Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jan Paweł II o przeżywaniu bezpłodności

Jan Paweł II o przeżywaniu bezpłodności Cierpienie małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci lub obawiają się przyjścia na świat dziecka upośledzonego, jest doświadczeniem, które winno być przez wszystkich rozumiane i odpowiednio oceniane. Pragnienie posiadania dziecka przez małżonków jest czymś naturalnym. Wyraża się w nim powołanie do ojcostwa i macierzyństwa, wpisane w miłość małżeńską. Owo pragnienie może być jeszcze silniejsze w przypadku par małżeńskich dotkniętych nieuleczalną bezpłodnością. Jednakże małżeństwo nie daje małżonkom prawa do posiadania dziecka, lecz tylko prawo do podejmowania aktów naturalnych, które same przez się służą przekazywaniu życia.

Tego rodzaju prawo do posiadania dziecka sprzeciwiałoby się jego godności i naturze. Dziecko nie jest rzeczą, która należy się małżonkom, nie może być ono uważane za własność. Jest raczej darem małżeństwa, i to "największym", najbardziej żywym świadectwem wzajemnego oddania się bezinteresownego rodziców. Z tego tytułu dziecko ma prawo - jak wspomniano - być owocem aktu właściwego miłości małżeńskiej rodziców i jako osoba od momentu swego poczęcia mieć również prawo do szacunku.

Bezpłodność jednak, niezależnie od jej przyczyn i związanych z nią prognoz, jest ciężką próbą. Wspólnota wierzących powołana jest do oświecenia i podtrzymania na duchu tych wszystkich, którzy nie mogą zrealizować uprawnionego dążenia do macierzyństwa i ojcostwa. Małżonkowie znajdujący się w tej bolesnej sytuacji powołani są do ujrzenia w niej okazji do szczególnego uczestnictwa w Krzyżu Pana, źródle duchowej płodności. Bezpłodne pary małżeńskie nie powinny zapominać o tym, że "także wówczas, kiedy zrodzenie potomstwa nie jest możliwe, życie małżeńskie nie traci z tego powodu swojej wartości. Niepłodność fizyczna może bowiem dostarczyć małżonkom sposobności do innej, ważnej służby na rzecz życia osoby ludzkiej, jak na przykład adopcja, różne formy pracy wychowawczej, niesienie pomocy innym rodzinom czy dzieciom ubogim lub upośledzonym.". (Jan Paweł II, Familiaris consortio)

Wielu badaczy podejmowało walkę z bezpłodnością. Broniąc w pełni godności ludzkiego przekazywania życia, niektórzy z nich uzyskali wyniki, które w przeszłości uważano za nieosiągalne. Zachęca się ludzi do kontynuowania badań, aby zapobiec przyczynom bezpłodności, umożliwić jej leczenie, by małżonkowie niepłodni mogli stać się zdolni do prokreacji, zachowując swą osobową godność, a także godność dziecka.

(Kongregacja Nauki Wiary: "Donum vitae.
Instrukcja o szacunku dla rodzącego się życia
ludzkiego i o godności jego przekazywania")

Rodziny chrześcijańskie, które widzą we wszystkich ludziach dzieci wspólnego Ojca Niebieskiego, będą wielkodusznie wychodzić naprzeciw dzieciom innych rodzin, pomagając im i kochając je niejako obcych, ale jako członków jednej rodziny dzieci Bożych. W ten sposób rodzice chrześcijańscy będą mogli rozszerzyć zasięg swej miłości poza więź ciała i krwi, uznając związki wywodzące się z ducha, które rozwiną się w konkretną służbę dzieciom innych rodzin, często pozbawionych środków do życia.

Rodziny chrześcijańskie winna ożywiać większa gotowość do adopcji i przysposobienia dzieci pozbawionych rodziców czy też opuszczonych: podczas gdy te dzieci, odnajdując na nowo ciepło uczuć rodzinnych, zaznają pełnego miłości opatrznościowego ojcostwa Boga, świadczonego przez rodziców chrześcijańskich. Wzrastając w atmosferze pogody i ufności, cała rodzina zostanie ubogacona wartościami duchowymi poszerzonego braterstwa.

Przedstawiony obraz ukazuje rodzinom szerokie pole działania. Bardziej jeszcze aniżeli opuszczenie dzieci niepokoi dzisiaj marginalizacja społeczna i kulturowa, boleśnie uderzająca starych, chorych, upośledzonych, narkomanów, byłych więźniów itd.

W ten sposób poszerza się niepomiernie horyzont ojcostwa i macierzyństwa rodzin chrześcijańskich: ich miłość płodna duchowo podejmuje wyzwanie tych i innych naglących potrzeb naszych czasów. Chrystus Pan, wraz z rodzinami i przez nie, nadal ma "współczucie" dla rzesz.

("Familiaris consortio", 41)

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 11 września 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Wojciech : 11.12.2022, 23:49
 Dla Boga wszystko jest możliwe! My na pierwszego syna Mateusza czekałyśmy 12 lat, po kolejnych dwóch urodził się Paweł. Błogosławieństwa +
 BeaT: 07.01.2020, 18:47
 Ojcze Święty jesteś bliżej Boga, dopomóż nam w sprawie dzieciątka
 Ewelina: 18.10.2019, 20:02
 Ojcze święty wyprosiłam swojego 10 letniego synka u ciebie błagam.o rodzeństwo dla niego ..od dwóch lat bezskutecznie.
 Natalia : 24.07.2019, 12:48
 Ojcze Święty Proszę, pomóż nam w walce o cud rodzicielstwa.
 Magda: 18.04.2019, 13:12
 Ojcze Święty proszę pomóż nam, aby nasza córka miała rodzeńswto, tak długo się staramy bezowocnie.
 Monika : 02.04.2019, 20:04
 Ojcze Święty proszę o modlitwę za nas oraz błogosławieństwo naszej trójki byśmy mogli doczekać szczęśliwego rozwiązania. Prosimy o wstawienictwo się za nas do Boga naszego Ojca .
 Justyna: 02.04.2018, 21:38
 Święty Janie Pawle II , Proszę całym mym sercem i duszą byś wstawił się za nami i aby następnym razem nasz CUD mógł przyjść na świat. Opiekuj się proszę naszymi czterema Aniołkami.
 Barbara: 24.07.2017, 14:56
 Ojcze Święty proszę o wstawiennictwo u Boga i wyproszenie łaski uzdrowienia mojego męża Marcina z bezpłodności, odsunięcia wszelkich przeszkód i dar rodzicielstwa dla nas
 EWELINA: 06.06.2017, 19:11
 Ojcze Święty błagam o dar macierzyństwa. Proszę o modlitwę i wstawiennictwo u Boga w tej sprawie.


 Ewa: 02.04.2017, 19:32
 Święty Janie Pawle II w rocznicę Twojej śmierci proszę Cie o dar macierzyństwa, ale nie moja, ale Boża wola niech sie stanie.
 mariola: 19.03.2017, 22:45
  Ojcze Święty bardzo Cię proszę o cud macierzyństwa Jezu Ufam Tobie
 Ewelina: 22.01.2017, 22:42
 Ojcze Święty proszę cie o zdrowie i dar macierzyństwa. Proszę Się z całego serca o wstawiennictwo i modlitwę za nas. Tak bardzo pragniemy zostać rodzicami
 Ewelina: 22.01.2017, 22:41
 Ojcze Święty proszę cie o zdrowie i dar macierzyństwa. Proszę Się z całego serca o wstawiennictwo i modlitwę za nas. Tak bardzo pragniemy zostać rodzicami
 Magda: 26.10.2016, 13:20
 Janie Pawle II, błagam o dar macierzyństwa, aby nasze małżeństwo było płodne i wydało na świat owoce miłości. Proszę Cię o wstawiennictwo za naszą małżeńską miłością, aby przetrwało ten bardzo trudny czas... Bóg zapłać !!
 Mała: 17.07.2016, 21:41
 Proszę... o miłość... o dziecko... o wybaczenie
 Mała: 17.07.2016, 21:39
 Proszę... o miłość... o dziecko... o wybaczenie
 beata: 24.01.2016, 18:18
 Ojcze Święty pomóż mi wyprosić u Pana Boga abyśmy poczęli zdrowe dziecko
 halina: 15.01.2016, 23:32
 Drogi Ojcze Święty uproś nam łaskę rodzicielstwa na którą tak długoczekamy
 j: 07.01.2016, 14:28
 Ojcze Święty prosimy Cię o dar potomstwa. Jedno dzieciątko już straciliśmy mamy swojego małego aniołka. Ześlij nam jeszcze raz dzieciątko i pozwól nam cieszyć się z rodzicielstwa. Wstaw się za nami u Pana Boga
 Sabina : 28.07.2015, 18:37
 Ojcze swiety tak dlugo staramy sie o dziecko, prosze cie o wstawiennictwo w moim malzenstwie o dluvo oczekiwane dzieciatko.
(1) [2] [3] [4] [5] [6]


Autor

Treść

Nowości

św. Robert z Molesmeśw. Robert z Molesme

Modlitwa do bł. Klary GambacortaModlitwa do bł. Klary Gambacorta

Modlitwa do św. Katarzyny TekakwithaModlitwa do św. Katarzyny Tekakwitha

Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?

Za wiarę trzeba cierpiećZa wiarę trzeba cierpieć

Nowa Bazylika Świętego Apolinarego w RawennieNowa Bazylika Świętego Apolinarego w Rawennie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej