Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jan Paweł II o przeżywaniu bezpłodności

Jan Paweł II o przeżywaniu bezpłodności Cierpienie małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci lub obawiają się przyjścia na świat dziecka upośledzonego, jest doświadczeniem, które winno być przez wszystkich rozumiane i odpowiednio oceniane. Pragnienie posiadania dziecka przez małżonków jest czymś naturalnym. Wyraża się w nim powołanie do ojcostwa i macierzyństwa, wpisane w miłość małżeńską. Owo pragnienie może być jeszcze silniejsze w przypadku par małżeńskich dotkniętych nieuleczalną bezpłodnością. Jednakże małżeństwo nie daje małżonkom prawa do posiadania dziecka, lecz tylko prawo do podejmowania aktów naturalnych, które same przez się służą przekazywaniu życia.

Tego rodzaju prawo do posiadania dziecka sprzeciwiałoby się jego godności i naturze. Dziecko nie jest rzeczą, która należy się małżonkom, nie może być ono uważane za własność. Jest raczej darem małżeństwa, i to "największym", najbardziej żywym świadectwem wzajemnego oddania się bezinteresownego rodziców. Z tego tytułu dziecko ma prawo - jak wspomniano - być owocem aktu właściwego miłości małżeńskiej rodziców i jako osoba od momentu swego poczęcia mieć również prawo do szacunku.

Bezpłodność jednak, niezależnie od jej przyczyn i związanych z nią prognoz, jest ciężką próbą. Wspólnota wierzących powołana jest do oświecenia i podtrzymania na duchu tych wszystkich, którzy nie mogą zrealizować uprawnionego dążenia do macierzyństwa i ojcostwa. Małżonkowie znajdujący się w tej bolesnej sytuacji powołani są do ujrzenia w niej okazji do szczególnego uczestnictwa w Krzyżu Pana, źródle duchowej płodności. Bezpłodne pary małżeńskie nie powinny zapominać o tym, że "także wówczas, kiedy zrodzenie potomstwa nie jest możliwe, życie małżeńskie nie traci z tego powodu swojej wartości. Niepłodność fizyczna może bowiem dostarczyć małżonkom sposobności do innej, ważnej służby na rzecz życia osoby ludzkiej, jak na przykład adopcja, różne formy pracy wychowawczej, niesienie pomocy innym rodzinom czy dzieciom ubogim lub upośledzonym.". (Jan Paweł II, Familiaris consortio)

Wielu badaczy podejmowało walkę z bezpłodnością. Broniąc w pełni godności ludzkiego przekazywania życia, niektórzy z nich uzyskali wyniki, które w przeszłości uważano za nieosiągalne. Zachęca się ludzi do kontynuowania badań, aby zapobiec przyczynom bezpłodności, umożliwić jej leczenie, by małżonkowie niepłodni mogli stać się zdolni do prokreacji, zachowując swą osobową godność, a także godność dziecka.

(Kongregacja Nauki Wiary: "Donum vitae.
Instrukcja o szacunku dla rodzącego się życia
ludzkiego i o godności jego przekazywania")

Rodziny chrześcijańskie, które widzą we wszystkich ludziach dzieci wspólnego Ojca Niebieskiego, będą wielkodusznie wychodzić naprzeciw dzieciom innych rodzin, pomagając im i kochając je niejako obcych, ale jako członków jednej rodziny dzieci Bożych. W ten sposób rodzice chrześcijańscy będą mogli rozszerzyć zasięg swej miłości poza więź ciała i krwi, uznając związki wywodzące się z ducha, które rozwiną się w konkretną służbę dzieciom innych rodzin, często pozbawionych środków do życia.

Rodziny chrześcijańskie winna ożywiać większa gotowość do adopcji i przysposobienia dzieci pozbawionych rodziców czy też opuszczonych: podczas gdy te dzieci, odnajdując na nowo ciepło uczuć rodzinnych, zaznają pełnego miłości opatrznościowego ojcostwa Boga, świadczonego przez rodziców chrześcijańskich. Wzrastając w atmosferze pogody i ufności, cała rodzina zostanie ubogacona wartościami duchowymi poszerzonego braterstwa.

Przedstawiony obraz ukazuje rodzinom szerokie pole działania. Bardziej jeszcze aniżeli opuszczenie dzieci niepokoi dzisiaj marginalizacja społeczna i kulturowa, boleśnie uderzająca starych, chorych, upośledzonych, narkomanów, byłych więźniów itd.

W ten sposób poszerza się niepomiernie horyzont ojcostwa i macierzyństwa rodzin chrześcijańskich: ich miłość płodna duchowo podejmuje wyzwanie tych i innych naglących potrzeb naszych czasów. Chrystus Pan, wraz z rodzinami i przez nie, nadal ma "współczucie" dla rzesz.

("Familiaris consortio", 41)

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 8 maja 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Magda: 06.05.2012, 21:24
 Ojcze Święty Janie Pawle II prosimy Cię z całego serca o dar potomstwa! Staramy się od trzech lat...Proszę Cię wysłuchaj naszej prośby. Módl się za nami!
 Janusz: 24.04.2012, 16:19
 Ojcze Święty niech będzie wola Boża, proszę pomóż mi zrozumie, że może nie będzie nam to dane. módl się za nami
 Małżonkowie odprawie 6 latczek: 02.04.2012, 22:07
 Bł. Janie Pawle II wyproś, wstawiaj się za nami, byśmy mogli doczekać się zdrowego potomstwa. Módlsię za nami i za wszystkim,którzy cierpią z powodu bezpłodności. "U Boga niema nic niemożliwego"
 MAŁGOSIA I SZYMEK: 02.04.2012, 20:56
 Błogosławiony Ojcze ŚWIĘTY bardzo prosimy udziel nam daru rodzicielstwa tak bardzo chcielibysmy zostac rodzicami.daj nam dużo wiary i cierpliwosci .
 Ula i Jacek: 22.03.2012, 22:39
 Błogosławiony Janie Pawle II, nie przestajemy prosić o Twoje wstawiennictwo o cud macierzyństwa i ojcostwa. Módl się za nami
 Asia: 22.03.2012, 14:28
 Błogosławiony Ojcze Święty Janie Pawle II proszę Cię o to byśmy z mężem mogli stać się rodzicami. Proszę Cię, czekamy już 4 lata.
 Joanna: 21.03.2012, 10:06
 Kochany Ojcze Święty Janie Pawle II proszę Cię z całego serca wsatw się za mną i za moją bratową u Pana Boga o dar macierzyństwa
 siostra : 18.03.2012, 10:23
 Kochany Ojcze Święty proszę o dar macierzyństwa dla mojej siostry, są już bezsilni, bardzo chcą mieć upragnione potomstwo, dopomóż...
 Marta: 12.03.2012, 09:24
 święty Janie Pawle błagam z całego serca uproś nam u Pana Boga aby nas obdarował jeszcze raz tym cudem czyli zajścia w ciążę Św Janie Pawle błagam dopomóż nam


 J-P: 21.02.2012, 20:27
 Błogosławiony Ojcze! Wyproś nam dar rodzicielstwa!
 Marzena: 16.01.2012, 13:37
  KOCHANY OJCZE ŚWIĘTY SPRAW ABYŚMY DOCZEKALI SIĘ UPRAGNIONEGO DZIECKA PROSZĘ Z CAŁEGO SERCA
 anna: 19.12.2011, 23:18
 Ojcze Święty prosimy Cie wstaw sie u Boga Ojca w naszej jakze trudnej sprawie..prosimy o dar potomstwa, o sile w walce z nieuleczalna choroba i o umocnienie naszej wiary Modlimy sie kazdego dnia,,czasem niestety brakuje wiary,sily.. Anna i Marcin
 anna: 19.12.2011, 23:05
 Ojcze Święty prosimy Cie wstaw sie u Boga Ojca w naszej jakze trudnej sprawie..prosimy o dar potomstwa, o sile w walce z nieuleczalna choroba i o umocnienie naszej wiary Modlimy sie kazdego dnia,,czasem niestety brakuje wiary,sily.. Anna i Marcin
 AGA: 25.11.2011, 19:57
 BŁAGAMY O DAR ZDROWEGO DZIECKA TAK BARDZO NA NIE CZEKAMY CZASAMI JUŻ BRAK SIŁ PROSIMY TEŻ I O NIE I O OPIEKĘ NAD CAŁĄ NASZĄ RODZINĄ KOCHAMY CIĘ OJCZE ŚWIĘTY
 JOANNA: 21.11.2011, 19:48
 KOCHANY OJCZE ŚWIĘTY SPRAW ABYŚMY DOCZEKALI SIĘ UPRAGNIONEGO DZIECKA PROSZĘ Z CAŁEGO SERCA
 ufający małżonkowie: 02.11.2011, 13:44
 Błagamy Cię Boże za wstawiennictwem Błogoslawionego Jana Pawla II o Dar Dziecka. Amen
 Magdzia: 18.10.2011, 14:52
 Kochany Ojcze. Bardzo Cie prosze o laske potomstwa. Nikt nie jest w stanie zrozumiec pustke w sercu, ktora nosze kazdego dnia. Wstaw sie za nami. Nie zapomnij o nas.
 Wasyla: 10.10.2011, 14:00
 Ojcze Święty wstaw się za nami u Pana. Jeśli wolą Bożą nie jest spełnienie naszego błagania prosimy choć o ulgę w cierpieniach i zapełnienie pustego miejsca w duszach, nie pozwól byśmy zgorzknieli i stali się zimni. Boże za wstawiennictwem Twojego sługi pomóż przetrwać.
 Anna: 29.09.2011, 00:23
 Ojcze Święty proszę o dar potomstwa
 Jola: 23.09.2011, 16:56
 Ojcze Święty z całego serca błagam Cię za twoim wstawiennictwem o dar zdrowych dzieci, które gorąco pragnę.
[1] [2] [3] (4) [5] [6]


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej