Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Modlitwa za zmarłych

    Dzień Zaduszny to dzień pamięci o naszych braciach i siostrach czekających w "przedsionku nieba" - w czyśćcu na wejście do domu Ojca Niebieskiego. Nieraz muszą w tym "przedsionku" poczekać dłużej, by uzyskać udział w uszczęśliwiającym oglądzie Boga. Naszymi modlitwami możemy przyczynić się do tego, aby ich wejście do domu Ojca nastąpiło jak najszybciej. Na tym polega świętych obcowanie.

     Oprócz modlitwy osobistej mamy do dyspozycji także inne środki, by zmarłym - jeżeli tego potrzebują - nieść naszą pomoc: odprawiane w ich intencjach Msze św., ofiarowane odpusty, umartwienia, jałmużna udzielana biednym.

     Wierzymy, że szczególną moc wstawienniczą u Boga mają modlitwy publiczne. Pośród nich najważniejsza jest modlitwa eucharystyczna, czyli Msza św. Dlatego zaraz po śmierci naszych bliskich zamawiamy za nich Msze św., a potem staramy się o to, by były one odprawiane przynajmniej w rocznicę ich śmierci. Podczas tych Eucharystii prosimy Jezusa, by swoim miłosierdziem i zasługami otworzył naszym zmarłym bramy nieba i obdarzył ich udziałem w chwale swego zmartwychwstałego człowieczeństwa.

     Należy podtrzymywać piękny zwyczaj zamawiania Mszy św. za zmarłego przez uczestników pogrzebu - bliskich krewnych, sąsiadów, przyjaciół z miejsca pracy, członków stowarzyszenia czy organizacji, do której zmarły należał. Nieraz jest tych Liturgii kilkanaście - czyli że przez długi czas trwa nasza modlitwa za zmarłych. Znane są także tzw. Msze św. gregoriańskie, polegające na odprawianiu 30 Mszy św. przez kolejne 30 dni. Istnieje przekonanie, że po ich odprawieniu Pan Bóg z czyśćca wprowadza zmarłego do swej wiecznej chwały.

     Za jeden z najskuteczniejszych środków, jakimi dysponujemy, by pomóc naszym zmarłym, obok modlitwy uważana jest jałmużna. Na miarę swych możliwości wspierajmy więc ludzi potrzebujących pomocy, prosząc ich w zamian o modlitwę za naszych zmarłych. Na wielu cmentarzach klerycy przygotowujący się do kapłaństwa zbierają datki na swe utrzymanie - w rewanżu pamiętają w swych modlitwach o poleconych im zmarłych.

     Piękny jest też zwyczaj składania ofiar w parafiach z prośbą o modlitwy za zmarłych - tzw. wypominki, tj. modlitwy, w których podczas procesji po cmentarzu i podczas nabożeństw w osiem najbliższych dni (tzw. oktawę Wszystkich Świętych) lub nawet w każdą niedzielę roku wymieniane są ich imiona i nazwiska. Troska o udział w tej trwającej nieustannie modlitwie wspólnot parafialnych za zmarłych jest wymownym świadectwem nie tylko naszej o nich pamięci, ale i wyrazem troski o ich zbawienie, najlepszym znakiem naszej wdzięczności i miłości. Nie zapomnijmy również ofiarować za zmarłych zyskanych w tych dniach, a także w ciągu całego roku, odpustów. Za nawiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada oraz modlitwę za zmarłych można uzyskać (pod zwykłymi warunkami) odpust zupełny, czyli odpuszczenie nam kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Możemy go przekazać na rzecz naszych bliskich zmarłych, prosząc bogatego w miłosierdzie Boga o obdarzenie ich owocami zyskanego odpustu. Odpusty możemy zyskać praktycznie w każdy dzień roku, np. odprawiając Drogę Krzyżową, odmawiając Różaniec czy Koronkę do Miłosierdzia Bożego lub spełniając wiele innych aktów pobożności.

     Dzień Zaduszny przenika wielka ufność w Miłosierdzie Boże i miłość braterską. Umacnia on w nas wiarę w świętych obcowanie, czyli w wymianę zasług między nami, ziemskimi jeszcze pielgrzymami, a tymi spośród naszych braci i sióstr, którzy przebywają już w niebie. Wierzymy także, że przebywający w czyśćcu, odwdzięczając się za nasze modlitwy, mogą nam wypraszać wiele łask u Boga - mogą modlić się za swoich orędowników. Przyznam się, że swoje trudne sprawy polecam często duszom czyśćcowym i zazwyczaj prośby nie pozostają bez skutecznej z ich strony interwencji u Boga.


Ks. Ksawery Sokołowski


Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego

44/2008


   

Uzdrowienie finansów. Jak z Bożą pomocą wyjść z długów? Uzdrowienie finansów. Jak z Bożą pomocą wyjść z długów?
Małgorzata i Wojciech Nowiccy
Jeśli chcesz uporządkować swoje finanse, albo zmagasz się z długami, których nie możesz spłacić, nie myśl, że jesteś w sytuacji bez wyjścia.

Nie martw się i nie polegaj wyłącznie na swoim rozumie. Możesz pokonać każdą trudność. Potrzebujesz jedynie podjęcia pewnej decyzji...... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 Wnuczka : 28.09.2018, 09:56
 Panie Jezu na Twoje Ręce powierzam dusze naszej zmarłej babci Wandy,prosząc o łaski miłosierdzia Bożego, przebaczenia, pokoju i szczęścia wiecznego. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie a światłość wiekuista niechaj jej świeci na wieki wieków amen.
 N.: 25.09.2018, 15:28
 Proszę o modlitwę w intencji zmarłych z rodziny Filip,Wiśniewski, Nowak,Bieś o łaski miłosierdzia Bożego, pokoju i szczęścia wiecznego. Bóg zapłać.
 Sąsiedzi : 05.09.2018, 10:31
 Jezu przyjmij do Królestwa Swojego zmarłych; Helenę, Zygmunta i ich synów. Pamiętaj Ojcze także o zmarłym Wiktorze W. i Adamie Skibickim.Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im swieci na wieki wieków AMEN.
 Zofia : 05.09.2018, 10:23
 Jezu przyjmij do Królestwa Swojego zm. Marię,jej męża Franciszka i jej synów, oraz jej zm.siostrę Zofię i Piotra. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im swieci na wieki wieków. Amen.
 Parafianka: 04.09.2018, 19:34
 Proszę o modlitwę w intencji zmarłego Stanisława Borka o łaski Miłosierdzia Bożego i żywota wiecznego. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki wieków amen. Niech odpoczywa w pokoju amen.
 Z.: 02.09.2018, 08:40
 Proszę o modlitwę za wszystkie dusze czyścowe o łaski miłosierdzia Bożego i szczęścia wiecznego. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im swieci na wieki wieków amen.
 Córka : 22.08.2018, 21:14
 Proszę o modlitwę za duszę mojej zmarłej mamy Danuty. Niech Pan Bóg uwolni od cierpienia i obdarzy wiecznym pokojem i radością. Bóg zapłać.
 Córka : 09.08.2018, 10:45
 Proszę o modlitwę w intencji mojego zm.ojca Jana,który w skutek pijaństwa uczynił wiele złego. Przepraszam Pana Jezusa za wszystkie jego przekleństwa skierowane w bliskich, przepraszam za oszustwa,matactwa, które do dziś są naszym ciężarem, ciężkim krzyżem. Przepraszam Jezu i proszę o wybaczenie. My,dzieci i żona kochaliśmy ojca i na swój sposób on nas także. Wybaczyliśmy i proszę wybacz mu Panie Boże .Amen. Bóg zapłać.
 Z.: 08.08.2018, 09:11
 Jezu przyjmij do Królestwa swego Łucję i Józefa. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im swieci na wieki wieków. Amen.
 Krewna: 08.08.2018, 09:07
 Proszę o modlitwę w intencji zm.Jana W. i jego rodziców Stefanię i Michała. Niech Pan Bóg wybaczy wszystkie przewinienia i obdarzy pokojem wiecznym. Amen.
 Zofia : 08.08.2018, 09:03
 Jezu przyjmij do Królestwa Swojego zm.Jana W.Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki wieków. Amen.
 Córka D.J.: 31.07.2018, 17:47
 Dobry Panie Jezu przyjmij do swojego Królestwa moich zm.rodziców,brata Zbyszka i wszystkich zmarłych z mojej jak i męża strony.Proszę także za wszystkich zmarłych sąsiadów, kolegów, koleżanki, przyjaciół a także za nieprzyjaciół. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im swieci na wieki wieków. Amen.Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
 Siostry : 26.06.2018, 22:16
 Proszę o modlitwę w intencji zmarłego Zbigniewa o łaski miłosierdzia Bożego. Amen.
 Jadwiga : 23.06.2018, 21:41
 Dobry Jezu a Nasz Panie daj Mu wieczne spoczywanie.Dziękuję Tatusiu za wszystko ,czuwaj i proś Boga za nami.
 N. : 07.04.2018, 15:06
 Jezu przyjmij do swego Królestwa duszę zm.Bogusi Nawrot,jej mamy oraz wszystkich zmarłych z jej rodziny. Okaż im Panie Miłosierdzie swoje i udziel im łaski pokoju. Jezu ufam Tobie. Amen.
 Anonim: 04.04.2018, 19:20
 Jezu przyjmij do królestwa Twego moją zmarłą koleżankę Lodzie.Była tylko człowiekiem.Przebacz i zapomnij jej wszystkie grzechy,które popełniła w ludzkiej nieświadomości.Nie pozwól jej zginąć.Ocal jej duszę Panie Boże Ojcze.Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj jej swieci na wieki wieków. Amen. Ojcze wspomóż jej rodzinę,dzieci.Bądź im Ojcem .Jezu.
 Zosia : 04.04.2018, 11:12
 Jezu Miłosierny Tobie zawierzam zmarłych rodziców, dziadków, babcie, brata. Wybacz im Panie Boże wszystkie grzechy, szczególnie mojemu ojcu i jego teściowej a mojej babci .Przepraszam Panie Jezu za nich ,oni nie mogą już naprawić, przebacz im Ojcze i przyjmij do Królestwa Twego .Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im swieci na wieki wieków. Amen..
 Anonim: 16.03.2018, 19:33
 Panie Jezu proszę przyjmij do Twego Królestwa dusze zmarłych z rodziny Drzewieckich.Okaż im Panie swoje Miłosierdzie, przebacz wszystkie grzechy popełnione w ludzkiej ułomności. Niech odpoczywają w pokoju. A rodziny ich otocz swoją opieką. Amen.
 Jadwiga : 12.02.2018, 17:17
 Przyjmij Dobry Boże do Królestwa swego moich śp zmarłych Rodziców Marię i Piotra ,daj Im wieczny odpoczynek i łaskę nieba.To już 5 i 3 rocznica jak Was niema tu na ziemi,ale wiem,że czuwacie nad nami i proszę proście Boga za Jankiem,Józkiem,Romkiem ,Frankiem i za mną.Bóg Wam zapłać,spoczywajcie w pokoju wiecznym.
 Jadwiga : 21.01.2018, 21:43
 Dobry Boże przyjmij do Królestwa swego moich śp Dziadków :Annę,Joannę ,Michała i Franciszka,niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
(1) [2] [3] [4] [5] [6]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej