Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Mikołaj

(zm. ok. 348)

Mikołaj Urodził się w Bari w południowych Włoszech. Żył prawdopodobnie w IV wieku chrześcijaństwa. Posiadamy mało historycznych informacji o jego życiu i działalności. Tradycja chrześcijańska przekazała natomiast o nim wiele legend i opowiadań.

Był dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym przez nich w modlitwie u Boga. Od młodości odznaczał się. pobożnością i wrażliwością na niedolę i trudności ludzi, zwłaszcza ludzi biednych i opuszczonych. Po śmierci rodziców majątek rozdał potrzebującym.

Ustanowiony biskupem sprawował posługę pasterską w Mirze w Azji Mniejszej. Jako biskup uczestniczył w soborze nicejskim (325 r.), na którym potępiono Ariusza i jego herezję. Zmarł 6 grudnia 345-352 r. Pochowano go w Mirze. Tu też dość wcześnie rozpowszechnił się kult Świętego. W VI wieku św. Mikołaja czczono w Konstantynopolu oraz Mirze i stąd kult rozpowszechnił się po ówczesnym świecie chrześcijańskim na Wschodzie i Zachodzie. Na terenie europejskim szczególnie rozpowszechnił się po sprowadzeniu do Bari relikwii św. Mikołaja w 1087 r.

W 1098 r. przy grobie św. Mikołaja odbył się synod podejmujący próbę połączenia Kościoła prawosławnego z rzymskim. Kult św. Mikołaja przeniesiony na Ruś głęboko wszedł w obyczaje ludowe, język i sztukę narodu ruskiego. Świętego zaś obrano patronem kraju.

Wierzenia ludowe uznawały św. Mikołaja za patrona i szczególnego opiekuna zwierząt i ptaków. Przez długie lata czczono Go jako patrona bydła domowego, chroniącego go przed pojawiającymi się zarazami. Lud Białorusi, Ukrainy a także Polski nosił przekonanie o posiadaniu przez Świętego władzy poskramiania wilków oraz pełnienia opieki nad pasterzami i ich trzodami. Na terenie Małopolski przechowało się w ludowej tradycji wiele opowiadań o św. Mikołaju - opiekunie pasterzy.

Zwyczaj obdarowywania upominkami w dzień św. Mikołaja spotykamy od XIII wieku. Wprowadzono go najpierw w szkołach w formie stypendiów i zapomóg dla biednych uczniów. Z biegiem czasu przeniesiono go w wielu krajach na wszystkie dzieci w szkołach. Stąd przeszedł on do rodzin i rozpowszechnił się nie tylko w Europie, i to w szerszym zakresie obdarowywania nie tylko dzieci ale również dorosłych.

Kult św. Mikołaja był znany w Polsce od wczesnego chrześcijaństwa. Świadczą o tym wzniesione kościoły pod Jego wezwaniem. W średniowieczu kult św. Mikołaja szerzył się w Cieszynie, Żarnowie, Końskich i Wysocicach. Wzniesiono tam kościoły pod wezwaniem Świętego, które zaliczane są do grupy najstarszych świątyń na naszych ziemiach. W Polsce istniały dwa sanktuaria, w których św. Mikołaj odbierał szczególną cześć: na Śląsku Cieszyńskim i na Pomorzu (Pierściec i Żarnowiec).

W ikonografii św. Mikołaja z Miry przedstawiano na ikonach najczęściej z Jezusem Chrystusem i Matką Bożą. Matka Boża podaje Świętemu księgę Ewangelii i omorforion (długi i szeroki pas ozdobiony krzyżem, element liturgicznego stroju biskupa Kościoła bizantyjskiego). Życiorys św. Mikołaja z IX lub X wieku wyjaśnia tę symbolikę. Mówi, że podczas sakry biskupiej Chrystus wraz ze swoją Matką ukazując się, wręczyli konsekrowanemu insygnia podejmowanego urzędu w Kościele. W ikonografii chrześcijaństwa zachodniego najczęściej św. Mikołaj przedstawiany jest jako biskup rozdzielający dzieciom dary.

Kogo patronem jest św. Mikołaj?

W Kościele katolickim św. Mikołaja ogłoszono patronem żeglarzy, piekarzy, kupców oraz więźniów.

Ciekawostki

Mniej znana historia o św biskupie Miry Mikołaju. Zdarzyło się to na soborze Niceijskim 325 roku. Biskup Ariusz nie wierzył w Trójce Świętą, Bóstwo Jezusa... Mikołaj wściekł się na heretyka Ariusza za zasiewanie takiego podziału w kościele, że uderzył go publicznie w twarz. Tak więc św Mikołaj jest też przykładem walki o sprawiedliwość, prawdę, obronę wiary.

Modlitwy do św. Mikołaja

Modlitwa do św. MikołajaModlitwa do św. Mikołaja

Litania do św. MikołajaLitania do św. Mikołaja

Zobacz więcej

Święty Mikołaj jest jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła Wschodniego i ZachodniegoŚwięty Mikołaj jest jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła Wschodniego i Zachodniego

Święty Mikołaj z MiryŚwięty Mikołaj z Miry

Święty Mikołaj na opakŚwięty Mikołaj na opak

W mieście świętego MikołajaW mieście świętego Mikołaja

ks. Tadeusz Matras/Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w EucharystiiWasze komentarze:
 marzena aneta: 06.12.2022, 20:18
 Święty Mikołaju z Miry kocham Cię dziękuję Święty Mikołaju z Miry módl się za nami dziękuję Święty Mikołaju z Miry proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Święty Mikołaju z Miry proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyła w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 DAN: 06.12.2022, 13:53
 Wymagajcie od Boga najwiecej, bo najwiecej posiada. Za kazdy dzien.
 marzena aneta: 05.12.2022, 06:20
 gdzie jest komentarz mój prosze wyświetlić dziękuję
 Beata: 27.08.2022, 12:17
 Św Mikołaju proszę o spełnienie moich marzeń i abym nigdy nie była biedna i chora
 beti : 17.11.2021, 10:05
 Św.Mikołaju pomóż mi wygrać w lotto
 Teresa: 12.12.2020, 19:10
 Swiety Mikolaju prosze Cie o zdrowie oraz cudowna Twoja pomoc w znalezieniu dobrej szkoly i jej szczesliwe ukonczenie.O Dary Ducha Swietego. Dziekuje bardzo.
 matka: 10.12.2020, 17:54
 Kochany Swiety Mikolaju prosze o zdrowie i Boza pomoc w uchronieniu syna od dalszych bledow. W intencji wybawienia mnie i rodziny od nekania ze strony nieprzyjaciol. Dziekuje abrdzo.
 matka: 10.09.2019, 09:39
 Sw.Mikolaju prosze Cie w intencji blagalno-dziekczynnej o powrot do zdrowia dla Grzegorza i jego matki. W intencji zdrowia dla dzieci oraz bezpieczenstwa i Madrosci Twojej oraz pomocy w pomyslnym rozwiazniu naszych trudnych wszystkich spraw i problemow:/o stala prace dla syna,o spokojne warunki mieszkaniowe,o technicznosc w spraw.motoryzacyjnych dla syna,o wybawienie od nieprzyjaciol/. Amen.
 BS: 11.07.2019, 15:37
 Św Mikołaju czuwaj i bądź przy mnie i mojej córce Czuwaj by nam nic nie brakowało


 Beti: 29.06.2019, 13:45
 Proszę Św Mikołaju-pomóż mi nigdy wcześniej Cię nie prosiłam Potrzebuję troszkę szczęścia Jestem sama jak palec i tyram od rana do nocy żeby nie czuć się samotną i biedną
 Beata: 29.06.2019, 13:08
 Św Mikołaju całe prawie życie jestem nieszczęśliwa Spraw bym chociaż odrobinkę szczęścia doznała
 ja : 06.02.2019, 08:28
 xD
 BH: 05.12.2016, 20:08
 św.Mikołaju RATUJ UBOGICH,BEZDOMNYCH w Polsce
 matka: 26.11.2016, 21:53
 Św. Mikołaju proszę Cię tylko o jedyną rzecz, aby mój ukochany syn zerwal ze swym nałogiem i podjął skuteczną terapię.
 Ole: 30.03.2016, 19:24
 Kochany Święty Mikołaju, mam nadzieję, że to przeczytasz, bo nie wiem jak inaczej mogłabym się z Tobą skontaktować:( Prosze Cię z całego serca, abyś pomógł mi troszkę:C chodzi przedewszystkim, zeby stan mojej cery sie poprawił - był idealny :') prosze Cie o idealne ciało, takie jak zawsze wymieniam w modlitwach. Pomóż mi też z nauką, No bo sama sobie nie poradzę:(( spraw aby wszytko wiodło mi się dobrze w życiu, jesli chodzi o rozwijanie kariery- wiesz jakiej, na każde inne aspekty życia:( pozdrawiam i do zobaczenia Ole :*
 Czcicielka: 11.02.2016, 08:25
 Proszę Cię Święty Mikołaju o pomoc w rozwiązaniu moich problemów. Ulituj się nade mną
 Alan 23.12.2015: 23.12.2015, 09:50
 wiem ze nie istnieje
 Mikołaj: 11.09.2015, 23:02
 Svjatyj Mykolaje Arhijepyskope Myrlykijskij Chudotvorche, dopomozhy meni v nostryfikacji, shchob zdaty jiji za pershym razom.
 Gabriela: 03.01.2015, 17:46
 ŚWIĘTY MIKOŁAJU bardzo proszę o pomoc finansową (może wygraną w lotto) na poprawienie mojej i rodziny sytuacji. Proszę o własny "kąt" dla siebie żebym nie była dla nikogo ciężarem))
 Gabriela: 07.12.2014, 16:31
 Święty Mikołaju bardzo proszę Cię o prezent w formie dobrego rozwiązania spraw kadrowych w pracy i pomoc finansową dla mnie i rodziny;)))
(1) [2] [3]


Autor

Treść

Nowości

św. Albinśw. Albin

Modlitwa do św. AlbinaModlitwa do św. Albina

Rachunek sumienia dla dzieciRachunek sumienia dla dzieci

Droga Krzyżowa CierpiącychDroga Krzyżowa Cierpiących

Rodzice w ogóle nie rozumieją co czujęRodzice w ogóle nie rozumieją co czuję

Nie ma lepszego lekarstwa na miłość własną niż własne dzieckoNie ma lepszego lekarstwa na miłość własną niż własne dziecko

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej