Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Mikołaj

(zm. ok. 348)


Mikołaj
     Urodził się w Bari w południowych Włoszech. Żył prawdopodobnie w IV wieku chrześcijaństwa. Posiadamy mało historycznych informacji o jego życiu i działalności. Tradycja chrześcijańska przekazała natomiast o nim wiele legend i opowiadań.

     Był dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym przez nich w modlitwie u Boga. Od młodości odznaczał się. pobożnością i wrażliwością na niedolę i trudności ludzi, zwłaszcza ludzi biednych i opuszczonych. Po śmierci rodziców majątek rozdał potrzebującym.

     Ustanowiony biskupem sprawował posługę pasterską w Mirze w Azji Mniejszej. Jako biskup uczestniczył w soborze nicejskim (325 r.), na którym potępiono Ariusza i jego herezję. Zmarł 6 grudnia 345-352 r. Pochowano go w Mirze. Tu też dość wcześnie rozpowszechnił się kult Świętego. W VI wieku św. Mikołaja czczono w Konstantynopolu oraz Mirze i stąd kult rozpowszechnił się po ówczesnym świecie chrześcijańskim na Wschodzie i Zachodzie. Na terenie europejskim szczególnie rozpowszechnił się po sprowadzeniu do Bari relikwii św. Mikołaja w 1087 r.

     W 1098 r. przy grobie św. Mikołaja odbył się synod podejmujący próbę połączenia Kościoła prawosławnego z rzymskim. Kult św. Mikołaja przeniesiony na Ruś głęboko wszedł w obyczaje ludowe, język i sztukę narodu ruskiego. Świętego zaś obrano patronem kraju.

     W Kościele katolickim św. Mikołaja ogłoszono patronem żeglarzy, piekarzy, kupców oraz więźniów.

     Wierzenia ludowe uznawały św. Mikołaja za patrona i szczególnego opiekuna zwierząt i ptaków. Przez długie lata czczono Go jako patrona bydła domowego, chroniącego go przed pojawiającymi się zarazami. Lud Białorusi, Ukrainy a także Polski nosił przekonanie o posiadaniu przez Świętego władzy poskramiania wilków oraz pełnienia opieki nad pasterzami i ich trzodami. Na terenie Małopolski przechowało się w ludowej tradycji wiele opowiadań o św. Mikołaju - opiekunie pasterzy.

     Zwyczaj obdarowywania upominkami w dzień św. Mikołaja spotykamy od XIII wieku. Wprowadzono go najpierw w szkołach w formie stypendiów i zapomóg dla biednych uczniów. Z biegiem czasu przeniesiono go w wielu krajach na wszystkie dzieci w szkołach. Stąd przeszedł on do rodzin i rozpowszechnił się nie tylko w Europie, i to w szerszym zakresie obdarowywania nie tylko dzieci ale również dorosłych.

     Kult św. Mikołaja był znany w Polsce od wczesnego chrześcijaństwa. Świadczą o tym wzniesione kościoły pod Jego wezwaniem. W średniowieczu kult św. Mikołaja szerzył się w Cieszynie, Żarnowie, Końskich i Wysocicach. Wzniesiono tam kościoły pod wezwaniem Świętego, które zaliczane są do grupy najstarszych świątyń na naszych ziemiach. W Polsce istniały dwa sanktuaria, w których św. Mikołaj odbierał szczególną cześć: na Śląsku Cieszyńskim i na Pomorzu (Pierściec i Żarnowiec).

     W ikonografii św. Mikołaja z Miry przedstawiano na ikonach najczęściej z Jezusem Chrystusem i Matką Bożą. Matka Boża podaje Świętemu księgę Ewangelii i omorforion (długi i szeroki pas ozdobiony krzyżem, element liturgicznego stroju biskupa Kościoła bizantyjskiego). Życiorys św. Mikołaja z IX lub X wieku wyjaśnia tę symbolikę. Mówi, że podczas sakry biskupiej Chrystus wraz ze swoją Matką ukazując się, wręczyli konsekrowanemu insygnia podejmowanego urzędu w Kościele. W ikonografii chrześcijaństwa zachodniego najczęściej św. Mikołaj przedstawiany jest jako biskup rozdzielający dzieciom dary.

ks. Tadeusz Matras


   

Wasze komentarze:
 matka: 10.09.2019, 09:39
 Sw.Mikolaju prosze Cie w intencji blagalno-dziekczynnej o powrot do zdrowia dla Grzegorza i jego matki. W intencji zdrowia dla dzieci oraz bezpieczenstwa i Madrosci Twojej oraz pomocy w pomyslnym rozwiazniu naszych trudnych wszystkich spraw i problemow:/o stala prace dla syna,o spokojne warunki mieszkaniowe,o technicznosc w spraw.motoryzacyjnych dla syna,o wybawienie od nieprzyjaciol/. Amen.
 BS: 11.07.2019, 15:37
 Św Mikołaju czuwaj i bądź przy mnie i mojej córce Czuwaj by nam nic nie brakowało
 Beti: 29.06.2019, 13:45
 Proszę Św Mikołaju-pomóż mi nigdy wcześniej Cię nie prosiłam Potrzebuję troszkę szczęścia Jestem sama jak palec i tyram od rana do nocy żeby nie czuć się samotną i biedną
 Beata: 29.06.2019, 13:08
 Św Mikołaju całe prawie życie jestem nieszczęśliwa Spraw bym chociaż odrobinkę szczęścia doznała
 ja : 06.02.2019, 08:28
 xD
 BH: 05.12.2016, 20:08
 św.Mikołaju RATUJ UBOGICH,BEZDOMNYCH w Polsce
 matka: 26.11.2016, 21:53
 Św. Mikołaju proszę Cię tylko o jedyną rzecz, aby mój ukochany syn zerwal ze swym nałogiem i podjął skuteczną terapię.
 Ole: 30.03.2016, 19:24
 Kochany Święty Mikołaju, mam nadzieję, że to przeczytasz, bo nie wiem jak inaczej mogłabym się z Tobą skontaktować:( Prosze Cię z całego serca, abyś pomógł mi troszkę:C chodzi przedewszystkim, zeby stan mojej cery sie poprawił - był idealny :') prosze Cie o idealne ciało, takie jak zawsze wymieniam w modlitwach. Pomóż mi też z nauką, No bo sama sobie nie poradzę:(( spraw aby wszytko wiodło mi się dobrze w życiu, jesli chodzi o rozwijanie kariery- wiesz jakiej, na każde inne aspekty życia:( pozdrawiam i do zobaczenia Ole :*
 Czcicielka: 11.02.2016, 08:25
 Proszę Cię Święty Mikołaju o pomoc w rozwiązaniu moich problemów. Ulituj się nade mną


 Alan 23.12.2015: 23.12.2015, 09:50
 wiem ze nie istnieje
 Mikołaj: 11.09.2015, 23:02
 Svjatyj Mykolaje Arhijepyskope Myrlykijskij Chudotvorche, dopomozhy meni v nostryfikacji, shchob zdaty jiji za pershym razom.
 Gabriela: 03.01.2015, 17:46
 ŚWIĘTY MIKOŁAJU bardzo proszę o pomoc finansową (może wygraną w lotto) na poprawienie mojej i rodziny sytuacji. Proszę o własny "kąt" dla siebie żebym nie była dla nikogo ciężarem))
 Gabriela: 07.12.2014, 16:31
 Święty Mikołaju bardzo proszę Cię o prezent w formie dobrego rozwiązania spraw kadrowych w pracy i pomoc finansową dla mnie i rodziny;)))
 Ula: 06.12.2014, 16:12
 Święty Mikołaju, proszę o potrzebne łaski dla moich bliskich i dla wszystkich na całym świecie.Dziękuję Ci za wszystko.Amen
 Ula: 06.12.2014, 16:12
 Święty Mikołaju, proszę o potrzebne łaski dla moich bliskich i dla wszystkich na całym świecie.Dziękuję Ci za wszystko.Amen
 Paweł Masternak: 02.12.2014, 21:05
 Św. Mikołaj urodził się w Patras w Azji Mniejszej dzisiejsza Turcja. Był biskupem Miry gdzie zmarł i został pochowany. W czasie gdy Muzułmanie podbijali te tereny relikwie świętego zostało przewiezione do Bari we Włoszech gdzie znajdują się obecnie.
 Paweł Masternak: 02.12.2014, 21:04
 Św. Mikołaj urodził się w Patras w Azji Mniejszej dzisiejsza Turcja. Był biskupem Miry gdzie zmarł i został pochowany. W czasie gdy Muzułmanie podbijali te tereny relikwie świętego zostało przewiezione do Bari we Włoszech gdzie znajdują się obecnie.
 ola: 01.12.2014, 21:10
 Święty mikołaju pozdrawiam i wesołych świąt
 anna: 26.06.2014, 19:25
 sw.mikolaju.pomoz.mi.trudnych.sprawach.w.rodzinie.a.szczegulnie.w.sprawie.wnuczki.anny
 kubar906: 23.03.2012, 19:47
 Co??? On nie urodził się wcale w Bari w Italii, tylko w Mirze w Turcji! -_-
(1) [2] [3]


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej