Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Mikołaj

(zm. ok. 348)

Mikołaj Urodził się w Bari w południowych Włoszech. Żył prawdopodobnie w IV wieku chrześcijaństwa. Posiadamy mało historycznych informacji o jego życiu i działalności. Tradycja chrześcijańska przekazała natomiast o nim wiele legend i opowiadań.

Był dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym przez nich w modlitwie u Boga. Od młodości odznaczał się. pobożnością i wrażliwością na niedolę i trudności ludzi, zwłaszcza ludzi biednych i opuszczonych. Po śmierci rodziców majątek rozdał potrzebującym.

Ustanowiony biskupem sprawował posługę pasterską w Mirze w Azji Mniejszej. Jako biskup uczestniczył w soborze nicejskim (325 r.), na którym potępiono Ariusza i jego herezję. Zmarł 6 grudnia 345-352 r. Pochowano go w Mirze. Tu też dość wcześnie rozpowszechnił się kult Świętego. W VI wieku św. Mikołaja czczono w Konstantynopolu oraz Mirze i stąd kult rozpowszechnił się po ówczesnym świecie chrześcijańskim na Wschodzie i Zachodzie. Na terenie europejskim szczególnie rozpowszechnił się po sprowadzeniu do Bari relikwii św. Mikołaja w 1087 r.

W 1098 r. przy grobie św. Mikołaja odbył się synod podejmujący próbę połączenia Kościoła prawosławnego z rzymskim. Kult św. Mikołaja przeniesiony na Ruś głęboko wszedł w obyczaje ludowe, język i sztukę narodu ruskiego. Świętego zaś obrano patronem kraju.

W Kościele katolickim św. Mikołaja ogłoszono patronem żeglarzy, piekarzy, kupców oraz więźniów.

Wierzenia ludowe uznawały św. Mikołaja za patrona i szczególnego opiekuna zwierząt i ptaków. Przez długie lata czczono Go jako patrona bydła domowego, chroniącego go przed pojawiającymi się zarazami. Lud Białorusi, Ukrainy a także Polski nosił przekonanie o posiadaniu przez Świętego władzy poskramiania wilków oraz pełnienia opieki nad pasterzami i ich trzodami. Na terenie Małopolski przechowało się w ludowej tradycji wiele opowiadań o św. Mikołaju - opiekunie pasterzy.

Zwyczaj obdarowywania upominkami w dzień św. Mikołaja spotykamy od XIII wieku. Wprowadzono go najpierw w szkołach w formie stypendiów i zapomóg dla biednych uczniów. Z biegiem czasu przeniesiono go w wielu krajach na wszystkie dzieci w szkołach. Stąd przeszedł on do rodzin i rozpowszechnił się nie tylko w Europie, i to w szerszym zakresie obdarowywania nie tylko dzieci ale również dorosłych.

Kult św. Mikołaja był znany w Polsce od wczesnego chrześcijaństwa. Świadczą o tym wzniesione kościoły pod Jego wezwaniem. W średniowieczu kult św. Mikołaja szerzył się w Cieszynie, Żarnowie, Końskich i Wysocicach. Wzniesiono tam kościoły pod wezwaniem Świętego, które zaliczane są do grupy najstarszych świątyń na naszych ziemiach. W Polsce istniały dwa sanktuaria, w których św. Mikołaj odbierał szczególną cześć: na Śląsku Cieszyńskim i na Pomorzu (Pierściec i Żarnowiec).

W ikonografii św. Mikołaja z Miry przedstawiano na ikonach najczęściej z Jezusem Chrystusem i Matką Bożą. Matka Boża podaje Świętemu księgę Ewangelii i omorforion (długi i szeroki pas ozdobiony krzyżem, element liturgicznego stroju biskupa Kościoła bizantyjskiego). Życiorys św. Mikołaja z IX lub X wieku wyjaśnia tę symbolikę. Mówi, że podczas sakry biskupiej Chrystus wraz ze swoją Matką ukazując się, wręczyli konsekrowanemu insygnia podejmowanego urzędu w Kościele. W ikonografii chrześcijaństwa zachodniego najczęściej św. Mikołaj przedstawiany jest jako biskup rozdzielający dzieciom dary.

ks. Tadeusz MatrasWasze komentarze:
 Paweł Masternak: 02.12.2014, 21:04
 Św. Mikołaj urodził się w Patras w Azji Mniejszej dzisiejsza Turcja. Był biskupem Miry gdzie zmarł i został pochowany. W czasie gdy Muzułmanie podbijali te tereny relikwie świętego zostało przewiezione do Bari we Włoszech gdzie znajdują się obecnie.
 ola: 01.12.2014, 21:10
 Święty mikołaju pozdrawiam i wesołych świąt
 anna: 26.06.2014, 19:25
 sw.mikolaju.pomoz.mi.trudnych.sprawach.w.rodzinie.a.szczegulnie.w.sprawie.wnuczki.anny
 kubar906: 23.03.2012, 19:47
 Co??? On nie urodził się wcale w Bari w Italii, tylko w Mirze w Turcji! -_-
 JOł!!!!!!: 23.02.2012, 15:43
 Święty Mikołaju proszę cie o duży samochód na pilot i puzle.
 ola: 12.12.2011, 21:00
 za długie
 kisiu: 08.12.2011, 16:30
 ale wiadomo ze istnieje w bajkach oraz w relegii normalnie w rzeczywistosci nie istnieje chociaz kazdy mozesz zostac sw mikolajem
 kinga: 06.12.2011, 13:42
 Św.Mikołaju, Ty wiesz, czego ja pragnę... niech moje zycie w końcu toczy sie tak jak powinno..
 Jagoda: 06.12.2010, 09:24
 Święty Mikołaju Patronie Panien, proszę Cię o dobrych mężów dla mnie i dla mojej siostry Oli.


 RODZINA 6 12 2010: 06.12.2010, 09:00
 SW MIKOLAJU PROSZE OBSYB WSZYSTKIMI DOBRAMI NASZA RODZINE SYNOW Z NARZECZONYMI ORAZ MNIE Z MEZEM NASZ DOM I NASZE SERCA
 PAWEL I MARCIN: 06.12.2010, 08:06
 SW MIKOLAJU TY ZNASZ PRAGNIENIA MOJE I MOJEJ RODZINY MAMY TATAY BRATA PROSZE Z UFNOSCIA CZEKAM NA CUD I LASK O TO CIE PROSZE NIE OPUSZCZAJ NAS W NASZYCH POTRZEBACH
 Jo: 03.12.2010, 11:05
 Błagam o rozum do uli
 mama: 26.11.2010, 20:13
 Swiety Mikolaju prosze Cie o pomoc w napisaniu dobrej pracy przez syna oraz o pomoc w otwarciu przewodu dr,jak tez znalezieniu dobrej pracy.Spraw tez,by byl zdrowy i spotkal na swej drodze ludzi zyczliwych. Dziekuje bardzo za modlitwe.
 matka: 18.10.2010, 11:27
 Święty Mikołaju Ty który dajesz wspaniałe prezenty pomóż mi odzyskać syna. pomóż by syn do nas powrócił tak bardzo na niego czekamy, tęsknimy.
 Ola: 24.08.2010, 03:36
 Św.Mikołaju proszę o uzdrowienie związku z Łukaszem,o jego nawrócenie i przemianę serca,dar przebaczenia.Proszę o dobry wybór szkoły dla mnie,uzdrowienie z lęków.Dziekuje
 zasmucona: 06.05.2009, 16:53
 Św.Mikołaju, Ty wiesz, czego pragnę najbardziej. Proszę, bądź przy mnie chociaż Ty, skoro Bóg zabrał mi wszystkich, których kochałam, w zamian dając łzy, rozpacz, ból do końca życia. Skróć to życie, którego tak bardzo nienawidzę.
 Jolanta: 17.02.2009, 16:07
 Błagam o powrót ukochanej osoby
 Danuta: 01.01.2009, 17:24
 Swiety Mikolaju ratuj mnie z dlugow mam tyle kredytow prosze cie
 mariola: 17.11.2008, 13:03
 Za pośrednictwem dusz czyśćcowych, dla których proszę o wejście do Królestwa Niebieskiego, błagam o pomoc w rozwiązaniu wszystkich moich problemów
 olo: 14.11.2008, 13:10
 telewizja polska,kilka lat temu,bodaj że" wiadomości" podały informacje że św.mikołaj nie jest świętym, jak to wygląda na prawdę ,czy mógł by ktoś to wyjaśnić
[1] (2) [3]


Autor

Treść

Nowości

Po co nam adwent?Po co nam adwent?

św. Wirgiliusz z Salzburgaśw. Wirgiliusza z Salzburga

Ostatnia pieczęć złamana! (Ap 8,1-5)Ostatnia pieczęć złamana! (Ap 8,1-5)

Pan Bóg stwarza nam okazje do pojednania się z NimPan Bóg stwarza nam okazje do pojednania się z Nim

Czy nerwica jest chorobą?Czy nerwica jest chorobą?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej