Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Mikołaj

(zm. ok. 348)


     Urodził się w Bari w południowych Włoszech. Żył prawdopodobnie w IV wieku chrześcijaństwa. Posiadamy mało historycznych informacji o jego życiu i działalności. Tradycja chrześcijańska przekazała natomiast o nim wiele legend i opowiadań.

     Był dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym przez nich w modlitwie u Boga. Od młodości odznaczał się. pobożnością i wrażliwością na niedolę i trudności ludzi, zwłaszcza ludzi biednych i opuszczonych. Po śmierci rodziców majątek rozdał potrzebującym.

     Ustanowiony biskupem sprawował posługę pasterską w Mirze w Azji Mniejszej. Jako biskup uczestniczył w soborze nicejskim (325 r.), na którym potępiono Ariusza i jego herezję. Zmarł 6 grudnia 345-352 r. Pochowano go w Mirze. Tu też dość wcześnie rozpowszechnił się kult Świętego. W VI wieku św. Mikołaja czczono w Konstantynopolu oraz Mirze i stąd kult rozpowszechnił się po ówczesnym świecie chrześcijańskim na Wschodzie i Zachodzie. Na terenie europejskim szczególnie rozpowszechnił się po sprowadzeniu do Bari relikwii św. Mikołaja w 1087 r.

     W 1098 r. przy grobie św. Mikołaja odbył się synod podejmujący próbę połączenia Kościoła prawosławnego z rzymskim. Kult św. Mikołaja przeniesiony na Ruś głęboko wszedł w obyczaje ludowe, język i sztukę narodu ruskiego. Świętego zaś obrano patronem kraju.

     W Kościele katolickim św. Mikołaja ogłoszono patronem żeglarzy, piekarzy, kupców oraz więźniów.

     Wierzenia ludowe uznawały św. Mikołaja za patrona i szczególnego opiekuna zwierząt i ptaków. Przez długie lata czczono Go jako patrona bydła domowego, chroniącego go przed pojawiającymi się zarazami. Lud Białorusi, Ukrainy a także Polski nosił przekonanie o posiadaniu przez Świętego władzy poskramiania wilków oraz pełnienia opieki nad pasterzami i ich trzodami. Na terenie Małopolski przechowało się w ludowej tradycji wiele opowiadań o św. Mikołaju - opiekunie pasterzy.

     Zwyczaj obdarowywania upominkami w dzień św. Mikołaja spotykamy od XIII wieku. Wprowadzono go najpierw w szkołach w formie stypendiów i zapomóg dla biednych uczniów. Z biegiem czasu przeniesiono go w wielu krajach na wszystkie dzieci w szkołach. Stąd przeszedł on do rodzin i rozpowszechnił się nie tylko w Europie, i to w szerszym zakresie obdarowywania nie tylko dzieci ale również dorosłych.

     Kult św. Mikołaja był znany w Polsce od wczesnego chrześcijaństwa. Świadczą o tym wzniesione kościoły pod Jego wezwaniem. W średniowieczu kult św. Mikołaja szerzył się w Cieszynie, Żarnowie, Końskich i Wysocicach. Wzniesiono tam kościoły pod wezwaniem Świętego, które zaliczane są do grupy najstarszych świątyń na naszych ziemiach. W Polsce istniały dwa sanktuaria, w których św. Mikołaj odbierał szczególną cześć: na Śląsku Cieszyńskim i na Pomorzu (Pierściec i Żarnowiec).

     W ikonografii św. Mikołaja z Miry przedstawiano na ikonach najczęściej z Jezusem Chrystusem i Matką Bożą. Matka Boża podaje Świętemu księgę Ewangelii i omorforion (długi i szeroki pas ozdobiony krzyżem, element liturgicznego stroju biskupa Kościoła bizantyjskiego). Życiorys św. Mikołaja z IX lub X wieku wyjaśnia tę symbolikę. Mówi, że podczas sakry biskupiej Chrystus wraz ze swoją Matką ukazując się, wręczyli konsekrowanemu insygnia podejmowanego urzędu w Kościele. W ikonografii chrześcijaństwa zachodniego najczęściej św. Mikołaj przedstawiany jest jako biskup rozdzielający dzieciom dary.


ks. Tadeusz Matras
   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 BH: 05.12.2016, 20:08
 św.Mikołaju RATUJ UBOGICH,BEZDOMNYCH w Polsce
 matka: 26.11.2016, 21:53
 Św. Mikołaju proszę Cię tylko o jedyną rzecz, aby mój ukochany syn zerwal ze swym nałogiem i podjął skuteczną terapię.
 Ole: 30.03.2016, 19:24
 Kochany Święty Mikołaju, mam nadzieję, że to przeczytasz, bo nie wiem jak inaczej mogłabym się z Tobą skontaktować:( Prosze Cię z całego serca, abyś pomógł mi troszkę:C chodzi przedewszystkim, zeby stan mojej cery sie poprawił - był idealny :') prosze Cie o idealne ciało, takie jak zawsze wymieniam w modlitwach. Pomóż mi też z nauką, No bo sama sobie nie poradzę:(( spraw aby wszytko wiodło mi się dobrze w życiu, jesli chodzi o rozwijanie kariery- wiesz jakiej, na każde inne aspekty życia:( pozdrawiam i do zobaczenia Ole :*
 Czcicielka: 11.02.2016, 08:25
 Proszę Cię Święty Mikołaju o pomoc w rozwiązaniu moich problemów. Ulituj się nade mną
 Alan 23.12.2015: 23.12.2015, 09:50
 wiem ze nie istnieje
 Mikołaj: 11.09.2015, 23:02
 Svjatyj Mykolaje Arhijepyskope Myrlykijskij Chudotvorche, dopomozhy meni v nostryfikacji, shchob zdaty jiji za pershym razom.
 Gabriela: 03.01.2015, 17:46
 ŚWIĘTY MIKOŁAJU bardzo proszę o pomoc finansową (może wygraną w lotto) na poprawienie mojej i rodziny sytuacji. Proszę o własny "kąt" dla siebie żebym nie była dla nikogo ciężarem))
 Gabriela: 07.12.2014, 16:31
 Święty Mikołaju bardzo proszę Cię o prezent w formie dobrego rozwiązania spraw kadrowych w pracy i pomoc finansową dla mnie i rodziny;)))
 Ula: 06.12.2014, 16:12
 Święty Mikołaju, proszę o potrzebne łaski dla moich bliskich i dla wszystkich na całym świecie.Dziękuję Ci za wszystko.Amen
 Ula: 06.12.2014, 16:12
 Święty Mikołaju, proszę o potrzebne łaski dla moich bliskich i dla wszystkich na całym świecie.Dziękuję Ci za wszystko.Amen
 Paweł Masternak: 02.12.2014, 21:05
 Św. Mikołaj urodził się w Patras w Azji Mniejszej dzisiejsza Turcja. Był biskupem Miry gdzie zmarł i został pochowany. W czasie gdy Muzułmanie podbijali te tereny relikwie świętego zostało przewiezione do Bari we Włoszech gdzie znajdują się obecnie.
 Paweł Masternak: 02.12.2014, 21:04
 Św. Mikołaj urodził się w Patras w Azji Mniejszej dzisiejsza Turcja. Był biskupem Miry gdzie zmarł i został pochowany. W czasie gdy Muzułmanie podbijali te tereny relikwie świętego zostało przewiezione do Bari we Włoszech gdzie znajdują się obecnie.
 ola: 01.12.2014, 21:10
 Święty mikołaju pozdrawiam i wesołych świąt
 anna: 26.06.2014, 19:25
 sw.mikolaju.pomoz.mi.trudnych.sprawach.w.rodzinie.a.szczegulnie.w.sprawie.wnuczki.anny
 kubar906: 23.03.2012, 19:47
 Co??? On nie urodził się wcale w Bari w Italii, tylko w Mirze w Turcji! -_-
 JOł!!!!!!: 23.02.2012, 15:43
 Święty Mikołaju proszę cie o duży samochód na pilot i puzle.
 ola: 12.12.2011, 21:00
 za długie
 kisiu: 08.12.2011, 16:30
 ale wiadomo ze istnieje w bajkach oraz w relegii normalnie w rzeczywistosci nie istnieje chociaz kazdy mozesz zostac sw mikolajem
 kinga: 06.12.2011, 13:42
 Św.Mikołaju, Ty wiesz, czego ja pragnę... niech moje zycie w końcu toczy sie tak jak powinno..
 Jagoda: 06.12.2010, 09:24
 Święty Mikołaju Patronie Panien, proszę Cię o dobrych mężów dla mnie i dla mojej siostry Oli.
(1) [2]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej