Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
O Miłości i Szaleństwie

     Powiadają, że pewnego razu spotkały się na Ziemi wszystkie uczucia i cechy ludzkich istot. Gdy Znudzenie ostentacyjnie ziewnęło po raz trzeci, Szaleństwo, jak zwykle obłędnie dzikie, zaproponowało:

     - Pobawmy się w chowanego!

     Intryga, niezmiernie zaintrygowana, uniosła tylko lekko brwi, a Ciekawość, nie mogąc się powstrzymać, spytała z typowym dla siebie zainteresowaniem:

     - W chowanego? A co to takiego?

     - To zabawa - wyjaśniło żywo Szaleństwo - polegająca na tym, iż ja zakryję sobie oczy i powolutku zacznę liczyć do miliona. W międzyczasie wy wszyscy dobrze się schowacie, a gdy skończę liczyć, moim zadaniem będzie was odnaleźć. Pierwsze z was, na którego kryjówkę trafię, zajmie moje miejsce w następnej kolejce. Podekscytowany Entuzjazm zaczął tańczyć w towarzystwie Euforii, Radość podskakiwała tak wesolutko, iż udało się jej przekonać do gry Wątpliwość, a nawet Apatię, której nigdy niczym nie dało się zainteresować. Jednakże nie wszyscy chcieli się przyłączyć. Prawda wolała się nie chować, w końcu i tak zawsze ją odkrywano. Duma stwierdziła, że zabawa jest głupia, ale tak naprawdę w głębi duszy gryzło ją, iż pomysł wyszedł od kogo innego. Tchórzostwo z kolei nie chciało ryzykować.

     - Raz, dwa, trzy - zaczęło liczyć Szaleństwo.

     Najszybciej schowało się Lenistwo, osuwając się za pierwszy lepszy napotkany kamień. Wiara pofrunęła do nieba, a Zazdrość ukryła się w cieniu Triumfu, który z kolei wspiął się o własnych siłach hen, na sam szczyt najwyższego drzewa. Wspaniałomyślność długo nie mogła znaleźć dla siebie odpowiedniego miejsca, gdyż wszystkie kryjówki wydawały się jej idealne dla przyjaciół:

     - Krystalicznie czyste jezioro było wymarzonym miejscem dla Piękności, dziupla - w sam raz dla Nieśmiałości, motyle skrzydła stworzono dla Zmysłowości, powiew wiatru okazał się natomiast najlepszy dla Wolności. W końcu Wspaniałomyślność schowała się za promyczkiem słońca. Z kolei Egoizm znalazł sobie, jak sądził, wspaniałe miejsce: wygodne i przewiewne, a co najważniejsze - przeznaczone tylko, tylko dla niego. Kłamstwo schowało się na dnie oceanów, a może skłamało i tak naprawdę ukryło się za tęczą? Pasja i Pożądanie w porywie gorących uczuć wskoczyli w sam środek wulkanu. Niestety wyleciało mi z pamięci, gdzie skryło się Zapomnienie, lecz to przecież mało ważne. Gdy Szaleństwo liczyło dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć Miłość jeszcze nie zdołała znaleźć sobie odpowiedniego miejsca.

     W ostatniej chwili odkryła jednak zagajnik dzikich róż i schowała się wśród ich krzaczków.

     - Milion - krzyknęło na końcu Szaleństwo i dziarsko zabrało się do szukania.

     Od razu, rzecz jasna, odnalazło schowane parę kroków dalej Lenistwo. Chwilę potem usłyszało Wiarę rozmawiającą w niebie z Panem Bogiem. W ryku wulkanów wyczuło natomiast obecność Pasji i Pożądania. Następnie, przez przypadek, odnalazło Zazdrość, co szybko doprowadziło je do kryjówki Triumfu. Egoizmu nie trzeba było wcale szukać, gdyż jak z procy wyleciał ze swej kryjówki, kiedy okazało się, iż wpakował się w sam środek gniazda dzikich os. Trochę zmęczone szukaniem Szaleństwo przysiadło na chwilę nad stawkiem w ten sposób znalazło Piękność. Jeszcze łatwiejsze okazało się odnalezienie Wątpliwości, która, niestety, nie potrafiła się zdecydować, z której strony płotu najlepiej się ukryć. W ten sposób wszyscy zostali znalezieni: talent wśród świeżych ziół, Smutek - w przepastnej jaskini, a Zapomnienie... cóż, już dawno zapomniało, iż bawi się w chowanego. Do znalezienia pozostała tylko Miłość. Szaleństwo zaglądało za każde drzewko, sprawdzało w każdym strumyczku, a nawet na szczytach gór i już, już miało się poddać, gdy odkryło niewielki różany zagajnik. Patykiem zaczęło odgarniać gałązki... Wtem wszyscy usłyszeli przeraźliwy okrzyk bólu. Stało się prawdziwe nieszczęście! Różane kolce zraniły Miłość w oczy. Szaleństwu zrobiło się niezmiernie przykro, zaczęło prosić, błagać o przebaczenie, aż w końcu poprzysięgło zostać przewodnikiem ślepej z jego winy przyjaciółki.

     I to właśnie od tamtej pory, od czasu, gdy po raz pierwszy bawiono się na Ziemi w chowanego, Miłość jest ślepa i zawsze towarzyszy jej Szaleństwo.

Karolina Wójtowicz

Opowiadanie nadesłał
Krzyś - Dziękuje :)   


Dzieci z Bullerbyn Dzieci z Bullerbyn
Astrid Lindgren
Opowieść o grupie dzieci zamieszkujących małe miasteczko Bullerbyn. Autorka barwnie opisuje liczne przygody, które przytrafiły się grupie przyjaciół oraz ich rodzinom. Ciepła historia podkreśla siłę przyjaźni i jej rolę w życiu... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 ???: 06.01.2015, 16:09
  ...już wiem w twych oczach jest to wszystko czego szukam...
 MDD: 06.01.2015, 14:48
 Fajne opowiadanie
 ja: 02.01.2015, 10:43
 Tylko w jednych zobaczył wszystko i w żadne więcej nie musiał zaglądać.
 To ja: 01.01.2015, 15:02
 Patrzyl mi w oczy. Pokochałam . a on patrzy w oczy kilku . A teraz serce boli i coz takie zycie
 A: 20.10.2014, 21:11
  A w realu? - nie sprawdzałam?
 ...: 20.10.2014, 16:25
 chciec sie spotkac...dzis juz wiem ze odległosc dzieli nas chyba bardzo daleka ...jak?
 W: 20.10.2014, 15:00
  perspektywie s e r c a odległości wydają się straszne
 W: 20.10.2014, 14:59
  perspektywie s e r c a odległości wydają się straszne
 tak: 15.10.2014, 10:21
 w przenośni bardzo daleko ...a w realu?
 Jesteś tam?: 14.10.2014, 16:17
  Hmm. Wiem? DALEKO Mógłbyś przyjechać choć daleko.. Chcesz namiar ,dostałeś /dostaniesz. Nie wiesz gdzie jestem ? Napisałam do Ciebie ,wolałabym na żywo rozmawiać niż nagrywać sie. Kiedy możesz przyjechać ? Wolisz tak trwać uparcie czy być... Jaką ON chce odpowiedź... Jaką nie dostał TAM ? POZWÓL mi to naprawić , LECZ do tego musiałoby sie udać nam spotkać się? SŁUCHAJ TERAZ - zawsze mnie wysłuchujesz Najbardziej sie boję że, już nie zobaczę Cię -NIGDY.
 Tak: 13.10.2014, 20:39
 ...a to tak daleko...
 :(: 03.10.2014, 20:21
 Chcialabym Cię spotkać..ale ja nawet nie wiem gdzie Cię szukać nie wiem gdzie jestes...i jak :(::
 *: 02.10.2014, 20:03
 Mam twój kontakt? To tak jak głuchy telefon. Piszesz a nikt nie odpowiada. Więc po co pisać tam....i ja chcialabym Cię zobaczyć...jak to pisales upłynęło już tyle wody.
 tak: 30.09.2014, 21:13
 Wydaje się niekiedy że blisko...a to tak daleko:(
 Więc: 29.09.2014, 23:33
  Chciałoby się być Blisko siebie , bo blisko siebie byłoby lepiej... Więc jak to rozwiążemy? Czy dialog jest możliwy gdziekolwiek indziej niż "tu". Możesz się pokazać w Ś... i przyjechać do mnie -chcę Ciebie zobaczyć. Masz mój kontakt. Ja żadnego poza tym tu. Więc nie pisz że, tylko tu jest możliwość. Dlatego że ja nie ma jak z Tobą się skontaktować.. już nie. Gdybyś tylko chciał ? Spotkać ze mną się.
 tak: 25.09.2014, 20:38
 Tak chciałoby się być blisko
 znana sercu*: 13.08.2014, 10:12
  Słyszałeś kiedyś powiedzenie: że ,trzeba być naprawdę przerażonym żeby być odważnym? JESTEM PRZERAŻONA Więc zakończmy to!!! BYŁO tyle znaków na niebie (?) i wszystko wskazuje że, nie mogę odpuścić sobie ... Ciebie! I co zrobisz już z ..TYM? Że , bliskości mi brak Twojej? Odważysz się przyjechać i spojrzeć w twarz? Ps.Trudno jest przecież wiem ,wierzyć w bajki - jeszcze w życie wplatać je..
 no tak: 04.08.2014, 19:27
 Gdzieś ...bo rzeczywistość zupełnie inna:(
 -ona: 03.08.2014, 18:51
  No SUPER- TAK- nie zwariowałam na tyle by ,zrobić 'TEN drastyczny krok' A oszalałe serce dlaczego więc,KRZYCZY! Może, być może oszalało dla Niego. MÓW MÓW TERAZ ..do mnie???? Bo nigdy się nie dowiesz. Nie ma już takich sił, by mogły nas powstrzymać Wiemy, gdzie nasze miejsce no właśnie tak chcemy biec.. Poczuć ten ciepły dreszcz. To Ty i ja to siła w nas.. To TY i ja to magia w nas rozpala w sercach płomień. [ NIE PRÓBUJ MNIE JUŻ BARDZIEJ , WIĘCEJ? ] bo..
 -ona: 03.08.2014, 18:50
  No SUPER- TAK- nie zwariowałam na tyle by ,zrobić 'TEN drastyczny krok' A oszalałe serce dlaczego więc,KRZYCZY! Może, być może oszalało dla Niego. MÓW MÓW TERAZ ..do mnie???? Bo nigdy się nie dowiesz. Nie ma już takich sił, by mogły nas powstrzymać Wiemy, gdzie nasze miejsce no właśnie tak chcemy biec.. Poczuć ten ciepły dreszcz. To Ty i ja to siła w nas.. To TY i ja to magia w nas rozpala w sercach płomień. [ NIE PRÓBUJ MNIE JUŻ BARDZIEJ , WIĘCEJ? ] bo..
[1] [2] (3) [4] [5] [6] [7]


Autor

Tresć
Poprzedni[ Powrót ]Następny
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej