Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Grypa wraca

     Prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego pojawi sie nowa fala zachorowań na grypę. Tak dzieje się co roku. Grypa wywołana jest przez wirus Myxovirus influenze. Są trzy typy tego wirusa. Najczęściej występuje typ A. To on jest przyczyną epidemii i pandemii, słynie z częstych mutacji, a jedną z nich jest występujący w tym roku wirus A/H1N1, tzw. wirus świńskiej grypy.

x     Każdy nowy typ wirusa jest przyczyną większej ilości zachorowań. Nasz ogranizm nie miał wcześniej z nim kontaktu, nie miał więc kiedy wytworzyć przeciwciał, które bronią przed atakiem choroby. Na ten typ wirusa nie mamy odporności. Do zakażenia dochodzi tzw. drogą kropelkową - wirus wydalany jest w kropelkach śluzu, śliny. Dlatego tak ważne w zapobieganiu chorobie jest zasłanianie ust w czasie kaszlu czy kichania, używanie jednorazowych chusteczek do nosa oraz częste, dokładne mycie rąk mydłem. Należy także unikać gwałtownych zmian temperatury, bo zarówno zmarznięcie jak i przegrzanie sprzyja rozwojowi infekcji. Polecam spacery, jedzenie dużej ilości witaminy C, najlepiej naturalnej zawartej w kwaszonych ogórkach, kwaszonej kapuście, cytrynach.

     Analiza dotychczasowych zachorowań pokazuje, że najczęściej chorują dzieci i młodzi dorośli. Objawy są bardzo różne - od lekkiej, przebiegającej bez gorączki choroby górnych dróg oddechowych do ciężkich zakażeń kończących się śmiercią. W większości przypadków choroba ma przebieg łagodny. Zaczyna się nagle gorączką, dreszczami, bólem głowy i mięśni. Często dolegliwościom tym towarzyszy katar i ból gardła, rzadziej objawy żołądkowo-jelitowe. Gorączka trwa zwykle 2-3 dni, potem stan chorego poprawia się. Jeśli po raz drugi dochodzi wzrostu temperatury prawdopodobnie doszło do nadkażenia.

     Charakterystyczną cechą zakażeń grypowych jest długo utrzymujące się osłabienie i męczliwość. Istnieją objawy, które świadczą o ciężkim przebiegu grypy. Duszność, przyspieszenie ilości oddechów, bóle w klatce piersiowej, podbarwiona krwią plwocina, niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia świadomości wymagają szybkiej interwencji lekarskiej, hospitalizacji w krótkim czasie. Stan pacjenta może pogarszać się bardzo szybko.

     Na ciężki przebieg grypy najbardziej narażone są niemowlęta i małe dzieci, kobiety w ciąży, pacjenci z przewlekłymi chorobami płuc, nerek i serca oraz osoby z bardzo zaniedbanych środowisk.

     Nie polecam profilaktycznego stosowania nowoczesnych leków przeciwirusowych takich jak Tamiflu czy Relenza. Na szczęście są one w Polsce dostępne tylko na receptę. W krajach, gdzie można kupić je w wolnej sprzedaży, często są już nieskuteczne. Już powstały nowe, zmutowane wirusy, na które te leki nie działają.

     U większości osób zakażonych wirusem A/H1N1 choroba przebiega łagodnie i ustępuje samoistnie, tak jak w grypie sezonowej. Najważniejsze jest wówczas pozostanie w łóżku, wypijanie dużej ilości płynów, w razie podwyższonej temperatury zastosowanie leku przeciwgorączkowego np. paracetamolu. Grypy nie leczy się antybiotykiem! Wskazaniem do podania antybiotyku są wyłącznie powikłania infekcji, bo wówczas dochodzi zwykle do nadkażenia bakteryjnego. Jeśli zachorujemy, pozostańmy w domu, nie idźmy do pracy, nie zarażajmy innych. Warto pamiętać, że zwolnienie lekarskie może być wystawione na dwa dni wstecz, jeśli lekarz ma pewność, że pacjent był już wówczas chory.


Izabela Pakulska

lakarz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 24 stycznia 2010


   

Wasze komentarze:
 Janek Chm.: 10.02.2011, 22:15
 Wielkie dzięki za ten artykuł pani Izo!:) Warto wiedzieć że są jeszcze lekarze, którzy nie idą na same antybiotyki. Ten artykuł mnie poza tym upewnił w stosowaniu domowych sposobów i w ogóle i wiary:) Pozdrawiam PS Jest pani może z okolic Katowic?
(1)


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej