Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
O Miłości i Szaleństwie

     Powiadają, że pewnego razu spotkały się na Ziemi wszystkie uczucia i cechy ludzkich istot. Gdy Znudzenie ostentacyjnie ziewnęło po raz trzeci, Szaleństwo, jak zwykle obłędnie dzikie, zaproponowało:

     - Pobawmy się w chowanego!

     Intryga, niezmiernie zaintrygowana, uniosła tylko lekko brwi, a Ciekawość, nie mogąc się powstrzymać, spytała z typowym dla siebie zainteresowaniem:

     - W chowanego? A co to takiego?

     - To zabawa - wyjaśniło żywo Szaleństwo - polegająca na tym, iż ja zakryję sobie oczy i powolutku zacznę liczyć do miliona. W międzyczasie wy wszyscy dobrze się schowacie, a gdy skończę liczyć, moim zadaniem będzie was odnaleźć. Pierwsze z was, na którego kryjówkę trafię, zajmie moje miejsce w następnej kolejce. Podekscytowany Entuzjazm zaczął tańczyć w towarzystwie Euforii, Radość podskakiwała tak wesolutko, iż udało się jej przekonać do gry Wątpliwość, a nawet Apatię, której nigdy niczym nie dało się zainteresować. Jednakże nie wszyscy chcieli się przyłączyć. Prawda wolała się nie chować, w końcu i tak zawsze ją odkrywano. Duma stwierdziła, że zabawa jest głupia, ale tak naprawdę w głębi duszy gryzło ją, iż pomysł wyszedł od kogo innego. Tchórzostwo z kolei nie chciało ryzykować.

     - Raz, dwa, trzy - zaczęło liczyć Szaleństwo.

     Najszybciej schowało się Lenistwo, osuwając się za pierwszy lepszy napotkany kamień. Wiara pofrunęła do nieba, a Zazdrość ukryła się w cieniu Triumfu, który z kolei wspiął się o własnych siłach hen, na sam szczyt najwyższego drzewa. Wspaniałomyślność długo nie mogła znaleźć dla siebie odpowiedniego miejsca, gdyż wszystkie kryjówki wydawały się jej idealne dla przyjaciół:

     - Krystalicznie czyste jezioro było wymarzonym miejscem dla Piękności, dziupla - w sam raz dla Nieśmiałości, motyle skrzydła stworzono dla Zmysłowości, powiew wiatru okazał się natomiast najlepszy dla Wolności. W końcu Wspaniałomyślność schowała się za promyczkiem słońca. Z kolei Egoizm znalazł sobie, jak sądził, wspaniałe miejsce: wygodne i przewiewne, a co najważniejsze - przeznaczone tylko, tylko dla niego. Kłamstwo schowało się na dnie oceanów, a może skłamało i tak naprawdę ukryło się za tęczą? Pasja i Pożądanie w porywie gorących uczuć wskoczyli w sam środek wulkanu. Niestety wyleciało mi z pamięci, gdzie skryło się Zapomnienie, lecz to przecież mało ważne. Gdy Szaleństwo liczyło dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć Miłość jeszcze nie zdołała znaleźć sobie odpowiedniego miejsca.

     W ostatniej chwili odkryła jednak zagajnik dzikich róż i schowała się wśród ich krzaczków.

     - Milion - krzyknęło na końcu Szaleństwo i dziarsko zabrało się do szukania.

     Od razu, rzecz jasna, odnalazło schowane parę kroków dalej Lenistwo. Chwilę potem usłyszało Wiarę rozmawiającą w niebie z Panem Bogiem. W ryku wulkanów wyczuło natomiast obecność Pasji i Pożądania. Następnie, przez przypadek, odnalazło Zazdrość, co szybko doprowadziło je do kryjówki Triumfu. Egoizmu nie trzeba było wcale szukać, gdyż jak z procy wyleciał ze swej kryjówki, kiedy okazało się, iż wpakował się w sam środek gniazda dzikich os. Trochę zmęczone szukaniem Szaleństwo przysiadło na chwilę nad stawkiem w ten sposób znalazło Piękność. Jeszcze łatwiejsze okazało się odnalezienie Wątpliwości, która, niestety, nie potrafiła się zdecydować, z której strony płotu najlepiej się ukryć. W ten sposób wszyscy zostali znalezieni: talent wśród świeżych ziół, Smutek - w przepastnej jaskini, a Zapomnienie... cóż, już dawno zapomniało, iż bawi się w chowanego. Do znalezienia pozostała tylko Miłość. Szaleństwo zaglądało za każde drzewko, sprawdzało w każdym strumyczku, a nawet na szczytach gór i już, już miało się poddać, gdy odkryło niewielki różany zagajnik. Patykiem zaczęło odgarniać gałązki... Wtem wszyscy usłyszeli przeraźliwy okrzyk bólu. Stało się prawdziwe nieszczęście! Różane kolce zraniły Miłość w oczy. Szaleństwu zrobiło się niezmiernie przykro, zaczęło prosić, błagać o przebaczenie, aż w końcu poprzysięgło zostać przewodnikiem ślepej z jego winy przyjaciółki.

     I to właśnie od tamtej pory, od czasu, gdy po raz pierwszy bawiono się na Ziemi w chowanego, Miłość jest ślepa i zawsze towarzyszy jej Szaleństwo.

Karolina Wójtowicz

Opowiadanie nadesłał
Krzyś - Dziękuje :)   


Dzieci z Bullerbyn Dzieci z Bullerbyn
Astrid Lindgren
Opowieść o grupie dzieci zamieszkujących małe miasteczko Bullerbyn. Autorka barwnie opisuje liczne przygody, które przytrafiły się grupie przyjaciół oraz ich rodzinom. Ciepła historia podkreśla siłę przyjaźni i jej rolę w życiu... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 ON :): 03.08.2014, 18:24
  Ten JEDYNY mężczyzna wyjątkowy- potrzebny dla mnie, który dał powiew.. TYLKO :ON!
 GDZIEŚ w..: 07.07.2014, 11:17
  nas. Zabiegany świat,zagubiony tak. Prawie zepsuł to co połączyło.. Pośród wielu dróg ciężkiej chwili trwóg,odnalazłem/łam ciebie tam. Więc proszę zostań, Jeśli tylko chcesz dasz jakiś znak zamienię słowa w czyn.. Zawsze będziesz Ty wypełniać cząstkę mnie. Jedynie z Tobą chce dzielić swój czas. Ten który jest .. Gdzieś w nas. Ukryte słowa łączą się ,ten czas dla Ciebie spełnia się. To czego pragniesz- Chciałabym oddać Ci. Kiedy jesteś tu sens nadajesz dniom, w głębi duszy twej ,widzę rodzinny dom. I nie patrzę wstecz na to co złe.. I nie wierzę że to może skończyć się. Wiem że jest gdzieś w.. nas!
 nic:(: 04.06.2014, 10:57
  nic nie warta! bo, .. i wszystko co z tym związane uważasz za jedną z podstaw,aby stwiedzić .. czy z tego pieca będzie chleb- czy też nie :(
 BYŁAŚ: 02.06.2014, 00:11
 .. byłaś .. dla mnie wszystkim
 (:: 30.05.2014, 09:09
  Tak nie wiele powiedziałeś. A wciąż myślę o... tych niewielu słowach. Tęskno...
 ...: 24.05.2014, 14:51
 Miłość płynie z serca wmawiana nic nie warta.
 do pomylka: 24.05.2014, 14:44
 Bo nie wolno sobie wymawia miłości.Aby uniknąć pomyłek.
 chcialabym: 23.05.2014, 23:45
 Spotkać Ciebie.
 POMYLKA: 22.05.2014, 23:13
 POMYLKA ... nic! Bardzo łatwo wmówic sobie miłosc.
 Nie!: 14.05.2014, 23:51
  NIE pytac juz o.. nic! Tylko poczuc uslyszec ujrzec zobaczyc. Dasz mi szanse? Czy przyjdzie? - Bądź - ... Czekam na znak ... prosze! Nie kiedyś.. nie długo? Tylko w sobote.. Wiesz GDZIE ona jest? [jesli nie dotrze to do Ciebie na czas] Wtorek bede tam też.. Masz moj namiar.. DLACZEGO 'TU' natrafilam na.. tj. tajemnicą? PROSZĘ PROSZĘ "R" o spotkanie!!!
 PRAWDA: 13.05.2014, 18:50
 [...] tak do znalezienia pozostala ..tylko 'M'.. Poszukiwalo sie wszędzie ..za kazdym pagórkiem..za górą ..za rzeką..za lasem! i już miało się poddać ,gdy odkrylo krzak 'dzikiej róży'? A tymczasem 'ona' bez szelestnie przechodzi koło Ciebie... Nieoczekiwanie wybiega na przeciw... spotkaniu! - nie jest
 Tak?: 11.05.2014, 02:57
 Nie pytac?Bo to jest milosc prawdziwa.Ta ktora jest jedna jedyna w zyciu.
 ...: 10.05.2014, 10:42
 ...poczuc to szalenstwo?Tak chcialoby sie.Tylko co to bylo?Ile w zyciu jest rzeczy ktore nie da sie zrozumiec .PRAWDA
 :(: 08.05.2014, 04:52
 nie dlugo?.na dlugo?
 Tak: 04.05.2014, 01:21
 .. Bawiłam się z nim w chowanego. I 'szaleństwo' prosi - przebacz nie wiare, upór. Prosze.. znajdź mnie- jestem blisko.. Tęskno mi. SPOTKAJMY sie niedługo?
 (!): 04.05.2014, 01:08
 SPRUBOWAĆ raz jeszcze.. poczuć TO szaleństwo !
 ?: 21.04.2014, 13:10
 To co czuło się czasem w sercu i ..piszesz o szalenstwie ..różne myśli płaczą się po głowie..
 bajka: 08.04.2014, 23:59
 Hmm. bajką piekną musi być miłość - taka.. bezinteresowna ;prawdziywie czysta? Wypływająca ze źródła naszych ukratkowych spojrzeń, nieśmialych uśmiechow, delikatnego dotyku niczym pieszczota pocałunku.. Wierzę wciąż,że istnieje* że Ty ISTNIEJESZ -R* (inaczej niebylo by mnie TU ; i Ciebie również) TAK juz bardziej "zwariowana" nie mogę być. To opowiadanie.. poniekąd jest jak historia pewnej niespełnionej znajomości. Jestem dzikim krzakiem róży.. PRÓBOWALAM WSZYSTKIEGO ; TAK, Wierz mi.. nie sposob Cie zapomnieć! NIECHCĘ ZRESZTĄ.. CO kryje dno serca znasz? Bog Tobą kieruje.. nie marzylam nie sądzilam , ŻE TAKI "CUD" Jest MOŻLIWY! (DLA BOGA JEDNAK NIE MA NICZEGO NIEMOŻLIWEGO?) CIESZĘ sie... Trwaj we mnie jak ja w Tobie. Jestes moim marzeniem :) To magiczne opowiadanie - w jakims sensie ukazuje i obrazuje Ciebie i mnie? Cóż zapomnienie .. w moim wypadku nieistnieje. Jestes... tak blisko sercem ...w sercu! Stracilam łączność tylko Bog może nas połączyc. Kiedys nie bylo nam dane spotkanie? A teraz..
 nieznany: 28.02.2012, 13:26
 do ja... Znajdziesz... Jeśli tego pragniesz, bo są ludzie bez nałogów tylko jak zwykle schowani głęboko...
 ?: 17.01.2012, 16:41
 wtf ?
[1] [2] [3] (4) [5] [6] [7]


Autor

Tresć
Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej