Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa milczenia

W zasadzie chodzi o modlitwę pustki czy o modlenie się pustką. Pustka jest jednym z podstawowych doświadczeń człowieka. Potrzebuje znaleźć swoje miejsce także na modlitwie, przed Bogiem. Kluczowym momentem życia Jezusa, który może nam pomóc przyjąć modlitwę milczenia, jest najbardziej tragiczny moment Jego życia - konanie na krzyżu. Jezus wypowiada wtedy według św. Marka i Mateusza słowa pełne bólu: "Boże, czemuś mnie opuścił". U św. Łukasza powierza w ręce Ojca swojego ducha. Św. Jan notuje: "Pragnę" i "Wykonało się".

Istotą modlitwy milczenia jest brak. Panuje małe zamieszanie wśród stosowanych pojęć. Modlitwa milczenia w praktyce jest bardzo rzadka. Najczęściej jako "modlitwa milczenia" określana bywa modlitwa odpocznienia czy modlitwa zachwytu. To prawda, że w modlitwie odpocznienia czy w modlitwie zachwytu słowa nie odgrywają ważnej roli. Dlatego jesteśmy przekonani, że ich nie ma. I rzeczywiście, nie ma ich jako takich. Jest jednak treść. Modlitwa odpocznienia, modlitwa zachwytu ma swoją treść.

Natomiast modlitwa milczenia jest pozbawiona treści, jest trudna. Jest wyprowadzeniem na pustynię, kiedy Bóg w tajemniczy sposób zaczyna przemawiać do naszego serca. Taka modlitwa to towarzyszenie sercu Jezusa w najbardziej ciemnych momentach. Modlitwa milczenia jest napełniona poczuciem opuszczenia przez Boga, a także trudnym do zniesienia poczuciem, że to ja opuściłem Boga, że nie dość dobrze się modlę, że nie dość "się staram", że jestem wewnętrznie pusty.

Pragnę Ci zaproponować uwrażliwienie na modlitwę milczenia. Jeżeli zostaniesz nią obdarzony, nie uciekaj. Ona jest konfrontacją z samym sobą. Jest przeżyciem słów: "Boże, czemuś mnie opuścił". Czemu muszę patrzeć na siebie samego, na swoje własne wnętrze i na otoczenie! Dlaczego muszę właśnie teraz przypominać sobie o tym, o czym chciałbym przez chwilę zapomnieć! Wejdź w taką chwilę próby.

Modlitwa milczenia jest też złożeniem w ręce Boga swojego ducha. Przeżycie na modlitwie własnej pustki, dojście do jej dna. przejście przez ciemną dolinę, otwiera drogę do powierzenia Bogu swojego ducha, swojego ciała, swojego życia, swojej sytuacji - za każdym razem tego, co najmocniej przypomina o sobie, co najbardziej rozbite czy niechciane.

Modlitwa milczenia to dotknięcie własnego: "Pragnę!". U każdego z nas jest ono inne, ma inny smak, kształt, inny dźwięk. Czy jesteś gotów przyznać się do jego "pragnę"? Czy wiesz, że to "pragnę" może wypełnić i zaspokoić tylko Bóg?

Modlitwa milczenia wymaga odwagi. Stawia przed Tobą rezygnację z osiągania celu, z poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Może być przyczyną frustracji czy zniechęcenia. Ale nie musi! Modlitwa milczenia jest szansą. Zachęcam Cię, przyjmij swoją modlitwę milczenia! Pokochaj ją. Ona chce Ci coś pokazać, gdzieś poprowadzić, chce się stać Twoim przewodnikiem na drodze ku Bogu.

Modlitwa milczenia chce Ci pokazać, jak bardzo Bóg Cię kocha. Jak bardzo zależy Mu na przebywaniu z Tobą, na Twojej obecności. On chce Ci pokazać, że naprawdę jesteś najważniejszy. Ważniejszy niż wszystkie formuły modlitewne, "sposoby odbywania modlitwy", techniki. Ważniejszy niż cały Twój "pobożny warsztat". Nie zapełniaj modlitwy milczenia niepotrzebnymi i pustymi słowami. "Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi, jak poganie. Są oni przekonani, że przez wzgląd na własne wielomówstwo zostaną wysłuchani" - zobacz na własnej skórze, co mogą znaczyć te słowa.

Ojciec Piotr z Tyńca

   

Wasze komentarze:
 Aleksander: 03.12.2012, 11:11
 ''Modlitwa milczenia to dotknięcie własnego: Pragnę!". No dobrze, ale gdy pragnę, nawet najbardziej wzniośle, bo Boga Samego, czyż już nie opuszczamy krainy milczenia? Wejść w ''obłok milczenia'', to także nie pragnąc - bo jest jednością.
 Anna: 30.08.2012, 21:45
 Jesli jest pustka w sercu,to duzo miejsca na milosierdzie BOZE
 Anna: 30.08.2012, 21:43
 Jesli jest pustka w sercu,to duzo miejsca na milosierdzie
 29 5 2012 emm: 29.05.2012, 13:52
 puistki w sercu w myslach nie chce nic od njkogo tesknie za mezem synami i dziewczynami tak mi ich brak przepraszam ich za to
 Magda: 22.05.2012, 16:10
 Pustka... wielki obszar niewypełnionej pustki... jakbym szła przez ciemną dolinę. Jezu Panie mój, proszę o odrobinę radości... bo już nie mogę.
 lena 16.11.2011: 16.11.2011, 16:30
 kocham cię mój Jezu zawsze jesteś przy mnie kiedy cię potrzebuję,czuję twoją obecność i miłość dziękuję za wszystko
 potrzebujący: 10.11.2011, 08:50
 PANIE BOŻE WYSŁUCHAJ MNIE..............
 ewa 2011: 22.10.2011, 11:31
 PANIE TAK TRUDNO MI WYRAZIC CO POWIEDZIEC CIAGLE CIE O COS PROSZE I NIE POTRAFIE TAK ZALUJE MOICH SLOW KTORE CIE ZRANILY CZY TY MI WYBACZYSZ ZAWSZE STARALAM SIE BYC SZCZERA WOBEC SIEBIE JESTES W MYCH MYSLACH I SLOWACH TO DLACZEGO CIAGLE COS ZROBIE POWIEM CZEGO POZNIEJ ZALUJE NIE POZWOL BYM CIAGLE COS ZROBILA I MOWILA NIE TAK ZNOW NARZEKALAM NA SIEBIE SYNOW PRZED ZNJAJOMA TY PEWNIE TO SLYSZALES POZWOL MI ZNOW DZIELIC SIE Z MOIMI RADOSCIAMI I SZCZESCIEM SYNOW BY MOJE SLOWA NIE ZASMOCALY A MOJE MYSLI DAWALY RADOSC MNIE MOIM BLISKIM BY KAZDY CZOL PRZY MNIE I W MEJ OBECNOSCI SZCZESCIE MILOSC RADOSC W DOMU W PRACY W DRODZE WIEM ZE NIE JESTEM WAZNA DLA CIEBIE BO CO JA MOGE WIEC PRZYJMIJ MOJE I BLISKICH SMOTKI ZYCZE WSZYSTKIM WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO I NIECH TO PLYNIE ZDOBRYCH UCZYNKOW MOZE MNIE ZROZUMIESZ
 Casimir: 20.10.2011, 13:44
 Jezu Ty znasz moje milczenie w życiu,zawsze i wszędzie. We wszelkim zgromadzeniu jestem ukryty. To mój przeciwnik głośno krzyczy,bo z ludźmi jest nieobyty. Dołki on kopie pode Mną by wpędzić Mnie w rozpacz ciemną.

 Tadeusz: 22.09.2011, 21:10
 Ja najmocniej kocham Cię Panie Jezu w ciszy i spokoju
 TOME: 15.06.2011, 19:52
 PANIE JEZU TY WIESZ O CO CIE PROSZE BLAGAM UFAM TOBIE
 nina: 03.06.2011, 11:51
 no i się popłakałam........
 ***: 05.04.2011, 17:27
 Panie, proszę przyjmij moje milczenie,sercem mówię do Ciebie,bo tylko Ty znasz serce człowieka
 ZONA: 08.03.2011, 15:49
 PANIE JEZU MATKO NAJSWIETSZ A PROSZE CIE POMOZ MI W MOIM MALRZENSTWIE NAWROC MOJEGO MEZA ZE ZLEGO NALOGU I PRZYZWYCZAJENIA BARDZO CIE PROSZE
 marzena21112010: 21.11.2010, 19:31
 panie jezu kocham cie ty wiesz co kazdemu z nas jest potrzebne.
 3112010 ewa: 03.11.2010, 13:27
 SWIETY ANIELE STROZU POMOZ POTRZEBUJE CIAGLEGO WSPARCIA I MILOSCI POWIERZAM SIEBIE I RODZINE DAJ MI WIARE I ZNAK ZE POTRAFIE
 3112010 ewa: 03.11.2010, 13:21
 SWIETY ANIELE STROZU POMOZ
 ami-san: 25.10.2010, 21:46
 Praktykuję taką modlitwę od 1/2 roku polecam. Przede wszystkim sprawia, że po takiej modlitwie trudno jest świadomie grzeszyć. Albo wyrzekam się takiej modlitwy albo nie grzeszę - ten warunek jest we mnie a nie na zewnątrz mnie w formie przykazań. Jest w jakiś sposób niesamowita, bardzo pociągająca, delikatna, wierna, szczera, uwalniająca, ciepła, odnajduję się w niej, i czuję się odnajdywany. Jest tez trudna.
 dorota: 19.09.2010, 11:16
 Panie ,teraz muszę zmuszać się, aby zachować milczenie, lecz wiem, że później zrodzi się coś(jeśli tylko zechcesz) co pociągnie mnie ku milczeniu. Boże mój proszę,daj mi doświadczyć tego "czegoś",które rodzi się z MILCZENIA - amen.
 Krystyna: 28.08.2010, 17:49
 Trudna jest taka modlitwa...sproboje...tylko TY DUCHU SWIETY prosze przyjdz otworz moje uszy i serce abym mogla zrozumiec i uslyszec TE CISZE ....prosze przyjdz .
[1] [2] (3) [4] [5]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej