Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Łukasz

zm. I wiek

Łukasz Święty Łukasz pochodził z pogańskiej rodziny z Antiochii Syryjskiej. W starożytności Antiochia słynęła z wyższych szkół i ożywionego życia kulturalnego. Tu Łukasz otrzymał staranne wykształcenie humanistyczne i zawodowe. Z zawodu był lekarzem. Po przyjęciu wiary chrześcijańskiej cały swój talent i wykształcenie zaangażował do głoszenia Ewangelii. Stąd w ówczesnych kręgach chrześcijańskich był znany jako Ewangelista. W połowie pierwszego wieku przyłączył się do św. Pawła w czasie jego drugiej podróży misyjnej. Miało to miejsce w Troadzie, w Azji Mniejszej. Następnie przez jakiś czas przebywał w nowozałożonym kościele w Filippi w Macedonii, gdzie organizował pomoc materialną dla św. Pawła w Tesalonikach, a potem w Koryncie. Po siedmiu latach (ok. 58 r.) ponownie przyłącza się do św. Pawła i razem z nim udaje się do Jerozolimy.

Następnie towarzyszy św. Pawłowi w czasie jego dwuletniego pobytu w więzieniu w Cezarei Nadmorskiej. Mieszkał tam w domu św. Filipa. W tym czasie, poza głoszeniem Ewangelii, pomocą materialną i duchową dla św. Pawła zaczął systematycznie gromadzić materiały do Dziejów Apostolskich, które przypuszczalnie zaplanował napisać jako dokumentację służącą do przedstawienia cesarzowi rzymskiemu w czekającym św. Pawła procesie w Rzymie.

Z Cezarei Łukasz udaje się wraz ze św. Pawłem w podróż do Rzymu. Opisał ją dokładnie w Dziejach Apostolskich (rozdz. 27 i 28). W Rzymie pozostał z niewielkimi przerwami przez cały czas trwania uwięzienia św. Pawła, będąc świadkiem jego śmierci męczeńskiej. W Rzymie Łukasz poznał św. Marka ewangelistę. Strannie przestudiował napisaną przez niego ewangelię i sam zaczął pisać Ewangelię oraz przygotowywać drugie wydanie Dziejów Apostolskich.

Według tradycji kościelnej po śmierci Pawła św. Łukasz udał się do Achai (Grecja środkowa), gdzie wydał Ewangelię i Dzieje Apostolskie. Jako 84 letni starzec miał ponieść śmierć męczeńską w Beocji (Grecja północna). W 357 r. jego relikwie przeniesiono do Konstantynopola. W XIII w. relikwie te miały być przeniesione do Padwy.

W swojej Ewangelii św. Łukasz ukazuje Chrystusa jako centrum całej historii ludzkiej. Natomiast w Dziejach Apostolskich skupia uwagę na działalności apostolskiej św. Piotra i św. Pawła, wskazując na szczególną rolę Ducha Świętego w powstaniu i rozwoju Kościoła w pierwszych latach jego istnienia. Ponieważ swoje ujęcie Ewangelii rozpoczyna od opisu modlitwy kapłana Zachariasza w świątyni jerozolimskiej, dlatego przypisano mu symbol wołu z wizji prorockiej Ezechiela (1,10). Malarze przedstawiają go zatem najczęściej wraz z podobizną wołu. Najstarszy obraz przedstawia Łukasza jako brodatego mężczyznę w stroju rzymskim ze zwojem księgi. Rzadko malarze podkreślają, że był lekarzem, ale wielokrotnie ukazują go jako portrecistę NMP. Pogląd, że Łukasz był malarzem opiera się na plastycznym przedstawianiu przez niego wielu scen w Ewangelii. Dlatego Ewangelia Łukasza inspirowała malarzy do przedstawiania takich obrazów, jak zwiastowanie NMP, nawiedzenie św. Elżbiety, narodzenie Jezusa, pokłon pasterzy, ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej, dobry Samarytanin, syn marnotrawny, Dobry Pasterz i zagubiona owca, krwawy pot Jezusa w Ogrodzie Oliwnym itp. W ikonografii św. Łukasz prezentowany jest jako młodzieniec o ciemnych, krótkich, kędzierzawych włosach, w tunice. Sztuka zachodnia ukazuje go z tonsurą lub łysiną, czasami bez zarostu. Bywa przedstawiany, gdy maluje obraz. Jego atrybutami są: księga, paleta malarska, przyrządy medyczne, skalpel, wizerunek lub figura Matki Bożej, wół, zwój.

Modlitwy

Modlitwa do św. ŁukaszaModlitwa do św. Łukasza

ks. Stanisław Mędala CM, Ks. Wiesław Al. NiewęgłowskiWasze komentarze:
 ja: 02.12.2015, 14:51
 niezła strona
 Łukasz : 03.09.2015, 22:06
 Za wstawiennictwem św Łukasza daj zdrowie mojej żonie
 Gabriela: 01.01.2015, 18:53
 ŚWIĘTY ŁUKASZU bardzo proszę o łaskę zdrowia dla mojej mamy i całej rodziny. Pomóż mi w wyjeździe pielgrzymkowy do Grecji, rozwiąż problemy, które zajmują moją głowę))
 Gabriela: 01.01.2015, 18:48
 ŚWIĘTY ŁUKASZU bardzo proszę o łaskę zdrowia dla mojej mamy i całej rodziny))
 Gabriela: 18.12.2014, 19:11
 Święty Łukaszu bardzo proszę o łaskę zdrowia dla mojej mamy i całej rodziny - proszę o wstawiennictwo w tej sprawie u Pana Boga;)))
 Łukasz : 02.12.2014, 23:05
 Św Łukaszu proszę o orędownictwo u Panny Przenajświętrzej o opiekę dla mojej żony Basi podczas porodu
 YJA: 25.07.2014, 11:15
 Święty Łukaszu bardo proszę o łaskę zdrowia dla mojej mamy i całej rodziony - bardzo proszę o wstawiennictwo w tej sprawie u Pana Boga;)))
 m: 13.05.2014, 20:38
 nawet nie ma porządnej strony gdzie można o nim coś znaleśc
 lukasz: 03.01.2014, 06:28
 Pomóż mi znalesc dobra żonę , proszę cie


 j: 09.04.2013, 10:43
 Święty Łukaszu miej w opiece mojego małego siostrzeńca Łukaszka.
 tomek: 24.02.2013, 17:11
 z prośbę do Ciebie przynoszę, bądz łaskaw proszę...
 Ania: 27.09.2012, 02:14
  Święty Łukaszu, pozwól mi żyć szczęśliwie. Pozwól mi żyć z Łukaszem, którego noszę w sercu. Proszę o pomoc.
 Beata : 06.02.2012, 10:54
 Swiety Lukaszu prosze o opieke nad moim chrzesniakiem Lulaszem,prosze o wiare dla niego .
 Beata: 07.12.2011, 08:22
 Sw Lukaszu prosze o zdrowie duszy i ciala ,prosze o uzdrowienie z nerwicy lekowej ,prosze o dobrych lekarzy ,zeby pomogli mi .
 Emi: 14.11.2011, 21:45
 Św.Łukaszu,miej w opiece mojego Łukasza!!!
 Ola: 24.08.2010, 04:23
 Św.Łukaszu wyproś nawrócenie i przemianę serca dla Łukasza,uzdrowienie naszej miłości,przebaczenie.Módl się za nami i wstawiaj nieustannie.Dziękuje
 maria: 26.11.2008, 09:10
 proszę o łaskę Nieba dla Marii, Kazimierza, Franciszka, Wandy, Tadeusza, Janusza, Aldony
 ...: 18.10.2008, 22:55
 św. Łukaszu proszę Cię o potrzebne łaski dla mnie oraz dla Łukasza ....
 Jolanta: 16.10.2008, 10:26
 Św.Łukaszu, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwoscią na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 maria: 13.10.2008, 08:57
 sw.Lukaszu, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
[1] (2) [3]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 4Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 3

Modlitwa do św. Ojca PioModlitwa do św. Ojca Pio

Św. Ojciec PioŚw. Ojciec Pio

Modlitwa do bł. Józefa StankaModlitwa do bł. Józefa Stanka

Modlitwa do św. LinusaModlitwa do św. Linusa

Modlitwa do św. KonstancjuszaModlitwa do św. Konstancjusz

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej