Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa milczenia

W zasadzie chodzi o modlitwę pustki czy o modlenie się pustką. Pustka jest jednym z podstawowych doświadczeń człowieka. Potrzebuje znaleźć swoje miejsce także na modlitwie, przed Bogiem. Kluczowym momentem życia Jezusa, który może nam pomóc przyjąć modlitwę milczenia, jest najbardziej tragiczny moment Jego życia - konanie na krzyżu. Jezus wypowiada wtedy według św. Marka i Mateusza słowa pełne bólu: "Boże, czemuś mnie opuścił". U św. Łukasza powierza w ręce Ojca swojego ducha. Św. Jan notuje: "Pragnę" i "Wykonało się".

Istotą modlitwy milczenia jest brak. Panuje małe zamieszanie wśród stosowanych pojęć. Modlitwa milczenia w praktyce jest bardzo rzadka. Najczęściej jako "modlitwa milczenia" określana bywa modlitwa odpocznienia czy modlitwa zachwytu. To prawda, że w modlitwie odpocznienia czy w modlitwie zachwytu słowa nie odgrywają ważnej roli. Dlatego jesteśmy przekonani, że ich nie ma. I rzeczywiście, nie ma ich jako takich. Jest jednak treść. Modlitwa odpocznienia, modlitwa zachwytu ma swoją treść.

Natomiast modlitwa milczenia jest pozbawiona treści, jest trudna. Jest wyprowadzeniem na pustynię, kiedy Bóg w tajemniczy sposób zaczyna przemawiać do naszego serca. Taka modlitwa to towarzyszenie sercu Jezusa w najbardziej ciemnych momentach. Modlitwa milczenia jest napełniona poczuciem opuszczenia przez Boga, a także trudnym do zniesienia poczuciem, że to ja opuściłem Boga, że nie dość dobrze się modlę, że nie dość "się staram", że jestem wewnętrznie pusty.

Pragnę Ci zaproponować uwrażliwienie na modlitwę milczenia. Jeżeli zostaniesz nią obdarzony, nie uciekaj. Ona jest konfrontacją z samym sobą. Jest przeżyciem słów: "Boże, czemuś mnie opuścił". Czemu muszę patrzeć na siebie samego, na swoje własne wnętrze i na otoczenie! Dlaczego muszę właśnie teraz przypominać sobie o tym, o czym chciałbym przez chwilę zapomnieć! Wejdź w taką chwilę próby.

Modlitwa milczenia jest też złożeniem w ręce Boga swojego ducha. Przeżycie na modlitwie własnej pustki, dojście do jej dna. przejście przez ciemną dolinę, otwiera drogę do powierzenia Bogu swojego ducha, swojego ciała, swojego życia, swojej sytuacji - za każdym razem tego, co najmocniej przypomina o sobie, co najbardziej rozbite czy niechciane.

Modlitwa milczenia to dotknięcie własnego: "Pragnę!". U każdego z nas jest ono inne, ma inny smak, kształt, inny dźwięk. Czy jesteś gotów przyznać się do jego "pragnę"? Czy wiesz, że to "pragnę" może wypełnić i zaspokoić tylko Bóg?

Modlitwa milczenia wymaga odwagi. Stawia przed Tobą rezygnację z osiągania celu, z poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Może być przyczyną frustracji czy zniechęcenia. Ale nie musi! Modlitwa milczenia jest szansą. Zachęcam Cię, przyjmij swoją modlitwę milczenia! Pokochaj ją. Ona chce Ci coś pokazać, gdzieś poprowadzić, chce się stać Twoim przewodnikiem na drodze ku Bogu.

Modlitwa milczenia chce Ci pokazać, jak bardzo Bóg Cię kocha. Jak bardzo zależy Mu na przebywaniu z Tobą, na Twojej obecności. On chce Ci pokazać, że naprawdę jesteś najważniejszy. Ważniejszy niż wszystkie formuły modlitewne, "sposoby odbywania modlitwy", techniki. Ważniejszy niż cały Twój "pobożny warsztat". Nie zapełniaj modlitwy milczenia niepotrzebnymi i pustymi słowami. "Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi, jak poganie. Są oni przekonani, że przez wzgląd na własne wielomówstwo zostaną wysłuchani" - zobacz na własnej skórze, co mogą znaczyć te słowa.

Ojciec Piotr z Tyńca

   

Wasze komentarze:
 Alicja: 25.07.2008, 04:28
 Muszę powiedzieć , że kilkukrotnie zdarzyło mi się podczas modlitwy milknąć..szczególnie wtedy gdy wyobrazałam sobie Maryję czy Jezusa. Zazwyczaj podczas różańca.. i nie sa to takie zwykłe milknięcia a raczej hmm...zatapianie się pełne pokoju. Nigdy jednak nie trwało to długo ,bo za każdym razem szybko starałam sie powrócić do "normalnej " modlitwy myślać ze tylko taka jest właściwa nie rozumiałam dlaczego tak się dzieje i co ma o tym mysleć ... Ale po przeczytaniu dziś tego tekstu następnym razem poddam się temu , może własnie taką modlitwa powinnam się modlić..? Pozdrawiam wszystkich braci i siostry w Panu :)
 beata: 21.07.2008, 15:14
 zostałam obdarowana wielką pustką gdzie jedynym wyjściem jest modlitwa milczenia...to nie przypadek,że tu zajrzałam i w końcu dostałam odpowiedź na moje pytania
 ewa: 21.07.2008, 05:54
 poprzednik obecnego papieża nasz rodak tak pięknie modlił się w milczeniu.poinniśmy uczyć się od niego
 wiatr do Sebastiana: 20.07.2008, 22:17
  Napisałam komentarz , ale skasował mi się , więc piszę po raz drugi ; S. przepraszam , że nie jestem autorem a Ci odpisuję ; modlitwa milczenia - pustki to modlitwa cierpienia , ogołocenia , osamotnienia , to TRWANIE przy BOGU ... AKTEM Woli ; to stan duszy ... na który Ona sama nie ma wpływu ... Ona w tym stanie JEST ; tu nie ma alternatywy ... np. na modlitwę poranną lub wieczorną ... czy będę modlił się jak " zawsze" czy też modlitwą milczenia -pustki . JEZUS wołał " Ojcze, w ręce twoje , powierzam ducha mojego " . Tak to rozumiem , pozdrawiam serdecznie .
 wiatr do Sebastiana: 20.07.2008, 22:07
  ... przepraszam , .że odpisuję , ponieważ nie jestem autorem , ale ... modlitwa milczenia - pustka jest to stan duszy , na który ona nie ma wpływu , chciałaby się modlić sercem i ustami , ale nie jest do tego "zdolna", tylko TRWAJĄC Aktem Woli przy Bogu ... JEST MU cała oddana " Ojcze , w Twoje ręce powierzam ducha mojego". Jest to stan ogromnego bólu , ogołocenia i osamotnienia . Myślę , że Autor mi wybaczy ... .
 Kasia17: 20.07.2008, 13:37
 Az serce chcialo mi do gardła podejsc jak czytałam ten tekst.Tyle szukałam odpowiedzi,tyle modlitwy.czułam sie tak samo jak opisuje to Ojciec Piotr.Bardzo dziekuje Tobie Boze i Tobie Ojcze Piotrze dziekuje bo niewiedzialam co robic teraz juz wiem pokocham Cie modlitwo milczenia,ide za Toba do Serca pana Jezusa.Ufam i wierze:)
 Sabastian: 20.07.2008, 13:17
 Czy mam rozumieć, że można modlić się nic nie mówiąc, "nie modlić się nawet w myślach, po prostu milczeć? Czy taka modlitwa może zastąpić np. modlitwę poranną albo wieczorną? Wydaje mi się że to byłoby dla mnie trudne... Pozdrawiam. Cieszyłbym się, gdyby odpisał mi na to autror tego artykułu. ;)
 Katy: 20.07.2008, 09:48
 Tak Wiatr, masz rację:)Chciałam tak naprawdę dać odpowiedź,że poprzez milczenie też można wyrazić miłość...pustynia jest zupełnie inną sprawą...
 wiatr do " komentarzy": 19.07.2008, 23:05
  - milczenie miedzy dwiema osobami w miłości ... nie jest "pustką " , lecz ROZMOWĄ Serc, Dusz , Ciał . - po Eucharystii ..." mogą usta milczeć ale dusza śpiewa " ...to nie jest pustka i modlitwa milczenia . - czasami jest dużo słów , ale one są tylko pustymi dźwiękami , biorą udział usta a nie serce . - gdy milczy dusza , jest "pusta" i cierpi ...to słowa takie jak : " pragnę " , " wykonało się " , " czemuś mnie opuścił " ...są echem duszy - SĄ MILCZENIEM ...WIELKĄ PUSTKĄ , doświadczeniem cierpienia " BRAKU OBECNOŚCI " . A OJCIEC ... nie zostawił Syna ...NIEBIOSA Zostały Wstrząśnięte - Bóg objawił Swoją Potęgę . Doświadczenie modlitwy milczenia - pustki jest nam bardzo potrzebne ; ukazuje nam naszą słabość i nasze pragnienie Obecności drugiej osoby . Tak to widzę , ale czy dobrze ... nie wiem .

 (...): 19.07.2008, 22:49
  Podczas milczenia tak ,,DUŻO,, we mnie się dzieje..dłuższy czas ciszy prowadzi do PUSTYNI SERCA, a tam na dnie można odnależć ŻRÓDŁO MIŁOSCI...W tej pustyni BÓG otwiera najbardziej newralgiczne wątki mojego życia i relacji...tak tęsknię do ciszy, mimo, że wiąże się ona też z cierpieniem.
 :): 19.07.2008, 20:32
 myślę,że milczenie wyraża miłość-kiedy dwie osoby mogą być ze sobą milcząc i żadnej z nich to milczenie nie męczy
 Katy: 19.07.2008, 20:29
 Ja często po przyjęciu Eucharystii mam tak ,że brakuje mi słów, chcę coś powiedzieć Panu,ale jakoś żadne słowa są wtedy nie na miejscu i po prostu milczę...to też piękne:)i też wyraża miłość. Przecież nieraz spotykamy ludzi, z którymi możemy milczeć a i tak wiemy o co nam chodzi, bez słów..można to porównać...
 irka : 19.07.2008, 19:05
 czy poprzez milczenie można wyrazić miłość?
 Krulik: 19.07.2008, 15:13
 Nie rozumiem do końca jak taka modlitwa łączy się ze słowami "Pragnę" I "Wykonało się", ale spróbuję jej i może sie dowiem..
[1] [2] [3] [4] (5)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej