Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jan Paweł II o przeżywaniu bezpłodności

Jan Paweł II o przeżywaniu bezpłodności Cierpienie małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci lub obawiają się przyjścia na świat dziecka upośledzonego, jest doświadczeniem, które winno być przez wszystkich rozumiane i odpowiednio oceniane. Pragnienie posiadania dziecka przez małżonków jest czymś naturalnym. Wyraża się w nim powołanie do ojcostwa i macierzyństwa, wpisane w miłość małżeńską. Owo pragnienie może być jeszcze silniejsze w przypadku par małżeńskich dotkniętych nieuleczalną bezpłodnością. Jednakże małżeństwo nie daje małżonkom prawa do posiadania dziecka, lecz tylko prawo do podejmowania aktów naturalnych, które same przez się służą przekazywaniu życia.

Tego rodzaju prawo do posiadania dziecka sprzeciwiałoby się jego godności i naturze. Dziecko nie jest rzeczą, która należy się małżonkom, nie może być ono uważane za własność. Jest raczej darem małżeństwa, i to "największym", najbardziej żywym świadectwem wzajemnego oddania się bezinteresownego rodziców. Z tego tytułu dziecko ma prawo - jak wspomniano - być owocem aktu właściwego miłości małżeńskiej rodziców i jako osoba od momentu swego poczęcia mieć również prawo do szacunku.

Bezpłodność jednak, niezależnie od jej przyczyn i związanych z nią prognoz, jest ciężką próbą. Wspólnota wierzących powołana jest do oświecenia i podtrzymania na duchu tych wszystkich, którzy nie mogą zrealizować uprawnionego dążenia do macierzyństwa i ojcostwa. Małżonkowie znajdujący się w tej bolesnej sytuacji powołani są do ujrzenia w niej okazji do szczególnego uczestnictwa w Krzyżu Pana, źródle duchowej płodności. Bezpłodne pary małżeńskie nie powinny zapominać o tym, że "także wówczas, kiedy zrodzenie potomstwa nie jest możliwe, życie małżeńskie nie traci z tego powodu swojej wartości. Niepłodność fizyczna może bowiem dostarczyć małżonkom sposobności do innej, ważnej służby na rzecz życia osoby ludzkiej, jak na przykład adopcja, różne formy pracy wychowawczej, niesienie pomocy innym rodzinom czy dzieciom ubogim lub upośledzonym.". (Jan Paweł II, Familiaris consortio)

Wielu badaczy podejmowało walkę z bezpłodnością. Broniąc w pełni godności ludzkiego przekazywania życia, niektórzy z nich uzyskali wyniki, które w przeszłości uważano za nieosiągalne. Zachęca się ludzi do kontynuowania badań, aby zapobiec przyczynom bezpłodności, umożliwić jej leczenie, by małżonkowie niepłodni mogli stać się zdolni do prokreacji, zachowując swą osobową godność, a także godność dziecka.

(Kongregacja Nauki Wiary: "Donum vitae.
Instrukcja o szacunku dla rodzącego się życia
ludzkiego i o godności jego przekazywania")

Rodziny chrześcijańskie, które widzą we wszystkich ludziach dzieci wspólnego Ojca Niebieskiego, będą wielkodusznie wychodzić naprzeciw dzieciom innych rodzin, pomagając im i kochając je niejako obcych, ale jako członków jednej rodziny dzieci Bożych. W ten sposób rodzice chrześcijańscy będą mogli rozszerzyć zasięg swej miłości poza więź ciała i krwi, uznając związki wywodzące się z ducha, które rozwiną się w konkretną służbę dzieciom innych rodzin, często pozbawionych środków do życia.

Rodziny chrześcijańskie winna ożywiać większa gotowość do adopcji i przysposobienia dzieci pozbawionych rodziców czy też opuszczonych: podczas gdy te dzieci, odnajdując na nowo ciepło uczuć rodzinnych, zaznają pełnego miłości opatrznościowego ojcostwa Boga, świadczonego przez rodziców chrześcijańskich. Wzrastając w atmosferze pogody i ufności, cała rodzina zostanie ubogacona wartościami duchowymi poszerzonego braterstwa.

Przedstawiony obraz ukazuje rodzinom szerokie pole działania. Bardziej jeszcze aniżeli opuszczenie dzieci niepokoi dzisiaj marginalizacja społeczna i kulturowa, boleśnie uderzająca starych, chorych, upośledzonych, narkomanów, byłych więźniów itd.

W ten sposób poszerza się niepomiernie horyzont ojcostwa i macierzyństwa rodzin chrześcijańskich: ich miłość płodna duchowo podejmuje wyzwanie tych i innych naglących potrzeb naszych czasów. Chrystus Pan, wraz z rodzinami i przez nie, nadal ma "współczucie" dla rzesz.

("Familiaris consortio", 41)

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 8 maja 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Marianna: 19.07.2015, 11:58
 Ojcze Święty proszę o wstawiennictwo, bardzo pragnę małego aniołka.
 Sylwia: 20.05.2015, 13:17
 Ojcze święty prosze o wstawiennictwo dla moich przyjaciół ktozy starają sie o dzidziusia.
 Sylwia: 19.05.2015, 23:59
 Ojcze święty prosze o wstawiennictwo dla moich przyjaciół ktozy starają sie o dzidziusia.
 Gosia: 28.04.2015, 13:41
 Ojcze Swiety pomoz i nam. Tak trudno nam jest powiekszyc rodzine.
 Justyna : 08.04.2015, 10:06
 Ojcze Święty błagam poprzez wstawiennictwo Matki Najświętszej wyproś dla nas łaskę poczęcia dzieciątka którego tak bardzo z mężem pragniemy Od 13 lat staramy sie o dziecko Głęboko wierze że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych i dzięki Tobie Ojcze możemy być pełnowartościową rodzina Prosze odsuń od mojego męża myśli o in vitro
 Beata: 20.02.2015, 22:06
 Kochany Ojcze Święty wstaw się za nami u Pana Boga i wyproś w naszym imieniu dar poczęcia całego i zdrowego dzieciątka.12 lat się już staramy i jesteśmy u kresu wytrzymałości Ojcze Święty wstaw się za Nami.
 Dorotka: 12.11.2014, 21:49
 Kochany Ojcze Swiety Janie Pawle II prosimy Cie o wstawiennictwo za nami u Boga i Matki Najswietszej abysmy dostali laske potomstwa w naszym malzenstwie, blagamy Ojcze Swiety
 Ania: 25.09.2014, 19:20
 Ojcze Święty prosimy Cię abyś wstawił się za nami i za naszym nienarodzonym dzidziusiem o szczęśliwy przebieg rozwiązania Bóg Zapłąć
 Monika: 23.09.2014, 03:15
 Dziękuję za mądrość i wskazówki płynące z czystego serca...


 M: 29.04.2014, 23:53
 Prosimy... Św. Janie Pawle II który jesteś patronem rodzin-pomóż nam swoim wstawiennictwem doświadczyć daru rodzicielstwa.
 iwona: 28.04.2014, 09:47
 Ojcze prosze o cud bo tylko to mi pozostaje.
 Dorota: 27.04.2014, 12:39
 Janie Pawle II tys już Swięty błagam Cię wśród tych wszystkich wołan usłysz i naszą prośbę o potomstwo!Wiem,że proszę o cud ale już tylko tyle mogę zrobić! Modlę się i wierze!
 Aleksandra: 25.04.2014, 09:22
 Błogosławiony Janie Pawle II, proszę Cię o wstawiennictwo w modlitwach do Boga Ojca i Maryi o cud zdrowego potomstwa i rodzeństwa dla moich dzieci. Całym sercem pragnę kolejnego dziecka, które na razie nie jest mi dane, ale wierzę, że za przyczyną Twojego wstawiennictwa ten cud się wydarzy tak bardzo tego pragnę. Módl się za nami....
 kasia : 14.04.2014, 23:29
 Ojcze święty dziękuję ci za dar macierzyństwa,za to że mam zdrowe dziecko.bardzo proszę za twoją przyczyną, abyśmy ponownie mogli zostać rodzicami ,tak bardzo pragniemy i czekamy,
 e: 03.02.2014, 17:37
 Ojcze Święty módl się za nas, pomóż wyjednać łaskę poczęcia i urodzenia zdrowego dziecka
 Anna: 21.09.2013, 13:51
 Ojcze Święty wstaw się za nami u Pana Boga aby obdarzył nas zdrowym potomstwem, straciliśmy troje dzieci które bardzo pragnęliśmy brakuje nam już sił jeszcze czeka mnie poważna operacja której bardzo się boimy wyproś u Pana Boga aby operacja która mnie czeka powiodła się po której będę mogła zajść w upragnioną ciążę i donosić z radością dzieciątko. Bóg Zapłać
 Tomasz: 21.08.2013, 15:01
 My przekazujemy życie Pan je daje! Błogosławiony nasz Rodaku pozwól przez swoje wstawiennictwo u Najcudowniejszej Matki Naszego Pana wyprosić dla nas potomstwo abyśmy nigdy nie musieli podejmować trudnych decyzji dotyczących rodzicielstwa.
 Kasia i Kamil: 29.05.2013, 08:33
 Prosze Cie bł.Janie Pawle II o pomoc naszej rodzinie, naszemu małżeństwu. Trudna droga przed nami. Z twoim słowem chcemy iść przez życie.
 Lidzia: 25.04.2013, 10:32
 Prosze o wstawiennictwo w naszych modlitwach.
 Lidzia: 25.04.2013, 10:16
 Prosze o wstawiennictwo w naszych modlitwach.
[1] (2) [3] [4] [5] [6]


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej