachowanie dziewictwa do dnia zawarcia związku małżeńskiego. Drugą, najlepszą z możliwych decyzją jest wtórne dziewictwo. W tym zakresie psychologia, medycyna i moralność idą ręka w rękę. Życie seksualne w małżeństwie, trwającym całe życie, jest jedyną formą seksu spełniającą swój odwieczny zamysł.

Dr Liliana Trivelli Alessandri

GŁOS DLA ŻYCIA
nr 6 (53) listopad/grudzień 2001

Wasze komentarze:
M.: 02.02.2010, 19:59
Najgorzej poradzić sobie z utratą dziewictwa, kiedy spotka się tę jedyną osobę, pokocha się ją.. a ona stwierdzi, że nie potrafi zaakceptować tego faktu i odejdzie..
błądząca: 15.11.2009, 11:13
cóż wczorajszego wieczoru przyjechałam z moim chłopakiem do domu... do wczoraj byłam dumna swojej siły że jestem dziewicą, wczoraj to się stało i stałam się słabą, głupia krótka chwila i tak bardzo żałuję... czuję że nie uszanowałam siebie ani chłopaka. szukałam właśnie takiego artykułu, który utwierdzi mnie w tym że nie powinnam ciągnąć dalej takiego sposobu "miłości" żałuję i postanawiam to zmienić, niech mi Bóg błogosławi
Gosia: 07.11.2009, 20:37
zupełnie zgadzam się z Lilian. I uważam że był magiczny bo przyszedł wtedy kiedy oboje go chcieliśmy. nie czuje żeby to się odbiło na naszych relacjach- wręcz przeciwnie. i nikt nie jest skrzywdzony..
Ja: 11.05.2009, 18:46
sluchajcie - dobrym sposobem jest modlitwa do NAJSWIETSZEJ MARYI PANNY ktora byla DZIEWICA:)
Ja: 11.05.2009, 18:45
oj Korni ale ja rozumiem Monike:) ma racje:* pamietasz moze fragment z Pisma Swietego o Marii Magdalenie.. teraz nazwali bysmy ja prostytutka.. ale Jezus jej wybaczyl ("kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamien" - chodzilo tez oto, zeby delikatnie im dac do zrozumienia, ze sadza kobiete z ktorej "uslug" korzystali i maja ten sam grzech). takzze JEZUS wszystkim wybaczy!!!!!! trzeba tylko chciec:) a jesli uwazasz sie za takiego gentelmena to poczytaj Biblie:) pozdrawiam! PS Nie jestem jakims ksiedzem ani duchownym, zeby nie bylo, ze specjalnie dodaje komenty jako czlowiek, ktory ma celibat i zna Pismo Św:) jestem zwyklym swieckim i pomodle sie za Was:):)
Majkel: 29.04.2009, 21:30
Ja ciągle myślę, że moja obecna dziewczyna pierwszy raz ma już za sobą. Że, jeśli będziemy małżeństwem, to nie ja będę pierwszy. Nawet, gdy staram się o tym nie myśleć, to czasem wraca natrętnie. Ciężko mi z tym. Powiedziała kiedyś, że tak naprawdę, to z tamtym facetem była szczęśliwa, to mnie najbardziej boli:( Czy da się o tym na tyle zapomnieć, żeby to nie wracało, zwłaszcza w pewnych okolicznościach i miejscach i nie gryzło tak?
Deco: 13.03.2009, 23:04
Mat mam wielki szcunek do Ciebie!!!!!!!!!!!mam nadzieję że sie mim to uda bo ciągle o tym myślę a chcę o tym już zapomnieć że to mi powiedziała bo ciągle żałuję że to nie ja jestem tym"pierwszy" ale widzę że jestem pierwszym prawdziwym w jej sercu dziękiu Twojej wypowiedzi:)pozdro
Anja: 31.01.2009, 20:14
Przeczytałam to co piszą o wtórnym dziewictwie i muszę przyznać, że jest to jakieś pocieszenie, ale może dla kogoś innego, nie dla mnie. Mam ogromne poczucie winy i nie potrafię przyjąć przebaczenia Boga. Byłam już u sakramentu pokuty i dostałam rozgrzeszenie, ale nie czuje się lepiej... Kiedyś sobie obiecałam, że po ślubie, a teraz dałam plamę na calości i najchętniej wycięłabym ten dzień z pamięci, ale się nie da. Jedyne, co mogę napisać: Dziewczęta przemyślcie to 100 razy i pomyślcie o skutkach i konsekwencjach... Ja wiem, że warto czekać i żałuję tego, co zrobiłam... i teraz czekam do ślubu.
Paweł : 20.01.2009, 16:09
Dla mnie to żadne pocieszenie nie wierzę w jakieś wtórne dziewictwo , chce być pierwszym i koniec.
Marta: 18.01.2009, 21:48
słuchajcie ja mam taki problem. ja i mój chłopak mamy odmienne zdanie na tematy zwiazane z seksem przed slubem i po slubie takze.Dla niego jest to cos naturalnego i normalnego, uwaza ze Kosciol nie powienien sie w to wtracac tzn jesli chodiz o czystosc przed malzenska i po malzenska takze itp. Czy myslicie ze mozemy w tej kwesti dojsc do kompromisu?? pragne zaznaczyc ze on mnie do niczego nei namawia i szanujemy swoje poglady i zasady ale mi to zaczyna powoli przeszkadzac;(
kasia: 06.01.2009, 16:45
dzieki za slowa otuchy Lilly, chociaz to nie bedzie proste!:(
Lilly: 22.12.2008, 15:04
Jedynym sposobem na to, by poradzić sobie z tą świadomością, jest wybaczyć mu i zaakceptować to, że był już z kimś innym. Smutek, żal, pewnie zawsze pozostanie w sercu... Ale jednak teraz liczy się to, jaki ma stosunek do Ciebie, czy jest gotów czekać na Ciebie, jak długo chcesz, jeśli tak- to znaczy, że mu na Tobie naprawdę zależy i łączy Was nie tylko seks ale prawdziwa miłość i to powinno się liczyć najbardziej. Trzeba się z tym pogodzić, czasu już nie cofniesz. Cielesność, fizyczność to przecież nie wszystko... Najwazniejsze jest uczucie, które Was łączy...
kasia: 17.12.2008, 14:00
dokladnie, ja mam to samo pytanie co poprzedniczka...
Alicja: 07.12.2008, 22:47
A ja mam pytanie jak sobie poradzić z tym że nie będę Tą pierwszą dla swojego przyszłego męża?? Czy w ogołe taki związek jest możliwy?? Kiedy cały czas się myśli o tym że zachowało się dziewictwo dla Ukochanego a on tego nie mógł zrobić? Czy całe życie będzie się odczuwać ten żal??
innuendo: 02.12.2008, 13:19
a ja żałuję,że mój narzeczony nie jest dla mnie "pierwszym", bo ja dla niego jestem pierwszą i jedyną partnerką.........żałuję, ze parę lat temu zdecydowałam się na współżycie i niestety-krótkie-3miesięczne mieszkanie z chłopakiem. tak mi wstyd,że on się o tym kiedyś dowie
Mirus: 17.08.2008, 13:40
Wierzę głęboko w moc modlitwy i modlę się o szanse dla nas. Wierzę że z Bogiem wygram tą miłość :)
Malina: 07.08.2008, 18:58
Mirus uważam że powinienieś wlczyć o ten związek. Twoja była powiedziała że Cię nie kocha bo się boi. To maska. Uważm że powinniście zacząć od nowa bez sexu i jeżeli wam się nie uda to trudno ale jeżeli oboje podejmiecie ten trud napewno Wasze dalsze życie się ułoży. Pozdrawiam i trzymam kciuki:)
Mirus: 22.07.2008, 19:52
Witam i SZCZĘŚĆ BOŻE wszystkim. Mam pytanie byłem z dziewczyna przez 4 lata i niestety już nie jesteśmy. Miał być ślub,odwołany, Przez te 4 lata wiele razy uprawialiśmy seks. Ja byłem jej pierwszym, ona moja pierwsza. Ja ją nadal kocham, ona mówi że nie wie czy kiedykolwiek mnie kochała. Zraniłem ją wiele razy, zniszczyłem zaufanie. Powiedzcie czy powinienem starac sie z wszystkich sil bysmy byli razem przynajmniej z tego powodu ze to my siebie rozdziewiczylismy? Ona szuka faceta powiedzmy doskonałego w wierze w Boga, ale taki facet bedzie szukał dziewicy. Ja teraz uważam że nie powinenem oddac sie innej dziewczynie jak tylko jej. Chce wziac z nia slub, wczesniej budujac zwiazek od nowa bez seksu. Czy to właściwe myślenie. Oczywiscie nie jest to powód jedyny że chce byśmy byli razem.
ula: 24.05.2008, 17:21
Miłość jest piękna ale wzajemna.
ja: 20.05.2008, 19:34
Korniku, a dlaczego prównujesz kobietę upadłą-czyli z definicji tego artykułu "niedziewicę" z gwałcicielem? prównaj ją raczej z "nieprawiczkiem". Czemu kobiety ocenia się tak surowo a mężczyzn tak łagodnie...?
[1] [2] (3) [4] [5]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna

[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej