Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa milczenia

     W zasadzie chodzi o modlitwę pustki czy o modlenie się pustką. Pustka jest jednym z podstawowych doświadczeń człowieka. Potrzebuje znaleźć swoje miejsce także na modlitwie, przed Bogiem. Kluczowym momentem życia Jezusa, który może nam pomóc przyjąć modlitwę milczenia, jest najbardziej tragiczny moment Jego życia - konanie na krzyżu. Jezus wypowiada wtedy według św. Marka i Mateusza słowa pełne bólu: "Boże, czemuś mnie opuścił". U św. Łukasza powierza w ręce Ojca swojego ducha. Św. Jan notuje: "Pragnę" i "Wykonało się".

     Istotą modlitwy milczenia jest brak. Panuje małe zamieszanie wśród stosowanych pojęć. Modlitwa milczenia w praktyce jest bardzo rzadka. Najczęściej jako "modlitwa milczenia" określana bywa modlitwa odpocznienia czy modlitwa zachwytu. To prawda, że w modlitwie odpocznienia czy w modlitwie zachwytu słowa nie odgrywają ważnej roli. Dlatego jesteśmy przekonani, że ich nie ma. I rzeczywiście, nie ma ich jako takich. Jest jednak treść. Modlitwa odpocznienia, modlitwa zachwytu ma swoją treść.

     Natomiast modlitwa milczenia jest pozbawiona treści, jest trudna. Jest wyprowadzeniem na pustynię, kiedy Bóg w tajemniczy sposób zaczyna przemawiać do naszego serca. Taka modlitwa to towarzyszenie sercu Jezusa w najbardziej ciemnych momentach. Modlitwa milczenia jest napełniona poczuciem opuszczenia przez Boga, a także trudnym do zniesienia poczuciem, że to ja opuściłem Boga, że nie dość dobrze się modlę, że nie dość "się staram", że jestem wewnętrznie pusty.

     Pragnę Ci zaproponować uwrażliwienie na modlitwę milczenia. Jeżeli zostaniesz nią obdarzony, nie uciekaj. Ona jest konfrontacją z samym sobą. Jest przeżyciem słów: "Boże, czemuś mnie opuścił". Czemu muszę patrzeć na siebie samego, na swoje własne wnętrze i na otoczenie! Dlaczego muszę właśnie teraz przypominać sobie o tym, o czym chciałbym przez chwilę zapomnieć! Wejdź w taką chwilę próby.

     Modlitwa milczenia jest też złożeniem w ręce Boga swojego ducha. Przeżycie na modlitwie własnej pustki, dojście do jej dna. przejście przez ciemną dolinę, otwiera drogę do powierzenia Bogu swojego ducha, swojego ciała, swojego życia, swojej sytuacji - za każdym razem tego, co najmocniej przypomina o sobie, co najbardziej rozbite czy niechciane.

     Modlitwa milczenia to dotknięcie własnego: "Pragnę!". U każdego z nas jest ono inne, ma inny smak, kształt, inny dźwięk. Czy jesteś gotów przyznać się do jego "pragnę"? Czy wiesz, że to "pragnę" może wypełnić i zaspokoić tylko Bóg?

     Modlitwa milczenia wymaga odwagi. Stawia przed Tobą rezygnację z osiągania celu, z poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Może być przyczyną frustracji czy zniechęcenia. Ale nie musi! Modlitwa milczenia jest szansą. Zachęcam Cię, przyjmij swoją modlitwę milczenia! Pokochaj ją. Ona chce Ci coś pokazać, gdzieś poprowadzić, chce się stać Twoim przewodnikiem na drodze ku Bogu.

     Modlitwa milczenia chce Ci pokazać, jak bardzo Bóg Cię kocha. Jak bardzo zależy Mu na przebywaniu z Tobą, na Twojej obecności. On chce Ci pokazać, że naprawdę jesteś najważniejszy. Ważniejszy niż wszystkie formuły modlitewne, "sposoby odbywania modlitwy", techniki. Ważniejszy niż cały Twój "pobożny warsztat". Nie zapełniaj modlitwy milczenia niepotrzebnymi i pustymi słowami. "Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi, jak poganie. Są oni przekonani, że przez wzgląd na własne wielomówstwo zostaną wysłuchani" - zobacz na własnej skórze, co mogą znaczyć te słowa.

Ojciec Piotr z Tyńca

   

Wasze komentarze:
 Kasia: 22.05.2019, 20:21
 Dwa serca nie mogą z sobą rozmawiać, choć polubiły się.
 piotr Styczyński 1991: 02.04.2019, 17:44
 Bądż przy mnie, przegoń natarczywe myśli, przemów znów.
 Beata: 21.01.2019, 14:11
 Miej litość nade mną i moją rodziną Wysłuchaj moich próśb
 t: 30.12.2018, 22:47
 Kiedy modlę się, kiedy proszę, kiedy błagam, Ty Panie nie przychodzisz. Nie interesują Ciebie moje sprawy, sukcesy i upadki. Kiedy tracę wszystko, kiedy zostaję sam i kiedy moja pustka pochłonęła cały świat a ból pożera moją duszę i beznadzieja podaje mi linę, gdy nie chcę już nic poza unicestwieniem, Ty Panie kładziesz na mnie swoją dłoń i żyję wciąż.
 Beata: 27.12.2018, 10:35
 Potrzebuję Cię Jezu jako głowę mojej rodziny Pomóż nam
 Monika: 27.10.2018, 20:33
 Tylko w milczeniu znajdziesz Boga, dziękuję Panie za ten wielki dar
 **: 25.09.2018, 16:55
 Jezu, daj mi wystarczająco dużo łaski, aby odkryć w Tobie jedyny sens naszego życia. Daj mi też wystarczająco dużo siły i odwagi, abym mogła, kiedy już go odkryje, zawsze podejmować właściwe decyzje. Amen!
 Anonim: 24.07.2018, 20:47
 Nie umiem dziękować Ci Panie
Bo małe są moje słowa
Zechciej przyjąć moje milczenie
I naucz mnie życiem dziękować .
 Józef : 22.01.2018, 11:13
 ...mój BÓG jest Wieki!!!!
 tak: 21.11.2017, 23:38
  powiedz to mojemu sercu >>>-->
I Want To Know What Love Is
 Basia: 22.01.2017, 22:36
 Moje milczenie podczas modlitwy uważałam jako osobistą porażkę.
Teraz zrozumiałam , że Bóg w mojej modlitwie milczenia chce mi pokazać , że jestem dla Niego kimś ważnym.
Dziękuję Panie.
 szczepan : 26.12.2016, 07:36
 ......Twoja wola Panie
 BB: 14.12.2016, 17:06
 Boże użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym czego nie mogę zmienić, odwagi abym zmieniał to co mogę zmienić i mądrości abym odróżniał jedno od drugiego.
 Halina: 11.11.2015, 00:39
 Jezu ufam Tobie
 Teresa: 11.10.2015, 18:48
 Najświętsze Serce Jezusa dziekuję Ci za całe dobro którego doświadczam codziennie od Ciebie i blagam Cię pokornie ulecz małżeństwo mego mlodszego syna z tragedi nieplodności
 BAJA: 15.03.2015, 13:37
  PANIE JEZU DZIEKUJE CI ZE JESTES ZAWSZE PRZYMNIE I MOJEJ RODZINIE TYLE DOSWIADCZYLAM OD CIEBIE PANIE JEZU LASK , A TAK MALO CI DZIEKUJE PROSZE CIE JEZU ZEBYM NIGDY CIE NIE ZASMUCALA I POTRAFIA CI ZA WSZYSTKO DZIEKOWAC KOCHAM CIE PANIE JEZU
 Renata: 07.03.2015, 23:24
 Milczeniem moim kłaniam się do stóp Twoich Panie. Twoim miłosierdziem otulam pustkę moją. Ciszą moją wielbię Cię.
 Hanna: 24.02.2015, 21:26
 *Panie Jezu Miłosierny*Jesteś Cudowną Ciszą*
 beata:03.02.2015,18:00: 03.02.2015, 18:09
 Bóg jest miłością,w każdej sekundzie mojego życia jest moim oparciem i pragnę w dalszym ciągu pełnić wolę Bożą.A Matka Boża niech prowadzi nas do Jezusa Chrystusa.Bądź uwielbiona Trójco Święta i Maryja teraz, zawsze i na wieki wieków Amen.
 wątpiący: 28.01.2015, 22:03
 Jaki sens ma modlitwa? Ja modliłem się kiedyś, a potem przestałem i moje życie nie zmieniło się na gorsze w żaden sposób. Więc jaki sen? Ostatnio natknąłęm się na ciekawy artykuł, z którym zgadzam się niemal w całości http://rozwijaszsie.pl/modlitwa-i-jej-bezsens/ polecam przeczytanie i logiczne zastanowienie się czy aby na pewno nie jest to oszukiwanie samego siebie. Pozdrawiam:)
(1) [2] [3] [4] [5]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Pełna wersja | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej