Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Łukasz

zm. I wiek

Łukasz Święty Łukasz pochodził z pogańskiej rodziny z Antiochii Syryjskiej. W starożytności Antiochia słynęła z wyższych szkół i ożywionego życia kulturalnego. Tu Łukasz otrzymał staranne wykształcenie humanistyczne i zawodowe. Z zawodu był lekarzem. Po przyjęciu wiary chrześcijańskiej cały swój talent i wykształcenie zaangażował do głoszenia Ewangelii. Stąd w ówczesnych kręgach chrześcijańskich był znany jako Ewangelista. W połowie pierwszego wieku przyłączył się do św. Pawła w czasie jego drugiej podróży misyjnej. Miało to miejsce w Troadzie, w Azji Mniejszej. Następnie przez jakiś czas przebywał w nowozałożonym kościele w Filippi w Macedonii, gdzie organizował pomoc materialną dla św. Pawła w Tesalonikach, a potem w Koryncie. Po siedmiu latach (ok. 58 r.) ponownie przyłącza się do św. Pawła i razem z nim udaje się do Jerozolimy.

Następnie towarzyszy św. Pawłowi w czasie jego dwuletniego pobytu w więzieniu w Cezarei Nadmorskiej. Mieszkał tam w domu św. Filipa. W tym czasie, poza głoszeniem Ewangelii, pomocą materialną i duchową dla św. Pawła zaczął systematycznie gromadzić materiały do Dziejów Apostolskich, które przypuszczalnie zaplanował napisać jako dokumentację służącą do przedstawienia cesarzowi rzymskiemu w czekającym św. Pawła procesie w Rzymie.

Z Cezarei Łukasz udaje się wraz ze św. Pawłem w podróż do Rzymu. Opisał ją dokładnie w Dziejach Apostolskich (rozdz. 27 i 28). W Rzymie pozostał z niewielkimi przerwami przez cały czas trwania uwięzienia św. Pawła, będąc świadkiem jego śmierci męczeńskiej. W Rzymie Łukasz poznał św. Marka ewangelistę. Strannie przestudiował napisaną przez niego ewangelię i sam zaczął pisać Ewangelię oraz przygotowywać drugie wydanie Dziejów Apostolskich.

Według tradycji kościelnej po śmierci Pawła św. Łukasz udał się do Achai (Grecja środkowa), gdzie wydał Ewangelię i Dzieje Apostolskie. Jako 84 letni starzec miał ponieść śmierć męczeńską w Beocji (Grecja północna). W 357 r. jego relikwie przeniesiono do Konstantynopola. W XIII w. relikwie te miały być przeniesione do Padwy.

W swojej Ewangelii św. Łukasz ukazuje Chrystusa jako centrum całej historii ludzkiej. Natomiast w Dziejach Apostolskich skupia uwagę na działalności apostolskiej św. Piotra i św. Pawła, wskazując na szczególną rolę Ducha Świętego w powstaniu i rozwoju Kościoła w pierwszych latach jego istnienia. Ponieważ swoje ujęcie Ewangelii rozpoczyna od opisu modlitwy kapłana Zachariasza w świątyni jerozolimskiej, dlatego przypisano mu symbol wołu z wizji prorockiej Ezechiela (1,10). Malarze przedstawiają go zatem najczęściej wraz z podobizną wołu. Najstarszy obraz przedstawia Łukasza jako brodatego mężczyznę w stroju rzymskim ze zwojem księgi. Rzadko malarze podkreślają, że był lekarzem, ale wielokrotnie ukazują go jako portrecistę NMP. Pogląd, że Łukasz był malarzem opiera się na plastycznym przedstawianiu przez niego wielu scen w Ewangelii. Dlatego Ewangelia Łukasza inspirowała malarzy do przedstawiania takich obrazów, jak zwiastowanie NMP, nawiedzenie św. Elżbiety, narodzenie Jezusa, pokłon pasterzy, ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej, dobry Samarytanin, syn marnotrawny, Dobry Pasterz i zagubiona owca, krwawy pot Jezusa w Ogrodzie Oliwnym itp.

W ikonografii św. Łukasz prezentowany jest jako młodzieniec o ciemnych, krótkich, kędzierzawych włosach, w tunice. Sztuka zachodnia ukazuje go z tonsurą lub łysiną, czasami bez zarostu. Bywa przedstawiany, gdy maluje obraz. Jego atrybutami są: księga, paleta malarska, przyrządy medyczne, skalpel, wizerunek lub figura Matki Bożej, wół, zwój.

Kogo patronem jest święty Łukasz Ewangelista?

Święty Łukasz jest patronem Hiszpanii, introligatorów, lekarzy chirurgów, malarzy, rzeźbiarzy, grafików, historyków, notariuszy oraz złotników.

Ciekawostki

  • W kaplicy Paolińskiej (Bazylika Santa Maria Maggiore), którą zaprojektował Flaminio Ponzio, znajduje się legendarny wizerunek Matki Bożej. Według jednych podań pochodzi on z IX wieku, zaś inne głoszą, iż namalował go święty Łukasz

Modlitwy do św. Łukasza

Modlitwa do św. ŁukaszaModlitwa do św. Łukasza

Litania do św. ŁukaszaLitania do św. Łukasza

Zobacz więcej

Święty Łukasz Ewangelista patron lekarzy i malarzyŚwięty Łukasz Ewangelista patron lekarzy i malarzy

ks. Stanisław Mędala CM, Ks. Wiesław Al. NiewęgłowskiWasze komentarze:
 Ryszard: 25.12.2015, 21:55
 Św. Łukaszu proszę o zdrowie dla mojej żony i syna Grzegorza szczególnie proszę o pomyślną operację.
 dyszka : 06.12.2015, 17:37
 :)
 ja: 02.12.2015, 14:51
 niezła strona
 Łukasz : 03.09.2015, 22:06
 Za wstawiennictwem św Łukasza daj zdrowie mojej żonie
 Gabriela: 01.01.2015, 18:53
 ŚWIĘTY ŁUKASZU bardzo proszę o łaskę zdrowia dla mojej mamy i całej rodziny. Pomóż mi w wyjeździe pielgrzymkowy do Grecji, rozwiąż problemy, które zajmują moją głowę))
 Gabriela: 01.01.2015, 18:48
 ŚWIĘTY ŁUKASZU bardzo proszę o łaskę zdrowia dla mojej mamy i całej rodziny))
 Gabriela: 18.12.2014, 19:11
 Święty Łukaszu bardzo proszę o łaskę zdrowia dla mojej mamy i całej rodziny - proszę o wstawiennictwo w tej sprawie u Pana Boga;)))
 Łukasz : 02.12.2014, 23:05
 Św Łukaszu proszę o orędownictwo u Panny Przenajświętrzej o opiekę dla mojej żony Basi podczas porodu
 YJA: 25.07.2014, 11:15
 Święty Łukaszu bardo proszę o łaskę zdrowia dla mojej mamy i całej rodziony - bardzo proszę o wstawiennictwo w tej sprawie u Pana Boga;)))


 m: 13.05.2014, 20:38
 nawet nie ma porządnej strony gdzie można o nim coś znaleśc
 lukasz: 03.01.2014, 06:28
 Pomóż mi znalesc dobra żonę , proszę cie
 j: 09.04.2013, 10:43
 Święty Łukaszu miej w opiece mojego małego siostrzeńca Łukaszka.
 tomek: 24.02.2013, 17:11
 z prośbę do Ciebie przynoszę, bądz łaskaw proszę...
 Ania: 27.09.2012, 02:14
  Święty Łukaszu, pozwól mi żyć szczęśliwie. Pozwól mi żyć z Łukaszem, którego noszę w sercu. Proszę o pomoc.
 Beata : 06.02.2012, 10:54
 Swiety Lukaszu prosze o opieke nad moim chrzesniakiem Lulaszem,prosze o wiare dla niego .
 Beata: 07.12.2011, 08:22
 Sw Lukaszu prosze o zdrowie duszy i ciala ,prosze o uzdrowienie z nerwicy lekowej ,prosze o dobrych lekarzy ,zeby pomogli mi .
 Emi: 14.11.2011, 21:45
 Św.Łukaszu,miej w opiece mojego Łukasza!!!
 Ola: 24.08.2010, 04:23
 Św.Łukaszu wyproś nawrócenie i przemianę serca dla Łukasza,uzdrowienie naszej miłości,przebaczenie.Módl się za nami i wstawiaj nieustannie.Dziękuje
 maria: 26.11.2008, 09:10
 proszę o łaskę Nieba dla Marii, Kazimierza, Franciszka, Wandy, Tadeusza, Janusza, Aldony
 ...: 18.10.2008, 22:55
 św. Łukaszu proszę Cię o potrzebne łaski dla mnie oraz dla Łukasza ....
[1] (2) [3]


Autor

Treść

Nowości

św. Wawrzyniec z Brindisiśw. Wawrzyniec z Brindisi

Modlitwa do św. Wawrzyńca z BrindisiModlitwa do św. Wawrzyńca z Brindisi

Litość i dziękczynienie (Mk 6, 30-34)Litość i dziękczynienie (Mk 6, 30-34)

Co to znaczy, że Jezus wstąpił do piekieł?Co to znaczy, że Jezus wstąpił do piekieł?

ks. Eugeniusz Skarzyńskiks. Eugeniusz Skarzyński

Skąd i dokąd jechał pociąg z dziećmi, który po wojnie zatrzymano w Rawiczu?Skąd i dokąd jechał pociąg z dziećmi, który po wojnie zatrzymano w Rawiczu?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej