Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Mikołaj

(zm. ok. 348)


Mikołaj
     Urodził się w Bari w południowych Włoszech. Żył prawdopodobnie w IV wieku chrześcijaństwa. Posiadamy mało historycznych informacji o jego życiu i działalności. Tradycja chrześcijańska przekazała natomiast o nim wiele legend i opowiadań.

     Był dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym przez nich w modlitwie u Boga. Od młodości odznaczał się. pobożnością i wrażliwością na niedolę i trudności ludzi, zwłaszcza ludzi biednych i opuszczonych. Po śmierci rodziców majątek rozdał potrzebującym.

     Ustanowiony biskupem sprawował posługę pasterską w Mirze w Azji Mniejszej. Jako biskup uczestniczył w soborze nicejskim (325 r.), na którym potępiono Ariusza i jego herezję. Zmarł 6 grudnia 345-352 r. Pochowano go w Mirze. Tu też dość wcześnie rozpowszechnił się kult Świętego. W VI wieku św. Mikołaja czczono w Konstantynopolu oraz Mirze i stąd kult rozpowszechnił się po ówczesnym świecie chrześcijańskim na Wschodzie i Zachodzie. Na terenie europejskim szczególnie rozpowszechnił się po sprowadzeniu do Bari relikwii św. Mikołaja w 1087 r.

     W 1098 r. przy grobie św. Mikołaja odbył się synod podejmujący próbę połączenia Kościoła prawosławnego z rzymskim. Kult św. Mikołaja przeniesiony na Ruś głęboko wszedł w obyczaje ludowe, język i sztukę narodu ruskiego. Świętego zaś obrano patronem kraju.

     W Kościele katolickim św. Mikołaja ogłoszono patronem żeglarzy, piekarzy, kupców oraz więźniów.

     Wierzenia ludowe uznawały św. Mikołaja za patrona i szczególnego opiekuna zwierząt i ptaków. Przez długie lata czczono Go jako patrona bydła domowego, chroniącego go przed pojawiającymi się zarazami. Lud Białorusi, Ukrainy a także Polski nosił przekonanie o posiadaniu przez Świętego władzy poskramiania wilków oraz pełnienia opieki nad pasterzami i ich trzodami. Na terenie Małopolski przechowało się w ludowej tradycji wiele opowiadań o św. Mikołaju - opiekunie pasterzy.

     Zwyczaj obdarowywania upominkami w dzień św. Mikołaja spotykamy od XIII wieku. Wprowadzono go najpierw w szkołach w formie stypendiów i zapomóg dla biednych uczniów. Z biegiem czasu przeniesiono go w wielu krajach na wszystkie dzieci w szkołach. Stąd przeszedł on do rodzin i rozpowszechnił się nie tylko w Europie, i to w szerszym zakresie obdarowywania nie tylko dzieci ale również dorosłych.

     Kult św. Mikołaja był znany w Polsce od wczesnego chrześcijaństwa. Świadczą o tym wzniesione kościoły pod Jego wezwaniem. W średniowieczu kult św. Mikołaja szerzył się w Cieszynie, Żarnowie, Końskich i Wysocicach. Wzniesiono tam kościoły pod wezwaniem Świętego, które zaliczane są do grupy najstarszych świątyń na naszych ziemiach. W Polsce istniały dwa sanktuaria, w których św. Mikołaj odbierał szczególną cześć: na Śląsku Cieszyńskim i na Pomorzu (Pierściec i Żarnowiec).

     W ikonografii św. Mikołaja z Miry przedstawiano na ikonach najczęściej z Jezusem Chrystusem i Matką Bożą. Matka Boża podaje Świętemu księgę Ewangelii i omorforion (długi i szeroki pas ozdobiony krzyżem, element liturgicznego stroju biskupa Kościoła bizantyjskiego). Życiorys św. Mikołaja z IX lub X wieku wyjaśnia tę symbolikę. Mówi, że podczas sakry biskupiej Chrystus wraz ze swoją Matką ukazując się, wręczyli konsekrowanemu insygnia podejmowanego urzędu w Kościele. W ikonografii chrześcijaństwa zachodniego najczęściej św. Mikołaj przedstawiany jest jako biskup rozdzielający dzieciom dary.

ks. Tadeusz Matras


   

Wasze komentarze:
 JOł!!!!!!: 23.02.2012, 15:43
 Święty Mikołaju proszę cie o duży samochód na pilot i puzle.
 ola: 12.12.2011, 21:00
 za długie
 kisiu: 08.12.2011, 16:30
 ale wiadomo ze istnieje w bajkach oraz w relegii normalnie w rzeczywistosci nie istnieje chociaz kazdy mozesz zostac sw mikolajem
 kinga: 06.12.2011, 13:42
 Św.Mikołaju, Ty wiesz, czego ja pragnę... niech moje zycie w końcu toczy sie tak jak powinno..
 Jagoda: 06.12.2010, 09:24
 Święty Mikołaju Patronie Panien, proszę Cię o dobrych mężów dla mnie i dla mojej siostry Oli.
 RODZINA 6 12 2010: 06.12.2010, 09:00
 SW MIKOLAJU PROSZE OBSYB WSZYSTKIMI DOBRAMI NASZA RODZINE SYNOW Z NARZECZONYMI ORAZ MNIE Z MEZEM NASZ DOM I NASZE SERCA
 PAWEL I MARCIN: 06.12.2010, 08:06
 SW MIKOLAJU TY ZNASZ PRAGNIENIA MOJE I MOJEJ RODZINY MAMY TATAY BRATA PROSZE Z UFNOSCIA CZEKAM NA CUD I LASK O TO CIE PROSZE NIE OPUSZCZAJ NAS W NASZYCH POTRZEBACH
 Jo: 03.12.2010, 11:05
 Błagam o rozum do uli
 mama: 26.11.2010, 20:13
 Swiety Mikolaju prosze Cie o pomoc w napisaniu dobrej pracy przez syna oraz o pomoc w otwarciu przewodu dr,jak tez znalezieniu dobrej pracy.Spraw tez,by byl zdrowy i spotkal na swej drodze ludzi zyczliwych. Dziekuje bardzo za modlitwe.


 matka: 18.10.2010, 11:27
 Święty Mikołaju Ty który dajesz wspaniałe prezenty pomóż mi odzyskać syna. pomóż by syn do nas powrócił tak bardzo na niego czekamy, tęsknimy.
 Ola: 24.08.2010, 03:36
 Św.Mikołaju proszę o uzdrowienie związku z Łukaszem,o jego nawrócenie i przemianę serca,dar przebaczenia.Proszę o dobry wybór szkoły dla mnie,uzdrowienie z lęków.Dziekuje
 zasmucona: 06.05.2009, 16:53
 Św.Mikołaju, Ty wiesz, czego pragnę najbardziej. Proszę, bądź przy mnie chociaż Ty, skoro Bóg zabrał mi wszystkich, których kochałam, w zamian dając łzy, rozpacz, ból do końca życia. Skróć to życie, którego tak bardzo nienawidzę.
 Jolanta: 17.02.2009, 16:07
 Błagam o powrót ukochanej osoby
 Danuta: 01.01.2009, 17:24
 Swiety Mikolaju ratuj mnie z dlugow mam tyle kredytow prosze cie
 mariola: 17.11.2008, 13:03
 Za pośrednictwem dusz czyśćcowych, dla których proszę o wejście do Królestwa Niebieskiego, błagam o pomoc w rozwiązaniu wszystkich moich problemów
 olo: 14.11.2008, 13:10
 telewizja polska,kilka lat temu,bodaj że" wiadomości" podały informacje że św.mikołaj nie jest świętym, jak to wygląda na prawdę ,czy mógł by ktoś to wyjaśnić
 Jolanta: 16.10.2008, 10:15
 Św.Mikołaju, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwoscią na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 maria: 13.10.2008, 08:45
 sw.Mikołaju, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
 mąż: 26.09.2008, 12:05
 Św.Mikołaju, pomóż mi, by moja żona umiała wybaczyć mi wszystkie krzywdy, które Jej wyrządziłem. Wiem, jak bardzo Ją raniłem przez całe życie, ile zadałem Jej bólu. Chcę wrócić do Niej i wynagrodzić wszystko i obdarzyć Ją szczęściem. Pragnę, by z mojego powodu nie uroniła już żadnej łzy. Błagam, usłysz me błaganie.
 m: 26.09.2008, 11:04
 Maryjo, po raz kolejny proszę za wstawiennictwem św. Mikołaja, nie opuszczaj mnie w mojej potrzebie, wyjednaj u Swego Syna Najukochańszego tę łaskę, o którą tak gorąco Cię proszę. Nie odejdę od Ciebie, aż mnie wysłuchasz. Tylko Ty możesz mi pomóc, błagam spełnij moją prośbę !!! Nie pozwól, bym była zawiedziona.
[1] (2) [3]


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej