Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa milczenia

W zasadzie chodzi o modlitwę pustki czy o modlenie się pustką. Pustka jest jednym z podstawowych doświadczeń człowieka. Potrzebuje znaleźć swoje miejsce także na modlitwie, przed Bogiem. Kluczowym momentem życia Jezusa, który może nam pomóc przyjąć modlitwę milczenia, jest najbardziej tragiczny moment Jego życia - konanie na krzyżu. Jezus wypowiada wtedy według św. Marka i Mateusza słowa pełne bólu: "Boże, czemuś mnie opuścił". U św. Łukasza powierza w ręce Ojca swojego ducha. Św. Jan notuje: "Pragnę" i "Wykonało się".

Istotą modlitwy milczenia jest brak. Panuje małe zamieszanie wśród stosowanych pojęć. Modlitwa milczenia w praktyce jest bardzo rzadka. Najczęściej jako "modlitwa milczenia" określana bywa modlitwa odpocznienia czy modlitwa zachwytu. To prawda, że w modlitwie odpocznienia czy w modlitwie zachwytu słowa nie odgrywają ważnej roli. Dlatego jesteśmy przekonani, że ich nie ma. I rzeczywiście, nie ma ich jako takich. Jest jednak treść. Modlitwa odpocznienia, modlitwa zachwytu ma swoją treść.

Natomiast modlitwa milczenia jest pozbawiona treści, jest trudna. Jest wyprowadzeniem na pustynię, kiedy Bóg w tajemniczy sposób zaczyna przemawiać do naszego serca. Taka modlitwa to towarzyszenie sercu Jezusa w najbardziej ciemnych momentach. Modlitwa milczenia jest napełniona poczuciem opuszczenia przez Boga, a także trudnym do zniesienia poczuciem, że to ja opuściłem Boga, że nie dość dobrze się modlę, że nie dość "się staram", że jestem wewnętrznie pusty.

Pragnę Ci zaproponować uwrażliwienie na modlitwę milczenia. Jeżeli zostaniesz nią obdarzony, nie uciekaj. Ona jest konfrontacją z samym sobą. Jest przeżyciem słów: "Boże, czemuś mnie opuścił". Czemu muszę patrzeć na siebie samego, na swoje własne wnętrze i na otoczenie! Dlaczego muszę właśnie teraz przypominać sobie o tym, o czym chciałbym przez chwilę zapomnieć! Wejdź w taką chwilę próby.

Modlitwa milczenia jest też złożeniem w ręce Boga swojego ducha. Przeżycie na modlitwie własnej pustki, dojście do jej dna. przejście przez ciemną dolinę, otwiera drogę do powierzenia Bogu swojego ducha, swojego ciała, swojego życia, swojej sytuacji - za każdym razem tego, co najmocniej przypomina o sobie, co najbardziej rozbite czy niechciane.

Modlitwa milczenia to dotknięcie własnego: "Pragnę!". U każdego z nas jest ono inne, ma inny smak, kształt, inny dźwięk. Czy jesteś gotów przyznać się do jego "pragnę"? Czy wiesz, że to "pragnę" może wypełnić i zaspokoić tylko Bóg?

Modlitwa milczenia wymaga odwagi. Stawia przed Tobą rezygnację z osiągania celu, z poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Może być przyczyną frustracji czy zniechęcenia. Ale nie musi! Modlitwa milczenia jest szansą. Zachęcam Cię, przyjmij swoją modlitwę milczenia! Pokochaj ją. Ona chce Ci coś pokazać, gdzieś poprowadzić, chce się stać Twoim przewodnikiem na drodze ku Bogu.

Modlitwa milczenia chce Ci pokazać, jak bardzo Bóg Cię kocha. Jak bardzo zależy Mu na przebywaniu z Tobą, na Twojej obecności. On chce Ci pokazać, że naprawdę jesteś najważniejszy. Ważniejszy niż wszystkie formuły modlitewne, "sposoby odbywania modlitwy", techniki. Ważniejszy niż cały Twój "pobożny warsztat". Nie zapełniaj modlitwy milczenia niepotrzebnymi i pustymi słowami. "Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi, jak poganie. Są oni przekonani, że przez wzgląd na własne wielomówstwo zostaną wysłuchani" - zobacz na własnej skórze, co mogą znaczyć te słowa.

Ojciec Piotr z Tyńca

Wasze komentarze:
 marzena aneta: 12.10.2023, 17:52
 Modlitwa milczenia dziękuję proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dwa trzy pokoje sześdziesiąt siedemdziesiąt metrów dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szacunek cuda czyni szczerość cuda czyni szczęśliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu proszę oto dziękuję wiara to jest droga którą docieramy do marzeń proszę oto dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Mama i zona: 31.03.2023, 19:14
 Panie Boże, błagam ❤️ abym mowila to,co Tobie się podoba ❤️
 mieczysława: 15.09.2022, 13:13
 Boże pomóz mi w wiadomej sprawie niech wygrasm
 Maria K: 19.07.2021, 22:03
 Panie Jezu dziękuję za wszystkie łaski. Tobie powierzam wszystkie trudne chwile smutku, niezrozumienia. Uzdrów relacje w mojej rodzinie, pomóż w załatwieniu wszystkich trudnych spraw. Przyciągnij do siebie dusze oziębłe. Broń mnie przed zniechęceniem i pomagaj w modlitwie o nawrócenie mego męża Jana i córek Kasi i Małgosi.
 Janina: 15.04.2021, 15:28
 Za wszelakie dobro które, od Ciebie Panie Boże otrzymuję z całego serca dziękuję.
 Maria K: 08.02.2021, 21:35
 Jezu Ufam Tobie. Proszę uwolnij świat od pandemii koronawirusa. Wlej w serca nasze miłość. Uczyń z nami cud.
 Maria K: 07.11.2020, 22:43
 Panie Jezu dziękuję za wszystkie łaski. Tobie powierzam wszystkie trudne chwile smutku, niezrozumienia. Uzdrów relacje w mojej rodzinie, pomóż w załatwieniu wszystkich trudnych spraw. Przyciągnij do siebie dusze oziębłe. Broń mnie przed zniechęceniem i pomagaj w modlitwie o nawrócenie mego męża Jana i córek Kasi i Małgosi.
 danuta: 05.04.2020, 22:05
 Moja modlitwa milczenia pojawiła się po 15 latach od przeżytych rekolekcji REO na których dostałam Słowo-"nie bądżcie gadatliwi jak poganie".A zrozumienie tej pustki przyszło w czasie rekolekcji internetowych prowadzonych przez o.Gintera obecnie.
 Maria K: 01.04.2020, 18:23
 Jezu pragnę żebyś był ze mną i moją rodziną zawsze a szczególnie w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa. Jezu Ufam Tobie.

 Maria K: 24.03.2020, 21:43
 Jezu Miłości moja bądź uwielbiony i zmiłuj się nade mną i moją rodziną. Broń nas i cały świat przed koronawirusem. Jezu Ufam Tobie.
 Kasia: 22.05.2019, 20:21
 Dwa serca nie mogą z sobą rozmawiać, choć polubiły się.
 piotr Styczyński 1991: 02.04.2019, 17:44
 Bądż przy mnie, przegoń natarczywe myśli, przemów znów.
 Beata: 21.01.2019, 14:11
 Miej litość nade mną i moją rodziną Wysłuchaj moich próśb
 t: 30.12.2018, 22:47
 Kiedy modlę się, kiedy proszę, kiedy błagam, Ty Panie nie przychodzisz. Nie interesują Ciebie moje sprawy, sukcesy i upadki. Kiedy tracę wszystko, kiedy zostaję sam i kiedy moja pustka pochłonęła cały świat a ból pożera moją duszę i beznadzieja podaje mi linę, gdy nie chcę już nic poza unicestwieniem, Ty Panie kładziesz na mnie swoją dłoń i żyję wciąż.
 Beata: 27.12.2018, 10:35
 Potrzebuję Cię Jezu jako głowę mojej rodziny Pomóż nam
 Monika: 27.10.2018, 20:33
 Tylko w milczeniu znajdziesz Boga, dziękuję Panie za ten wielki dar
 **: 25.09.2018, 16:55
 Jezu, daj mi wystarczająco dużo łaski, aby odkryć w Tobie jedyny sens naszego życia. Daj mi też wystarczająco dużo siły i odwagi, abym mogła, kiedy już go odkryje, zawsze podejmować właściwe decyzje. Amen!
 Anonim: 24.07.2018, 20:47
 Nie umiem dziękować Ci Panie
Bo małe są moje słowa
Zechciej przyjąć moje milczenie
I naucz mnie życiem dziękować .
 Józef : 22.01.2018, 11:13
 ...mój BÓG jest Wieki!!!!
 tak: 21.11.2017, 23:38
  powiedz to mojemu sercu >>>-->
I Want To Know What Love Is
(1) [2] [3] [4] [5]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej