Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy można odzyskać dziewictwo?

Zachowanie czystości jest dla nastolatków wyborem zdrowym pod każdym względem. Nie chodzi tu wyłącznie o aspekt zdrowia fizycznego, choć taka decyzja chroni przed nieplanowaną ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym AIDS. Nie mniej istotna jest przecież kwestia zdrowia psychicznego i duchowego.

Poczucie winy

Większość nastolatków aktywnych seksualnie żałuje swej decyzji rozpoczęcia życia płciowego. Z danych uzyskanych w 1994 roku przez Ropera Poiła wynika, że 62% aktywnych seksualnie dziewcząt uważa, iż powinny były poczekać.

U większości nastolatków inicjacja seksualna następuje w wyniku stymulacji obrazami, samotności, czy chęci zaspokajania ciekawości. Natomiast konsekwencje są zawsze destrukcyjne. Wystarczy wymienić ważniejsze, czyli: ciążę, choroby przenoszone drogą płciową, AIDS, poczucie winy, poczucie odrzucenia, lęk i rozczarowanie.

Nie powinno nas dziwić, że po takich doświadczeniach wielu młodych ludzi żałuje swych wcześniejszych decyzji i pragnie zmiany.

Nowe idea

W tym miejscu warto wspomnieć o idei wtórnego dziewictwa. Jest to stanowcze TAK dla czystości, które dla nastolatka oznacza szansę zmiany i pozytywnego przeorientowania swego życia. Nie jest to termin medyczny i nie można go znaleźć w słownikach.

Po stracie fizjologicznego dziewictwa nie można go już odzyskać. Jest to natomiast możliwe w sferze psychicznej i moralnej. Podczas gdy dziewictwo jest stanem trwającym do pierwszego kontaktu seksualnego, wtórne dziewictwo oznacza chęć zachowania czystości po inicjacji seksualnej. W obu przypadkach chodzi jednak o dążenie do realistycznego celu jakim jest czystość.

Wyjście z nałogu

Określenie to podoba się młodym ludziom. Wybierając czystość wyraźnie oczekują zachęty. Chcą wiedzieć, że mogą powstrzymać się od seksu.

Zachodzi tu wyraźna analogia do zerwania z piciem alkoholu, czy paleniem papierosów. Stereotyp nałogowca, pozostającego w nałogu do końca swoich dni, nie musi być przecież regułą. Wtórne dziewictwo wymaga dyscypliny, poczucia własnej wartości i uświadomienia sobie, jaki jest prawdziwy cel życia seksualnego.

Każdy, kto zetknął się z tego rodzaju problemami, miał też zapewne okazję usłyszeć zachętę do zerwania z nałogiem. Dla uzależnionych stworzono całą sieć grup rehabilitacyjnych i samopomocowych. Dlaczego szkodliwe zachowania seksualne miałyby stanowić wyjątek? Jakkolwiek życie seksualne jest naturalną i kreatywną dziedziną ludzkiej aktywności w małżeństwie, podejmowanie go w wieku nastu lat jest równie destrukcyjne jak narkotyki, czy alkohol. Nastolatek nie jest gotów do przyjęcia odpowiedzialności i wszystkich konsekwencji związanych z życiem płciowym.

Decyzja o powstrzymaniu się od aktywności seksualnej wymaga podobnej zachęty i wsparcia, jakie oferujemy ludziom pragnącym zerwać z innymi niszczycielskimi nałogami.

Jak zastosować ideę wtórnego dziewictwa?

  • Młody człowiek musi wiedzieć, że takie działanie leży w zasięgu jego możliwości.
  • Młody człowiek musi podjąć osobistą decyzję zmiany i zerwania z przeszłością.
  • Młody człowiek nie może się poddać, jeśli nie wytrwa w swych postanowieniach i upadnie; musi próbować na nowo.
  • Młody człowiek powinien odpowiedzialnie traktować swoją przeszłość i wszelkie konsekwencje z tym związane (dziecko, choroba).
Silne wsparcie takiej decyzji jest istotne z kilku powodów:

  • Jest potrzebne, aby oprzeć się naciskom, pogardzie, kpinom i sprzeciwom tych, którzy nie wierzą w możliwość przeprowadzenia zmiany lub tych, którzy nie chcą się zmienić. Niestety, idea wtórnego dziewictwa bardzo często spotyka się z niezwykle silnym sprzeciwem i to zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży. Młody człowiek decydujący się na wtórne dziewictwo, musi mieć sporo odwagi aby powiedzieć: "W porządku, byłem taki, ale nie muszę w tym trwać. Nie chcę tego kontynuować i nie zmusicie mnie, abym się tej decyzji wstydził." Potrzebna jest też odwaga, aby przyznać się i zaakceptować fakt, że aktywność seksualna była błędem.
  • Jest potrzebne w celu zmiany stylu życia, zdobycia nowego grona przyjaciół, rozwinięcia nowych zainteresowań, nauczenia się wyrażania miłości bez podtekstów seksualnych, a także cierpliwości w oczekiwaniu.
Zarówno młodzi ludzie wybierające tę drogę, jak i inni, gotowi ich wspierać, powinni być przekonani, że seks rzeczywiście jest piękny. Tak piękny, że wart czekania aż do chwili ślubu.

Najlepsze decyzje

Z powodu szacunku do siebie, dla przyszłego współmałżonka, dzieci i własnej rodziny, dla społeczeństwa i Boga - najlepszą decyzją jest zachowanie dziewictwa do dnia zawarcia związku małżeńskiego. Drugą, najlepszą z możliwych decyzją jest wtórne dziewictwo. W tym zakresie psychologia, medycyna i moralność idą ręka w rękę. Życie seksualne w małżeństwie, trwającym całe życie, jest jedyną formą seksu spełniającą swój odwieczny zamysł.

Dr Liliana Trivelli Alessandri

GŁOS DLA ŻYCIA
nr 6 (53) listopad/grudzień 2001

Wasze komentarze:
Kk: 30.05.2007, 09:15
"Tak łatwo się wyrzec, tak trudno utracić" ks. Twardowski
Jamajka: 09.05.2007, 12:10
boli tym bardziej jeśli po wszystkim usłyszysz, że jest inna... lepsza. Po czyms takim trudno nie żałować. Ale trwam w swoim postanowieniu. Następny raz po ślubie. I trwam w tym ponad 3 lata. Damy radę :) pozdrawiam
Nastusia: 02.05.2007, 14:45
A ja zaczekam z seksem do ślubu :) dziewczyny, dzięki za rady :*
Kala: 14.04.2007, 20:19
żałuje... nie żałuje, żałuje bo to się stało przed ślubem, żałuje że zdecydowalismy się na to właśnie przed sakramentem małżeństwa, ... nie żałuje bo to był i jest chłopak którego darzę ogromną miłością. Myślę o tym wszystkim co się stało trudno się przyznac do błędu ale to był błąd - współżycie przed slubem. Mój chłopak teraz jest obecnie za granicą od 8 miesięcy i dopiero za 3 się z nim zobaczyę. Cały czas utrzymujemy kontakt, cały czas do mnie dzwoni i mowi że kocha i ja go tez chociaz tyle czasu i kilometrów nas dzieli. Przez ten jego wyjazd zrozumiałam że nie łączy na s tylko łóżko ale prawdziwa miłość ale pojawia się problem gdyż za 3 miesiące ja do niego jadę za granice i boję się jego reakcji na to żeby zachwać czystość do ślubu. Może się tak nie boje jego reakcji tylko tego że nie wytrwamy i że teraz będzie wszystko inaczej. Wiem że współżycie przed ślubem było błędem i to się prędzej czy później odbije w zwiąku a własnie tego sie najbardziej obawiam:( pokładam nadzieję w Bogu że to wszystko się ułoży i że mi dopomoże!
sztorm: 26.02.2007, 12:07
.. ja też żałuje tego że jestem już po.. ale obiecałam sobie i trwam już w tym 2 miesiace, że następny seks po ślubie...
iwona: 23.02.2007, 14:41
dziewczyny nie popelniajcie tego bledu co wiele kobiet i nie wspólżyjcie przed slubem bo tro zniszczy wasz zwiazek..ja to przezylam i to boli
Lilian: 21.01.2007, 15:08
w zyciu nie chcialabym odzyskac dziewictwa. mimo ze nie jestem juz z tym mezczyzna, mimo ze wolalabym zeby obecny byl pierwszy. moja inicjacja to czesc mnie i mojej historii, efekt uczucia jakim dazylam bylego, cos co mnie uksztaltowalo. wmawianie sobie ze od teraz znowu jestem dziewica to oklamywanie siebie. proba wymazania czegos waznego. to jest dopiero zycie w klamstwie. 2 razy pomysl zanim cos zrobisz, zeby nie zalowac. a jezeli zalujesz? to byl blad, ale nic go nie odwroci. cos stracilas/straciles, masz w zamian nowe doswiadczenie. dziewictwo do slubu? piekna idea, rodzaca czesto wiecej problrmow emocjonalnych (pierwszy raz powinien byc magiczny itp, wielkie zespolenie a tak na prawde to tylko kilka ruchow, troche bolu, nie ma nawet czasem o duchwych przezyciach pomyslec.. prawdziwa bliskosc w seksie przychodzi pozniej.. a tu po slubie czlowiek sie rozczarowuje... pod koldra, po ciemku, w golfie, a do tego boli)... wiec wybaczcie ale dla mnie wytrzymaj jak dlugo mozesz, albo wmow sobie ze jestes znowu dziewica to kompletna bzdura.. moje zdanie i tyle
Stach: 14.01.2007, 20:44
Samo pragnienie czystości jest już czymś dobrym. Pragnę jej z całego serca i chociaż wciąż upadam mam nadzieje że do mnie przyjdzie .Módlcie się za mną
judyta: 28.12.2006, 20:57
Jest ciężko ale da się! ja wiem to z własnego doświadczenia i chociaż czasem naprawdę człowiek myśli że nie poradzi sobie trzeba zaufać Bogu, a w najtrudniejszym momencie powiedzieć "Panie pomóż mi bo ja chcę iść w Twoją stronę".
aga: 03.12.2006, 21:23
i ja też żałuje, bardzo...chociaż kocham go i on mnie też, chcemy razem budować przyszłość, ale to był niepotrzebny ból dla nas obojga, a teraz widze jak potrafi przeszkadzać i niszczyć dar jaki otrzymaliśmy od Pana...miłość
ela: 10.11.2006, 20:42
wtorne.....? szkoda, ze tak naprawde niemozliwe. Kiedys uznalabym to za bzdury. A teraz to TAK BOLI, w dodatku nie tylko mnie. Człowiek sie zmienia.
[1] [2] [3] [4] (5)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna

[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej