Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jan Paweł II o przeżywaniu bezpłodności

Jan Paweł II o przeżywaniu bezpłodności Cierpienie małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci lub obawiają się przyjścia na świat dziecka upośledzonego, jest doświadczeniem, które winno być przez wszystkich rozumiane i odpowiednio oceniane. Pragnienie posiadania dziecka przez małżonków jest czymś naturalnym. Wyraża się w nim powołanie do ojcostwa i macierzyństwa, wpisane w miłość małżeńską. Owo pragnienie może być jeszcze silniejsze w przypadku par małżeńskich dotkniętych nieuleczalną bezpłodnością. Jednakże małżeństwo nie daje małżonkom prawa do posiadania dziecka, lecz tylko prawo do podejmowania aktów naturalnych, które same przez się służą przekazywaniu życia.

Tego rodzaju prawo do posiadania dziecka sprzeciwiałoby się jego godności i naturze. Dziecko nie jest rzeczą, która należy się małżonkom, nie może być ono uważane za własność. Jest raczej darem małżeństwa, i to "największym", najbardziej żywym świadectwem wzajemnego oddania się bezinteresownego rodziców. Z tego tytułu dziecko ma prawo - jak wspomniano - być owocem aktu właściwego miłości małżeńskiej rodziców i jako osoba od momentu swego poczęcia mieć również prawo do szacunku.

Bezpłodność jednak, niezależnie od jej przyczyn i związanych z nią prognoz, jest ciężką próbą. Wspólnota wierzących powołana jest do oświecenia i podtrzymania na duchu tych wszystkich, którzy nie mogą zrealizować uprawnionego dążenia do macierzyństwa i ojcostwa. Małżonkowie znajdujący się w tej bolesnej sytuacji powołani są do ujrzenia w niej okazji do szczególnego uczestnictwa w Krzyżu Pana, źródle duchowej płodności. Bezpłodne pary małżeńskie nie powinny zapominać o tym, że "także wówczas, kiedy zrodzenie potomstwa nie jest możliwe, życie małżeńskie nie traci z tego powodu swojej wartości. Niepłodność fizyczna może bowiem dostarczyć małżonkom sposobności do innej, ważnej służby na rzecz życia osoby ludzkiej, jak na przykład adopcja, różne formy pracy wychowawczej, niesienie pomocy innym rodzinom czy dzieciom ubogim lub upośledzonym.". (Jan Paweł II, Familiaris consortio)

Wielu badaczy podejmowało walkę z bezpłodnością. Broniąc w pełni godności ludzkiego przekazywania życia, niektórzy z nich uzyskali wyniki, które w przeszłości uważano za nieosiągalne. Zachęca się ludzi do kontynuowania badań, aby zapobiec przyczynom bezpłodności, umożliwić jej leczenie, by małżonkowie niepłodni mogli stać się zdolni do prokreacji, zachowując swą osobową godność, a także godność dziecka.

(Kongregacja Nauki Wiary: "Donum vitae.
Instrukcja o szacunku dla rodzącego się życia
ludzkiego i o godności jego przekazywania")

Rodziny chrześcijańskie, które widzą we wszystkich ludziach dzieci wspólnego Ojca Niebieskiego, będą wielkodusznie wychodzić naprzeciw dzieciom innych rodzin, pomagając im i kochając je niejako obcych, ale jako członków jednej rodziny dzieci Bożych. W ten sposób rodzice chrześcijańscy będą mogli rozszerzyć zasięg swej miłości poza więź ciała i krwi, uznając związki wywodzące się z ducha, które rozwiną się w konkretną służbę dzieciom innych rodzin, często pozbawionych środków do życia.

Rodziny chrześcijańskie winna ożywiać większa gotowość do adopcji i przysposobienia dzieci pozbawionych rodziców czy też opuszczonych: podczas gdy te dzieci, odnajdując na nowo ciepło uczuć rodzinnych, zaznają pełnego miłości opatrznościowego ojcostwa Boga, świadczonego przez rodziców chrześcijańskich. Wzrastając w atmosferze pogody i ufności, cała rodzina zostanie ubogacona wartościami duchowymi poszerzonego braterstwa.

Przedstawiony obraz ukazuje rodzinom szerokie pole działania. Bardziej jeszcze aniżeli opuszczenie dzieci niepokoi dzisiaj marginalizacja społeczna i kulturowa, boleśnie uderzająca starych, chorych, upośledzonych, narkomanów, byłych więźniów itd.

W ten sposób poszerza się niepomiernie horyzont ojcostwa i macierzyństwa rodzin chrześcijańskich: ich miłość płodna duchowo podejmuje wyzwanie tych i innych naglących potrzeb naszych czasów. Chrystus Pan, wraz z rodzinami i przez nie, nadal ma "współczucie" dla rzesz.

("Familiaris consortio", 41)

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 8 maja 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Kasia: 19.09.2011, 22:39
 Błogosławiony Ojcze Święty prosimy o dar zajścia w ciąże po 3 latach starań. Cierpienie zaprowadziło mnie do nerwicy lękowej. Wierzę w to że w końcu nam się uda i będziemy szczęśliwymi rodzicami za Twoim wstawiennictwem. Módl się za nami
 Mariola: 19.09.2011, 17:34
 Ojcze święty, proszę Cię byś obdarzył dzieckiem mojego brata i jego żonę. Tak bardzo życzę im by mogli cieszyć się rodzicielstwem.
 Dokag: 16.08.2011, 00:57
 Ojcze Święty Janie Pawle II, prosimy za Twoim wstawiennictwemo dar macierzyństwa i ojcowstwa dla nas. Tak bardzo pragniemy mieć własne dzieci... Jezu, ufamy Tobie! Dorota i Rafał
 Ola: 13.08.2011, 23:36
 Ojcze Święty dziękujemy za wstawiennictwo. Po prawie 3 latach oczekiwania i licznych badaniach, stał się cud. Noszę Maleństwo pod sercem. Dla wszystkich cierpiących: ufajcie i módlcie się, choć cierpienie ogromne
 JiT: 19.07.2011, 09:47
 Ojcze Święty spraw abyśmy doczekali się daru jakim jest dzieciątko, prosimy z całego serca
 Iwona : 27.06.2011, 21:54
 Ojcze Święty proszę o dar macierzyństwa , czekamy już 8 lat, brak już sił na leczenie. Boże dopomóż.
 Aneta: 07.06.2011, 08:47
 Ojcze, błogosławiony Janie Pawle II wstaw się za nami u Boga Najświętszego by pobłogosławił nasze małżeństwo owocami miłości.
 Anna i Rafał: 16.05.2011, 19:35
 Błogosławiony Janie Pawle II, jeśli wola Pana Boga, wstawiaj się za nami o łaskę potomstwa, od 14 lat jesteśmy bezdzietnym małżeństwem
 Zosia: 04.05.2011, 22:09
 Najukochańszy Ojcze Święty, Błogosławiony Janie Pawle II proszę się o wstawinnictwo i o łaskę macierzyństwa. Starmy się z mężem już prawie 3 lata. Nie ma przyczyn naszej niepłodności a mimo wszystko nie bylo nam dane. Jets nam ciężko i dlatego prosimy Ciebie o ta łaskę.


 Zosia: 04.05.2011, 22:09
 Najukochańszy Ojcze Święty, Błogosławiony Janie Pawle II proszę się o wstawinnictwo i o łaskę macierzyństwa. Starmy się z mężem już prawie 3 lata. Nie ma przyczyn naszej niepłodności a mimo wszystko nie bylo nam dane. Jets nam ciężko i dlatego prosimy Ciebie o ta łaskę.
 joanna: 04.05.2011, 12:26
 Błogosławiony Ojcze Święty, proszę Cię o wstawiennictwo u Boga Najwyższego o dar macierzyństwa dla mnie. Miej mnie w swojej opiece.
 Sylwia i Andrzej: 30.04.2011, 12:49
 Nasz kochany Ojcze Swięty bardzo prosimy Cię o wstawiennictwo u Boga o upragnione dziecko. Prosimy Cię za pośrednictwem Twoim o siłe w tym trudnym dla nas czasie starań. Czuwaj nad nami i wspieraj nas ufamy że Bog obdarzy nas potomstwem. Obdarz nas upragnionym i zdrowym dzidziusiem. Amen
 Agnieszka: 23.02.2011, 15:25
 Czcigodny Ojcze Święty za Twoim wstawiennictwem z całego serca proszę Miłosierdzie Boże o łaski tak bardzo potrzebne do utrzymania ciąży, na którą oczekiwaliśmy tyle lat, może jeszcze nie wszystko rozumiemy, jakie Bóg ma dla nas plany, ale skoro drugi raz pozwolił nam dostąpić cudownej rzeczy poczęcia, z całej duszy proszę Ojca Świętego o uproszenie Łaski Świętej dla szczęśliwego narodzenia maleństwa i zagoszczenia w naszym domu. Zostań z nami....
 Agnieszka: 23.02.2011, 14:21
 Ojcze Święty proszę Cię o łaskę macierzyństwa abym mogła cieszyć się upragnionym potomstwem. Proszę Cię o zdrową pociechę tak bardzo tego pragnę!
 Agnieszka: 23.02.2011, 14:18
 Ojcze Święty proszę Cię o łaskę macierzyństwa aby jak inne matki i ojcowie mogła cieszyć się upragnionym potomstwem.
 Magda: 12.02.2011, 01:06
 Ojcze Święty za Twoim wstawiennictwem uproś u Pana łaskę rodzicielstwa jeśli taka jest jego wola.Polecam Cię Matce Najświętszej z Knock, która poprzez swoje objawienie w milczeniu dała wielu nadzieję na zmianę w ich życiu.I ja postanawiam za jej przykładem w milczeniu znosić swoje bóle i nie skarżyć się na nic a jedynie prosić Cię w cichości o wyjednanie dla nas tej łaski .Amen
 Justyna: 09.02.2011, 14:31
 Kochany Ojcze Swięty, wierzę że dopomożesz wszystkim małżeństwom, również i naszemu w otrzymaniu upragnionego daru potomstwa od dobrego Boga
 Sylwia: 25.01.2011, 08:10
 Ojcze Święty dopomóż nam w staraniach o dzidziusia, czuwaj nam nami i opiekuj się nami w tym trudnym dla nas czasie
 maria: 21.01.2011, 21:29
 Ojcze Święty choć czasu niewiele bo młodości ucieka pomódl się zemną o dar małego człowieka
 aga: 01.12.2010, 17:01
 Ojcze Swiety, wstaw się za mną w modlitwie o dar zdrowego dziecka, na które czekam wiele lat. dziekuję
[1] [2] [3] [4] (5) [6]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Tomasza ApostołaModlitwa do św. Tomasza Apostoła

Litania do św. Tomasza ApostołaLitania do św. Tomasza Apostoła

Cywilizacja miłości ma ogarnąć światCywilizacja miłości ma ogarnąć świat

Co to znaczy, że Bóg jest miłością?Co to znaczy, że Bóg jest miłością?

Czy Bóg naprawdę nas kocha? I skąd wiemy, że Jemu zależy na nas?Czy Bóg naprawdę nas kocha? I skąd wiemy, że Jemu zależy na nas?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej