Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jan Paweł II o przeżywaniu bezpłodności

Jan Paweł II o przeżywaniu bezpłodności Cierpienie małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci lub obawiają się przyjścia na świat dziecka upośledzonego, jest doświadczeniem, które winno być przez wszystkich rozumiane i odpowiednio oceniane. Pragnienie posiadania dziecka przez małżonków jest czymś naturalnym. Wyraża się w nim powołanie do ojcostwa i macierzyństwa, wpisane w miłość małżeńską. Owo pragnienie może być jeszcze silniejsze w przypadku par małżeńskich dotkniętych nieuleczalną bezpłodnością. Jednakże małżeństwo nie daje małżonkom prawa do posiadania dziecka, lecz tylko prawo do podejmowania aktów naturalnych, które same przez się służą przekazywaniu życia.

Tego rodzaju prawo do posiadania dziecka sprzeciwiałoby się jego godności i naturze. Dziecko nie jest rzeczą, która należy się małżonkom, nie może być ono uważane za własność. Jest raczej darem małżeństwa, i to "największym", najbardziej żywym świadectwem wzajemnego oddania się bezinteresownego rodziców. Z tego tytułu dziecko ma prawo - jak wspomniano - być owocem aktu właściwego miłości małżeńskiej rodziców i jako osoba od momentu swego poczęcia mieć również prawo do szacunku.

Bezpłodność jednak, niezależnie od jej przyczyn i związanych z nią prognoz, jest ciężką próbą. Wspólnota wierzących powołana jest do oświecenia i podtrzymania na duchu tych wszystkich, którzy nie mogą zrealizować uprawnionego dążenia do macierzyństwa i ojcostwa. Małżonkowie znajdujący się w tej bolesnej sytuacji powołani są do ujrzenia w niej okazji do szczególnego uczestnictwa w Krzyżu Pana, źródle duchowej płodności. Bezpłodne pary małżeńskie nie powinny zapominać o tym, że "także wówczas, kiedy zrodzenie potomstwa nie jest możliwe, życie małżeńskie nie traci z tego powodu swojej wartości. Niepłodność fizyczna może bowiem dostarczyć małżonkom sposobności do innej, ważnej służby na rzecz życia osoby ludzkiej, jak na przykład adopcja, różne formy pracy wychowawczej, niesienie pomocy innym rodzinom czy dzieciom ubogim lub upośledzonym.". (Jan Paweł II, Familiaris consortio)

Wielu badaczy podejmowało walkę z bezpłodnością. Broniąc w pełni godności ludzkiego przekazywania życia, niektórzy z nich uzyskali wyniki, które w przeszłości uważano za nieosiągalne. Zachęca się ludzi do kontynuowania badań, aby zapobiec przyczynom bezpłodności, umożliwić jej leczenie, by małżonkowie niepłodni mogli stać się zdolni do prokreacji, zachowując swą osobową godność, a także godność dziecka.

(Kongregacja Nauki Wiary: "Donum vitae.
Instrukcja o szacunku dla rodzącego się życia
ludzkiego i o godności jego przekazywania")

Rodziny chrześcijańskie, które widzą we wszystkich ludziach dzieci wspólnego Ojca Niebieskiego, będą wielkodusznie wychodzić naprzeciw dzieciom innych rodzin, pomagając im i kochając je niejako obcych, ale jako członków jednej rodziny dzieci Bożych. W ten sposób rodzice chrześcijańscy będą mogli rozszerzyć zasięg swej miłości poza więź ciała i krwi, uznając związki wywodzące się z ducha, które rozwiną się w konkretną służbę dzieciom innych rodzin, często pozbawionych środków do życia.

Rodziny chrześcijańskie winna ożywiać większa gotowość do adopcji i przysposobienia dzieci pozbawionych rodziców czy też opuszczonych: podczas gdy te dzieci, odnajdując na nowo ciepło uczuć rodzinnych, zaznają pełnego miłości opatrznościowego ojcostwa Boga, świadczonego przez rodziców chrześcijańskich. Wzrastając w atmosferze pogody i ufności, cała rodzina zostanie ubogacona wartościami duchowymi poszerzonego braterstwa.

Przedstawiony obraz ukazuje rodzinom szerokie pole działania. Bardziej jeszcze aniżeli opuszczenie dzieci niepokoi dzisiaj marginalizacja społeczna i kulturowa, boleśnie uderzająca starych, chorych, upośledzonych, narkomanów, byłych więźniów itd.

W ten sposób poszerza się niepomiernie horyzont ojcostwa i macierzyństwa rodzin chrześcijańskich: ich miłość płodna duchowo podejmuje wyzwanie tych i innych naglących potrzeb naszych czasów. Chrystus Pan, wraz z rodzinami i przez nie, nadal ma "współczucie" dla rzesz.

("Familiaris consortio", 41)

Pomoc dla niepłodnych małżeństw
(Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa)

Na Msze Święte w intencji potomstwa zapraszamy w każdą drugą niedzielę miesiąca do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Świętego Bonifacego 9 do Kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.

Najbliższa Msza Święta 11 września 2022 2021 r. godz. 16

Nasza wspólnota:
ks. Tomasz Nowaczek MIC - duszpasterz wspólnoty
oraz grupa małżeństw...

strona: www.pragniemypotomstwa.pl
e-mail: pragniemypotomstwa@gmail.com

Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko Jak nie zwiariować podczas starań o dziecko
Katarzyna Jarosz
Napisałam to wszystko, by wam powiedzieć, że nie jesteście same w tym, co przeżywacie i że to, co przechodzicie jest normalne. Ja was rozumiem. Bo po prostu jestem jedną z was... » zobacz więcej

Czekając na dziecko Czekając na dziecko
Katarzyna Jarosz
Katarzyna Jarosz jest mężatką od 2004 r. Wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi portal katolicki www.adonai.pl; od 2008 r. współtworzy warszawskie Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Od 1,5 roku jest matką adopcyjną Michałka... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 aga: 01.12.2010, 17:01
 Ojcze Swiety, wstaw się za mną w modlitwie o dar zdrowego dziecka, na które czekam wiele lat. dziekuję
 ela: 19.11.2010, 19:09
 proszę o dar jakim jest macierzyństwo, Boże dopomóż s cierpieniu
 Moni: 18.11.2010, 15:01
 Ojcze Święty , proszę Cię o cierpliwość w znoszeniu własnego krzyża by pokonywać napotkane trudności i by w moim małżeństwie pojawiło się kiedyś dziecko, które będzie owocem miłości mojej i mojego męża
 Irena: 05.11.2010, 21:25
 Ojcze Święty, Janie Pawle II, błagam o łaskę i pomoc dla mojej córki i zięcia, aby mogli miec potomstwo, ktorego bardzo pragną. Z Bogiem.
  magda: 16.10.2010, 20:06
 janie pawle pomoz cierpie dziekuje magda
 Magda: 07.10.2010, 17:26
 Ojcze Świety spraw abysmy doczekali sie uragnionego daru jakim jest dzieciątko ,prosze z całego serduszka
 beata: 12.09.2010, 16:42
 Ojcze Święty, Janie Pawle II proszę Cię o wstawiennictwo. Po latach starań o dziecko rozumiem, że dziecko to niezwykły dar i łaska od Boga. O tę niezasłużoną łaskę proszę za Twoim wstawiennictwem.
 kaka: 29.05.2010, 22:30
 Ojcze Swiety pomoz zajsc w ciaze, pomoz ja utrzymac, nie pozwol abym znow poronila. Badz ze mna cala ciaze. Prosze o wstawiennictwo.
 Beata: 01.05.2010, 15:15
 Najukochańszy Ojcze Janie Pawle wstaw się za moją córką do Pana Naszego o dar macierzyństwa dla niej, jej cierpienie jest tak wielkie i wierzę że dziecko to będzie wychowane w wielkiej miłości do Boga i wszystkich ludzi, pomóż nam


 Anoli: 28.12.2009, 12:52
 Też nie wyobrażałam sobie życia, gdy dowiedzieliśy się że nie możemy mieć dizeci. Długi i bezskuteczny okres leczenia zachwiał moją wiarę. Nie chcialam żyć, nie wyobrażałam sobie dalej życia, dla mnie to bylo koniec. Adopcja? Nigdy w życiu. Z czasem dojrzałam do tej decyzji, dziś mam półtorarocznego adoptowanego synka, bez którego nie umiałabym żyć. Mimo, że mam pragnienie być w ciąży, to jednak dziękuję Bogu za chorobę niepłodności, dzieki której mam Boży CUD. Kocham Cię synku, oddałabym za Ciebie życie.
 Ewa : 27.12.2009, 20:52
 Ojcze Święty, bardzo ciebie proszę obdarz nas dzieckiem
 Ania: 16.06.2009, 17:54
 Co robic?? NIe mozemy miec dzieci. Moj maz nie chce nawet rozmawiac o adopcji, bo uwaza ze nie potrafilby pokochac "cudzego" dziecka i ze tylko by je unieszczesliwil. On namawia mnie na in vitro, a ja nie chce sie na to zgodzic. Co mamy zrobic?? Nie wyobrazam sobie zycia bez dzieci... Dlaczego Bog mnie tak doswiadcza?!!! Czego odemnie oczekuje stawiajac mnie przed sytuacja bez wyjscia??
 iwona: 12.04.2009, 22:21
 Ojcze Swiety ,Ty - tak Wielki i miłosierny,pozostaniesz w mym sercu na zawsze...Ty - co cuda czynisz prosimy Cię o zdrowe dziecko - by przyszło na swiat - tak na nie czekamy...Ojcze Sw.bądż z nami ...bądż z nami...
 Agnieszka: 12.01.2009, 16:02
 Kochany Ojcze Św. Wczoraj oglądałam film o Tobie. Jak zwykle się wzruszyłam. Wyproś proszę łaskę macierzyństwa dla mnie.
 Ewa: 10.12.2008, 23:50
 Ojcze Św. Wiesz, ze moje zycie nie zawsze było takie jakim byc powinno. Wiele razy oddalałam sie od Boga, raniąc drugiego człowieka. A poniewaz nic w zyciu nie dzieje sie bez przyczyny, śmiem sadzic, ze brak dziecka, jest karą za moje postepowanie. Wstaw sie za mna do naszego Boga, wierze w Jego niezliczone Miłosierdzie i wierze, ze mnie nie opuścisz.Obiecuje codziennie odmawiac koronke do miłosierdzia bozego. Nie tracę nadziei. Cierpliwie czekam na moja malutką kruszynke:-) Kocham Cie Ojcze.
 Magda: 02.12.2008, 08:55
 Ojcze Święty uroś nam łaskę dziecka, które wychowamy na chwałę Boga,Panie usłysz nas,uspokój nasze serca i daj radość
 asia: 18.10.2008, 10:48
 Ojcze św. proszę cię o potomstwo. Obdasz nas (ponad czteroletnie małżeństwo) zdrowym dzieciątkiem, owocem naszej wieliej miłości.
 ANNA (MORELKA): 14.10.2008, 11:37
 Ojcze Święty proszę Cię bym mogła zajsc w ciąże i urodzi zdrowe dzieciątko. Wierzę ze nam sie uda, daj nam siłe i wytrwałosc. Ni wyobrazam sobie zycia bez dzieci. Błagam Cię!
 Monia: 08.06.2008, 22:30
 Nie mam dzieci.leczę się, ale miłość i czułość oddaję dzieciom w pracy, pracuję w pszedszkolu, bardzo kocham, pragnę swoje mieć.
 ewa: 27.12.2007, 16:58
  Miłować - DZIECKO...każde...te afrykańskie , te biedne polskie , te..., które potrzebuje czułości , zainteresowania się , OBECNOŚCI ...podanie ludzkiej , dobrej dłoni Tak Jak MATKA TERESA z Kalkuty - to Powołanie KAŻDEJ KOBIETY , niezależnie od tego , czy ma , czy nie ma swoich dzieci...i Miłować te "dzieci" , które mają p 70.....80 lat , są chore , upośledzone - to BYĆ CZŁOWIEKIEM TYLKO i ....AŻ...!!!!
[1] [2] [3] [4] [5] (6)


Autor

Treść

Nowości

Pierwsze Piątki MiesiącaPierwsze Piątki Miesiąca

Rachunek sumienia dla dzieciRachunek sumienia dla dzieci

św. Marcelin i Piotrśw. Marcelin i Piotr

bł. Sadokbł. Sadok

Pierwsza Komunia w Wielki Czwartek? Co ksiądz myśli?Pierwsza Komunia w Wielki Czwartek? Co ksiądz myśli?

Choroba przeziębieniowaChoroba przeziębieniowa

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej