Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jan Paweł II o przeżywaniu bezpłodności

Jan Paweł II o przeżywaniu bezpłodności Cierpienie małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci lub obawiają się przyjścia na świat dziecka upośledzonego, jest doświadczeniem, które winno być przez wszystkich rozumiane i odpowiednio oceniane. Pragnienie posiadania dziecka przez małżonków jest czymś naturalnym. Wyraża się w nim powołanie do ojcostwa i macierzyństwa, wpisane w miłość małżeńską. Owo pragnienie może być jeszcze silniejsze w przypadku par małżeńskich dotkniętych nieuleczalną bezpłodnością. Jednakże małżeństwo nie daje małżonkom prawa do posiadania dziecka, lecz tylko prawo do podejmowania aktów naturalnych, które same przez się służą przekazywaniu życia.

Tego rodzaju prawo do posiadania dziecka sprzeciwiałoby się jego godności i naturze. Dziecko nie jest rzeczą, która należy się małżonkom, nie może być ono uważane za własność. Jest raczej darem małżeństwa, i to "największym", najbardziej żywym świadectwem wzajemnego oddania się bezinteresownego rodziców. Z tego tytułu dziecko ma prawo - jak wspomniano - być owocem aktu właściwego miłości małżeńskiej rodziców i jako osoba od momentu swego poczęcia mieć również prawo do szacunku.

Bezpłodność jednak, niezależnie od jej przyczyn i związanych z nią prognoz, jest ciężką próbą. Wspólnota wierzących powołana jest do oświecenia i podtrzymania na duchu tych wszystkich, którzy nie mogą zrealizować uprawnionego dążenia do macierzyństwa i ojcostwa. Małżonkowie znajdujący się w tej bolesnej sytuacji powołani są do ujrzenia w niej okazji do szczególnego uczestnictwa w Krzyżu Pana, źródle duchowej płodności. Bezpłodne pary małżeńskie nie powinny zapominać o tym, że "także wówczas, kiedy zrodzenie potomstwa nie jest możliwe, życie małżeńskie nie traci z tego powodu swojej wartości. Niepłodność fizyczna może bowiem dostarczyć małżonkom sposobności do innej, ważnej służby na rzecz życia osoby ludzkiej, jak na przykład adopcja, różne formy pracy wychowawczej, niesienie pomocy innym rodzinom czy dzieciom ubogim lub upośledzonym.". (Jan Paweł II, Familiaris consortio)

Wielu badaczy podejmowało walkę z bezpłodnością. Broniąc w pełni godności ludzkiego przekazywania życia, niektórzy z nich uzyskali wyniki, które w przeszłości uważano za nieosiągalne. Zachęca się ludzi do kontynuowania badań, aby zapobiec przyczynom bezpłodności, umożliwić jej leczenie, by małżonkowie niepłodni mogli stać się zdolni do prokreacji, zachowując swą osobową godność, a także godność dziecka.

(Kongregacja Nauki Wiary: "Donum vitae.
Instrukcja o szacunku dla rodzącego się życia
ludzkiego i o godności jego przekazywania")

Rodziny chrześcijańskie, które widzą we wszystkich ludziach dzieci wspólnego Ojca Niebieskiego, będą wielkodusznie wychodzić naprzeciw dzieciom innych rodzin, pomagając im i kochając je niejako obcych, ale jako członków jednej rodziny dzieci Bożych. W ten sposób rodzice chrześcijańscy będą mogli rozszerzyć zasięg swej miłości poza więź ciała i krwi, uznając związki wywodzące się z ducha, które rozwiną się w konkretną służbę dzieciom innych rodzin, często pozbawionych środków do życia.

Rodziny chrześcijańskie winna ożywiać większa gotowość do adopcji i przysposobienia dzieci pozbawionych rodziców czy też opuszczonych: podczas gdy te dzieci, odnajdując na nowo ciepło uczuć rodzinnych, zaznają pełnego miłości opatrznościowego ojcostwa Boga, świadczonego przez rodziców chrześcijańskich. Wzrastając w atmosferze pogody i ufności, cała rodzina zostanie ubogacona wartościami duchowymi poszerzonego braterstwa.

Przedstawiony obraz ukazuje rodzinom szerokie pole działania. Bardziej jeszcze aniżeli opuszczenie dzieci niepokoi dzisiaj marginalizacja społeczna i kulturowa, boleśnie uderzająca starych, chorych, upośledzonych, narkomanów, byłych więźniów itd.

W ten sposób poszerza się niepomiernie horyzont ojcostwa i macierzyństwa rodzin chrześcijańskich: ich miłość płodna duchowo podejmuje wyzwanie tych i innych naglących potrzeb naszych czasów. Chrystus Pan, wraz z rodzinami i przez nie, nadal ma "współczucie" dla rzesz.

("Familiaris consortio", 41)

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 8 maja 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 L i K: 25.04.2013, 08:21
  Ojcze Święty daj mi sile i wiarę, pomoz mi utrzymac ciążę , nie pozwol abym znow poronila. Badz ze mna. Prosze o wstawiennictwo. Prosimy o dzieciatko Lidia
 Astor: 09.04.2013, 20:39
 Boże , spraw Abyśmy My Wszyscy nie dali się złapać w sidła szatana, aby nasze pragnienia nie przysłoniły twoich prawd i nie zwiodły z drogi do Ciebie. Daj nam siłę byśmy mieli tę odwagę i powtórzyć za Hiobem " Choć by mnie zabił - nie zwątpię!" Nas mężów oświeć abyśmy znaleźli słowa które dodadzą otuchy naszym żonom, a przez to wiarę dla nich. Jezu Ufamy tylko Tobie.
 Damian: 03.04.2013, 18:47
 Błogosławiony Janie Pawle II od trzech lat staramy się o potomstwo. Wraz z żoną prosimy o wstawiennictwo dla nas w intencji łaski macierzyństwa. Z całego serca pragniemy być rodzicami. Ojcze Święty pomóż. Módl się za nami.
 AiM: 18.03.2013, 16:49
 Kochany Ojcze Święty pomóż nam...
 Elżbieta: 20.01.2013, 19:12
 Janie Pawle II prosimy Cię, uproś Pana życia dla nas o potomstwo. Prosimy z całego serca
 AiS: 16.01.2013, 22:14
 Błogosławiony Janie Pawle II proszę o umocnienie naszej Wiary, by w tych trudnych dla nas chwilach nie zwątpić, daj siłę dla nas obojga do modlitwy i starań, Módl się za nami
 Anna z Krosna: 06.01.2013, 16:29
 Kochany Ojcze Święty Janie Pawle II, proszę Cię wstaw się za nami u Pana Boga, bym z mężem Markiem i naszym biologicznym synem Karolem adoptowali dziecko, które będzie zdolne do miłości ..., które nas pokocha ...
 magdalena: 26.12.2012, 23:20
 Kochany Ojcze Święty Janie Pawle II wstaw się u Boga za nami w naszych modlitwach .Prosimy o dar macierzyństwa .Wierzymy ,że Bóg nas nie opuści .Tak długo prosimy...
 Małgosia : 20.11.2012, 13:03
 Z całego serca pragniemy być rodzicami wraz z mężem Boże obdarz nas Twoim błogosławieństwem i lasami ... Prosimy Cię Panie ...Ament ...


 AB: 05.11.2012, 22:39
 Błogosławiony Janie Pawle II, proszę o wstawiennictwo w modlitwach do Najświętszego Pana i Maryi, Matki Jego o cud potomstwa dla moich Sióstr i ich Mężów. To tak wspaniały dar, z którym wiąże się miłość jakiej nie da opisać się słowami. Dziękując za dar macierzyństwa jakim ja zostałam obdarowana pozostaję w modlitwie o cud rodzicielstwa dla moich bliskich.
 AB: 05.11.2012, 22:37
 Błogosławiony Janie Pawle II, proszę o wstawiennictwo w modlitwach do Najświętszego Pana i Maryi, Matki Jego o cud potomstwa dla moich Sióstr i ich Mężów. To tak wspaniały dar, z którym wiąże się miłość jakiej nie da opisać się słowami. Dziękując za dar macierzyństwa jakim ja zostałam obdarowana pozostaję w modlitwie o cud rodzicielstwa dla moich bliskich.
 Justyna: 27.08.2012, 22:41
 Boże kochany proszę Cię o potomstwo, które pragniemy obdarzyć naszą miłością! To nasze największe marzenie... Modlę się o ten dar każdego dnia! PROSZĘ BŁAGALNIE
 Gosia: 24.08.2012, 09:40
 Błogosławiony Ojcze Święty Janie Pawle II proszę wstaw się za nami u Boga Ojca i Najświętszej Marii Panny wyproś nam dar macierzyństwa, tak bardzo pragniemy zostać rodzicami.
 Kasia : 13.08.2012, 21:02
 Panie Boze prosze Ciebie o dar potomstwa dla moim przyjaciol i blogosla ich wspieraj i pomagaj w ich dazeniu !
 Dorota: 13.08.2012, 14:45
 Ojcze Święty, błogosławiony Janie Pawle II wyproś nam dar upragnionego potomstwa. Wzmocnij nasza wiarę Dorota i Janusz
 Mariya: 06.08.2012, 11:49
 Błogosławiony Ojcze! Wyproś nam dar rodzicielstwa! Módl się za nami!
 Magda: 04.07.2012, 14:17
 Kochany Janie Pawle II wyproś łaskę macierzyństwa i ojcostwa dla kuzynki Kasi i brata Marcina oraz łaskę cierpliwości w oczekiwaniu na ukochane dzieci
 Anita i Tomek: 16.05.2012, 11:37
 Kochany Janie Pawle II prosimy Cie z całego serca, abyś wyprosił u Boga Wszechmogącego upragnionego nam Dziecka. Prosimy Cię z całego Serca !!!
 Teresa Sebastian: 11.05.2012, 15:08
 Ojcze św Janie Pawle II proszę z całych sił o wstawiennictwo dla nas w intencji łaski macierzyństwa
 Mamusia: 07.05.2012, 22:37
 Ojcze Święty proszę Cię o dobrego męża,który mnie wesprze duchowo i finansowo, abym nie musiała codziennie martwić się czy starczy nam na chleb i inne rzeczy,żeby ktoś nas pokochał (mam 8 letnie dziecko),bo brakuje nam pełnej rodziny.Ojcze Święty pomóż!
[1] [2] (3) [4] [5] [6]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Tomasza ApostołaModlitwa do św. Tomasza Apostoła

Litania do św. Tomasza ApostołaLitania do św. Tomasza Apostoła

Cywilizacja miłości ma ogarnąć światCywilizacja miłości ma ogarnąć świat

Co to znaczy, że Bóg jest miłością?Co to znaczy, że Bóg jest miłością?

Czy Bóg naprawdę nas kocha? I skąd wiemy, że Jemu zależy na nas?Czy Bóg naprawdę nas kocha? I skąd wiemy, że Jemu zależy na nas?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej