Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy to prawda, że po przekroczeniu granicy nie obowiązuje piątkowy post od pokarmów mięsnych?

Czy to prawda, że po przekroczeniu niemieckiej granicy nie obowiązuje piątkowy post od pokarmów mięsnych? Czy zjedzenie mięsa w piątek jest grzechem w Polsce, a w Niemczech już nie? Łucja

Piątkowy post

Tak Stary, jak i Nowy Testament wielokrotnie podkreślają wagę postu. Jezus, odpowiadając na pytanie uczniów św. Jana Chrzciciela dlaczego Jego uczniowie nie poszczą, zapowiada, że to nastąpi: "Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć". Podobnie wskazuje na skuteczność postu w walce ze złym duchem: "Wtedy uczniowie zbliżyli się do Jezusa na osobności i pytali: «Dlaczego my nie mogliśmy go wypędzić?» On zaś im rzekł: «Z powodu małej wiary waszej. (...) Ten zaś rodzaj złych duchów wyrzuca się tylko modlitwą i postem»".

Przykazania dotyczące przestrzegania postów to tzw. przykazania kościelne. W odróżnieniu od przykazań Bożych, które dotyczą wszystkich, są one związane z życiem wspólnot Kościoła osadzonych w konkretnych realiach historyczno-kulturowych. Choć przykazania kościelne obowiązują katolików na całym świecie, to niektóre wynikające z nich normy i przepisy leżą w gestii episkopatów poszczególnych krajów, które mogą wyznaczać ich zakres i czas obowiązywania. Przykazania kościelne w swojej poprzedniej, jak i obecnej wersji, każą "zachowywać nakazane posty". Dni postne, w które każdy katolik jest zobowiązany do przestrzegania ścisłego postu zarówno jakościowego (od pokarmów mięsnych), jak i ilościowego (tylko 3 posiłki w ciągu dnia w tym raz do syta) to Środa Popielcowa i Wielki Piątek. W pozostałe piątki roku na terenie diecezji polskich obowiązuje post od pokarmów mięsnych.

Ponieważ episkopaty Kościołów w innych państwach mogą podejmować odmienne decyzje w sprawie sposobu zachowywania piątkowego postu, jest możliwe, że po przekroczeniu granic obowiązywać mogą inne normy w tym względzie. Zdrowy rozsądek podpowiada, żeby nie traktować tej kwestii w sposób czysto prawny: "tu grzech, a tam już nie" i minimalistyczny, ale chcieć zrozumieć istotę piątkowego postu, czyli solidarność z umierającym z miłości Chrystusem. Wtedy decydujące będzie poczucie przynależności do kościelnej wspólnoty. Jeśli jest się za granicą, np. tylko na wczasach, to nie powinno się bez poważnej przyczyny rezygnować z norm własnej wspólnoty Kościelnej. Jeśli jednak przebywa się za granicą na stałe i bierze udział w życiu tamtejszej wspólnoty, to można stosować się w tym względzie do jej zwyczajów. Choć wierność odwiecznej tradycji Kościoła nigdzie nie powinna budzić zdziwienia.

NatanaelWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej